Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.03.2011, 17:06:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit Vasile Andru

Mama a cumpărat o carte a lui, care i-a plăcut, „Psihoterapie isihastă”. Mie mi se par cam suspecte și titlurile volumelor și limbajul folosit, dar nu-i pot reproșa ceva concret, mă gândesc că o avea totuși și o deformație profesională, să abordeze unele chestii din perspectivă psihologică, dar fără să strice ideea. Ce părere aveți despre el?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.03.2011, 17:12:19
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Acum ne legam si de Vasile Andrucovici....
Citeste "Psihoterapia isihasta", sau "Istorie si taina la Sfantul Munte Athos", "Isihasmul sau mestesugul linistirii".....Fara sa citesti , si nu superficial, este pacat sa emiti judecati...de ce aici se loveste in tot ce poate difera un pic, dar nu ca esenta ? Si cum de se emit judecati fara sa se citeasca? Asta aduce a altceva...sa-mi fie iertat...camy_d...nu ma dezamagi....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2011, 17:20:56
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit citate Vasile Andru

Arma omenească cea mai de temut este credința, iar cel care crede devine de neînvins.

Vasile Andru în Noaptea Împăratului (1993)

Cu arma poți învinge până la inimă și os, dar nu până la suflet. Cu arma poți străluci până la moarte, dar nu și dincolo de moarte.

Vasile Andru în Noaptea Împăratului (1993)

Adevăratul doctor este cel care îngrijește oameni sănătoși.

Vasile Andru în Noaptea Împăratului (1993)

Interesul este rodul ego-ului.

definiție de Vasile Andru
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2011, 17:22:21
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Acum ne legam si de Vasile Andrucovici....
Citeste "Psihoterapia isihasta", sau "Istorie si taina la Sfantul Munte Athos", "Isihasmul sau mestesugul linistirii".....Fara sa citesti , si nu superficial, este pacat sa emiti judecati...de ce aici se loveste in tot ce poate difera un pic, dar nu ca esenta ? Si cum de se emit judecati fara sa se citeasca? Asta aduce a altceva...sa-mi fie iertat...camy_d...nu ma dezamagi....
Am început și eu s-o citesc, doar de ce m-am legat de limbaj? Și n-am zis că e rău, doar că e suspect și nu știu ce să cred, poate e bun, poate nu, aștept să mă lumineze cineva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.03.2011, 17:28:08
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

De ce trebuie sa te lumineze cineva? Tu nu poti ca citind sa tragi concluzii(esti fata desteapta)? Apoi poti discuta cu mami ta...Aici se vor naste iarasi polemici pt unii precum bine stii, sunt refractari la orice nu pot deslusi suficient sau n-are totala legatura cu sfintii(desi daca i-am pureca(pe carcotasi)....am avea sunt sigura , multe surprize)...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2011, 17:34:11
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Aici se vor naste iarasi polemici pt unii precum bine stii,
Ce să-i faci, asta e inevitabil, totuși la unele întrebări ale mele am avut norocul să primesc răspunsuri similare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.03.2011, 18:59:36
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Pe mine continua sa ma uimeasca ades , sfaturile unora care nici macar nu au habar , sau cei care stiu ei ceva foarte vag, ciupit de pe net sau din vreo carte, dar nicidecum citit si documentat serios...Si tin doar teorii...Ba chiar fac pe ofuscatii.....in totala necunostinta de cauza...Deplorabil obicei....Dar asta este....fiecare cu vederile lui...Multi vor....putini pot....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vasile Lupu nicolae ion Intrebari utilizatori 0 28.03.2011 09:03:08
Molitvele Sf Vasile florica85 Intrebari utilizatori 5 27.03.2011 20:38:42
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52
Sf.vasile cel mare lilianaurel Stiri, actualitati, anunturi 1 13.01.2009 23:15:20