Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2015, 16:53:55
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Rugăciune pentru România

După cum vedem cu toții, patria noastră trece prin vremuri tulburi. România are nevoie de rugăciune în aceste vremuri tulburi (și nu doar acum). Pe lângă rugăciunile care se fac în Biserică, este nevoie și de rugăciunile noastre personale, în comun sau fiecare îm parte.

Orice creștin-ortodox adevărat trebuie să aibă conștiință ortodoxă și este dator să-și iubească patria sa și să se roage pentru ea, după cum învață Sfântul Grigorie Teologul care spune: ,,Este lucru sfânt să o cinstești pe mama ta. Fiecare are mama lui, dar patria este mama noastră a tuturor. (Epistola 37).

Părinte, de ce dormi? Scoala-te să faci rugăciune, pentru că patria ta se primejduiește

Voi posta aici câteva rugăciuni pentru patrie pe care eu le-am cules de pe internet:

[img][/img]

Rugaciune pentru România

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:

Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.

Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.

Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.

Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.

Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.

Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm: Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.

Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.
Sursa
(dupa o rugăciune cuprinsă în slujbele duminicale ale bisericii ortodoxe române Buna Vestire din Sydney)


Rugăciunea ortodocșilor pentru un ales al lui Dumnezeu

În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin !
Prea Sfântă Treime, Părinte, Fiule și Duhule Sfinte, certat-ai neamul acesta al nostru cu secetă, boli și pierderea avuției naționale. Au flămânzit copiii Tăi, Doamne, au pierit bătrânii de mustrarea Ta și rodul grânelor și al muncii noastre s-a uscat sau a putrezit prin mânia Ta. În multe feluri ai mustraț Stăpâne, pe poporul Tău, pe tineri și pe bătrâni, pe voinici și pe copilandri, căci toți am greșit înaintea Ta și ne-am abătut, am călcat poruncile Tale și de dreptatea Ta nu ne-am adus aminte. S-a umplut paharul răbdarii Tale și răuțătile noastre s-au înmulțit mai mult decât grindina și seceta cu care ne-ai cercat. Ca niște fii rătăcitori ne-am îndepărtat de Tine, dar azi ne întoarcem asemenea Fiului risipitor și strigăm către Tine din adâncul inimii noastre îndurerate: Dumnezeul părinților noștri, care ai trimis harul și pacea Ta peste înaintașii noștri și precum în vremurile grele ale neamului nostru ai ridicat la nevoie bărbați vrednici care au luat pe umerii lor greutățile poporului, așa ridică și acum un bărbat cu suflet mare, gata de orice sacrificiu prin care să se răscumpere păcatele poporului nostru înaintea Ta, Stăpâne.

Dă-i harul Tău, pune în el virtuțile cerești pe care le dai celor care te iubesc pe Tine și dă-i binecuvântarea Bisericii Tale întemeiate pe sângele iubitului Tău Fiu.

Fă-l pe dânsul fiu adevărat al Bisericii Ortodoxe, binecuvântat de ierarhi și iubit de popor că, deplin luminat cu lumina cunoștinței Tale să ducă neamul acesta al Tău, Doamne, pe drumul salvării din necazurile în care propriile păcate l-au scufundaț spre soarele Dreptății, Răsăritul cel de Sus, Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos.

Sfântă Maică a lui Dumnezeu, ajută neamul și țara noastră! Toate puterile cerești, apărați pământul țării noastre de năvălirile vrăjmașului văzut și nevăzut. Toți sfinții, rugați-vă lui Dumnezeu pentru noi!
Sursa
adaptare după Rugăciune pentru Anul Acesta (2001),
a Părintelui Gheorghe Calciu Dumitreasa


