Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.02.2014, 12:05:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Sincer, nu stiu ce aveti cu sophia. Pe bune.
E un forum, se dezbat subiecte; are tot dreptul sa intrebe, ori de cate ori vrea, cate ceva; si in plus, deschide subiecte interesante din care, o nestiutoare ca mine, mai invata cate una, alta.
De smintit si facut userii noi a plece sunt tocmai multitudinea de raspunsuri in care cineva e blamat si atacat personal si caruia ii sunt aduse injurii. Si sunt muuulte topicuri in care se gasesc asemenea lucruri.

Daca nu va convin ce se discuta, nu mai bine nu cititi, sa daca cititi, nu raspundeti macar. Nimeni nu obliga pe nimeni sa citeasca si sa raspunda. Vezi titlul, ti se pare interesant, intri, iar daca nu, nu intrii. Ce e asa de greu?

Daca m-as apuca eu sa intreb tot ce vreau sa aflu m-ati parasuta cu prima ocazie afara de pe forum. Asa ca prefer sa nu, pentru ca eu am intrebari chiar tampite, spre deosebire de sophia, care, chiar are intrebari foarte bune. Nu mai aruncati cu noroi in ea. Desi nu o cunosc deloc, ii sunt recunoscatoare pentru subiectele deschise din care am invatat cate ceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.02.2014, 14:03:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Sincer nu stiu ce aveti cu avutu' la adresa lu' unu s'h alta ?!! Granitza este acolo unde vrem noi...inspre dreapta ori stanga...cugetare.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.02.2014, 20:01:01
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma scuzi ca trebuie sa te contrazic(din nou)-chiar nu fac o pasiune din asta-dar sa stii caci contrar parerii tale ca pe aici nu se gasesc raspunsuri,se gasesc si inca multe.
Sunt multi useri cu potential ,care te pot lamuri in unele aspect sau pot recomanda materiale bune.
Eu stiu ca esti un user mai nou,de prin septembrie anul trecut,si desigur nu ai avut sansa unor discutii mai elevate pe threaduri mai serioase...dar ele exista,cum de altfel si oamenii buni si intelepti de pe forum...
Nu e nici o problema. Or fi si useri buni si intelepti, or fi si discutii elevate, ideea e ca trebuie sa ai si discernamantul sa stii ce e bun si conform cu credinta noastra si sa nu iei de bun tot ce se scrie, de aceea cel mai bine este sa te informezi direct de la preoti sau din carti, si Internetul este bun, dar trebuie si sa fii in stare sa alegi intre bine si rau, sa ai maturitate in credinta, ca altfel, daca esti la inceput, poti rataci, fara indrumare.
Discutiile sunt una dar invatatul este mai bine sa se faca de la sursa cea mai indicata.
Eu iau de buna in special cele scrise de cei cu studii in domeniu, studii teologice sau preoti, decat sa ma iau dupa oricine care scrie aici dupa capul sau, chit ca e elevat sau bun, asta nu prea conteaza.

Spre exemplu exista aici pe forum din cate am vazut eu , doi membri care au studii de specialitate doamna Laura Stifler si domnul Daniel Ortodox. Pe ei ar trebui sa ii intrebe doamna Sophia si ei sunt cei mai indicati sa raspunda

Last edited by aubergine; 20.02.2014 at 20:09:28.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.02.2014, 07:54:53
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Spre exemplu exista aici pe forum din cate am vazut eu , doi membri care au studii de specialitate doamna Laura Stifler si domnul Daniel Ortodox. Pe ei ar trebui sa ii intrebe doamna Sophia si ei sunt cei mai indicati sa raspunda
Laura Stifter s-a retras momentan de pe forum. Iar Daniel Ortodox - eu una nu am observat să fi zis că are studii de specialitate. Dar poate mi-a scăpat... În fine, aici este un forum și oricine se simte în măsură poate răspunde la întrebări și poate participa la discuții. Iar în final rămâne la latitudinea fiecăruia ce informații reține și ce nu. Deja cine are oarece vechime aici pe forum știe pe cine să pună bază. Nu trebuie să fie neapărat cu studii teologice. Mai sunt și unii care au facut o pasiune din asta, fără să fi studiat la facultate.

Last edited by mirela.t; 21.02.2014 at 07:58:41.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.02.2014, 12:16:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ce vrei să spui, Anca? Că "sophia" nu e membră din 2007, și că ar fi de fapt "erzbet" ?? Mă faci să râd ! :D

PS: Eu una îmi aduc aminte că Sophia a început să dezbată pe forum abia la câțiva ani după ce s-a înregistrat.
Dupa ea, fiecare din noi suntem cate o clona, ba platiti sa scriem, etc.
Cam asa e cand n-ai argument sau nu poti procesa argmentele altora.

Si ea este clona..ei insisi, pentru ca a avut mai de mult un cont in care posta mesaje cu iz de atac la adresa BOR, l-a sters si pe urma a revenit, nu mai inteleapta din pacate.

Varsta nu e totul, se pare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.02.2014, 12:19:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iar o sa zici ca ma iau de tine si o sa ma reclami, ca parca asta era o problema... Mai Sophia, tu figurezi pe acest forum din Mai, 2007. Si, cu mila lui Dumnezeu, am ajuns in 2014. Aproape 7 ani de "cautari" absolut zadarnice. Nu cred ca este cineva de pe acest forum, (dintre cei mai vechi) care sa nu-si puna serios problema, ce se petrece cu tine, de dai tot inapoi, in loc sa mergi inainte. Daca dupa 7 ani, si cele mai elementare notiuni ale ortodoxiei, iti sunt atat de straine si faci "spectacol" la scena deschisa, astfel incat, cine trece intamplator pe-aici, si vede cum un "veteran" este atat de alambicat si nu s-a folosit cu nimic in atata amar de vreme, ce nadejde sa-si mai puna bietul om, in propriile nedumeriri?
Din pacate asa e.
Personal am senzatia ca eforturile sophiei merg in discutia unei "personalizare" a credintei, de deformare a valorilor crestine pentru a se potrivi cu propriile idei preconcepute, slabiciuni, etc.

Cam toate discutiile aduse de ea au acelasi laitmotiv: sunt prea multe opinii, sunt contradictorii, raman cu ce cred eu ca e mai bine.
Ma tem sa nu incerce sa foloseasca aceeasi scuza si cu Dumnezeu, gen "am cautat, dar n-am gasit, am incercat, dar nu s-a putut".

Pentru ca la Judecata, loc pentru astfel de scuze nu sunt.

Nu stiu la ce biserica merge si daca asa sunt si predicile de acolo sau parintele ei duhovnic stie de povestile astea, dar oricum nu e in regula.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.02.2014, 12:23:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar ce aveti fratilor?????
De ce vi se pare asa de ciudat acest fir?

Ce sa citesc in acea carte? Inca nici nu am cum s-o cumpar!
Doamne, dar voi mai aveti minte?
Abia a aparut, a fost pusa azi pe forum. Chiar nu sunteti normali la cap????
NU AM CARTEA. Cititi-o voi acolo!!!! EU NU AM CUM!!!!!!!

Daca asa o discutie, asa intrebari voua nu va plac, nu vi se par normale, atunci ce cautati pe aceast forum?
Chiar nu inteleg!!!!!!!!!!!!!!!! Ce cautati aici? De ce batjocoriti intr-una lumea?

Adica pe voi nu va intereseaza aceste lucruri, inteleg? Sau cum?

Am inventat eu ceva nou in credinta? Sunt temele dintr-o carte a unui teolog, nu ale mele?
Si voi insiva pe aici discutati mereu despre pantece si lacom ie si ami stiu eu.
Daca voi stiti de ce nu raspundeti?

De ce sa va doara capul?

