Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 09.06.2011, 10:52:07
awapleawa awapleawa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

Problema aceasta este atât de delicată..., de aceea fiecare să-și aibă duhovnicul său și de la acesta să ceară sfat!
Duhovnicul este medicul care umblă cu penseta în sufletul fiecăruia, iar un tratament sau un sfat universal valabil ptr toți nu există, de aceea fiecare să să discute cu duhovnicul său, inclusiv această problemă, iar răspunsul primit este valabil decât ptr.acela .
Reply With Quote
  #402  
Vechi 09.06.2011, 12:03:46
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Question

Ma intreb cati tineri s-au dus la duhovnic si acesta le-a spus: Faceti XX copii?
Reply With Quote
  #403  
Vechi 10.06.2011, 11:12:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Vorbesti din carti si povesti, nimic realist. Esti copil?

Nu vad nimic eroic si de laudat in a face cati copii iti da Dumnezeu. Copii poate face oricine. Copii in voie, fara planificare inainte, fac animalele. Dumnezeu ar fi mandru sa vada ca desi a creat omul cu creier, tot de la El asteapta rezolvare la orice dilema?
Dimpotriva, omul dotat cu ratiune si discernamant se pare ca a ajuns mai rau ca animalele, sa-si omoare proprii copii in numele "planificarii familiale".

Copii poate face oricine?
Ce vorbesti.

Atunci cum se face ca nu prea se fac copii si tindem spre un spor demografic negativ si inversarea piramidei varstelor? Oare asa mult sa fi evoluat omul?

Realitatea sociala spune altceva.
Reply With Quote
  #404  
Vechi 10.06.2011, 12:11:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romanbun Vezi mesajul
Desi sunt mai nou pe acest forum, m-as da si eu cu parerea... Deoarece am cativa ani de viata...si stiu ca pe forum esti disecat ca pe masa de la cursul de anatomie...voi zice ca:
Dumnezeu a dat Pamantul sa-l gospodarim.
Corect. Dar suntem departe de asa ceva. Si asta nu din cauza suprapopularii de care se face caz in mod fals.

Citat:
EL nu ne obliga la nimic altceva decat la dragoste. Dragostea a fost privita de-alungul omenirii in fel si chip si nici macar in vremurile noastre dragostea inca nu este asa cum ne-o cere explicit Mantuitorul. Evident ca dragostea aduce si sarcini... Mijloacele de contraceptie, daca discutam de viata de familie, se folosesc pentru a evita sarcini nedorite.
Aha, la genul asta de dragoste ziceti ca ne obliga Dumnezeu..

Citat:
Ce sunt alea? Sunt sarcini care pot aduce copii in momente pe care noi, cu liberul arbitru, le consideram inoportune in anumite momente ale vietii.
Serios? Asa se zice si despre avort. Si cu avortul sunteti de acord?

Citat:
Pamantul a trecut de vremurile cand era necesara popularea lui prin facerea de multi copii. Astazi resursele pamantului sunt limitate, poluarea creste, apar schimbari climatice cu rasunet planetar. Daca populatia ar creste in ritmuri ametitoare, nu ar fi ce manca si unde vietui.
Daca..
Pana la urma situatia asa este, dar nu din cauza suprapopularii ci din cauza faptului ca unii se imbuiba si se rasfata pe seama foamei care o fac altii.

Poluarea nu creste din cauza agriculturii, creste din cauza industrializarii care produce de multe ori lucruri inutile sau lucruri extrem de perisabile pentru a putea fi inlocuite cu altelele ca doar asta este cheia succesului unei societati de consum, nu?
Si acum cand incep sa se vada cu adevarat roadele "succesului", in loc sa se vada adevarata cauza se da vina pe ..suprapopulare.

Citat:
Pe pamant este nevoie nu doar de orase si campii cu bucate, ci si paduri, zone unde natura sa "fie la ea acasa", sa poata reamprospata aerul si apa consumate de oameni. Deci practic incepem sa sufocam Pamantul cu numarul deja mare de oameni. Deci se pune problema: sa limitam numarul de oameni? Vestul imbatraneste, este nevoie de mai multi copii. In Africa, din contra, sunt prea multi. Se pare ca si omul trebuie sa se gospodareasca (ca numar de persoane ce pot ocupa Pamantul), ca sa poata trai pe acest loc dat noua de Creator.
Ideal ar fi sa se revina la o abordare naturalista a modului de trai al omului (cum o faceau stramosii nostri), dar asta se pare ca e imposibil. Fuga dupa bani a unora si inmultirea oamenilor in general a dus la dezechilibre majore in gospodarirea Pamantului si astea nu mai pot fi evitate. Omul pare sa fie un dusman al Pamantului.
Serios? Ia fa matale niste studii si vezi de unde vine poluarea?
Din zone suprapopulate unde este o civilziatie predominant agricola sau din partea industrializata unde sporul de populatie tinde sa devina negativ?

Citat:
Chiar daca ar parea scandaloasa ideea mea, cred ca este nevoie de o rationalizare a populatiei, pentru ca generatiile viitoare sa aiba unde trai!
Este scandaloasa pusa langa acel "Doamne ajuta" cu care se incheie discursul pro-anti-conceptional, daca facem abstractie de el este leit propaganda anti-demografica care se aude pe canalele atee.

Citat:
Si eu zic, DACA prezervativul este folosit DUPA ce sotii se hotarasc sa faca 1-2-3 copii, functie de posibilitatile de a creste in conditii acceptabile macar acesti copii , APOI sa poata folosi prezervativul. Eu cred ca este singura conditie acceptabila. Cu cat imping mai departe de data casatoriei sarcina, cu atat ea este mai "dificila"-toate la timpul lor, nu? Cu un cutit pot taia si paine si omori un om, depinde cum il folosesc, in scop bun sau in scop rau. La fel si in cazul "cauciucului". Eu personal ma indoiesc ca TOTI oamenii de pe Pamant vor recurge la abstinenta sexuala DUPA ce vor face numarul de copii dorit de ei...Sa fim realisti, acesta este scopul mesajului meu.
Doamne-ajuta!
Fara suparare domnule, dar conceptia dvs. arata o mentalitate prelucrata de curentul anti-demografic a carui roade amare incep sa se vada si la noi.

Daca sunt dezechilibre majore asta sunt din cauza consumismului, a exploatarii resurselor cu orice pret, a imbuibarii unora pe seama foamei care o fac altii.

Si ca sa revenim la noi, 23 milioane de oameni au putut trai pana acum bine mersi ba inca mai hraneau si pe altii, acum sunt doar 16 milioane dintre care doar jumatate capabili de munca sau chiar mai putini daca suntem de acord ca nu este normal ca un copil la 15 ani sa fie incadrat aici sau un bunic la 64 dupa statisticile INS.
Unde este suprapopularea?

Si inca ceva, pe de parte lumea nu e formata majoritar din credinciosi, deci putin probabil ca cei care isi pun nadejdea in Dumnezeu si primesc toti copiii daruiti de El vor duce la suprapopularea Pamantului.

Iar daca toti ar fi credinciosi si ar urma aceeasi conduita, ei bine..sa ajungem acolo si vedem noi daca va fi sau nu suprapopulare.
Reply With Quote
  #405  
Vechi 10.06.2011, 12:28:35
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dimpotriva, omul dotat cu ratiune si discernamant se pare ca a ajuns mai rau ca animalele, sa-si omoare proprii copii in numele "planificarii familiale".
Mai rau ca animalele? Tu nu stii ca multe animale isi omoara puii? Nu suntem atat de deosebiti de animale precum am vrea sa credem, iar in aceasta problema, prezervativul este o solutie mult mai umana, nu crezi?
Reply With Quote
  #406  
Vechi 10.06.2011, 12:31:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur, sensul întrebării nu este dacă e bine sau nu să se adreseze duhovnicului, ci care ar fi răspunsul dv, dacă ați fi acel duhovnic.
Dvs. ce ati raspunde daca v-ar pune cineva o intrebare de fizica atomica?
Sigur, poate va place fizica si aveti niste cunostinte generale si ati putea carpi un raspuns dar cat de relevant ar fi?

In plus, nu exista solutii generala, depinde de cei doi, de caracterul lor si gradul de induhovnicire, de raspunsul la rugaciuni.

Nu stiu cum e vazuta treaba in BRC, dar in ortodoxie duhovnicul nu e o masina de raspunsuri automate, Dumnezeu este cel care lucreaza prin el. Dumneavoastra imi cereti sa invoc Duhul Sfant din postura de duhovnic pe care nu o am pentru un raspuns la o situatie total ipotetica din care variabilele principale (oamenii) lipsesc?

Citat:
Am ascultat. Obișnuitele considerații despre paiul din ochiul altora. Nimic despre parul din ochiul propriu.
Asa cum am scris cateva postari mai incolo, in BO nu se vorbeste la modul oficial despre problema anticonceptiei, probabil de teama de a nu indeparta total de Biserica pe cei caldicei.
Daca este sau nu o socoteala buna pentru mantuirea lor, Dumnezeu stie, pastorii vor da socoteala.

Pe de alta parte, faptul ca BO nu a "binecuvantat" oficial anticonceptia, fie ea si "naturala", cum face BRC, lasa loc de marturii ca cea a parintelui Mihoc.

Insa aspectul infaibilitatii din BRC si "Humanae Vitae" nu lasa loc pentru un romano-catolic sa dezaprobe mentalitatea anticonceptioanala, chiar daca acesta realizeaza, asa cum probabil ati realizat si dvs. ca tot acel text este fundamental gresit, ajungand sa recomande ceea ce de la bun inceput condamna.

Pai sau par, rational vorbind cred ca nu puteti sa nu-i dati dreptate par. Mihoc, o biserica care se considera de inspiratie divina dar ajunge sa recomande lucruri imorale credinciosilor sai, are (cel putin) o mare problema.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 10.06.2011, 15:54:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dvs. ce ati raspunde daca v-ar pune cineva o intrebare de fizica atomica?
Sigur, poate va place fizica si aveti niste cunostinte generale si ati putea carpi un raspuns dar cat de relevant ar fi?
Eu nu m-am referit la o problemă de fizică atomică, ci la o problemă de morală.

Citat:
In plus, nu exista solutii generala, depinde de cei doi, de caracterul lor si gradul de induhovnicire, de raspunsul la rugaciuni.
Dacă ceva este sau nu este păcat, nu depinde nici de caracter, nici de gradul de înduhovnicire și nici chiar de răspunsul la rugăciuni. Păcatul este realitate obiectivă. Greșim sau nu greșim făcând ligatură de trompe în caz de risc sever pentru copil ? Greșim sau nu greșim practicând abstinența totală ? Dar pe cea periodică ? Astea sunt întrebări referitoare la realități la fel de obiective ca matematica: nicio legătură cu "caracterul", "gradul de înduhovnicire" etc. Ca să înțelegeți mai ușor: este sau nu este o greșeală să furi o pâine când nu ai ce mânca ? Răspunsul e mereu același, și pentru înduhovniciți, și pentru neînduhovniciți, indiferent de caracterul lor.

Citat:
Asa cum am scris cateva postari mai incolo, in BO nu se vorbeste la modul oficial despre problema anticonceptiei, probabil de teama de a nu indeparta total de Biserica pe cei caldicei.
Daca este sau nu o socoteala buna pentru mantuirea lor, Dumnezeu stie, pastorii vor da socoteala.
Dacă ceea ce ar face cei doi ar fi o greșeală, atunci BOR, presupunând că știe răspunsul, ar face cea mai mare crimă nespunându-le oamenilor "ca să nu-i îndepărteze pe căldicei".

Citat:
Pe de alta parte, faptul ca BO nu a "binecuvantat" oficial anticonceptia, fie ea si "naturala", cum face BRC, lasa loc de marturii ca cea a parintelui Mihoc.

Insa aspectul infaibilitatii din BRC si "Humanae Vitae" nu lasa loc pentru un romano-catolic sa dezaprobe mentalitatea anticonceptioanala, chiar daca acesta realizeaza, asa cum probabil ati realizat si dvs. ca tot acel text este fundamental gresit, ajungand sa recomande ceea ce de la bun inceput condamna.

Pai sau par, rational vorbind cred ca nu puteti sa nu-i dati dreptate par. Mihoc, o biserica care se considera de inspiratie divina dar ajunge sa recomande lucruri imorale credinciosilor sai, are (cel putin) o mare problema.

Ceea ce văd că susțineți dv este o Biserică Ortodoxă care are învățături diferite pentru unii și pentru alții. Cristos nu a procedat astfel și nu a avut nici cea mai mare grijă că-i îndepărtează pe oameni. Ceea ce eu văd este o Biserică Ortodoxă care preferă, ca struțul din fabule, să nu discute problema, trimițându-i pe oameni la duhovnici. Care duhovnici nu au niște reguli magistreiale după care să se ghideze, drept care se ghidează după pretinse instrucțiuni ale Duhului Sfânt. Nicio mirare că răspunsurile lor sunt așa de diferite. Așa se întâmplă când nu ai cap văzut, pretinzând că ai drept cap nevăzut pe Cristos. Rezultatul ? Degringolada și deruta credincioșilor pe care o putem vedea cu ochiul liber.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #408  
Vechi 10.06.2011, 17:37:53
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit Pentru fratele meu AlinB...

1. Eu nu m-am referit la dragostea care da sarcini nedorite...Dragostea este si cand ai rabdare cu aproapele, da? (am intrat in tocator deci...)
2. Cu avortul NU sunt de acord. Daca apare o sarcina nedorita, trebuie sa ne gandim ca NOI am facut-o si NU Dumnezeu si ca atare tot NOI sa luam masuri in consecinta. Iar masura este tot DRAGOSTEA si nu parerea de rau ca avem prunci. Daca nu-i ucidem cu avortul, atunci ii putem ucide cu neDRAGOSTEA noastra toata viata pt. ca ne pare rau ca exista acesti copii nedoriti.
3. Am specificat ca si PRIMA cauza faptul ca unii oameni din cauza atasamentului fata de bani au dus la o societate de consum care a dus apoi la degradarea mediului si APOI la suprapopulare, care vreti nu vreti este si ea evidenta. Sunt zone unde pamantul fertil e prea putin la cata populatie exista, chiar si in Africa.
4. Pai daca e sa vorbim despre conceptia mea de anticonceptionalism, am spus sa faca 1-2-3 copii, cat cred ei de cuviinta si CAT POT DUCE, NU CAT POT FACE, ca nu vorbim de crescatorii de copii, ci de familii responsabile! Omul nu e animal sa se reproduca sezonier, ci si aici a primit ceva minte ca sa ia aminte si la acest tip de gospodarire! Daca sotia mea a vrut un copil, ce era sa fac, s-o fortez in numele unei dogme care e facuta de oameni, sa devina mama-eroina? Nu dogma ii face si creste, ci ea(cu ajutorul lui Dumnezeu si a propriilor posibilitati).
Mai-mai, reguli peste reguli, de-ar da Dumnezeu alora cu regulile atatia copii cat poate face nevasta LOR prin sex neprotejat si neferit intr-o viata intreaga, atunci s-ar mai gandi!
Eu nu m-am referit in discursul meu despre gospodarirea numarului de copii strict la ortodocsii nostri cei tare "sfinti", ci m-am referit la o lume intreaga, va rog! Si inainte de a ajunge la suprapopulare eu cred cu tarie ca si aici(ca la multe alte treburi legate de GOSPODARIREA PAMANTULUI), e responsabilitatea tuturor oamenilor de pe Pamant sa nu se ajunga la asa ceva. Chiar credeti ca chinezii de bolunzi au limitat numarul de nasteri ?!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #409  
Vechi 10.06.2011, 20:06:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Dumnezeu ar fi mandru sa vada ca desi a creat omul cu creier, tot de la El asteapta rezolvare la orice dilema?
Deci , cum va sa zica e un Dumnezeu al "enigmelor " al "dilemelor "! Pai dupa mintea noastra creata , mai toate le-am rezolvat perfect ( vezi in ce hal a ajuns Planeta per ansamblu . . . ) , ce mai conteaza un amarat de cauciuc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #410  
Vechi 10.06.2011, 21:29:00
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prostii, auzi la tine..educatia.
Toti care se cred destepti in ziua de azi zic: "oamenii destepti nu fac multi copii", asta ca sa-si scuze comoditatea si lipsa de dragoste si credinta in definitiv.
Nu stiu daca iti dai seama, dar sa cresti 12 copii este foarte greu. Stiu, dumnezeu te ajuta bla bla daca ai credinta, dar daca e sa ii asculti pe cei care s-au nascut in familii cu multi copii s-ar putea sa nu fie de acord cu tine.
Argumentul ca te sacrifici pentru copii si ca daca induri pentru ei iti va aduce mantuirea este irelevant pentru multi oameni care vor sa aiba satisfactii si viata asta. Cat de satisfacut te vei simti cand copilul iti va reprosa ca il retragi de la scoala sau nu ii iei perechea de pantofi necesara ca ii cumperi lapte celui de-al 7-lea copil care tocmai s-a nascut?
Daca iti poti usura viata, de ce sa ti-o ingreunezi?

Nu este vorba de a face rau cuiva aici, ca nu se vorbeste despre avort, ci despre prezervativ, si in linii mari despre
1. A judeca inainte si a-ti asuma raspunderea aducerii pe lume a unui om, in loc sa i-o trantesti lui dumnezeu pe umeri, si
2. A avea curajul sa spui ca iti doresti sa traiesti decent, nu suferind si sperand ca toata suferinta si truda iti vor aduce mantuirea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dimpotriva, omul dotat cu ratiune si discernamant se pare ca a ajuns mai rau ca animalele, sa-si omoare proprii copii in numele "planificarii familiale".

Copii poate face oricine?
Ce vorbesti.
Da. ORICINE. Absolut oricine este cu aparatul reproducator functional si care are un partener sexual, iar tu trebuie sa fii de pe alta planeta ca sa sustii altceva.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atunci cum se face ca nu prea se fac copii si tindem spre un spor demografic negativ si inversarea piramidei varstelor?
Tu faci distinctia intre a vrea si a putea?
Da, oamenii nu mai vor sa faca atatia copii ca pe vremuri, tocmai pentru ca exista posibilitatea de a alege cand se reproduc, posibilitate care nu exista pana acum 50-70 de ani - decat prin abstinenta si metoda calenarului, si fac copii cat cred ei de cuviinta ca pot fara sa fie in permanenta cu banii la limita si pentru ca pot fi fericiti si fara copii sau cu mai putini decat o echipa de fotbal. Unii oameni gasesc satisfactie si in viata lor independent de copii, si asa mi se pare si normal, ca avem si ceva in cap si nu traim doar sa puim. Si nici nu avem de gand sa ne chinuim in viata asta, asteptand rasplata pentru chin pe lumea ailalta.

Last edited by _ruxa_; 10.06.2011 at 21:46:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 21:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 21:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 22:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 01:47:01