Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2013, 18:11:04
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Mda! Iata o lectie de logica profunda, de "istetime" dezarmanta si intelepciune atot-cuprinzatoare...
Textul de la inceputul topicului, nu imi apartine, dar NU ma indoiesc de seriozitatea celor care mi l-au trimis!!! O intrebare totusi as vrea sa pun: omule, tu ai baut vreodata o cafea? Dar un Red Bull? Daca nu poti sa faci diferenta intre una si cealalta, inseamna ca ai un metabolism pe care majoritatea noastra, a celorlalti... nu-l avem. Dar eu tot cred ca cineva... "tine cu ursu'!"
sincer, cafea nu am incercat.
am incercat o data un energizant, totusi.

in fine, zic doar ca au exact acelasi efect, de excitare a neuronilor, si crestere a ritmului cardiac.
si in orice caz, si cafeaua si energizantele(si redbull, si celelalte: http://www.moneywatch.ro/2009/07/06/...ur-marca-no-1/ ) au exact acelasi mod prin care te energizeaza:
multa cofeina si zahar, doar ca e mai multa in energizante.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 07.02.2013 at 21:05:33.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2013, 22:13:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Glucuronolactone has received some notoriety due to urban legends that it was a Vietnam War-era drug manufactured by the American government. The rumor goes on to say that it was banned due to brain tumor-related deaths. The rumor has since been proven false, due to irreality of the cited British Medical Journal article and non-event "banning of its consumption". Furthermore, no warnings appear on the Food and Drug Administration website regarding its potential to cause brain tumors or other maladies.[2]

Glucuronolactone is rapidly absorbed and metabolized into non-toxic metabolites such as xylulose. In addition, humans may be able to use glucuronolactone as a precursor for ascorbic acid synthesis.[3] According to The Merck Index, it is also used as a detoxicant.[4]

Glucuronolactone is a popular ingredient in energy drinks with claims that it detoxifies the body. Although levels of glucuronolactone in energy drinks can far exceed those found in the rest of the diet, the European Food Safety Authority (EFSA) has concluded that exposure to glucuronolactone from regular consumption of energy drinks is not a safety concern.

The no observable adverse effect level of glucuronolactone is 1000 mg/kg/day
.

cu alte cuvinte la cca. 70g/zi ingerate nu se vad efecte secundare.
Nici macar zahar nu are atat o cutie de Redbull.


Se pare ca mai toxice sunt niscai bloguri si ingerarea lor fara verificari prealabile.


Moshu' tot nu te lasasi de sporul ista extrem?
Dar sa nu fim prea rai, daca l-a pacalit si pe dl. biolog.... :)
Cred că deschiderea acestui thread este totuși folositor , indiferent care este sursa de informație a inițiatorului , căci mulți nu cunosc aceste aspecte nocive ascunse sub ambalajul ademenitor al micilor cutii de tablă multicolore . Tot metroul bucureștean este împânzit cu aparate ce distribuie automat astfel de băuturi suspecte . Până la urmă nici o băutură răcoritoare pe bază de sinteză nu este sănătoasă , iar în topul "morții" conduce Coca cola ! Am uitat de banala , dar sănătoasa limonadă , de strămoșeasca socată , am uitat cam multe , din păcate. . . Despre cipuri au fost scrise zeci de pagini pe acest forum prin bla blauri prelungite și făr de folos, așa că acest subiect dezbătut aici este de folos, este un semnal de alarmă de luat în seamă , mai ales că "moda" și consumul sunt în extindere !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 07.02.2013 at 22:47:32.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2013, 23:07:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cred că deschiderea acestui thread este totuși folositor , indiferent care este sursa de informație a inițiatorului , căci mulți nu cunosc aceste aspecte nocive ascunse sub ambalajul ademenitor al micilor cutii de tablă multicolore . Tot metroul bucureștean este împânzit cu aparate ce distribuie automat astfel de băuturi suspecte . Până la urmă nici o băutură răcoritoare pe bază de sinteză nu este sănătoasă , iar în topul "morții" conduce Coca cola ! Am uitat de banala , dar sănătoasa limonadă , de strămoșeasca socată , am uitat cam multe , din păcate. . . Despre cipuri au fost scrise zeci de pagini pe acest forum prin bla blauri prelungite și făr de folos, așa că acest subiect dezbătut aici este de folos, este un semnal de alarmă de luat în seamă , mai ales că "moda" și consumul sunt în extindere !
Daca este o problema reala, de ce nu se scriu lucruri reale?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.02.2013, 00:08:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca este o problema reala, de ce nu se scriu lucruri reale?
Lucruri reale ? Da, toate aceste băuturi sunt dăunătoare în primul rând ficatului și sistemului nervos central , apoi stomacului și nu numai. In urmă cu o săptămână o colegă de a mea a avut probleme cu copilașul ei de șase anișori de la consumul de fanta și coca cola , o gastrită de toată frumusețea. Real, sunt toate o mare înșelătorie și o mare mizerie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.02.2013, 10:34:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lucruri reale ? Da, toate aceste băuturi sunt dăunătoare în primul rând ficatului și sistemului nervos central , apoi stomacului și nu numai. In urmă cu o săptămână o colegă de a mea a avut probleme cu copilașul ei de șase anișori de la consumul de fanta și coca cola , o gastrită de toată frumusețea. Real, sunt toate o mare înșelătorie și o mare mizerie !
mai ales consumul de Coca Cola si Pepsi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2013, 10:40:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lucruri reale ? Da, toate aceste băuturi sunt dăunătoare în primul rând ficatului și sistemului nervos central , apoi stomacului și nu numai. In urmă cu o săptămână o colegă de a mea a avut probleme cu copilașul ei de șase anișori de la consumul de fanta și coca cola , o gastrită de toată frumusețea. Real, sunt toate o mare înșelătorie și o mare mizerie !
1. Nu era vorba de fanta si cola

2. Inca o data, sustin ca e nevoie de decizii informate, bazate pe informatii reale, in loc sa ne expunem ridicolului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2013, 10:56:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
RED BULL a fost creat pentru[...]
Eu unul n-aș bea așa ceva nici să fiu plătit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2013, 11:48:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Nu era vorba de fanta si cola

2. Inca o data, sustin ca e nevoie de decizii informate, bazate pe informatii reale, in loc sa ne expunem ridicolului.
Corectă observația ta, că este bine să ne informăm corect, dar să ști că nu iese nicicând fum fără foc , apoi sunt "interese" mult mai mari de ordin financiar , până să fim noi informați corect de producător și de organismele abilitate în acest sens. Tu nu vezi câte mizerii și otrăvuri alimentare sunt puse în vânzare pe piață ? Apoi, de ce crezi că această băutură este preferata tinerilor în combinație cu tăriile spirtuase , dând reacții halucinogene ciudate și diverse ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2013, 11:50:43
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

bauturile energizante (gen coca-cola și redbull) conțin substanțe chimice, aspartam, aditivi alimentari ,acid fosforic, caramel, "celebrele" E-uri, ce reprezintă substanțe chimice fără valoare nutritivă, odoriferante ce conțin uleiuri esențiale de citrice, nefiind alimente avizate de Ministerul Sănătății... aceste substanțe reprezintă doar încadrarea tarifară ce concordă cu clasificarea reglementărilor Comisiei Europene și sunt stabilite de un expert vamal.
Apa din Romania are nitrati in primele doua panze freatice adica pana la 50 m si doar in a 3-a adica peste 80 m adancime, asa ca trebuie foraje adanci, nu putem avea sucuri de calitate, pentru că orice fruct, dacă nu este consumat ca atare, în stare crudă – și la fel este și cu legumele care dacă nu sunt consumate în stare crudă și sunt procesate fie pentru obținerea sucurilor (chiar fresh-urile nu sunt la fel de sănătoase ca fructele și legumele consumate în stare crudă). În cazul nostru, vorbim însă de sucuri industriale, iar aici lucrurile devin mai nefericite, pentru că un astfel de produs trebuie pasteurizat pentru a avea un termen de garanție suficient de îndelungat pentru a putea fi comercializat. Or, prin tratamentele acestea termice se distrug majoritatea vitaminelor. Enzimele se distrug imediat....
Obiceiurile alimentare sunt extrem de importante. Suntem ceea ce mâncăm, ba, mai mult, suntem și ceea ce nu mâncăm, mâncăm cum gândim și gândim cum mâncăm. Această sintagmă ne arată că este foarte important să ne construim obiceiuri alimentare sănătoase. Lucrul acesta trebuie făcut cu obstinație mai ales de la vârstele fragede, pentru că cei care vor deveni consumatori de junk food, de fast food vor fi copiii care nu au avut supraveghere, care nu au avut modele în familie de consum alimentar sănătos, de comportament alimentar sănătos.

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...a-cancerigena/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2013, 15:55:30
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
bauturile energizante (gen coca-cola și redbull) conțin substanțe chimice, aspartam, aditivi alimentari ,acid fosforic, caramel, "celebrele" E-uri, ce reprezintă substanțe chimice fără valoare nutritivă, odoriferante ce conțin uleiuri esențiale de citrice, nefiind alimente avizate de Ministerul Sănătății...
normal ca nu sunt alimente avizate,... fiindca sunt indulcitori si conservanti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare