Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.11.2010, 09:41:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc pentru cuvant si pentru grija, Florin Ionut.
Ai dreptate, impartasesc si eu gandul ca nu e bine sa rostim pe fata aprecierile.

Cea mai mare bucurie a unui "cuvantator" este aceea de a se fi folosit cineva din cuvintele lui, iar aceasta se va vedea la judecata. Daca cele spuse sunt de la Domnul, ele vor izvora si fara aprecieri, ba inca si dupa critici, in acelasi duh de pace si bucurie, iar de nu sunt de la Domnul, ele isi vor arata adevarata fata in momentul unei dezaprobari sau al unei critici. Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ceva de genul ca nu de aplauze are nevoie, ci de infaptuirea celor spuse de el.. abia atunci cuvantul isi atinge rostul.

Cu toate acestea, nu "cuvantatorii" tin lumea, ci "infaptuitorii".

Desi nu obisnuiesc sa imi "propovaduiesc" bucuriile, fac totusi un pogoramant, pentru iubirea voastra,
si va marturisesc ca din data de 19 octombrie sunt tata. Sotia a nascut o fetita.
Slava Domnului pentru minunatul dar. Dea Domnul sa aiba mintea luminata, sa fie credincioasa si sanatoasa.
Felicitări Dorin. Dumnezeu și Maica Domnului să vă țină alături pe toți trei în sfânta lucrare a faptelor creștinești .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.11.2010, 09:56:41
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Felicitari!!!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Multumesc pentru cuvant si pentru grija, Florin Ionut.
Ai dreptate, impartasesc si eu gandul ca nu e bine sa rostim pe fata aprecierile.

Cea mai mare bucurie a unui "cuvantator" este aceea de a se fi folosit cineva din cuvintele lui, iar aceasta se va vedea la judecata. Daca cele spuse sunt de la Domnul, ele vor izvora si fara aprecieri, ba inca si dupa critici, in acelasi duh de pace si bucurie, iar de nu sunt de la Domnul, ele isi vor arata adevarata fata in momentul unei dezaprobari sau al unei critici. Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ceva de genul ca nu de aplauze are nevoie, ci de infaptuirea celor spuse de el.. abia atunci cuvantul isi atinge rostul.

Cu toate acestea, nu "cuvantatorii" tin lumea, ci "infaptuitorii".

Desi nu obisnuiesc sa imi "propovaduiesc" bucuriile, fac totusi un pogoramant, pentru iubirea voastra,
si va marturisesc ca din data de 19 octombrie sunt tata. Sotia a nascut o fetita.
Slava Domnului pentru minunatul dar. Dea Domnul sa aiba mintea luminata, sa fie credincioasa si sanatoasa.
Fericit copilul trimis de Domnul in familie de crestini! Sa fiti binecuvantati!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.11.2010, 10:01:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Desi nu obisnuiesc sa imi "propovaduiesc" bucuriile, fac totusi un pogoramant, pentru iubirea voastra,
si va marturisesc ca din data de 19 octombrie sunt tata. Sotia a nascut o fetita.
Slava Domnului pentru minunatul dar. Dea Domnul sa aiba mintea luminata, sa fie credincioasa si sanatoasa.
Cred ca este fapta cea mai buna pe care ai facut-o pana acum.

Sa fiti sanatosi cu totii si sa-i dati un fratior sau o surioara cat de curand!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.11.2010, 13:13:34
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Felicitari windorin, e minunat sa fii parinte! (19 oct este si ziua de nastere a mamei mele -o mama minunata, dar si a IPS Mitopolit Teofan).


Referitor la topic si mie imi plac mult postarile voastre si l-as adauga si pe Marius22, care are ceva aparte....postarile lui sunt un balsam pt suflet!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.04.2011, 23:15:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb windorin, costel, Marius 22, Ioan Cezar ...

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul


Referitor la topic si mie imi plac mult postarile voastre si l-as adauga si pe Marius22, care are ceva aparte....postarile lui sunt un balsam pt suflet!
... si Ioan Cezar .

Cat ma bucur ca existati pe acest forum !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.04.2011, 13:53:26
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Fericit copilul trimis de Domnul in familie de crestini! Sa fiti binecuvantati!
Subscriu si eu!
Felicitari Dorine si iertare ca te felicit asa de tarziu, abia acum am citit si eu topicul (de altfel mereu aflu ultima stirile )
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.05.2011, 09:37:34
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb @Costel

La multi ani cu bucurie intru Domnul si sanatate, Costel ! Sfantul al carui nume il porti sa te ocroteasca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aplaudati-l pe Costel Busuioc!!! monica73 Generalitati 31 13.02.2014 16:34:11