Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2012, 21:13:04
rim5431 rim5431 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 28
Implicit Mandria

Ce trebuie facut conform traditiei noastre crestine, pentru a scapa de mandrie?
Si este posibil sa scapi complet de ea, asa cum sfintii parinti dau dovada de atata umilinta si demnitate?

M-ati putea ajuta in privinta intrebarii acesteia care ma macina?

Last edited by rim5431; 27.08.2012 at 21:20:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2012, 22:05:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rim5431 Vezi mesajul
Ce trebuie facut conform traditiei noastre crestine, pentru a scapa de mandrie?
Si este posibil sa scapi complet de ea, asa cum sfintii parinti dau dovada de atata umilinta si demnitate?

M-ati putea ajuta in privinta intrebarii acesteia care ma macina?
Păcatele capitale se combat prin practicarea virtuților opuse lor. Opusul mândriei este smerenia. Dacă mândria este față de aproapele (cea mai comună formă), atunci smeriți-vă față de aproapele.
În vederea acestui lucru, puteți începe cu aplicații simple, așa cum ar fi refuzul de a folosi privilegii legate de rangul sau situația dv. Spre exemplu, cel care iese dintr-un spațiu închis (un magazin, de exemplu) are prioritate față de cel care intră. Ei bine, cedați acest drept de întâietate: nu sunteți demn de el.
O altă aplicație simplă a smereniei este obiceiul de a folosi mereu pluralul politeții (afară de cazul în care celălalt vă cere contrariul). Folosiți "dumneavoastră" by default, ca și când nu ați fi egal cu celălalt, ci inferior.
O aplicație interesantă am întâlnit la cei de la Opus Dei. Ei își încep ziua cu o rugăciune, iar rugăciunea începe cu o sărutare a pământului (un fel de metanie mare) la care spun: "Serviam!" ("voi sluji").
Cu vremea, treceți la exerciții de nivel intermediar. Invitați, de exemplu, un cerșetor la masă și serviți-l. Un nivel încă și mai avansat este să faceți același lucru cu o persoană antipatică, față de care simțeați până acum un viu dispreț.
O altă practică este să vă străduiți să găsiți mereu părțile bune în celălalt. De exemplu: o fi acela mai bețiv decât sunteți, dar a citit trei biblioteci în plus la vremea potrivită. Este exact inversul gândirii de tip "la ce i-au folosit trei biblioteci, de vreme ce își îneacă creierii în alcool ?".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2012, 22:28:22
rim5431 rim5431 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 28
Implicit

Mihnea Dragomir
Multumesc pentru ajutor.
De fapt, as vrea o solutie pentru mandria de sine, dar nu in raport cu ceilalti oameni. Nu in sensul ca ii consider inferiori, in privinta acestui lucru spun adevarul cand zic ca mi-l neg de cand ma stiu si Dumnezeu in bunatatea Lui mi-a dat harul acesta.
In schimb, intamplarea face ca restul oamenilor sa ma ridice intr-un loc in care nu vreau sa fiu. Nu e din vina lor, dar asta fac.
Si asa apare un gand de superioritate general pe care nu-l mai vreau, ma impiedica de la dreapta credinta, aceea permanenta, la care daca ajungi nu mai auzi vorbele Domnului in soapte ci ca niste imagini clare.
Stiu ca mandria impiedica credinta, de aceea vreau sa stiu cum reusesc sfintii parinti, tinand cont ca n-am altfel acces-studiez acum in strainatate, la invataturile lor.

Nu ma voi inchina la pamant, nu el mi-a dat viata. In religia Islamului inca se face acest lucru, iar al lor mai mare profet a adus blasfemii de neiertat impotriva Lui Iisus Hristos. Toate cultele si alterarile sunt vanitati umane.
Eu intreb de Adevar, de Iisus, de aceea sunt pe un forum crestin-ortodox, singura si cea mai veche religie din lume.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2012, 22:55:56
rim5431 rim5431 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 28
Implicit

Ba ma insel sa stiti. Uitandu-ma pe forumul acesta vad aceeasi confuzie generala.
Catolicii nu trebuiau sa lase loc de un tron de ocupat, au devenit veriga slaba a crestinismului, de aceea am scris "singura" religie reala. Cum vreti sa fiti aproape de lumina, fiti constienti ca e mult intuneric in preajma, pentru a gasi lumina cea mai puternica, numai in intunericul cel mai dens o veti afla.
Asa ca studiind literatura Teosofica, aceea ce il inlocuieste pe Dumnezeu cu ingerul cazut, descoperi cat se bucura de tronul catolic, asemanator cu Dalai Lama a budistilor, pentru ca cuvantul "petru" inseamna cu totul altceva pentru evrei.

