Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 23.05.2010, 01:19:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Astazi iti mai raspund numai la asta:
Nu este de loc vorba de eugenie aici! Eu nu am pledat pentru avortarea unui copil handicapat. Ci doar pentru evitarea conceperii unui astfel de copil daca se poate.
Domeniul asta nu stiu sa fie atat de dezvoltat sau sa ofere vreo certitudine absoluta.
Ce este in voga la ora actuala sunt testele care se fac DUPA ce femeia ramane insarcinata.

Citat:
Mi se pare iresponsabil sa o faci cand poti sa o eviti!!
Serios? Daca n-ai avea nici un copil si ai face nu-stiu-ce-teste car ti-ar zice ca exista 80% sase (lifetime) sa ai un copil cu diverse afectiuni, ai mai concepe sau nu?

Nu discutam de perioade temporare aici, in cazul ala decizia e atat de usoara ca nu mai merita mentionat cazul.

Last edited by AlinB; 23.05.2010 at 01:24:53.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 23.05.2010, 21:52:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Domeniul asta nu stiu sa fie atat de dezvoltat sau sa ofere vreo certitudine absoluta.
Ce este in voga la ora actuala sunt testele care se fac DUPA ce femeia ramane insarcinata.
Da, stiu. Eu nu am facut de ex. acest test (clasic) desi am 39 de ani pentru ca nu as avoirta. Nu vorbeam de asta, vorbeam de cazurile in care exista o boala genetica sau psihica in familie. Cunosc cazuri. Depinde acum si de gravitatea si frecventa bolii, dar cred ca este de inteles de ce unii ar hotari ori sa nu aiba copii ori sa se opreasca la primul, si sa nu riste mai departe.

Sigur ca nu exista certitudine absoluta..

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Daca n-ai avea nici un copil si ai face nu-stiu-ce-teste car ti-ar zice ca exista 80% sase (lifetime) sa ai un copil cu diverse afectiuni, ai mai concepe sau nu?
Drept sa-ti zic, nu stiu ce as face. Slava Domnului ca nu este cazul.
Dar nu ziceam neaparat sa faci teste, vorbeam de boli deja cunoscute. Cunosc cazuri care au mai multi autisti in familie si nu vor sa riste sa aiba copii, de ex. Vor sa adopteze in schimb.
Nu zic ca este singura hotarare buna dar mi se pare legitima.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu discutam de perioade temporare aici, in cazul ala decizia e atat de usoara ca nu mai merita mentionat cazul.
Serios? :-) Afla ca era sa fiu chiar eu intr-o asemenea situatie, si nu mi se pare usoara solutia. Chelmioterapia poate dura un an jumatate si pe urma inca un an efectele de dupa. Deci ce propui, doi ani jumatate de abstinenta?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #323  
Vechi 23.05.2010, 21:57:02
ioanachild ioanachild is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

bai oamenilor, cine spune ca sa te feresti de BTS(boli cu transmitere sexuala) e un pacat? :))
Cine a facut topicul asta scuzati-ma dar nu este sanatos la cap.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 23.05.2010, 23:36:26
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanachild Vezi mesajul
bai oamenilor, cine spune ca sa te feresti de BTS(boli cu transmitere sexuala) e un pacat? :))
Cine a facut topicul asta scuzati-ma dar nu este sanatos la cap.
Iata o intrebare pertinenta venita de la un "de alta confesiune". Ei, va primi domnul cu intrebarea, raspuns ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #325  
Vechi 23.05.2010, 23:48:17
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

tocmai de aceea s-au inventat analizele medicale.Mai citeste Biblia,sa afli cine a zis.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #326  
Vechi 24.05.2010, 00:43:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanachild Vezi mesajul
bai oamenilor, cine spune ca sa te feresti de BTS(boli cu transmitere sexuala) e un pacat? :))
Cine a facut topicul asta scuzati-ma dar nu este sanatos la cap.
Nu, dar era vorba in general de relatiile din cadrul casatoriei.
Chestia cu bolile transmisibile sexual este relevanta in general pentru cei care au mai multi parteneri. Deci ies din start din discutia morala crestina. Daca tot nu traiesti conform acesteia, nu se pune in acelasi fel problema.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #327  
Vechi 24.05.2010, 00:49:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca tot nu traiesti conform acesteia, nu se pune in acelasi fel problema.
Ar fi de-a dreptul amuzant cineva care s-ar duce pe furiș la amantă și i-ar spune la momentul cheie, în timp ce se descheie la pantaloni: "știi, scumpo, m-am hotărât să nu mai folosesc prezervativul, fiindcă am citit că e împotriva moralei creștine".

Acuma, lăsând gluma la o parte, am întâlnit oameni care țineau postul cu strictețe. Și el, și ea. Doar un singur amănunt: nu erau căsătoriți. Nu am îndrăznit să-i întreb pentru ce cred ei că le-ar folosi postul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #328  
Vechi 24.05.2010, 09:56:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ar fi de-a dreptul amuzant cineva care s-ar duce pe furiș la amantă și i-ar spune la momentul cheie, în timp ce se descheie la pantaloni: "știi, scumpo, m-am hotărât să nu mai folosesc prezervativul, fiindcă am citit că e împotriva moralei creștine".
Da, si eu ma intreb adesea de ce tuna si fulgera presa cand papa zice ceva de prezervativ ca cica 'saracii bolnavi de sida si alte boli, papei ce-i pasa'. Este cam hilar.
Nu ca as fi de acord cu acest gen de declaratii. Si se poate ca la oamenii foarte putin educati sa creeze un fel de prejudecata, adica: "eu traiesc cum imi convine, am mai multi parteneri, dar prezervativul este ceva diavolesc, deci refuz sa-l folosesc, chiar daca am vreo boala."

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, lăsând gluma la o parte, am întâlnit oameni care țineau postul cu strictețe. Și el, și ea. Doar un singur amănunt: nu erau căsătoriți. Nu am îndrăznit să-i întreb pentru ce cred ei că le-ar folosi postul.
Da, totusi poate sa foloseasca dupa parerea mea ca isi dau seama ca sexualitatea ar trebui pusa in anumite fagasuri.. Nu stiu. Eu nu as judeca.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #329  
Vechi 24.05.2010, 13:08:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cat de departe poate ajunge o lupta absurda in care fiecare refuza sa inteleaga ceea ce este de inteles..

Prezervative cu imaginea Papei, distribuite gratuit în Olanda

http://www.antena3.ro/stiri/externe/...nda_99850.html
Reply With Quote
  #330  
Vechi 24.05.2010, 22:48:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este un fenomen de tiplul atractiei fructului oprit dupa parerea mea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01