Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 15.04.2008, 23:19:22
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Din cate stiu preotii la noi nu trebuie sa aiba obligatoriu Fac. de teologie facuta. Si cei care vor sa studieze teologia sunt pregatiti de Mitropolia Moldovei.
  #452  
Vechi 15.04.2008, 23:20:14
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Deci preotii Bisericii de stil vechi sunt pregatiti de Mitropolia Moldovei (cea subordonata Patriarhiei Ruse)?
parinte nu prea cred asta, mai degraba preotii lor sunt fara scoala, fac teologia pe parcurs fiind invatzati de alti preoti cateva notiuni de baza in liturgica cum sa desfasoare cultul
  #453  
Vechi 15.04.2008, 23:36:33
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Dar statul contribuie la salarizarea clerului BOSV?
  #454  
Vechi 15.04.2008, 23:40:18
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Teologia din Basarabia la care se pregatesc unii din preotii pe stil vechi, ARE NISTE DEDESUPTURI!!! Imi este oarecum sa le postez aici! Nu le voi posta. Insa, ii rog in felul urmator pe acesti clerici:
-Plecati capul spre pamant; privirea cam 3 metri in fatza; spatele usor aplecat; ochii ca de om nevinovat; asa incat sa nu dati dovada de nesimtire si excrocherie! Cum puteti minti in asa hal? Cum puteti minti ca aveti preoti cu teologie in Basarabia? Poate diploma da, dar facultate NU! STIU DE CE SPUN ASTA! STITI SI SFINTIILE VOASTRE!
Sunt cativa preoti din Moldova care au 'facultate' in Basarabia. Cum se face ca in tot acest timp ei au stat numai prin Romania? Cumva au avantaje de la kgb? Cumva au mai multe drepturi decat cei ce fregventeaza cu sudoarea fruntii zi de zi?
Eu i-as intreba asa: Cam cat costa o astfel de diploma direct de la Basarabia?
Cred ca v-ati dat seama ce stiu din aceste dedesupturi... Problema nu este ca fac facultate pe plaiurile KGB, problema este ca in timpul efectuarii cursurilor de teologie 'in Basarabia', ei sunt mai mult prin Romania... PACAT! PACAT CA SUNT OAMENII RABDATORI! PACAT CA SUNT OAMENI CARE NU ISI CER DREPTUL DE A NU MAI FI MANCATI DE BANI! PACAT! Dar, pana cand va mai fi acest PACAT? Pana cand va mai rabda poporul? pana cand?
  #455  
Vechi 15.04.2008, 23:53:22
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Puiutza
Teologia din Basarabia la care se pregatesc unii din preotii pe stil vechi, ARE NISTE DEDESUPTURI!!! Imi este oarecum sa le postez aici! Nu le voi posta. Insa, ii rog in felul urmator pe acesti clerici:
-Plecati capul spre pamant; privirea cam 3 metri in fatza; spatele usor aplecat; ochii ca de om nevinovat; asa incat sa nu dati dovada de nesimtire si excrocherie! Cum puteti minti in asa hal? Cum puteti minti ca aveti preoti cu teologie in Basarabia? Poate diploma da, dar facultate NU! STIU DE CE SPUN ASTA! STITI SI SFINTIILE VOASTRE!
Sunt cativa preoti din Moldova care au 'facultate' in Basarabia. Cum se face ca in tot acest timp ei au stat numai prin Romania? Cumva au avantaje de la kgb? Cumva au mai multe drepturi decat cei ce fregventeaza cu sudoarea fruntii zi de zi?
Eu i-as intreba asa: Cam cat costa o astfel de diploma direct de la Basarabia?
Cred ca v-ati dat seama ce stiu din aceste dedesupturi... Problema nu este ca fac facultate pe plaiurile KGB, problema este ca in timpul efectuarii cursurilor de teologie 'in Basarabia', ei sunt mai mult prin Romania... PACAT! PACAT CA SUNT OAMENII RABDATORI! PACAT CA SUNT OAMENI CARE NU ISI CER DREPTUL DE A NU MAI FI MANCATI DE BANI! PACAT! Dar, pana cand va mai fi acest PACAT? Pana cand va mai rabda poporul? pana cand?
Eu m-am referit la cei care vor sa studieze nu la cei care vor diploma. Pacat pentru cei care rateaza ocazia sa invete teologia.
  #456  
Vechi 15.04.2008, 23:57:01
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Dar statul contribuie la salarizarea clerului BOSV?
Nu. Dar BGC din Romania are salarii de la stat?
  #457  
Vechi 15.04.2008, 23:57:27
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Exista o scoala de cantareti la Brusturi.Pe de alta parte nu dispretuiti teologia care se invata la Slatioara zi de zi.Practic sunt multi la Slatioara care intr-o discutie dogmatica pot incurca pe unii cu doctorate in dogmatica.Un dogmatician bun este parintele flavian de la Bucuresti,Sunt ata de buni incat pe cei neavizati ii conduc intr-o discutie acolo unde vor ei.La ei au venit si cativa absolventi de teologie de la Bucuresti si RMoldova.Ei pregatesc preoti prin ascultare in mnastire.ca in vechime.Faptul ca sunt in schisma nu insemna ca bu cunosc teologie,iar in lituegica chiar sunt unii forte dogmatizati!Sa analizam fara patima sau lovituri sub centura!
  #458  
Vechi 15.04.2008, 23:57:55
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Statul contribuie la salarizarea preotilor greco-catolici si romano-catolici.
  #459  
Vechi 16.04.2008, 00:00:15
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

PACAT ca le-o devenit un obicei celor mai mari si mai bagati in seama din BOSVR... Sa nu uite ca totusi, sunt foarte, foarte, foarte multi care cunosc mersurile viclene si dedesupturile BOSVR, si le vor impartasi si la altii. Atunci ne vor mai spune batranii nostri si alte dedesupturi si 'se va lamuri argintul cu foc'.
  #460  
Vechi 16.04.2008, 00:04:20
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Cam asta am vrut sa spun :sunt bine instruiti si forte abili asa ca nu trbuie tratati cu usurinta ci cu mare atentie
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07