Asa cum nu puteti servi doi stapani care sunt in razboi, nu puteti servi doua idei care se opun, nu puteti crede intr-un Iisus si acceptarea activa a acelor idei contrastante, cand toate religiile lumii se opun Lui si se leaga intr-o panza plina de mitologie.
Totul e vanitate. Si totul se va incheia in mai putin de trei decenii. Cand omul pasnic se va revolta pe crestini, musulmanii il vor crede primul lor profet, venit sa arate spre Mohammad si il vor crede cand le va zice ca acei crestini trebuie omorati.
Multi Il vor nega pe Iisus, singurul Adevar, iar cealalta jumatate va lua seama la vorbele profetului Ilie si isi vor da viata pentru El.
Nu mai e mult si credinta va va fi testata.

Last edited by rim5431; 27.08.2012 at 22:58:43.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2012, 23:05:52
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

smerenia este opusul mandriei asa ca sa citim despre smerenie:

Arhimandritul Serafim Alexiev- Smerenia
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2012, 23:22:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Te gandesti ca tot ce faci bun se intampla cu ajutorul Domnului si nu din pricina ta. Daca ti-a dat Dumnezeu niste talanti, trebuie sa ii folosesti, spre slava Sa, nu sa ii ascunzi, de frica sa nu te mandresti.

Parintele duhovnic cred ca te-ar ajuta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2012, 23:47:58
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Deci opusul mandriei este smerenia.dar al desfrinarii care este?
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2012, 00:03:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit simplu

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
Deci opusul mandriei este smerenia.dar al desfrinarii care este?
trairea in curatie trupeasca[infrinarea].raspuns de clasele 1-4.

Last edited by mihaila_alin; 28.08.2012 at 00:13:44.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2012, 00:19:24
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
Deci opusul mandriei este smerenia.dar al desfrinarii care este?
As putea sa spun "Taierea voii", dar nu-i de-ajuns. De fapt nu prea conteaza despre care patima vorbim; cea mai rea este acea patima pe care n-o putem stapani. Fara o spovedanie curata, (daca se poate la un duhovnic plin de har) si fara rugaciune sincera, patima din noi nu ne va parasi usor. Dar si atunci cand descoperim ca ceea ce odinioara ne zapacea mintile, astazi ne lasa indiferenti, inca si atunci trebuie sa fim constienti ca vrajmasul sigur ne pregateste ceva (de cele mai multe ori mandria si slava desarta) si cu atat mai mult trebuie sa veghem, sa ne rugam si sa ne smerim pentru cel ce-am fost odata si pentru care Dumnezeu ne-a invrednicit sa le trecem fara nici un fior.
Dar... nu toata "taierea voii" vine de la Dumnezeu. Se prea poate sa apelam la serviciile unei vrajitoare, si sa "rezolvam" o patima, dar sa ne incarcam cu o osanda infinit mai grea. La fel cu cei din diferitele secte. Multi sunt extrem de meticulosi, de osarduitori si de hotarati sa-I urmeze Mantuitorului Iisus. Pentru asta renunta la bijuterii, alcool, tigari, nu mai vorbim de desfrau sau cate alte pacate, DAR... in acelasi timp, inconstient, renunta la Trupul si Sangele Mantuitorului, implicit la "dezlegarea de pacate" prin safanta spovedanie, si astfel nu vor avea parte de Imparatia Cerurilor, desi la modul cel mai practic, ei se ostenesc mult mai mult decat majoritatea crestinilor obisnuiti. Pe de o parte, mandria, iar pe de alta parte naivitatea de a se lasa usor inselati de aparente, i-au sters deja din "Cartea Vietii"... De aceea e bine sa veghem si oricat ne-am considera de infailibili, sa ne consultam cu cineva careia i-am dat toata viata "credit" in materie de har si credinta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2012, 00:36:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

SFANTUL IOAN SCARARUL: Despre mandria cea fara de minte:

http://carteromaneasca.wordpress.com...fara-de-minte/


"Mandria este tagaduirea lui Dumnezeu[1], nascocirea dracilor, dispretuirea oamenilor, maica osandirii, nepoata a laudelor, semnul nerodniciei, izgonirea ajutorului lui Dumnezeu, inainte-mergetoarea iesirii din minti, pricinuitoarea caderilor, pricina luarii in stapanire (de draci), izvor al maniei, usa fatarniciei, cauza nemilostivirii, pazitoarea pacatelor, contabila amarnica, judecatoarea oamenilor, potrivnica lui Dumnezeu, radacina hulei."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mandrie umilinta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 03:34:10
Mandria alynnna Pocainta 39 29.02.2012 00:11:34
Mandria MARIUS_DANIEL Generalitati 59 17.01.2012 15:58:27
Mandria nastac_miruna Generalitati 31 01.07.2009 04:20:05
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 16:59:21