Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2011, 15:45:52
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu-mi plac aceste precizari, ca un pacat e mai grav decat altul. Pe ce considerente faceti aceasta ierarhizare. Poate ca o persoana a cazut mai mult in pacat prin crima si nu prin avort. Aceasta ierarhizare imi pare a vedea in om ceva impersonal si nu persoanl. Trebuie sa se tina seama de cel in care s-a produs rana, ca trebuie vindecat.
Pai exista o ierarhizare a pacatelor. Dintre care reies in fata cele de moarte.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2011, 15:50:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai exista o ierarhizare a pacatelor. Dintre care reies in fata cele de moarte.
Nu e in spiritul ortodox ierarhizarea. Nu putem spune - cel mai grav este pacatul X si cel mai usor pacatul Y. Nu-i intamplator ca sfaturile de la spovedanie nu sunt acelasi pentru doua persoane care au cazut in acelasi pacat. Daca ar fi o ierarhizare, atunci toti ar trebui sa primeasca vindecarea in baza unei retete universale, ori din cate se poate vedea, in Ortodoxie vorbim de o reteta persoanala.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.02.2011, 15:58:08
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e in spiritul ortodox ierarhizarea. Nu putem spune - cel mai grav este pacatul X si cel mai usor pacatul Y. Nu-i intamplator ca sfaturile de la spovedanie nu sunt acelasi pentru doua persoane care au cazut in acelasi pacat. Daca ar fi o ierarhizare, atunci toti ar trebui sa primeasca vindecarea in baza unei retete universale, ori din cate se poate vedea, in Ortodoxie vorbim de o reteta persoanala.
Nu poti oferi circumstante atenuante pentru avort.
Indiferent de motivul unui avort, pacatul este acelasi.
Exista o astfel de ierarhizare: Pacate impotriva Duhului Sfant, pacate strigatoare la cer, pacate impotriva celor 10 porunci, cele 7 pacate de moarte. Daca vrei ti le detaliez.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.02.2011, 15:58:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Și în Biserica Catolică este la fel. Există două ierarhizări, la fel cu dreptul penal:

O primă ierarhizare care face distincția între păcate veniale și păcate mortale. Tot în cadrul acestei prime ierarhizări întâlnim o sumă de păcate care sunt considerate atât de grave, încât presupun excomunicarea.

O a doua ierarhizare, sau mai bine zis individualizare, o face preotul cu ocazia spovedaniei. Pentru același păcat, să zicem omor, un penitent va primi un canon, și altul alt canon.

Chiar în cazul excomunicării, reparația pe care trebuie să o facă penitentul în urma procesului de absolvire și canonul pe care îl va primi după spovadă vor diferi de la persoană la persoană.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2011, 17:38:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Asta ar trebui sa ridice o intrebare in randul celor care fac excomunicari, mai ales ca merg pe ideea ca Biserica nu vrea sa scape de enoriasii pacatosi, ci sa-i intoarca la credinta.
Puteți să ridicați această întrebare preotului sau episcopului dv. Întrebați-l pentru ce îi excomunică pe credincioșii care sunt vinovați de avort.
Așa cum în topicul vecin am ajuns la concluzia că, de fapt, și ortodocșii cred în purgatoriu, numai că nu folosesc acest termen, în topicul acesta aflăm că și ortodocșii sunt excomunicați în urma avortului, numai că folosesc termenul de "oprire de la împărtășanie".
Mereu am susținut că, dacă nu ar persista un duh al zaverei și schismei, mulți ortodocși ar ajunge la concluzia că foarte puțin le lipsește ca să aibă aceeași credință pe care o are Papa și episcopii în comuniune cu el.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2011, 17:57:03
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Puteți să ridicați această întrebare preotului sau episcopului dv. Întrebați-l pentru ce îi excomunică pe credincioșii care sunt vinovați de avort.
Așa cum în topicul vecin am ajuns la concluzia că, de fapt, și ortodocșii cred în purgatoriu, numai că nu folosesc acest termen, în topicul acesta aflăm că și ortodocșii sunt excomunicați în urma avortului, numai că folosesc termenul de "oprire de la împărtășanie".
Mereu am susținut că, dacă nu ar persista un duh al zaverei și schismei, mulți ortodocși ar ajunge la concluzia că foarte puțin le lipsește ca să aibă aceeași credință pe care o are Papa și episcopii în comuniune cu el.
Nu am ce intrebare sa adresez duhovnicului meu.
Dvs ati ajuns la asa o concluzie, asa ca nu generalizati. Abia in acel topic am cerut niste lamuriri, dar cum se intampla de obicei nu am primit raspunsuri, doar eschivari.
Oprirea de la impartasanie nu este echivalenta cu excomunicarea. Din cauza gravitatii pacatelor nu este cineva demn de sangele si trupul Domnului, asta depinde de judecata preotului, dar nu este inlaturat din sanul Bisericii.
Vedeti ceea ce cautati, nu ceea ce este!
Acest duh despre care vorbiti, in BC a aparut. Ea a deviat de la drum.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2011, 18:04:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Oprirea de la impartasanie nu este echivalenta cu excomunicarea.
Pe asta de unde ați scos-o ? Nu trebuie să fii mare filolog ca să te dumirești că "ex-comunicare" înseamnă "oprire de la Comuniune".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2011, 18:06:19
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe asta de unde ați scos-o ? Nu trebuie să fii mare filolog ca să te dumirești că "ex-comunicare" înseamnă "oprire de la Comuniune".
Excomunicarea inseamna mult mai mult decat oprirea de la Impartasanie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.02.2011, 18:08:33
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Abordam sensuri diferite:
excomunicare = excludere temporară sau definitivă dintr-o comunitate religioasă creștină, pentru abateri de la canoane sau dogme.

Oricum am ajuns la concluzia ca a ma contrazice cu dumneavoastra e ca si cum m-as izbi singura si voit, in continuu, cu capul de perete. Dvs. indiferent de mijloace utilizate vreti sa cadeti in picioare. Dar asta va priveste...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.02.2011, 18:11:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Puteți să ridicați această întrebare preotului sau episcopului dv. Întrebați-l pentru ce îi excomunică pe credincioșii care sunt vinovați de avort.
Așa cum în topicul vecin am ajuns la concluzia că, de fapt, și ortodocșii cred în purgatoriu, numai că nu folosesc acest termen, în topicul acesta aflăm că și ortodocșii sunt excomunicați în urma avortului, numai că folosesc termenul de "oprire de la împărtășanie".
Mereu am susținut că, dacă nu ar persista un duh al zaverei și schismei, mulți ortodocși ar ajunge la concluzia că foarte puțin le lipsește ca să aibă aceeași credință pe care o are Papa și episcopii în comuniune cu el.
Cum cred ortodocșii în purgatoriu?
Și oprirea de la Împărtășanie e doar oprire de la Împărtășanie, e temporară și nu e și oprire de la celelalte Taine. Dacă voiai să arăți că și ortodocșii folosesc excomunicarea, măcar găseai altceva mai bun, cum ar fi anatemizarea
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46