Rugăciunea pentru neam a Părintelui Gheorghe Calciu

Stăpâne Doamne, Dumnezeul nostru, Părinte, Fiule și Duhule Sfinte venim la tine, Doamne, cu pocăință și durere în inimi, să ne rugăm pentru poporul nostru românesc. Ascultă cererea noastră, intră Doamne, ca un împărat ceresc în țara noastră și în neamul nostru și-l scapă Iisuse, de uneltirile vrăjmașilor văzuți și nevăzuți. Că prigonește vrăjmașul sufletul neamului românesc și viața lui o calcă în picioare. Făcutu-l-a să locuiască în întuneric ca morții cei din veacuri, și sufletul lui este mâhnit de moarte. Că l-au trădat cei puși de Tine să-l conducă și au uitat că Tu ai spus ca cel ce vrea să fie întâiul, să slujească tuturor. Și ei au știut acest lucru, dar s-au trufit, au uitat de poporul Tău, l-au asuprit și l-au jefuit, l-au vândut altor neamuri și au călcat poruncile Tale, iar pământul acesta, pe care l-ai dat neamului românesc pe veci, l-au înstrăinat. Dar poporul acesta Te slăvește, Doamne, nu numai cu buzele ci și cu inima.
Adu-Ți aminte de el pentru cei ce Te cunosc pe Tine, pentru monahii și monahiile care zilnic se roagă pentru el și pentru rugăciunea noastră de astăzi, chiar dacă suntem nevrednici de mila Ta. Pentru că toți ne-am abătut, toți am făcut nelegiuire, și ierarhii, și preoții și credincioșii. Nu mai este nici unul care să facă dreptate, nu mai este nici unul! Ci încetează Doamne, bătaia Ta împotriva poporului românesc. Adu-Ți aminte, Iisuse, de frații noștri care sunt în afara țării, în exil sau vânduți odată cu teritoriile cedate, și-i miluiește pe ei. Reunifică poporul Tău. Repune-l în cinstea pe care a avut-o la Tine mai înainte, iartă-i păcatele săvârșite, apostaziile, răutățile, îndemnurile la desfrânare, la neiertare și la răzvrătire împotriva Ta. Rugători aducem pentru noi pe Maica Ta cea Sfântă, Pururea Fecioara Maria, Puterile Cerești, pe Sfinții Tăi Apostoli, pe mucenicii neamului nostru și pe toți mucenicii, sfinții și cuvioșii care au slujit Ție cu credință curată. Adu-Ți aminte, Stăpâne, de toți cei care s-au jertfit pentru Cruce, Biserică și Neam; adu-Ți aminte de sângele lor care s-a vărsat și pune-l pe acesta în balanța iertării noastre. Redă poporului nostru pământul care l-a păzit cu grijă și credință prin veacuri, redă-i bisericile și mânăstirile vândute, redă-i pacea văzduhului și îmbelșugarea roadelor pământului, stăpânirea de sine, demnitatea lui creștină și națională de altădată, conducători buni și cinstiți, neasupritori, nemincinoși și nelacomi, redă-i arhierei vrednici de Tine, Iisuse Mare Arhiereu, preoți dăruiți Bisericii și Neamului, credincioși misiunii lor, adevărați secerători, așa cum Îi vrei Tu, Milostive. Auzi-ne Doamne întru îndurarea Ta! Nu intra Stăpâne la judecată cu robii tăi, ci întoarce-Ți iar privirea spre noi și ne ridică din păcat cu dreapta Ta cea mântuitoare. Și trecând prin patimile toate, curățați prin suferință, să ajungem și la Sfânta Ta înviere Iisuse slăvindu-Te pe Tine împreună cu Tatăl și Duhul Sfânt, acum și pururi și în vecii vecilor. Amin!

[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]

Last edited by tot-Laurentiu; 07.12.2016 at 02:25:58.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2015, 17:14:24
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Ei, da, acesta este un gând bun.
Dumnezeu să ne ajute și să ne asculte rugăciunile pentru țară, pentru neam, pentru bolnavi și pentru adormiți! Și pentru Biserica noastră!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2016, 21:11:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune pentru Romania
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:
Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.
Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.
Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.
Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.
Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.
Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm:
Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.
Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2016, 21:17:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tatăl meu ce ești în ceruri
Drept și mare Dumnezeu
Ocrotește Doamne țara
Unde m-am născut și eu...
Te rog Tată-ntinde mâna
Peste țărișoara mea
Și alungă neputința
Ce domnește-acum în ea...
Lasă milă și-ndurare
Peste-al meu popor iubit
Și ne leagă prin Iubirea


Ce Cuvântul ne-a vestit...
Tatăl meu ce ești în ceruri
Azi mă rog cu umilință
Peste țărișoara mea
Să lași har și biruință!!!

(D.Luca)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2016, 21:21:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tu Doamne, esti nădejdea noastra,
Si noi Ție ne închinăm,
Sa cobori din zarea albastră,
Sa stim ce hotarari sa luam!
Cativa oameni te intreaba
Ce cale oare sa urmeze
O, Doamne Tu ne esti nădejdea,
Te rog, asuprirea sa-nceteze!
Tu care esti nădejdea noastră,
Salvator in vreme de nevoie,
O vino, vino-n tara noastră,
Ca-i rătcită ca o oaie!
Ca o oaie ce din turma
Si din principii de altadată
Uite ce s-a ales la urmă!
Rătăcită, demolată.
Rătăciti prin tări străine,
Hrănindu-se departe de casă.
Atâtea doruri si suspine,
Regimul acesta ne lasă.
De ploaie-i casa demolată
Si familii-s risipite
Dar multe familii de altadată
Acolo-s mai instărite.
Lipsa ne-a fortat să iesim
Ca si Elimelec odată
Ca niste servitori sa fim
De-altfel n-am fi plecat de-acasă!
Pân-la urmă-i un exil
De parcă a fost si un blestem.
Cu familie si copii,
De ce sa pleci din Betleem?
Betleemu-i casa pâinii,
Loc al părtăsiilor curate!
Ceeace nu au străinii
Ci numai frate cu frate.
Cautat-am bunăstarea
Noi ca popor infometat
Si am trecut oceanul, marea
Multi din noi ne-am îmbuibat.
Cati mai fac azi investitii,
Ca s-avem si noi de muncă?
Avem nevoie de industrii
Si copii cu-a lor mămucă.
Doamne, noi ne recunoastem
Ca păcatul ne-a-nrobit.
Acum la cine sa ne ducem?
Pe om mereu Tu l-ai iubit!
Noi vrem sa iti slujim doar Tie,
Sa-ti fim robi,Tu Împărat,
Sa vina a ta Împaratie,
Salvandu-ne azi din păcat!
Ridica-ne din egoismul,
Ce-a rezultat din nepăsare.
Ce n-a putut face comunismul,
Sa faci Tu cu-a Ta-ndurare,
Mai lasă timp de vindecare,
Mai dă oameni tematori,
Mai pune azi in fiecare,
Inimi de cutezători!
Pentru numele Tău mare
Si pentru Fiul Tău Iisus,
Peste țară Tu veghează,
Da-ne al Tău gând de sus!

( A.Ion Lucian)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2016, 21:25:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Binecuvântează Doamne țara unde m-am născut,
Pacea Ta să ne-ocrotească, să ne fie veșnic scut,
Iar în inimi pune Doamne focul dragostei dintâi
Peste tot și peste toate TU, Lumină să rămâi!
Ocrotește-acest pământ unde m-am născut și eu,
Să triumfe-n orice casă slava Ta de Dumnezeu...
Și de-ar fi să bată valuri peste țărișoara mea
Doamne, îndură-Te și lasă peste noi puterea Ta!
Trezește-Ți lucrătorii Tată, să ducă vestea mântuirii,
Întreaga lume să-nțeleagă că Tu ești Domnul Izbăvirii...
Doar prin Tine vom cunoaște ce înseamnă veșnicia...
Te rog Doamne cercetează și trezește Romnânia!!!

( Maria Luca )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare