Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2015, 23:25:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Hai mai Pelerinule, sustine oficial auzi. Si sustine altceva decat sustine statul si asta e tradare.

Adica nu mai am voie sa le spun satanelor din UE si NATO ca sunt satane ? Sau ca nu ar trebui sa avem baze americane in Romania ? Sau ca ar fi mult mai bine daca fiecare tara si-ar vedea de apararea hotarelor proprii in loc sa dea foc altor zone ? Sau Theo nu mai are voie sa spuna ca prefera cizma ruseasca in locul cizmei SUA ? De ce ? Cand am hotarat toti odata ca trebuie sa ne supunem cizmei SUA de-i facem pe ceilalti tradatori ? Pai in alt topic unul ne amintea ce recunoscatori ar trebui sa fim pentru ca avem dreptul la libera exprimare.

Ori din cate se vede, avem dreptul doar sa fim de acord cu opinia de partid si de stat. Cum iese vreunul din front, cum sarim pe el sa-l batem intocmai cum faceau maimutele alea care habar nu aveau de ce o fac dar totusi o faceau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2015, 23:26:10
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Consider foarte grav ca pe un forum ortodox sa inceapa, si asta de ceva vreme, discutii politice care genereaza asemenea mesaje, indiferent la ce putere se refera. Nu cred ca pe acest forum se gasesc analisti politici, geo-strategici sau militari care ar putea prezenta in mod avizat o analiza fundamentata. Mai cred ca multi va pronuntati in necunostinta de cauza si faceti afirmatii grave fara a avea la dispozitie informatiile necesare si nu veti obtine o analiza pertinenta ci doar discutii de slaba factura, care nu vor face decat sa inflameze spirite si asa inflamate. Nu cred ca stiti exact ce presupun afirmatiile voastre dar puteti incerca sa vedeti ce inseamna sa sustii oficial opinii de acest tip cand tara din care faci parte, prin cei care o conduc, sustin exact contrariul, intr-o asemenea situatie. Nu faceti eroarea sa credeti ca asa ceva se discuta la o sueta, sau oriunde si oricum, sau ca poti spune orice. Este o idee foarte proasta sa incepeti pe forumuri de profil religios discutii de acest tip, ganditi-va putin de ce, nu fiti copii pt ca asta nu este o joaca, in contextul actual.
Ai dreptate, Scotty. Imi retrag public afirmatiile. Daca imi vrei binele, sterge si tu faza cu "it's treason, then" de mai sus, care doar m-ar incadra mai bine in tinta. O sa zic si eu ca Mosh-Neagu "stie Dumnezeu mai bine". Alright, Scotty?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2015, 23:27:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Consider foarte grav ca pe un forum ortodox sa inceapa, si asta de ceva vreme, discutii politice care genereaza asemenea mesaje, indiferent la ce putere se refera. Nu cred ca pe acest forum se gasesc analisti politici, geo-strategici sau militari care ar putea prezenta in mod avizat o analiza fundamentata. Mai cred ca multi va pronuntati in necunostinta de cauza si faceti afirmatii grave fara a avea la dispozitie informatiile necesare si nu veti obtine o analiza pertinenta ci doar discutii de slaba factura, care nu vor face decat sa inflameze spirite si asa inflamate. Nu cred ca stiti exact ce presupun afirmatiile voastre dar puteti incerca sa vedeti ce inseamna sa sustii oficial opinii de acest tip cand tara din care faci parte, prin cei care o conduc, sustin exact contrariul, intr-o asemenea situatie. Nu faceti eroarea sa credeti ca asa ceva se discuta la o sueta, sau oriunde si oricum, sau ca poti spune orice. Este o idee foarte proasta sa incepeti pe forumuri de profil religios discutii de acest tip, ganditi-va putin de ce, nu fiti copii pt ca asta nu este o joaca, in contextul actual.
Asa este , si sustin cele scrise de tine !
Sunt "discutii" de dragul discutilor , pierdere de timp si nimic mai mult .
Sa traiesti prietene !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2015, 23:30:25
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iuliu ai dreptate ca principiu dar daca va fi stare de razboi eu si tu o sa o incurcam urat de tot. Tehnic vorbi d scotianul are dreptate. Nu vreau sa ma aglutinez sub steag, dar crede-ma nici eu nici tu nu am fi foarte fericiti dupa un interogatoriu SRI sau NSA.Ok, imi bag picioarele, faca cei ce ne "conduc" borș. Numește-mă laș, daca e cazul, dar te sfatyiesc sa faci la fel ca mine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2015, 23:31:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Așadar, numai de bine!
Dazvidania, brat!

îmi amintesc de ieri aștept pe mâine
în tranșeea gândului e un frig siberian
dacă aș cunoaște limba rusă aș vorbi cu frigul
să iasă din mine
să plece în trupurile morților frica
mă înfrigurează tot mai mult
frica de a nu te pierde

pe atunci mă iubeai cu-nfrigurare
eu te iubeam cu dragoste de pierde-vară
abia acum iubirea pentru tine
mi s-a suit la cap
ca o vodcă
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2015, 23:35:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Stiu ca s-ar putea sa o incurcam dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa spunem lucrurilor pe nume. Macar acum pana nu ne lasam cuprinsi de frica si intram inapoi in front. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2015, 23:36:45
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
îmi amintesc de ieri aștept pe mâine
în tranșeea gândului e un frig siberian
dacă aș cunoaște limba rusă aș vorbi cu frigul
să iasă din mine
să plece în trupurile morților frica
mă înfrigurează tot mai mult
frica de a nu te pierde

pe atunci mă iubeai cu-nfrigurare
eu te iubeam cu dragoste de pierde-vară
abia acum iubirea pentru tine
mi s-a suit la cap
ca o vodcă
.
Scrieti frumos. Mai vreau. Poate asa se detensioneaza atmosfera de pe topic. Aveti dreptate, fratia ta si Pelerin, un om foarte pragmatic si realist: ne putem da singuri foc la valiza de toata frumusetea. A mea m-a bruftuluit si ea, si bine a facut. Back to Earth!

Last edited by Barsaumas; 10.02.2015 at 23:40:24.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2015, 23:40:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Acesta este adevaratul RAZBOI !

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...nd-evanghelia/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2015, 23:45:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theo noi doi ne stim de ceva vreme si mereu ne-am spus lucrurile direct si fara ocolisuri. Este dreptul tau sa sustii ce crezi chiar daca eu nu sunt de acord cu pozitia ta si stii asta. Nu am eu dreptul sa-ti impun ceva si stii ca nu am facut asta vreodata. Exprima ce crezi dar vezi unde si in ce forma o faci. Spun asta ca prieten, nu in alta calitate. Sunt convins ca vei intelege perfect ce am vrut sa-ti spun, nu cred ca trebuie multe cuvinte intre noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2015, 23:46:54
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Splendid si adevarat! E tot ce pot spune!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare