Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.06.2018, 20:02:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cum să fie fotbalul păcat? Poate te referi la pariurile sportive.
E acelasi lucru: activitati care separa, divizeaza, exclud, in timp ce Hristos inseamna comuniune, suport, ajutor.
Nimeni nu e competitiv(victorios) in fotbal daca nu e egoist, orgolios, "înshelator".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 21.06.2018 at 00:25:30.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.06.2018, 20:47:02
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cum să fie fotbalul păcat? Poate te referi la pariurile sportive.
Nu neapărat o disciplină sportivă e păcat, cât idolatria din jurul ei, risipa de bani, deturnarea de fonduri în numele fotbalului cum se întâmplă în Liga 1 cu câteva comune și municipii care în loc să investească în dezvoltare risipesc, blaturi, arbitraje aranjate, isteria huliganică.

Abia ieri am citit un interviu al baschetbalistului Ghiță Mureșan în care spunea am avut o educație creștină din copilărie, de aceea n-am avut niciodată idoli în sport, pentru alții Hagi, Maradona sunt idoli.

Se aruncă sume nesimțite în fotbal, 3 miliarde de euro s-ar vehicula în Anglia în Premier League, asta în timp ce sunt oameni care mor de foame chiar în țări arabe de unde sunt finanțatorii.

Oameni din toate culturile care își aduc aminte de Biserică doar când joacă o națională, atunci fac coadă în Biserică cu rugăciuni care au cam valoarea celor care-și freacă biletul de lotto de icoane și de raclă să câștige.

Iar în teren fotbaliștii se înjură, se scuipă, își rup picioarele, își dau coate de-și sparg piramida nazală ( Chivu a avut nasul avariat grav de 2 ori) oare ce treabă are Dumnezeu cu niște mase înfierbântate și cu tot fenomenul profund neloial față de sportivitate ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.06.2018, 21:37:52
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

ma gandesc la niscaiva linsari ortodoxe, prin constantinopole, prin antiohia, bande de calugari dezlantuiti, orbiri de fii, de neveste, de frati si surori, arderi pe rug, taieri de membre si de limba, etc. toate in numele lui Dumnezeu. parca o talpa pe tibie pusa in numele fotbalului nu mai conteaza atat de mult, nu?

pe de alta parte fotbalul este un sport de echipa, niciodata o echipa de egoisti nu a avut si nu va avea succes. faceti o confuzie voita, mereu aceasta rautate pe care nu vreau s-o inteleg, vorbiti despre idolatrie, dar pupati cadavre desi Iisus a fost dur si decisiv, lasa mortii sa-si ingroape mortii lor, acceptati divortul desi Iisus a fost la fel de ferm si decisiv impotriva recasatoriei, etc. etc. etc.

oare cat trafic de influenta si apel la clientelism si coruptie politica a facut bor pentru sutele de milioane necesare catedralei? asta in timp ce numai in bucuresti sunt 200 de strazi fra canalizare si neasfaltate, etc.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.06.2018, 21:55:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ma gandesc la niscaiva linsari ortodoxe, prin constantinopole, prin antiohia, bande de calugari dezlantuiti, orbiri de fii, de neveste, de frati si surori, arderi pe rug, taieri de membre si de limba, etc. toate in numele lui Dumnezeu. parca o talpa pe tibie pusa in numele fotbalului nu mai conteaza atat de mult, nu?
Da umblă bande de călugări dezlănțuiți pe toate drumurile, se mai bat și în păduri diferite grupări călugărești.


Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pe de alta parte fotbalul este un sport de echipa, niciodata o echipa de egoisti nu a avut si nu va avea succes. faceti o confuzie voita, mereu aceasta rautate pe care nu vreau s-o inteleg, vorbiti despre idolatrie, dar pupati cadavre desi Iisus a fost dur si decisiv, lasa mortii sa-si ingroape mortii lor, acceptati divortul desi Iisus a fost la fel de ferm si decisiv impotriva recasatoriei, etc. etc. etc.
Ce zice Ghiță Mureșan în interviul gsp
"Am avut o educație creștină, nu am fost educat ca să am, să cred într-un idol.”

Da sportul în special fotbalul a luat-o razna spre idolatrie, Maradona e un idol căruia unii suporteri îi ridică altare în sudul Italiei și chiar sudamericanii au luat-o razna deci zone catolice, dar și în țări islamice când câștiga câte o echipă gen naționala Turciei se spunea că Dumnezeu e turc, niște aberații ordinare și niște blasfemii.

