Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.04.2011, 19:59:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
39. O porunca spune sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau. Orice minciuna incalca aceasta porunca ? Daca da, de ce nu a spus doar "sa nu marturisesti stramb".

40. Credeti ca este bine sa spui tot timpul adevarul unei persoane cu probleme psihice ?
39. NU. A marturisi stramb impotriva aproapelui, inseamna a face niste declaratii mincinoase (a minti) cu buna stiinta,impotriva aproapelui, in scopul de a-i face rau, de a-i aduce pagube ,indiferent in ce domeniu.

40. Uneori nu-i bine sa spui adevarul nici unei persoane care sta foarte bine cu psihicul.:-))N-ai auzit de expresia "decat sa-mi spui adevarul, mai bine minte-ma frumos?":-)

Problemele psihice sunt de foarte multe feluri.De exemplu,o persoana cu probleme psihice care nu mai are discernamant,nu va face diferenta intre adevar si minciuna.Deci nu vad rostul sa-i spui adevarul dar nici sa o minti.E ca si cand vorbesti cu un tablou.Poti spune verzi si uscate, ca tot aia e..

Unei persoane cu usoare tulburari psihice, cred eu ca i se recomanda sa nu auda lucruri care sa-i agraveze starea..Deci eu nu zic sa minti o asemenea persoana, ci sa eviti sa-i spui adevarurile care ar scoate-o de pe traiectorie si mai mult..
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.04.2011, 13:12:26
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

41. Iisus si Sfantul Pavel vorbesc de o Evanghelie. De ce avem 4 ?

42. Poate dracu sa faca minuni ca ale lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.04.2011, 13:51:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
39. NU. A marturisi stramb impotriva aproapelui, inseamna a face niste declaratii mincinoase (a minti) cu buna stiinta,impotriva aproapelui, in scopul de a-i face rau, de a-i aduce pagube ,indiferent in ce domeniu.

40. Uneori nu-i bine sa spui adevarul nici unei persoane care sta foarte bine cu psihicul.:-))N-ai auzit de expresia "decat sa-mi spui adevarul, mai bine minte-ma frumos?":-)

Problemele psihice sunt de foarte multe feluri.De exemplu,o persoana cu probleme psihice care nu mai are discernamant,nu va face diferenta intre adevar si minciuna.Deci nu vad rostul sa-i spui adevarul dar nici sa o minti.E ca si cand vorbesti cu un tablou.Poti spune verzi si uscate, ca tot aia e..

Unei persoane cu usoare tulburari psihice, cred eu ca i se recomanda sa nu auda lucruri care sa-i agraveze starea..Deci eu nu zic sa minti o asemenea persoana, ci sa eviti sa-i spui adevarurile care ar scoate-o de pe traiectorie si mai mult..
Subscriu la comentariul de mai sus. Dar, cu permisiunea Melissei, mai adaug un mic comentariu. Chiar in Biblie se spune ca tot omul e mincinos, deci omului ii este imposibil sa spuna adevarul tot timpul, decat numai acela care a dobandit harul. Dumnezeu, insa, stie neputintele noastre si atunci ne cere doar sa nu depunem marturii mincinoase, pentru ca acelea aduc prejudicii aproapelui, asa cum bine a aratat Melissa.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.04.2011, 15:05:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul

42. Poate dracu sa faca minuni ca ale lui Dumnezeu ?
Eu cred ca acesta este unul din motivele pentru care sunt atat de multi oameni in ratacire.Inselaciunile diavolului cele mai aprige sunt acelea in care imita dumnezeirea.Pur si simplu, ce "vede" ca face Dumnezeu, vrea sa faca si el.Astfel, oamenii vin in contact cu diverse "minuni" si sunt convinsi ca sunt de la Dumnezeu.Pentru ca tindem sa asociem diavolul cu ceva rau,negativ ,atunci cand vedem,simtim,traim o "minune", deci ceva pozitiv in acel moment, tindem sa credem ca e de la Dumnezeu.Diferenta intre minunile lui Dumnezeu si "minunile" diavolului, o dau ROADELE !Care niciodata nu intarzie sa apara!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.04.2011, 15:08:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Subscriu la comentariul de mai sus. Dar, cu permisiunea Melissei, mai adaug un mic comentariu. Chiar in Biblie se spune ca tot omul e mincinos, deci omului ii este imposibil sa spuna adevarul tot timpul, decat numai acela care a dobandit harul. Dumnezeu, insa, stie neputintele noastre si atunci ne cere doar sa nu depunem marturii mincinoase, pentru ca acelea aduc prejudicii aproapelui, asa cum bine a aratat Melissa.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Multumesc ca ai subliniat ceea ce il interesa defapt pe NeInocentiu la aceasta intrebare!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.04.2011, 20:05:47
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
41. Iisus si Sfantul Pavel vorbesc de o Evanghelie. De ce avem 4 ?
Este o singura Evanghelie (buna vestire) a lui Hristos. cele 4 scrieri din NT numite Evanghelii sunt 4 forme de redactare ale uneia si aceleiasi Evanghelii.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.04.2011, 21:31:05
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

43. Credeti ca exista (a existat sau va exista) om pe pamant (sa zicem ca a apucat sa traiasca macar 18 ani) care sa nu fi facut vreo fapta placuta lui Dumnezeu in toata viata lui ?

44. Tot dam vina pe "cel rau" ca ne ispiteste. Pe el cine l-a ispitit ?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.04.2011, 21:39:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
43. Credeti ca exista (a existat sau va exista) om pe pamant (sa zicem ca a apucat sa traiasca macar 18 ani) care sa nu fi facut vreo fapta placuta lui Dumnezeu in toata viata lui ?

44. Tot dam vina pe "cel rau" ca ne ispiteste. Pe el cine l-a ispitit ?
Eu sunt sigura ca:
43. NU EXISTA om pe pamant care pana la 18 ani, sa nu fi facut macar o fapta placuta lui Dumnezeu.

Eu cred ca:
44. la ispitit dorinta de PUTERE, dorinta de a CONDUCE lumea.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 18.04.2011, 13:43:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul


Eu cred ca:
44. la ispitit dorinta de PUTERE, dorinta de a CONDUCE lumea.
Da, si diavolul doreste slava, care se cuvine sa o dam doar lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsuri duhovnicesti + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 2399 08.01.2020 10:49:42
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32