Fratilor, inca o data: ce aveti cu mine? Si ce cautati pe un forum ortodox daca nu va intereseaza chiar nimic si le stiti pe toate?

Adica noi toti de aici suntem tampiti????

Va plangeati ca nu stim, ca scriem aiurea? Dar de unde sa stim, daca nici nu avem voie sa intrebam?

Voi stiti raspunsul la aceste intrebari? Voi insiva va incadrati la lacomia pantecelui, sau la normal, sau la post?

Cum adica nu ma comport conform "varstei si instructiei mele"? Voi faceti asta acum, aici!!!!!!!!!!!!
Ce asa rau am intrebat? De sex, de crima, de alte prostii?
Chiar nu va este rusine sa procedati asa pe un forum?
Sophia, pana la atatea discutii fara sens, de atatia ani, despre post, ai reusit sa tii macar o data Postul Mare ca la carte?
Sau ma rog, 90% din ce zice cartea (ca zice si fara ulei dar nu multi tin cont de asta sau 2 zile si jumatate de post negru la inceputul Postului Mare dar multi nu-l tin, etc.)

Adica mancare strict vegana, sa maninci tu pe saturate dar atat, fara "de dulce"?

Reusesti sa tii post miercurea si vinerea?

Daca ai reusit asta, hai sa vedem si mai departe de ce te impiedici, daca nu, nu are sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.02.2014, 12:56:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu la ce biserica merge si daca asa sunt si predicile de acolo sau parintele ei duhovnic stie de povestile astea, dar oricum nu e in regula.
Cu niste ani in urma, dupa o discutie trasa parca la indigo cu cea de fata, cineva spunea ca Sophia posteaza din Germania. Posibil sa fie asta o scuza, dar oricum, una mult prea mica si de scurta durata, pentru cineva care chiar vrea sa caute si evident sa accepte ceea ce afla. Perspectiva ca "ideile sunt impartite" este atat de penibila incat ne lasa fara replica. Ce idei sunt impartite? Ortodoxia e una si o stie tot pacatosul, chiar daca se mai da dupa copac, constient fiind ca greseste. Si chiar daca pe alocuri mai sunt nedumeriri reale, parandu-ni-se ca unele lucruri se contrazic intre ele, avem destui sfinti parinti care au talmacit prin Harul lui Dumnezeu cele scrise acolo si nu e nevoie sa ne mai dam noi cu parerea. Oare am cautat cu adevarat si nu am aflat?
Pe mine nu ma priveste viata ei personala (daca tine post sau nu, daca se roaga sau nu, daca vrea sau nu sa se smereasca). Desi, nefacand cum trebuie macar unele dintre acestea, e firesc sa se ajunga aici. Ceea ce ma intristeaza este faptul ca, nu de putine ori, le percep ca si provocari la care cad victima foarte multi de pe forum, iar efectul (fara nici o exagerare) este a celui mai "profesionist" troll. Nu ca ar fi troll, ci doar are efect de troll. De aceea am avut acea reactie si nici nu ma gandesc sa ma dezic de ea. Daca vrei sa inveti, invata, cauta, afla, dar nu zapaci si nu veni cu sute si sute de indoieli pe care sa le strecori in sufletele celor caldicei. OK, n-o faci constient, dar daca nu are nimeni nici o reactie si te lasa din exces de intelegere, ani si ani la rand, nu cumva se face partas ratacirilor tale, din moment ce toti in jur sunt constienti de asta?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.02.2014, 13:00:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu știu ce să zic. Părerile sunt despărțite.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.02.2014, 13:12:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Indiferent de topicul deschis de sophia, cea mai fericita concluzie, bazata pe diversitatea opiniilor, cam asta este: nu se stie ce este bine si ce e rau, pentru ca sunt mai multe opinii.


De smintit, nu stiu cati sunt smintiti ca in general am vazut ca pe subiectele deschise de ea, majoritatea stiu ce stiu si in mare parte stiu bine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare