Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.12.2011, 12:06:28
Hans Dietrich's Avatar
Hans Dietrich Hans Dietrich is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Mi se pare o masura pe drept luata, astia nu sunt oameni. Sa li se aplice aceasta pedeapsa, pe buna dreptate meritata de cei vinovati de astfel de fapte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.12.2011, 12:35:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Trec peste aspectul moral al unei asemenea pedepse.

Ce te faci în cazul unei erori judiciare?
De obicei esti acuzat de asa ceva in urma unor probe ADN cat se poate de concrete si nu doar din simple marturii. Desigur avand in vedere ca justitia in romania este cam subreda si de multe ori se merge pe principiul ca-i bun oricine, atat timp cat s-a gasit un vinovat pe care sa fie aruncata vina, ca sa dea dovada ca vezi frate autoritatile isi fac totusi datoria, o astfel de lege este destul de riscanta.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.12.2011, 12:39:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Pedofilie este cand victima are pana in 13 ani.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.12.2011, 13:12:03
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

http://debatepedia.idebate.org/en/in..._sex_offenders
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2011, 13:16:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Nu este definitiva, are ceva impact negativ asupra sanatatii dar nimic fatal.
2. Este alternativa la inchisoare sau se face dupa ce este eliberat timp de inca N ani?

Este cu "NU" pentru ca are impact direct si negativ asupra sanatatii.
Este cu "NU" daca este alternativa la inchisoare.
Este cu "NU" daca astfel de ignora faptul ca individul in cauza are nevoie de fapt si in primul rand de psihoterapie intensa.

Este cu "DA" daca infractorul e constient de problema lui si opteaza pentru aceasta metoda de a o controla. DUPA ce este lasat in libertate.

Insa pana la urma, ramane o chichita politica prin care politicienii incearca sa atraga simpatia publica.

Dar dupa cum evolueaza lucrurile in plan international, s-ar putea sa ramana in discutie doar pentru violatori, in urmatorii max. 10-20 ani pedofilia va fi probabil legalizata la fel ca si homosexualitatea.

Last edited by AlinB; 02.12.2011 at 13:19:07.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.12.2011, 01:31:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pedofilie este cand victima are pana in 13 ani.
Daca victima are pana in 13 ani te poate incadra lejer la viol. Simplu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.12.2011, 11:50:26
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Unde e fratilor dreptatea in cazul asta? Daca il castram pe acela ce ii oferim victimei? Razbunare? Ii alinam suferinta? Nu, numai ura aducem din asta si ne punem in locul Judecatorului, Singurului Dumnezeu Hristos.
Poate multi vor zice ca da, dar asa macar nu mai violeaza. Nu, pentru ca nu mai poate, dar patima inca exista si data viitoare poate va fi mai rau, poate va omora victima din ura si neputinta.
Si mai mult, ce spune Hristos, daca vei ura, omor va fi considerat, iar daca vei avea ganduri stricate cu o femeie, desfranare va fi! Cati nu am desfranat, cati nu am violat cu mintea? Sau noi meritam un premiu ca ne-a pazit Dumnezeu si nu am trecut la fapte.
Sfanta Evanghelie ne spune sa iertam, sa nu judecam si sa ajutam pe fratele ce a cazut in pacat. Cu ce ajutam noi pe aceia? Au daca lasam deoparte Evanghelia voi spune si eu ca Sfantul Isaac Sirul, atunci eu ce caut aici?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.12.2011, 13:39:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Unde e fratilor dreptatea in cazul asta? Daca il castram pe acela ce ii oferim victimei? Razbunare? Ii alinam suferinta? Nu, numai ura aducem din asta si ne punem in locul Judecatorului, Singurului Dumnezeu Hristos.
Poate multi vor zice ca da, dar asa macar nu mai violeaza. Nu, pentru ca nu mai poate, dar patima inca exista si data viitoare poate va fi mai rau, poate va omora victima din ura si neputinta.
Si mai mult, ce spune Hristos, daca vei ura, omor va fi considerat, iar daca vei avea ganduri stricate cu o femeie, desfranare va fi! Cati nu am desfranat, cati nu am violat cu mintea? Sau noi meritam un premiu ca ne-a pazit Dumnezeu si nu am trecut la fapte.
Sfanta Evanghelie ne spune sa iertam, sa nu judecam si sa ajutam pe fratele ce a cazut in pacat. Cu ce ajutam noi pe aceia? Au daca lasam deoparte Evanghelia voi spune si eu ca Sfantul Isaac Sirul, atunci eu ce caut aici?
De la gand la fapta e diferenta mare. Si noi ce ar trebui sa facem, sa asteptam dreptatea divina si sa nu facem nimic? Justitia umana tot Dumnezeu a lasat-o, si din punctul de vedere al celor ce sunt impotriva acestei legi, CUM AR TREBUI PROCEDAT?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.12.2011, 13:50:07
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Dreptatea umana nu primeaza fata de adevarata dreptate, a lui Dumnezeu. De ce sa ai mai multa incredere in cea umana? Fratia ta cand spune Tatal Nostru, spui Faca-se Voia Ta, dar nu prea mult ca trebuie sa facem loc de voia mea, de dreptatea mea, de gandurile mele si poate mai tarziu vedem ce spui si Tu? Daca Hristos a primit pe Pavel, cel ce prigonea crestini si l-a facut apostol, pe Avva Moise despre care se spunea ca nu a fost rau ce nu l-a savarsit, atunci de ce sa dam noi verdicte si sa fim atat de nedrepti cu ceilalti?
Da, este mare diferenta intre a desfrana cu cineva si a o face doar in mintea noastra, dar Hristos a spus, ca pacat e acelasi lucru.
Cred ca ar trebui inchisi, la inchisoare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.12.2011, 17:06:37
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

Foarte serios vorbind legea a fost votata si ea a fost pusa in aplicare, dar eu ma intreb ce se intampla cu acesti oameni daca sunt casatoriti? De exemplu daca o femeie tanara este casatorita si are 2 sau 3 copii si afla ca sotul ei care este un tata bun a facut asa ceva unei fete de 13 ani, sa zicem, si urmeaza sa i se aplice o astfel de pedeapsa trebuie musai sa divorteze sau trebuie sa ramana alaturi de el in continuare si sa traiasca in curatie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parada homosexualilor la Brasov. De ce nu si parada pedofililor si a zoofililor? Eugen7 Homosexualitatea 127 27.05.2011 03:57:33