Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.03.2012, 12:07:49
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
eu pers. ii admir ,sunt foarte uniti saritori ,sa se ajute intre ei ,
pai asa sunt si penticostalii, saritori si uniti, dar asta nu inseamna ca nu te jumulesc de bani
Reply With Quote
  #82  
Vechi 06.03.2012, 12:38:13
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
Eu am 55 de ani ,si o viata f,f, grea cu o fica cu handicap grav de 33 de ani .nu am dreptul ,si nici curajul sa judec pe nimeni ,.D-zeu trebuie sa ne iudece ,din ce religie facem parte fiecare ,o sa dea socoteala MINTUITORULUI ,ptr fapta sa .Dupa parerea mea martorii lui Iehova ,sunt si ei niste oameni care se daruiesc trup si suflet ,lui ISUS ,cei drept putin fanatici religiei lor ,dar nu sunt de condamnat ,cunosc personal familli intregi ,eu pers. ii admir ,sunt foarte uniti saritori ,sa se ajute intre ei ,ceeace la noi ortodoxi lipseste acest lucru. Imi pare rau sa va spun ca au fost singurii care atunci cind am fost la pamint cu morala ,cu sanatatea ,saraca fara bani ,si fara nici un strijin au sarit mai repede sa ma ajute in timp ce si fratii mei crestini ortodoxi nu au facut acest lucru.Nu am sa-mi schimb religia niciodata ,eu am fost botezata crestineste la sfinta biserica in religia mea ,dar un singur lucru pot sa va spun ca sunt mult mai fideli si mai constiinciosi fata de D-ZEU ca si multi dintre noi...
Dumnezeu sa te intareasca Margareta!

Faptul ca Martorii ti-au fost aproape cand ai avut incercari ale vietii este parte din strategia lor de recrutare. Pe mama mea au recrutat-o din spital dupa ce a facut primul atac de inima. Oamenii bolnavi si aflati in situatii dificile sunt vulnerabili si sunt tinte usoare pentru ei.
Ideea ca ai fost singura si doar ei au fost langa tine este falsa. asa te fac sa crezi.si incostient respingi alti oamenii.
Oricum indifrent daca esti martora sau nu esti martora ei aplica cam aceeasi strategie sau tactica ca a martorilor. Te indeamna sa te izolezi, sa racesti relatiile cu prieteni buni..sa nu mai doresti succes in viata ci doar Dumnezeu Iehova are grija de toate...etc Te consoleaza la esec..ca asa a fost mai bine pt iehova..etc.. Si daca cumva esti crestina si sa zicem esti implinita material si sufleteste..esti Diavolul pentru ei.

Eu am observat asta in timp de 10 ani , din sfaturile parintilor mamei, care de cand e la iehova acestea sunt total diferite de invataturile si sfaturile pe care mi le dadeau atunci cand nu avea contacte cu iehovisti. Au o forma de leadership abuziv... izoleaza.. descurajeaza in indeplinirea planurilor, si taman atunci cand esti in situatii cat mai dificile posibil...pac apar si ei.

pentru mine cel mai dificil mia fost acum 5 ani cand a murit bunica mea ortodoxa. De atunci de mama am fost incurajata sa nu mai termin facultatea...am repetat anul 4 , am anulat nunta... ca deh era de departe. si taman atunci mama se imbolnaveste. m-a indepartat de prietenii buni alesi dupa sfaturile lor de oameni zdraveni la minte. Creeaza tot timpul motive de disputa si cearta intre mine si sora mea... pe care o face cumva sa fie invidioasa pe mine.. si multe alte indemnuri parintesti spre esecuri.
Povestea e lunga...dar ce nu te doboara te intareste! Si eu stiu ca Isus ma iubeste!



Oricum indiferent de ce credinte religioase sau cat de solidari cinstiti si onesti par acesti martori cel mai greu pentru mine este sa realizez ca este mai bine sa nu ma mai consult cu ei ca parinti ) si asta doare sufleteste( sa nu ma mai las manipulata sau santajata emotional...si sa ma rog pentru ei .

Si Oamenii astia nu se daruiesc trup si suflet lui ISus! Ei nu cred in Isus! ... se daruiesc trup si suflet organizatiei care mai schimba din ideile religioase dupa interese de moment.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.03.2012, 13:50:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
edit: eu am intrebat preotul....
cat despre situatia (3) ... doar anumite persoane, imbunatatiti, invatati, ar trebui sa faca asta..nu oricine
Asa este, au mai fost unii care s-au apucat sa le explice neoprotestantilor si au ajuns sa se converteasca la ei.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.03.2012, 14:02:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Ceea ce ma intriga este faptul ca, din discutiile purtate, multi martori recunosc ca religia lor nu explica prea bine relatia Tata - Fiu, ca au prea multe "profetii" cu privire la ani: 1914, 1918, 1922 etc. care oricum nu mai pot fi verificate deoarece anii aceia au trecut, ca au spus multe lucruri care nu s-au intamplat, ca au o optica stranie cu privire la transfuzii (adica nu accepta transfuziile dar derivatele din sange le accepta ca si cum acele derivate nu au fost obtinute tot din sange) si multe altele si cu toate astea aleg sa ramana "atasati de Iehova si de organizatia Sa vizibila" pentru ca e o religie pasnica, pentru ca se pune accent pe moralitate, pt ca sunt uniti, dar nu-si pun intrebarea ca daca acest cult religios nu avea nimic bun, cum ar mai fi avut priza la oameni? sau daca se merita sa apartii unei religii care are niste puncte pozitive dar multe negative doar pentru acele puncte pozitive, oare nu orice religie are si aspecte pozitive?
Martorii sunt cei mai rai si periculosi,pt.ca ei nu recunosc dumnezeirea lui Hristos.
Isi atrag singuri osanda vesnica si mai trag dupa ei si pe altii.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.03.2012, 14:07:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prima data cand am stat de vorba, ca sa zic asa, cu un martor a fost cu matusa mea, cea despre care am scris ca apartine acestei secte, dar eu nu stiam acest lucru.
Este pensionara de multi ani, iar cand a lucrat a fost asistenta medicala, una chiar foarte buna si constiincioasa.
In sfarsit... m-am intalnit pe strada cu dansa, eu fiind la o oarecare vreme dupa ce fiica mea nu mai era... Mintile mele nu prea erau pe-acasa, oricum nu adunate si nici multa vreme dupa aceea nu prea gaseam nici un rost in nimic din jurul meu, totul era inutil. La ce bun? N-a fost usor...
Stand de vorba cu dansa, a inceput sa ma "incurajeze" dar intr-un mod cu totul inedit, ciudat pentru mine, in nici un caz nu mai auzisem astfel de lucruri. Nu-mi amintesc chiar tot, dar cand i-am zis ca fiica mea e in ceruri, e la Dumnezeu, mi-a dat o replica halucinanta: ce ceruri? e in pamant! nu exista nimic dupa moarte, ceva de felul asta. Acolo in pamant pana la judecata!
Eu am ramas traznita, mai tarziu am povestit uneia din surori ce conversatie am avut cu matusa, iar sora-mea m-a dumirit zicandu-mi: apoi tu nu stii ca matusa a trecut la martori?
Nu stiam, cum nu stiam (si prea multe nu stiu nici azi) cum e aceasta credinta a lor...