Nu intervine Dumnezeu într-un sport plin de luptă mizerabilă și aranjamente.
.
*altarul lui Maradona

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
oare cat trafic de influenta si apel la clientelism si coruptie politica a facut bor pentru sutele de milioane necesare catedralei? asta in timp ce numai in bucuresti sunt 200 de strazi fra canalizare si neasfaltate, etc.
Biserica e mult mai veche decât orice disciplină sportivă, dar nu așa se pune problema ăsta nu e un argument că e voie să se risipească dacă se exagerează în alte domenii.

Problema e că nici măcar sportul de masă pentru cetățeni nu se încurajează, ar trebui ca toți cetățenii unui oraș să aibă acces gratuit în bazele renovate din banii lor să poată face ei sport, nu doar niște sportivi care iau bani și de la municipalitate, dar în final profitul îl culeg niște patroni de club și niște samsari.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.06.2018 at 21:58:13.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.06.2018, 22:20:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da umblă bande de călugări dezlănțuiți pe toate drumurile, se mai bat și în păduri diferite grupări călugărești.
ar face-o si acum, daca ar putea. :))


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce zice Ghiță Mureșan
"Am avut o educație creștină, nu am fost educat ca să am, să cred într-un idol.”
daca a pomenit de idoli sa nu fie iehovist...:))

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da sportul în special fotbalul a luat-o razna spre idolatrie, Maradona e un idol căruia unii suporteri îi ridică altare în sudul Italiei și chiar sudamericanii au luat-o razna deci zone catolice, dar și în țări islamice când câștiga câte o echipă gen naționala Turciei se spunea că Dumnezeu e turc, niște aberații ordinare și niște blasfemii.

Nu intervine Dumnezeu într-un sport plin de luptă mizerabilă și aranjamente.
marea ta simpatie, becali, e de alta parere.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Biserica e mult mai veche decât orice disciplină sportivă, dar nu așa se pune problema ăsta nu e un argument că e voie să se risipească dacă se exagerează în alte domenii.
despre ce biserica vorbesti? sportul e anterior crestinismului cu mult, de altfel crestinismul a facut tot ce a putut ca sa-l interzica, a inceput cu olimpiadele, cam pe timpul in care o linsati pe hypatia si ardeati cultura lumii.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.06.2018, 22:40:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul

marea ta simpatie, becali, e de alta parere.

Chiar și părintele Nicolae Tănase care a primit donații de la Becali și îl are pe George Ogăraru lângă el a criticat fotbalul.
Pentru mine Becali nu e un model, într-o țară civilizată nici măcar nu ar apărea la televizor pentru că nu are ce lecții să dea nimănui.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
despre ce biserica vorbesti? sportul e anterior crestinismului cu mult, de altfel crestinismul a facut tot ce a putut ca sa-l interzica, a inceput cu olimpiadele, cam pe timpul in care o linsati pe hypatia si ardeati cultura lumii.
Ce era înainte de creștinism, atletism, aruncatul suliței și al greutăților și câteva lupte greco romane ?
Sigur nu exista fotbal, rugby.

Și cocalarii dopați și simulatori ai fotbalului din ziua de azi în marea lor majoritate n-ar face față la sporturile bărbătești din acele epoci, e și mai mizerabil sportul în ziua de azi sub aspectul dopajului, al aranjamentelor în care sportivii nu-și apără corect șansele.

Și gladiatori existau, bine că a interzis creștinismul luptele cu gladiatori, au trebuit să fie sacrificați câțiva creștini mâncați de lei în arene pe altarul sportului păgân ca să se oprească nebunia asta.

Că nu sportul ca disciplină e problema și atletul e dat exemplu în unele omilii, problema sunt masele înfierbântate și conotațiile indecente pe care ei le dau unor lucruri banale.

Sportivii niciodată nu vor fi zei, chiar dacă au un genetic sau o rezistență fizică peste medie.

Normal că Biserica nu putea fi de acord cu orgiile bahice care se făceau în festivalurile sportive, cu bucuria macabră, era o bucurie să vadă oameni murind în arene și sângele țâșnind peste tot pentru masele imbecilizate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.06.2018, 22:51:42
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Chiar și părintele Nicolae Tănase care a primit donații de la Becali și îl are pe George Ogăraru lângă el a criticat fotbalul.
Pentru mine Becali nu e un model, într-o țară civilizată nici măcar nu ar apărea la televizor pentru că nu are ce lecții să dea nimănui.



Ce era înainte de creștinism, atletism, aruncatul suliței și al greutăților și câteva lupte greco romane ?
Sigur nu exista fotbal, rugby.

Și cocalarii dopați și simulatori ai fotbalului din ziua de azi în marea lor majoritate n-ar face față la sporturile bărbătești din acele epoci, e și mai mizerabil sportul în ziua de azi sub aspectul dopajului, al aranjamentelor în care sportivii nu-și apără corect șansele.

