Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2010, 11:37:42
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Am fost luat de prost

Buna ziua oameni buni, astazi am fost luat de prost pentru ca am facut o chestie care o consider buna.
A venit la noi la Regionala de Drumuri si Poduri o adresa de la CNADNR prin care domnul Berceanu cerea solidaritate in randul angajatilor CNADNR si le cerea un sprijin financiar in functie de venit ca donatie intr-un cont. Bani sunt retinuti din salariul pe luna iunie (sa lasam detaliile pe mai tarziu).
Banii sunt folositi pentru drumurile rupte, pentru caile ferate rupte de ape, tot ce tine de ministerul transporturilor si infrastructurii.
Am donat si eu 30 de lei din venitul meu net de 814 lei, si spre stupefactia mea, dupa ce ca sunt primul care a donat (si cred ca si ultimul) doamna sefa de la salarizare mai avea putin si imi sarea la gat: "dece dai banii astia la stat?? nu ai ce face cu banii????? statul fura si tu le dai banii?? uite cu 30 de lei nu faci nici macar organizarea de santier".
Mai avea putin si ma dadea cu "curul" de usa.
Mi-a zis ca astia nu sunt bani pentru sinistrati, sunt bani pentru stat, si statul o sa fure din nou, asa mi-a zis doamna sefa de la salarizare. Mi-a zis ca drumurile sunt facute prost si ca statul este devina.
Eu i-am zis ca cu apa nu te joci, a venit puhoiul de apa si a rupt drumul si calea ferata, dar... mi-a zis ca statul e devina. Eu i-am zis ca putea sa faca numai Behtelul drumuri la noi in tara ca tot le lua apa, dar din nou ma luat la cearta (si nu glumesc) si la urma a inceput sa rada de mine si de banii pe care i-am donat.
Eu atat am putut dona (poate puteam sa donez mai mult dar am zis ca decat nimic mai bine ceva) si am fost luat de prost.
Am ajuns la concluzia ca daca faci un bine esti luat in deradere de altii.
Astept parerile voastre.
P.S.:Sunt tare dezolat de felul in care am ajuns noi ca si neam, ca si popor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2010, 11:43:40
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Ca banii vor fi folostit cu scopul cu care tu i-ai donat sau nu, mai putin conteaza pentru tine. Tu ai facut o fapta buna si Dumnezeu va tine cont. Cat despre tanti si restul, nu te supara pe ei. Poate chiar acela e motivul pentru care nu doneaza nimic, ca in statul asta chiar se fura pe rupte. Prin atitudinea ei dojenitoare incerca sa te opreasca ca sa aiba o scuza pentru constiinta precum ca "daca nimeni n-a donat, eu de ce as dona?".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2010, 11:46:16
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Ca banii vor fi folostit cu scopul cu care tu i-ai donat sau nu, mai putin conteaza pentru tine. Tu ai facut o fapta buna si Dumnezeu va tine cont. Cat despre tanti si restul, nu te supara pe ei. Poate chiar acela e motivul pentru care nu doneaza nimic, ca in statul asta chiar se fura pe rupte. Prin atitudinea ei dojenitoare incerca sa te opreasca ca sa aiba o scuza pentru constiinta precum ca "daca nimeni n-a donat, eu de ce as dona?".

Adevarat ce spui si iti dau dreptate, dar chiar asa sa se certe cu tine ca dece donezi statului.
Mi-au mai zis ca :"dupa ce ca ne iau 25% din salariu sa le mai dau si bani?".
Am mai auzit lume care injura pe tema asta.
Doamne ce am ajuns, nu degeaba ne bate asa de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2010, 11:57:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

E posibil ca un sambure de adevar sa fie si ca banii respectivi sa nu fie folositi in scopuri tocmai crestine.
Acum,tu nu ai nici o vina,dar doamna respectiva era probabil atat de suparata pe ce i se intampla,incat simtea nevoia sa isi descarce frustrarile pe oricine "se alia" in mintea dansei cu inamicul.
Acum,sa nu fii suparat,indiferent care este adevarul pentru ca ai avut intentii bune si cugetul curat,iar pe ea intelege-o ca probabil supararea i-a ajuns la os,ca sa spun asa si nu se mai controleaza.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2010, 12:11:57
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
"dece dai banii astia la stat?? nu ai ce face cu banii????? statul fura si tu le dai banii??
Asta trebuie pusa pe cat mai multe forumuri. Este culmea tupeului si a prostiei. Organizatia la care lucrezi este statul! Este subordonata guvernului de aceea a venit si cererea de solidaritate de la ministrul transporturilor! Desteapta care-ti spunea acele lucruri chiar face parte din organizatia care fura ca'n padure - STATUL! Organizatia asta a sifonat miliarde de euro in ultimii ani de la bugetul statului! Datorita acestei mizerii (CNANDR) avem regii asfaltului care-si cumpara la copii masini Bugatti de 1 milion euro bucata!
Si asta in timp ce drumurile sunt in stare jalnica!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2010, 12:58:35
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Bai, da mi s-a urcat sangele la cap instantaneu( dupa ce ca am dat cat am dat, 30 de lei este o suma modica, chiar si pentru mine care castig 890 lei/luna la stat) ca niste oameni in loc sa-ti zica bravo, ai facut un lucru bun, ei sa ma dea aproape afara.
Imi vine sa ma duc in munti, sa las totul si sa nu mai aud de oameni din astia, bine ca am o sotie iubitoare care mi-a zis ca am facut bine ce am facut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.07.2010, 13:41:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar daca s-ar putea considera o naivitate, atitudinea respectivei nu-si are rostul.

Daca ar fi mai mai multi ca tine, altfel ar fi lucrurile in tara asta.
Tocmai egoismul si rautatea dintre noi ne-a adus aici.

Ai o sotie minunata...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.07.2010, 13:50:57
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

daca chiar vrei sa ajuti niste oameni e normal sa vrei ca donatia ta sa ajunga la ei, nu sa dai niste bani in neant doar asa ca sa ti se puna o bila alba la eternitate. e f bine ca femeia l-a avertizat, nu sta ea degeaba acolo.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2010, 13:56:00
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_cat Vezi mesajul
daca chiar vrei sa ajuti niste oameni e normal sa vrei ca donatia ta sa ajunga la ei, nu sa dai niste bani in neant doar asa ca sa ti se puna o bila alba la eternitate. e f bine ca femeia l-a avertizat, nu sta ea degeaba acolo.
stii care este chestia, sefa serviciului mi-a zis cu mare nonsalanta ca statul fura, adica eu lucrez la stat si fur???
si mai este o chestie care la noi nu exista in adancul sufletului (ca si popor): "solidaritatea"
Indiferent pentru ce ar fi banii, cineva ne cere sa fim solidari cu nenorocirile care se intampla in tara asta si ar trebui sa fim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2010, 14:23:21
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna ziua oameni buni, astazi am fost luat de prost pentru ca am facut o chestie care o consider buna.
A venit la noi la Regionala de Drumuri si Poduri o adresa de la CNADNR prin care domnul Berceanu cerea solidaritate in randul angajatilor CNADNR si le cerea un sprijin financiar in functie de venit ca donatie intr-un cont. Bani sunt retinuti din salariul pe luna iunie (sa lasam detaliile pe mai tarziu).
Banii sunt folositi pentru drumurile rupte, pentru caile ferate rupte de ape, tot ce tine de ministerul transporturilor si infrastructurii.
Am donat si eu 30 de lei din venitul meu net de 814 lei, si spre stupefactia mea, dupa ce ca sunt primul care a donat (si cred ca si ultimul) doamna sefa de la salarizare mai avea putin si imi sarea la gat: "dece dai banii astia la stat?? nu ai ce face cu banii????? statul fura si tu le dai banii?? uite cu 30 de lei nu faci nici macar organizarea de santier".
Mai avea putin si ma dadea cu "curul" de usa.
Mi-a zis ca astia nu sunt bani pentru sinistrati, sunt bani pentru stat, si statul o sa fure din nou, asa mi-a zis doamna sefa de la salarizare. Mi-a zis ca drumurile sunt facute prost si ca statul este devina.
Eu i-am zis ca cu apa nu te joci, a venit puhoiul de apa si a rupt drumul si calea ferata, dar... mi-a zis ca statul e devina. Eu i-am zis ca putea sa faca numai Behtelul drumuri la noi in tara ca tot le lua apa, dar din nou ma luat la cearta (si nu glumesc) si la urma a inceput sa rada de mine si de banii pe care i-am donat.
Eu atat am putut dona (poate puteam sa donez mai mult dar am zis ca decat nimic mai bine ceva) si am fost luat de prost.
Am ajuns la concluzia ca daca faci un bine esti luat in deradere de altii.
Astept parerile voastre.
P.S.:Sunt tare dezolat de felul in care am ajuns noi ca si neam, ca si popor.




draga Daniel

se vede treaba ca intr-o lume de cocosati, a ajuns sa fie o rusine sa umbli drept.

daca judeci dupa crieteriile lumii cazute in care suntem, da, esti naiv si ai fost luat de prost.



daca esti crestin, te iei dupa alte criterii care sunt in raspar cu lumea.
eu zic sa nu te mai necajesti degeaba, ca ai implinit porunca aia
,, flamand am fost si mi-ati dat sa mananc, dezbracat am fost si m-ati imbracat.... in necaz si m-ati ajutat,,

ca banutul tau o sa ajunga in vreun cont particular si nu unde trebuie, e una.
dar intentia buna a ajuns in contul tau din cer, si stii tu, cine pe saraci ajuta, pe Dumnezeu imprumuta. iar Dumnezeu sigur nu o sa ramana dator.

te-as sfatui totusi, data viitoare, sa te gandesti sa ajuti direct oamenii in nevoi sau prin organizatii carora chiar le pasa, nu prin intermediari care nu-ti prezinta incredere.


daca tu te-ai simtit fraierit, ce zici de asta?

Se spune ca un om, vazand iarna pe strada un cersetor inghetat de frig, i s-a facut mila de el si i-a dat haina ramanand el insusi dezbracat.

Apoi a aflat ca acesta a vandut haina si cu banii si-a cumparat bautura si tare mult s-a mahnit.

Noaptea insa l-a visat pe Hristos, imbracat cu haina daruita si i-a spus "uite ce bine imi vine haina ta, nu te intrista, caci Mie Mi-ai dat-o!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
farse de prost gust padrevicentiu Generalitati 3 13.12.2010 19:21:35
Ministerul cultelor l-au luat Ungurii bmadalin Generalitati 48 30.12.2009 12:45:41
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20
De luat aminte Laurentiu Generalitati 10 12.06.2007 23:13:15