Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2010, 11:37:42
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Am fost luat de prost

Buna ziua oameni buni, astazi am fost luat de prost pentru ca am facut o chestie care o consider buna.
A venit la noi la Regionala de Drumuri si Poduri o adresa de la CNADNR prin care domnul Berceanu cerea solidaritate in randul angajatilor CNADNR si le cerea un sprijin financiar in functie de venit ca donatie intr-un cont. Bani sunt retinuti din salariul pe luna iunie (sa lasam detaliile pe mai tarziu).
Banii sunt folositi pentru drumurile rupte, pentru caile ferate rupte de ape, tot ce tine de ministerul transporturilor si infrastructurii.
Am donat si eu 30 de lei din venitul meu net de 814 lei, si spre stupefactia mea, dupa ce ca sunt primul care a donat (si cred ca si ultimul) doamna sefa de la salarizare mai avea putin si imi sarea la gat: "dece dai banii astia la stat?? nu ai ce face cu banii????? statul fura si tu le dai banii?? uite cu 30 de lei nu faci nici macar organizarea de santier".
Mai avea putin si ma dadea cu "curul" de usa.
Mi-a zis ca astia nu sunt bani pentru sinistrati, sunt bani pentru stat, si statul o sa fure din nou, asa mi-a zis doamna sefa de la salarizare. Mi-a zis ca drumurile sunt facute prost si ca statul este devina.
Eu i-am zis ca cu apa nu te joci, a venit puhoiul de apa si a rupt drumul si calea ferata, dar... mi-a zis ca statul e devina. Eu i-am zis ca putea sa faca numai Behtelul drumuri la noi in tara ca tot le lua apa, dar din nou ma luat la cearta (si nu glumesc) si la urma a inceput sa rada de mine si de banii pe care i-am donat.
Eu atat am putut dona (poate puteam sa donez mai mult dar am zis ca decat nimic mai bine ceva) si am fost luat de prost.
Am ajuns la concluzia ca daca faci un bine esti luat in deradere de altii.
Astept parerile voastre.
P.S.:Sunt tare dezolat de felul in care am ajuns noi ca si neam, ca si popor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2010, 11:43:40
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ca banii vor fi folostit cu scopul cu care tu i-ai donat sau nu, mai putin conteaza pentru tine. Tu ai facut o fapta buna si Dumnezeu va tine cont. Cat despre tanti si restul, nu te supara pe ei. Poate chiar acela e motivul pentru care nu doneaza nimic, ca in statul asta chiar se fura pe rupte. Prin atitudinea ei dojenitoare incerca sa te opreasca ca sa aiba o scuza pentru constiinta precum ca "daca nimeni n-a donat, eu de ce as dona?".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2010, 11:46:16
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Ca banii vor fi folostit cu scopul cu care tu i-ai donat sau nu, mai putin conteaza pentru tine. Tu ai facut o fapta buna si Dumnezeu va tine cont. Cat despre tanti si restul, nu te supara pe ei. Poate chiar acela e motivul pentru care nu doneaza nimic, ca in statul asta chiar se fura pe rupte. Prin atitudinea ei dojenitoare incerca sa te opreasca ca sa aiba o scuza pentru constiinta precum ca "daca nimeni n-a donat, eu de ce as dona?".

Adevarat ce spui si iti dau dreptate, dar chiar asa sa se certe cu tine ca dece donezi statului.
Mi-au mai zis ca :"dupa ce ca ne iau 25% din salariu sa le mai dau si bani?".
Am mai auzit lume care injura pe tema asta.
Doamne ce am ajuns, nu degeaba ne bate asa de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2010, 11:57:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

E posibil ca un sambure de adevar sa fie si ca banii respectivi sa nu fie folositi in scopuri tocmai crestine.
Acum,tu nu ai nici o vina,dar doamna respectiva era probabil atat de suparata pe ce i se intampla,incat simtea nevoia sa isi descarce frustrarile pe oricine "se alia" in mintea dansei cu inamicul.
Acum,sa nu fii suparat,indiferent care este adevarul pentru ca ai avut intentii bune si cugetul curat,iar pe ea intelege-o ca probabil supararea i-a ajuns la os,ca sa spun asa si nu se mai controleaza.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2010, 13:50:57
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

daca chiar vrei sa ajuti niste oameni e normal sa vrei ca donatia ta sa ajunga la ei, nu sa dai niste bani in neant doar asa ca sa ti se puna o bila alba la eternitate. e f bine ca femeia l-a avertizat, nu sta ea degeaba acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2010, 13:56:00
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
daca chiar vrei sa ajuti niste oameni e normal sa vrei ca donatia ta sa ajunga la ei, nu sa dai niste bani in neant doar asa ca sa ti se puna o bila alba la eternitate. e f bine ca femeia l-a avertizat, nu sta ea degeaba acolo.
stii care este chestia, sefa serviciului mi-a zis cu mare nonsalanta ca statul fura, adica eu lucrez la stat si fur???
si mai este o chestie care la noi nu exista in adancul sufletului (ca si popor): "solidaritatea"
Indiferent pentru ce ar fi banii, cineva ne cere sa fim solidari cu nenorocirile care se intampla in tara asta si ar trebui sa fim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2010, 14:34:31
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Conteaza gestul tau ,nu ce spun altii

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
stii care este chestia, sefa serviciului mi-a zis cu mare nonsalanta ca statul fura, adica eu lucrez la stat si fur???
si mai este o chestie care la noi nu exista in adancul sufletului (ca si popor): "solidaritatea"
Indiferent pentru ce ar fi banii, cineva ne cere sa fim solidari cu nenorocirile care se intampla in tara asta si ar trebui sa fim.
Doamne- ajuta!

Felicitari ! Indiferent ce spun unii si altii esti de apreciat . Nu suma conteaza ci gestul . Ai facut ce ti-a dictat inima , da , asta inseamna solidaritate si spune mult despre tine , in primul rand , ca nu esti om doar cu numele .
Tu n-ai fost nepasator la durerea altora , ai iesit din rand , de aceea ai fost atacat.
Rautatea imbraca multe forme , uneori ia chipul unui asa zis ,, sfat ,, in cazul tau , primit de la d-na respectiva.


Domnul , sa va ocroteasca !


p.s. blue cat a scris ,,sa dai niste bani in neant doar asa ca sa ti se puna o bila alba la eternitate ,,
nu lua in seama , n-a inteles gestul tau .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 07.07.2010 at 14:47:29.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2010, 16:13:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit hm, nici care si cum se fac faptele bune nu mai stim!

Am citit postarea fratilor si in general ramin la fel de marcat, ca si in mai toate datile, deoarece nu mai suntem in stare sa vedem lumina zilei asa, in mod simplu , social dara-mi-te duhovniceste .
Astazi vedem ca nu stim ce este statul si care este rostul lui, obligatiile si atributiile lui, nu stim care sunt organismele statului si ce atributii au ele, nu stim din cine este format statul si nu stim pe cine il reprezinta ...nu stim cind trebuie sa stam in banca noastra si nici atunci cind suntem fraierica ca trebuie sa ne dam de-o parte si sa incercam sa ne calmam si sa ne domolim duhul pina ce ne trece iuresul ispitei si apoi iesiti de sub imperiul bucuriei sau al milei sa putem judeca cu mintea limpede .
De foarte multe ori mi-a fost dat sa vad crestini care dau citeva clatite vecinei in semn de ,,pomana pt. adormiti" sau impartind cite un pahar de ness tot asa pe la un cunoscut sau vecin; dind nepotilor sau copiilor cadouri tot cu titlul de ,,impartire pt. adormiti"; ori la biserica fiind sa puna ochii pe persoane faloase, aratoase ori din contra cu aspect exterior de ,,smeriti" si sa-si imparta pomana pt. adormiti dar sa refuze sa imparta aceasta la tigani sau amariti cumplit ai sortii deoarece se stie in popor marea prostie ca ,,cu tiganii nu este/face pomana deoarece nu este primita ei fiind ,,lepadati ai sortii"
Si inca multe mi-au fost date sa vad facute de catre semidoctii si elita sociala , de alesii sortii si de crestinii de vaza si cu pretentii mergindu-se pina la crestinii curatei si cititi si cu oarece cunostinta , practica si asteptari crestinesti .
Toate le stie valahul mergator si umplator de biserici pina la refuz duminica si care bucura inima natiei ca s-a intors romanul cu fata catre Dumnezu, numai invatatura corecta ortodoxa nu vrea sa o invete si nici viata cea adevarata nu vrea sa o urmeze !
De ce spun asa ? Dintr-un motiv f. simplu : din punct de vedere duhovnicesc , atunci cind vrei sa faci milostenie aceasta se face cu vaduva, orfanul si cu saracul sarac . Cu vaduva si orfanul deasemenea saraci . Sa ti minte frate crestine(in general vorbind !) toate acestea ca sa nu te mai minti pe viitor ca orice ifos de al tau de a da ceva cuiva se si cheama si este milostenie !!!
De unde stim noi acestea ? din citirea si interpretarea Evangheliei de catre Hristos si parintii bisericii. Nu mai staruiesc deoarece este de prisos !

Daca din punct de vedere duhovnicesc lucrurile sunt clare atunci putem reveni la cele cu aspect social ( dar care despuiate de sensul si incarcarea duhovniceasca nu mai au nici o valoare decit de a se mindri protagonistul deoarece Hristos nu de social sau de umanitar sau de psihologic are nevoie, ci de duhovnicesc !) si sa cautam sa invatam , daca la vremea la care a trebuit nu am invatat, ca statul , prin politica sa sociala fireasca, prin organismele specializate si in mod intentionat create si prin planurile nationale de strategie si actiune in situatii deosebite, are obligatia majora si unica de a contracara efectele calamitatilor naturale (inundatii, cutrenure, alunecari de terenuri, incendii masive de padure, etc) ale calamitatilor industriale si socioeconiomice (exploxii devastatoare ale marilor platforme industriale, ruperi de baraje naturale sau construite, epidemii si pandemii nationale, razboaie armate, etc).
De unde are statul aceasta putere, de ce ii revine lui exclusivitatea , cu ce resurse umane actioneaza si cu ce fonduri sustine si desfasoara aceste activitati ?
Este de prisos sa mai explicam deoarece orice om matur, neignorant, si care chiar daca a facut doar facultatea de metalurgie (pe vremea lui Ceausescu era proverbiala aceasta facultate deoarece daca nu invatai mai nimic in liceu si deci nu erai in stare sa intri la nici o facultate serioasa si de renume atunci te astepta scaparea numita ,,metalurgie" la care se intra cu nota 5.00) dar care este cititor de presa in mod curent isi da seama . Reamintesc doar ca statul constituie aceste fonduri de la buget ( care constituie rezerva national-strategica pt. situatii deosebite reprezentata din bani lichizi, alimente, medicamente, carburanti, materiale de constructie, etc, etc) buget constituit din taxe si impozite , in principal, dar si din alte venituri la buget. Taxe si imozite luate de la cetateni sau furate de la cetateni fie prin marimea inexplicabila a acestora fie prin multitudinea lor sau si prin una si prin alta adica exact asa cum este in prezent in Romania , si cum traditional a fost in tara aceasta . Asadar , practicind o economie numita de tip fiscal , prin fiscalitate excesiva,statul se constituie ca principalul hot din tara aceasta . Noi stim ca dupa cele 2 mari evenimente socio-revolutionare europene prin care oculta a rupt statul de biserica si pe om de dumnezeu (cica eliberidu-l !! dar de cine sa-l elibereze? adica tocmai de Ziditorul sau prin revolutia ,,culturala" numita Renastere si revolutia Franceza de la 1789, revolutii care continua si in prezent !!) actualmente statul roman, el ca entitate , ca si multe altele din Europa si din lume, este rupt de biserica si nu are nici o legatura cu ea... dar lucratorii din organele statului si partidele conducatoare aflate la conducerea lui chiar sunt fara de D.zeu deoarece pot lansa asemenea intiative de sponsorizare a refacerii drumurilor distruse, speculind cetateanul roman care si-a platit toate taxele , chiar si pe cele de drumuri de 2 ori taxate in acelasi scop cum sunt cele regasite atit in pretul benzinei cit si in taxa rovinetei de drum. Functionari care fac asemenea propuneri nu numai ca sunt cu totul departe de demnitatea , cinstea si onoarea sociala obligatoriu ceruta unul functionar al statutlui dar sunt impotriva lui D.zeu inselind si prigonid romanul de rind si de buna credinta !

Dar peste toate aceste lucruri impardonabile se vede clar comportamentul cu totul intors pe dos a ignorantilor si indiferentilor , nefiresc si inselator si pt. altii tot slabi , care desi au sansa de a fi sfatuiti corect si bine ei se dau atinsi si loviti in mindria proprie crezind ca fac cine stie ce brinza exact acolo unde nu este cazul . Dupa ce ca suntem saraci cu felul (avind salarii mici si f. mici) mai suntem si cu duhul (neintelegind realitatea in care traim) ! Iacata cum ne iese mindria la suprafata crezind ca suntem cineva facind o fapta buna cind defapt noi suntem cu totul si cu totul departe de adevar .
Daca ai vrut sa te lasi pacalit frate, era treaba ta, dar in clipa in care ai fost , sa zicem, contrariat deja ti-ai pus mindria si ignoranta la vedere .
Ca atare, consider ca ai avut o proasta inspiratie facind acest gest , pt. toate motivele expuse mai sus, si ca mergind in continuare pe greseala iti si cauti indreptatirea !!!!!!
Dar socotim ca cu timpul vei deprinde mai profund siretlicurile oamenilor si ale satanei te vei intari si vei capata deprinderea de a demonta ispitele si a le depasi cu inima impacata si cu tarie !

NB : Daca postarea ti se pare prea mare pt. a o citi sau ti se pare ca nu o intelegi sau ca te-ar nedreptati poti sari peste ea cu inima impacata , s-ar putea sa nu ai ce pierde !?!?!?

Last edited by zaharia_2009; 07.07.2010 at 16:33:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2010, 12:11:57
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
"dece dai banii astia la stat?? nu ai ce face cu banii????? statul fura si tu le dai banii??
Asta trebuie pusa pe cat mai multe forumuri. Este culmea tupeului si a prostiei. Organizatia la care lucrezi este statul! Este subordonata guvernului de aceea a venit si cererea de solidaritate de la ministrul transporturilor! Desteapta care-ti spunea acele lucruri chiar face parte din organizatia care fura ca'n padure - STATUL! Organizatia asta a sifonat miliarde de euro in ultimii ani de la bugetul statului! Datorita acestei mizerii (CNANDR) avem regii asfaltului care-si cumpara la copii masini Bugatti de 1 milion euro bucata!
Si asta in timp ce drumurile sunt in stare jalnica!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2010, 12:58:35
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Bai, da mi s-a urcat sangele la cap instantaneu( dupa ce ca am dat cat am dat, 30 de lei este o suma modica, chiar si pentru mine care castig 890 lei/luna la stat) ca niste oameni in loc sa-ti zica bravo, ai facut un lucru bun, ei sa ma dea aproape afara.
Imi vine sa ma duc in munti, sa las totul si sa nu mai aud de oameni din astia, bine ca am o sotie iubitoare care mi-a zis ca am facut bine ce am facut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
farse de prost gust padrevicentiu Generalitati 3 13.12.2010 19:21:35
Ministerul cultelor l-au luat Ungurii bmadalin Generalitati 48 30.12.2009 12:45:41
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20
De luat aminte Laurentiu Generalitati 10 12.06.2007 23:13:15