Desi, asa cum am scris, am o cunostinta apropiata, la care tin si pe care o apreciez, care apartine lor, eu nu am intrebat niciodata ce si in ce cred ei, si nici nu vreau sa intreb, pur si simplu nu ma intereseaza..
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.03.2012, 14:07:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogman margareta Vezi mesajul
Eu am 55 de ani ,si o viata f,f, grea cu o fica cu handicap grav de 33 de ani .nu am dreptul ,si nici curajul sa judec pe nimeni ,.D-zeu trebuie sa ne iudece ,din ce religie facem parte fiecare ,o sa dea socoteala MINTUITORULUI ,ptr fapta sa .Dupa parerea mea martorii lui Iehova ,sunt si ei niste oameni care se daruiesc trup si suflet ,lui ISUS ,cei drept putin fanatici religiei lor ,dar nu sunt de condamnat ,cunosc personal familli intregi ,eu pers. ii admir ,sunt foarte uniti saritori ,sa se ajute intre ei ,ceeace la noi ortodoxi lipseste acest lucru. Imi pare rau sa va spun ca au fost singurii care atunci cind am fost la pamint cu morala ,cu sanatatea ,saraca fara bani ,si fara nici un strijin au sarit mai repede sa ma ajute in timp ce si fratii mei crestini ortodoxi nu au facut acest lucru.Nu am sa-mi schimb religia niciodata ,eu am fost botezata crestineste la sfinta biserica in religia mea ,dar un singur lucru pot sa va spun ca sunt mult mai fideli si mai constiinciosi fata de D-ZEU ca si multi dintre noi...
Doamna ,la biserica ortodoxa sunt destui oameni saritori ,totul e sa ii cautati .
Sa stiti ca Martorii primesc ajutor din afara ,noi ,romanii suntem mai saraci.
Dar un mic ajutor ati fi primit si de la crestinii din biserica noastra sau chiar de la preot.
Acum depinde unde locuiti ,in provincie oamenii sunt mai apropiati ,in biserici se face un fel de comunitate.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.03.2012, 16:04:53
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Prima data cand am stat de vorba, ca sa zic asa, cu un martor a fost cu matusa mea, cea despre care am scris ca apartine acestei secte, dar eu nu stiam acest lucru.
Este pensionara de multi ani, iar cand a lucrat a fost asistenta medicala, una chiar foarte buna si constiincioasa.
In sfarsit... m-am intalnit pe strada cu dansa, eu fiind la o oarecare vreme dupa ce fiica mea nu mai era... Mintile mele nu prea erau pe-acasa, oricum nu adunate si nici multa vreme dupa aceea nu prea gaseam nici un rost in nimic din jurul meu, totul era inutil. La ce bun? N-a fost usor...
Stand de vorba cu dansa, a inceput sa ma "incurajeze" dar intr-un mod cu totul inedit, ciudat pentru mine, in nici un caz nu mai auzisem astfel de lucruri. Nu-mi amintesc chiar tot, dar cand i-am zis ca fiica mea e in ceruri, e la Dumnezeu, mi-a dat o replica halucinanta: ce ceruri? e in pamant! nu exista nimic dupa moarte, ceva de felul asta. Acolo in pamant pana la judecata!
Eu am ramas traznita, mai tarziu am povestit uneia din surori ce conversatie am avut cu matusa, iar sora-mea m-a dumirit zicandu-mi: apoi tu nu stii ca matusa a trecut la martori?
Nu stiam, cum nu stiam (si prea multe nu stiu nici azi) cum e aceasta credinta a lor...

Desi, asa cum am scris, am o cunostinta apropiata, la care tin si pe care o apreciez, care apartine lor, eu nu am intrebat niciodata ce si in ce cred ei, si nici nu vreau sa intreb, pur si simplu nu ma intereseaza..
Adriana fiica dumnevoastra la fel ca si Bunica mea sunt in cer, nu in pamant.
Eu am trecut prin aceeasi experienta dupa moartea bunicii. Subiectiv cred ca a mea a fost cea mai groaznica pentru ca nici nu o inmormantasem si incepusera discutii despre mostenire si averea ei.
O perioada dupa inmormantare eu o simteam pe bunica mea prin casa. O simteam langa mine... Un sentiment foarte ciudat de explicat. Dimineata ma trezeam si faceam aceleasi 2 cafele si in drum spre camera ei , care acum era inchisa de mama pentru renovare, ma opream si plangeam. Mau trimis la psihiatru ca cica am inebunit! Cum sa o simt eu pe bunica prin casa daca nu exista suflet! Clar nebuna! Psihiatra mia explicat ce inseamna doliul si ma trimis la biserica! MIa explicat ca nu sunt nici nebuna ci doar ca a avut multi pacienti care sufereau de doliu.Mia explicat cazul unui domn caruia ia murit sotia in pat noaptea ,si care sufera de insomnie de atunci, si trecusera aproape 10 ani de la moartea sotiei lui. Mam dus si am vorbit cu el, cu cafeaua in mana de pomana pentru Bunica. discutii despre sotia lui si bunica mea. El cu ciocolata de pomana pentru sotia lui.
Despre certuri pentru avere mia mai aratat o doamna de la tara care suferea de depresie pentru o cearta cu vecinunul care mostenise casa batranei pe care ea o ingrijise.Nu am putut vorbii cu ea pentru ca tot timpul plangea sau dormea.

Pe langa pierderea sufleteasca a Bunicii, care ma crescut de mica..mama si tata fiind ocupati cu serviciu, cariera, etc..orice dar mai putin casa si copii, mia fost extrem de greu sa accept ca tot ce a contat pentru ceilati era averea ei si cum se imparte!
vreo cateva luni, saptamanal psihiatra, domnul cu insomie..cafea in spital. biserica. cimitir la bunica, avocat mostenire..casa mostenire. Nimeni altcineva nu mergea la ea la cimitir. Nimeni altcineva nu imi spunea ce suflet mare si bun a avut Bunica mea.

Ca mama mea in loc de acea incurajare spirituala de care aveam nevoie ma facut nebuna si ma trimis la psihiatru in loc sa ma trimita la biserica, nu imi pare rau. Psihiatra ma trimis la biserica. Poate ca daca nu ma imparteam intre domana psihiatra in vizita saptamanala si biserica nu cred ca puteam sa indur suferinta pierderii sufletesti sau sa inteleg si sa accept ca Bunica mea..care in mintea mea pana atunci nu trebuia sa moara niciodata, a plecat in cer!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.03.2012, 16:07:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
mie mi-a spus un lider de-al lor ca fara revistele lor nu se poate intelege Biblia
foarte adevarat. Esti obligat sa citesti materialele tiparite de ei, mai ales revistele "Turnul de Veghe" si "Treziti-va". Si atunci cand un viitor prozelit studiaza Biblia o studiaza dupa schema din cartea lor " Ce te invata in realitate Biblia".Si la slujbele lor ce se tin la Salile regatului (Casele lor de rugaciune) se studiaza anumite subiecte din revistele "Turnul de Veghe" pe luna in curs. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.03.2012, 18:29:37
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Charles Russell vinovatul,dar il iertam ca e om,ci uram pacatul

Ideea este ca Charles Russell a facut o mare greseala, le-a luat oamenilor libertatea de a-si exprima singuri parerea, daca vor sa primeasca un obiect sau nu.Ideea este ca resping ziua de nastere sau onomastica a unui copil,care are prieteni sa vina la pe la ei sau invers daca un prieten de al sau are acea ziua nu se duce pentru ca:"credinta mea nu ma lasa sa intru in casa ta" sau "noi nu sarbatorim".Ideea este ca strica relatia om cu om.Am colega care respinge tot ce este sarbator sau martisor.A doua idee este ca Russell este devina cu "dogmele" sale.Mama mea nu mai are prietena care nu a venit la ea sa mai vorbeasca.Un prieten ajuta pe celalalt.Aceasta secta e mai periculoasa decat celalalte.Russell a uitat ca Domnul Dumnezeu inca de la Creatie a lasat liberul arbitru omului.Spuneti-va la prieteni care aveti de aceasta credinta sa-si lasa copii sa aiba parte de fericire sa si sa aiba libertatea de a vorbi cu oricine care poate sa-l faca fericit
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 06.03.2012 at 18:36:41.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.03.2012, 18:45:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Adriana fiica dumnevoastra la fel ca si Bunica mea sunt in cer, nu in pamant.
Povestind despre matusa mea, am vrut sa evidentiez atitudinea, nu doar ciudata, ci de-a dreptul halucinanta pe care a avut-o in acel moment.
Eu nu intelegeam de ce se poarta asa, lumea in jurul meu avea alta atitudine, si nu ma asteptam ca tocmai de la o persoana cunoscuta si rudenie sa primesc asemenea ""palme"", ca o galeata de apa rece in fata (dar nu "apa rece trebuie sa spun, ci altceva, dar prefer sa nu spun acele cuvinte). Mi-a mai spus si altele....la fel...parca fara nici o urma de omenie, de compasiune, atat de dur...
Ma uitam capiata la dansa si nu-mi venea sa cred ca aud bine. Incepusem sa ma intreb care dintre noi doua e mai dusa eu, in situatia in care eram, (eu care eram constienta, cat de cat, ca nu mi-s toate mintile pe-acasa...dar nu-mi pasa), sau ea...
Cand sora mea mi-a spus ca matusa a devenit martora a lui Iehova, partial am inteles, prea multe despre secta lor nu stiam si nici nu doresc sa stiu, dar auzisem si eu de ici, de colo de ciudatenii ale lor.
Poate nu toti sunt la fel, o fi fost vreun elan mai putin controlat...Adica, chiar stiu ca nu toti sunt la fel, deoarece fosta mea vecina, cea care a fost alaturi de mine in momente dificile, nu a avut acest comportament...Or fi si acolo, ca intre toti oamenii, mai multe soiuri..
In sfarsit...intre timp Dumnezeu si Maica Domnului mi-au ajutat si mi-am revenit, am trecut, cat s-a putut trece.... si stiu ca fiica mea e intr-un loc foarte bun, unde ne-am dori sa ajungem toti....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56