Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.12.2012, 19:22:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

doar cu decizile lor, simt nevoia sa decid si eu pentru viata mea.

Va rog... dati-mi o parere! Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?[/quote]

Daca esti crestina ma gindesc ca ar trebui sa ai un duhovnic,si trebuie sa ii ceri in primul rind sfatul dar si sa asculti de sfatul lui ,caci ascultarea te scapa in viata de multe belele pe care la inceput nici nu le banuiesti.Daca nu ai un duhovnic roaga-te lui Dumnezeu sa te indrepte spre unul ,pe cai de EL stiute.In zilele de azi fara sfatul unui duhovnic nimeni nu se descurca in paienjenisul acestei vieti.Deci daca vrei sa ai cit mai putine necazuri si incurcaturi in viata NEAPARAT SA AI UN DUHOVNIC DE CARE SA ASCULTI indiferent daca iti convine sau nu sfatul dat.
Domnul sa te lumineze.An nou cu bucurie!
__________________
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.12.2012, 19:28:09
inamuresan19 inamuresan19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bună alegere!
Tot Dragoș îl cheamă.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.12.2012, 19:29:34
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
Trebuie sa se invoiasca si parintii lor, atat ai baiatului, cat si ai fetei. Nu-i binecuvantarea lui Dumnezeu daca tinerii se plac unul pe altul si parintii nu se impaca. Deci, atunci nunta este Taina, cand Dumnezeu le da in gand si Parintilor si tinerilor sa se invoiasca la nunta.

Atunci este nunta binecuvantata, cand se invoiesc si tinerii si parintii, cand fac tocmeala de bunavoie intre aceasta cuscrie si intre copiii lor.-Parintele Cleopa Ilie


...si poate te-ar ajuta aceste sfaturi:http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/32nunta.htm
Ai vorbit tu cu Dumnezeu si ti-a soptit la ureche? Ai stat cu el de vorba in mod constient pe problema asta?

Sau a vorbit Ilie Cleopa cu el direct?

Eu nu m-as avanta asa usor sa zic ce ii place lui Dumnezeu si ce nu, daca n-am stat de vorba cu el in mod direct si constient.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.12.2012, 19:31:15
Sergiu_B
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Vai de duhovnicul care nu tine secretul.... de la spovedanie mai bine nu se mai nastea.
Ok, nu e bine ce a facut preotul acela. Dar cum sa spui mai bine nu se nastea? Cine esti tu sa judeci in halul asta pe altii?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.12.2012, 19:31:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inamuresan19 Vezi mesajul
Tot Dragoș îl cheamă.
Hait!
Se îngroașă gluma copii!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.12.2012, 19:34:04
inamuresan19 inamuresan19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
doar cu decizile lor, simt nevoia sa decid si eu pentru viata mea.

Va rog... dati-mi o parere! Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?
Daca esti crestina ma gindesc ca ar trebui sa ai un duhovnic,si trebuie sa ii ceri in primul rind sfatul dar si sa asculti de sfatul lui ,caci ascultarea te scapa in viata de multe belele pe care la inceput nici nu le banuiesti.Daca nu ai un duhovnic roaga-te lui Dumnezeu sa te indrepte spre unul ,pe cai de EL stiute.In zilele de azi fara sfatul unui duhovnic nimeni nu se descurca in paienjenisul acestei vieti.Deci daca vrei sa ai cit mai putine necazuri si incurcaturi in viata NEAPARAT SA AI UN DUHOVNIC DE CARE SA ASCULTI indiferent daca iti convine sau nu sfatul dat.
Domnul sa te lumineze.An nou cu bucurie![/quote]

Mulțumesc pentru sfat, ție cât și tuturor! An nou fericit vă doresc!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.12.2012, 19:35:39
inamuresan19 inamuresan19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hait!
Se îngroașă gluma copii!
Cum așa? De ce?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.12.2012, 20:15:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inamuresan19 Vezi mesajul
Eu cred ca m-as descurca. Am trecut prin multe la viata mea si as fi pregatita oricand sa am un loc de munca, sa ma casatoresc. Am rabdarea necesara si sunt o idealista, imi place numai gandul sa muncesc si sa am satisfactia ca in cele din urma o sa reusesc tot ce mi-am propus. De aceste lucruri sunt pregatita.
La un staret imbunatatit (din Romania) intr-o zi a venit un calugar de 35 de ani spunindu-i :
- Parinte, binecuvinteaza sa ma retrag din minastire la liniste, la pustie !
- Nu frate, nu binecuvintam ; mergi si stai aici in obstea ta . Retragerea va fi mai tirziu.
Dupa un timp tinarul calugar a mers la batrin si i-a cerut iarasi binecuvintare sa mearga in pustie dar din nou a fost refuzat .
Calugarasul fiind suparat s-a retras in chilia sa si s-a pus si mai mult pe studiu si pe nevointa , pregatindu-se asiduu pt vremea pustniciei .
La un timp oarecare , tinarul merse iarasi la batrin si cu un ton si mai convingator il silea pe batrin sa incuviinteze .
Dar acesta necajit ii raspunse :
- Ce sti tu frate de viata in nevointa mare , de pustnicie ? Acolo te vei confrunta si lupta si mai pe fata si si mai mult cu ispititorul . Acolo va tabari pe tine si iti va arunca in cap tot felul de ispite , te va slei de puteri in lupta, te va lasa putin din strinsoare ca sa crezi ca ai biruit pt. a se intoarce apoi si a se arunca asupra-ti si mai nebuneste , te va impiedica si mai virtos sa faci canonul , te va insela aratindu-ti-se sub forma ingerilor ori a sfintilor , va trimite peste tine jivinele naturii ca sa te sfisie... multe , multe, frate sunt in pustie ! Acolo lupta este pe fata si numai dupa ce vei birui va veni linistea si sporul duhovnicesc ! Mai bine ramii in obste ca nu esti pregatit !
-Ba da parinte, sunt foarte pregatit ! Uite daca vine asupra mea cu somn greu urmez invatatura parintelui cutare, daca ma bate cu foamete si frig am sa fac precum parintele cutare, daca ma sperie cu furiile naturii am sa fac precum parinte simaicutare... si tot asa la fiecare ispita pe care si-o imagina tinarul raspundea ca va proceda precum parintele nu stiu care .
Silit in felul acesta , batrinul , a incuviinta in cele din urma plecarea tinarului din obste.
Dupa nici o luna de zile tinarul calugar slabit, cu groaza pe fata, cu rasa zdrentuita, fara straita si toiag, cu fata si bratele zgiriate, nedormit si nemicat de multa vreme, abia tinindu-se pe picioare intra in minastire si se duse la batrin cerind iertare si binecuvintarea .
Batrinul certindu-l ia zis :
- Vezi frate ce este pustia ? De ce m-ai silit sa te las ? Nu ai spus tu ca esti pregatit pt. asta si ca sti de fiecare data ce ai de facut ?
- Ba da , parinte, dar lupta a fost prea grea si nu am putut birui !
- Sa ti mine din ziua de azi frate, ca una este sa sti ceva si alta este sa poti acel ceva ! Ispititorul cind vine peste tine nu procedeaza asa cum te astepti tu , ca sa poti sa ii rezisti si sa il rusinezi ! El vine exact cu ceea ce nu te astepti tu ca sa te ingenuncheze si sa te biruiasca , ca sa te arunce in pacat dupa care ride de tine si iti arata in ce hal ai ajuns din cauza mindriei tale .
Stai in minastire ca aici este pace si bine si te poti mintui linistit.


Povestea , reala fiind, este intimplata in minastire dar ea este intilnita aproape in fiecare zi mai ales inafara minastirilor .
Poate folosi oricui cu conditia sa nu fie atins prea mult de mindrie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.12.2012 at 20:26:51.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.12.2012, 20:38:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

"- Sa ti mine din ziua de azi frate, ca una este sa sti ceva si alta este sa poti acel ceva ! Ispititorul cind vine peste tine nu procedeaza asa cum te astepti tu , ca sa poti sa ii rezisti si sa il rusinezi ! El vine exact cu ceea ce nu te astepti tu ca sa te ingenuncheze si sa te biruiasca , ca sa te arunce in pacat dupa care ride de tine si iti arata in ce hal ai ajuns din cauza mindriei tale ."

Un cuvant extrem de folositor.
Multi au cazut din cauza mandriei si inca mai cad.
Dar daca nu ai pretentii de crestin,planurile desarte iti reusesc din plin,si apoi iti dai aere cu succesul,desteptaciunea si farmecul personal.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.12.2012, 21:24:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Poate ca in seara aceasta nu , dar in curind am sa va spun o povestioara tragica , f. asemanatoare cu a fiului risipitor , despre copiii care se incred prea repede in straini si ii aleg, lepadindu-se lesne de parinti , poveste auzita in tren intre un monah si o batrinica .
Desi initial m-a deranjat ca trebuie sa calatoresc 3 ore vis-a-vis de o batrinica si un monah carpanos povestile pe care le-am auzit spuse de ei m-au marcat si periodic imi vin in minte .
Una din acestea am sa v-o spun si voua , poate va vor folosi !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.12.2012 at 21:28:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce pot sa lucrez de acasa mihaisepo Generalitati 12 02.02.2014 18:59:49
Taina Sfantului Maslu acasa LuizaT Maslul 6 16.06.2013 00:15:05
Ne mantuim acasa sau in manastire? manxxique Intrebari utilizatori 0 21.02.2010 18:02:21
cununia religioasa acasa anakatoh Nunta 8 10.01.2010 22:06:25
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07