Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.12.2010, 14:44:18
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Trebuie să avem grijă cu muzica asta modernă care se comercializează în lume, dar mai ales la mesajele transmise prin intermediul ei. Eu am fost în două extreme : mai întâi manele (vă rog, nu râdeți de mine...), la care am renunțat pentru că se vorbea în ele doar de băutură, femei etc și mi se părea că erau cântate de niște oameni inculți și apoi muzică clasică. Dar am renunțat și la aceasta pentru că am aflat că mari compozitori precum Mozart si Beethoven au fost francmasoni. Așa că prefer muzica religioasă. Este cea mai bună și folositoare pentru creștini și in același timp este minunată.
  #62  
Vechi 01.12.2010, 15:28:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Eu ascult predominat muzica bizantina,insa si simfonica totusi nu trebuie sa judecam asa de aspru originile sau inclinatiile compozitorilor,caci ceace ce ei au creat este arta si (recviemul lui Mozart este imnul de inmormantare la catolici,Mozart era mason),eu cred ca nu trebuie sa fim nici fundamentalisti dar nici prea progresivisti.DA apartinem Bisericii Ortodoxe,da Il slujim pe Hristos,dar Esenta Divinului se afla in toate chiar si in Diavol,care a fost inger si care poate sa redevina ceace a fost stiti pilda cu calugarita aceea.Dar totusi trebuie sa fim selectivi si sa avem o paza a mintii,cernand si luand ceace ce ne este util.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #63  
Vechi 01.12.2010, 15:45:00
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
[...] și apoi muzică clasică. Dar am renunțat și la aceasta pentru că am aflat că mari compozitori precum Mozart si Beethoven au fost francmasoni. Așa că prefer muzica religioasă.
Si daca-ti spun ca am vazut la stiri preoti care au batut, violat, etc., mai asculti muzica religioasa? Da? Atunci esti inconsecvent din cate imi dau seama..
  #64  
Vechi 01.12.2010, 15:48:34
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Sa lasam prejudecatile la o parte,daca o cioara este alba atunci toate ciorile sunt albe?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
  #65  
Vechi 01.12.2010, 15:55:46
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
oricum Biserica Ortodoxa nu vede prea ingaduitor acest gen de muzica , ce sa i faci oricum ma asteptam la pareri contra :))
Viziunea Bisericii Ortodoxe asupra rocku-lui sau viziunea ei asupra unui lucru in general nu este alcatuita din barfa babelor, asta ca sa o spunem direct !:)Eu consider ca muzica rock nu este un pacat ci mesajul pe care il transmite este un pacat...Pacat ar fi atunci cand te-ai sinucide din aceste cauze sau te-ai taia cu lama, etc...Nu cred asta doar pt ca si eu ascult muzica dar eu cred ca gandesc foarte corect in aceasta privinta.Sunt multi care se regasesc in aceasta muzica, sunt multi pe care il linisteste aceasta muzica, etc deci nu cred ca este un pacat atata timp cat primesti mesajul ca atare . Sfantul Maxim Marturisitorul spune ca pacatul este un mod de existenta "impotriva" existentei, contra naturii, deoarece fragmenteaza si corupe natura, deci eu cred ca o banala melodie rock nu este un pacat ... (pt cei care doar asculta acea melodie :D)
  #66  
Vechi 01.12.2010, 16:16:40
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Au fost si or sa mai fei trupe care folosesc "elemente satanice" pentru a atrage un anumit public adolescentin, teribilist,.... lista continua. Trupe care sunt valoroase sau mai putin valoroase. In ultimii ani am observat ca nu mai sunt asa de multe trupe care sa "promoveze" aceasta imagine, avand invedere ca nu tot cee e "dark" e si satanic.
Si faza asta, ca o trupa gen Metallica este extrem de dura sau satanista mi se pare o gluma copilareasca. Sunt chestii mult mai dure si mai "evil".
Nu pot spuen ca ascult rock, ci metal. De la progressive la black, doom, atmospheric, dark, symphonic, folk...si toate astea sunt metal....pe langa astea jazz, neo-folk, medieval....si lista e foarte lunga.

Oricum, acesta muzica nu este promovata intens la TV. Rockul/metalul nu promoveaza "dusmanii", "printesele", "despuirea", "imperecherea"...si alte lucruri de gen ca muzica de rasuna toata ziua in jurul nostru ( fie ca dorim sau nu sa ascultam aceasta muzica).
Si va dau un exemplu: cei care asculta alte genuri muzicale.... daca stam sa traducem versurile multor hituri de la radio.... o sa scriem o Tantra. Daca versurile au tenta sexuala...inseamna ca toata lumea va face ce "spune cantecul"?
"Cat de influentati sunt oamenii de muzica pe care o asculta" ar fi un topic mai "util".

Sincer, tine mult de cultura fiecaruia, de cat de iesit e in lume si bineinteles de cata minte ne-a dat Domnul.

Subiectul a fost arhidiscutat, va mai fi si niciodata nu se va ajunge la o concluzie care sa convina fiecaruia.
  #67  
Vechi 01.12.2010, 18:01:06
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Poate intereseaza parerea preotului Dan Badulescu ,fost compozitor si interpret de muzica
rock ://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/476/rock-crestinism
(sper ca am dat bine link-ul)!
  #68  
Vechi 01.12.2010, 18:07:04
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Eu cred ca manelele sunt mai putin periculoase decat rock-ul,pentru ca in manele gasesti femei,averi,masini...etc,dar in rock pe langa astea gasesti si chestii impotriva religiei,a Lui Dumnezeu,gasesti deznadejde,ganduri de sinucidere,tot felul de manifestari sumbre.In schimb in manele nu am auzit niciodata ca Dumnezeu sa fie hulit.Nu ascult manele deloc,imi displac ,dar am avut ocazia din pacate sa aud muzica asta de foarte multe ori.
  #69  
Vechi 01.12.2010, 18:35:42
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaflorina Vezi mesajul
Eu cred ca manelele sunt mai putin periculoase decat rock-ul,pentru ca in manele gasesti femei,averi,masini...etc,dar in rock pe langa astea gasesti si chestii impotriva religiei,a Lui Dumnezeu,gasesti deznadejde,ganduri de sinucidere,tot felul de manifestari sumbre.In schimb in manele nu am auzit niciodata ca Dumnezeu sa fie hulit.Nu ascult manele deloc,imi displac ,dar am avut ocazia din pacate sa aud muzica asta de foarte multe ori.
mda ma si enervez cand va citesc...ce legatura are muzica in sine ? mesajul pe care il transmite conteaza nu muzica in sine doamne...oricum poti asculta rock si poti fi si credincios ... Si nu e doar o parere este ceva ce am testat pe mine
  #70  
Vechi 01.12.2010, 18:41:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vad peste tot o conceptie gresita fata de rock , cum ca ar fi o muzica diabolica , ca ar fi satanist .Eu ascult rock de 4 ani de la alternativ ,pana la heavy metal .si hardcore si nu as asculta alt fel de ,muzica pt nimic in lume.Este muzica in care ma regasesc.Si despre manele ,este o muzica de rahat ,(Numai dusmani ,bani, femei ,bautura )astea sunt subiectele lor de a compune o ''melodie''

Ascult si trupe mai dark (Slipknot,Disturbed ,Bullet for my valentine) da asta nu inseamna ca sunt satanist ,cred in Iisus Hristos,cred in Dumnezeu si dupa parera mea rock ul si lucrurile Sfinte nu ar trebui amestecate cum fac multi tineri de seama mea care cred ca daca asculti rock tre sa te indepartezi de Dumnezeu .

Sper ca nu o sa ard in iad doar pt ca ascult rock,dupa conceptia altora. Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine Astept pareri ,contra sau pro
vezi ca slipknot are versuri sataniste desi nu prea sunt dark. sunt mai mult NU metal. in ceea ce priviste trupele de black metal si death metal sunt in marea lor majoritate sataniste.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36