Și gladiatori existau, bine că a interzis creștinismul luptele cu gladiatori, au trebuit să fie sacrificați câțiva creștini mâncați de lei în arene pe altarul sportului păgân ca să se oprească nebunia asta.

Că nu sportul ca disciplină e problema și atletul e dat exemplu în unele omilii, problema sunt masele înfierbântate și conotațiile indecente pe care ei le dau unor lucruri banale.

Sportivii niciodată nu vor fi zei, chiar dacă au un genetic sau o rezistență fizică peste medie.

Normal că Biserica nu putea fi de acord cu orgiile bahice care se făceau în festivalurile sportive, cu bucuria macabră, era o bucurie să vadă oameni murind în arene și sângele țâșnind peste tot pentru masele imbecilizate.
te inseli, groaznic! si razbate si multa rautate. sportul este exprimarea cea mai curata si mai frumoasa a omului, a materiei, asa cum religia este pe plan spiritual. sportul este curatenie, este spirit de lupta, este camaraderie, este expresia umanitatii, asa cum a fost si este de cand natura sau Dumnezeu l-au creat pe om. mi-e mila de oamenii care gandesc altfel.

dar, din nou, spuneti lucruri fara sa aveti habar de istorie, o fi maradona idol pentru multi astazi, dar gladiatorii antici aveau fanii lor, care se exprimau identic, tu stii despre gladiatori ca mergeau sa taie capete in arena si atat. ca sa nu mai vorbesc despre sportivii olimpici, lucrurile se petreceau aidoma. asa va place voua astora, "credinciosii", sa puneti obstacole in calea bucuriei si a fericirii omului, dar de fapt voi sunteti altceva pentru ca daca Hristos a existat si daca invatatura lui este reala, El tocmai asta ne spune ca este Dumnezeu, bucurie si fericire, curatenie a spiritului si a materiei.

va place sa confundati o minoritate grobiana, vulgara si agresiva cu esenta, cu natura sportului si a sportivilor.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.06.2018, 23:02:26
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Normal că Biserica nu putea fi de acord cu orgiile bahice care se făceau în festivalurile sportive, cu bucuria macabră, era o bucurie să vadă oameni murind în arene și sângele țâșnind peste tot pentru masele imbecilizate.
de sarbatorile crestine rumunii nostri se imbata ca porcii si baga in ei ca spartii, asta asa, ca fapt divers.

ala o fi fost motivul interzicerii olimiadelor sau a luptelor din arena?!? :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.06.2018, 23:20:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
te inseli, groaznic! si razbate si multa rautate. sportul este exprimarea cea mai curata si mai frumoasa a omului, a materiei, asa cum religia este pe plan spiritual. sportul este curatenie, este spirit de lupta, este camaraderie, este expresia umanitatii, asa cum a fost si este de cand natura sau Dumnezeu l-au creat pe om. mi-e mila de oamenii care gandesc altfel.

Sportul promovat în media (nu cel practicat de mase în ziua de azi) e o mizerie influențată de marketing, cei mai mulți sportivi prinși dopați și radiați din clasamente în multe discipline, cele mai multe blaturi, aranjamente, arbitraje aranjate, hoții încă de la grupele de juniori.

Aproape totul e o fraudă, mulți dintre sportivi sunt niște mediocri care nu sunt cu nimic mai presus decât un om care-și face treaba la locul lui de muncă.
Singurul lucru care face diferența e mediatizarea.

Dacă sportul ar fi doar o exprimare curată, fotbaliștii n-ar mai gândi ca niște mercenari și ar avea salarii mult mult mai mici.

Nu e normal ca un fotbalist care se bate la retrogradare în România să câștige 4000 de euro, mai mult decât un medic debutant, doar pentru că dă cu piciorul într-o minge și fuge sub 10 km, sub 10! într-un meci plictisitor.

Nu e normal ca niște campionate să valoreze mai mult decât PIB-ul unei regiuni, nu e normal ca în Africa în țări în care nu există puțuri și foraje suficiente, statul să arunce bani pe primele unor cocalari care nu fac nimic mai presus decât alte discipline.

Cred că există sporturi la fel de dure ca fotbalul dar în care atleții nu câștigă la fel, deși se antrenează la fel de mult.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
asa va place voua astora, "credinciosii", sa puneti obstacole in calea bucuriei si a fericirii omului, dar de fapt voi sunteti altceva pentru ca daca Hristos a existat si daca invatatura lui este reala, El tocmai asta ne spune ca este Dumnezeu, bucurie si fericire, curatenie a spiritului si a materiei.
Eu nu pot să mă bucur la niște meciuri aranjate, la niște simulări ordinare, la niște echipe care după ce marchează trag de timp, nu mă iau transpirațiile că un pitic marchează-trișează cu mâna și spune că e mâna lui Dumnezeu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.06.2018 at 23:41:45.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare