Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 04.10.2014, 21:38:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-asa e pe el nu-l intereseaza ce zic sfintii ortodocsi canonizati,si ca toti zic la fel apistasii sunt eretici,nu au taine,botez,mantuire,sunt in ratacire
Am postat suficiente citate în care părintele Arsenie Boca are o poziție clară față de catolici și rătăcirea lor. Că tu nu poți pricepe și nu vrei să te debalansezi de prejudecăți, e cu totul altceva.
  #632  
Vechi 04.10.2014, 22:19:05
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am postat suficiente citate în care părintele Arsenie Boca are o poziție clară față de catolici și rătăcirea lor. Că tu nu poți pricepe și nu vrei să te debalansezi de prejudecăți, e cu totul altceva.
-daca avea o pozitie clara fata de ratacirea catolica atunci:
-nu il picta pe ereticul Francisc
-nu zicea ca papistasii sunt aproape fara de greseala
-si ii invata pe papistasi si greco-catolici sa renunte la erezia lor

Last edited by cristirg; 04.10.2014 at 22:21:36.
  #633  
Vechi 04.10.2014, 22:48:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-daca avea o pozitie clara fata de ratacirea catolica atunci:
-nu il picta pe ereticul Francisc
-nu zicea ca papistasii sunt aproape fara de greseala
-si ii invata pe papistasi si greco-catolici sa renunte la erezia lor
Esti ca o moara stricata , repeti aceleasi cuvinte la nesfarsit .
Sunt convins ca ai mari probleme de alta natura , care tin de psihiatrie si nu numai !
Invit pe colegii mei sa nu-ti mai raspunda caci efectiv nu au cu cine discuta !
Vindecare , omule !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #634  
Vechi 04.10.2014, 22:49:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-daca avea o pozitie clara fata de ratacirea catolica atunci:
-nu il picta pe ereticul Francisc
Pictura este una atipică. De minunea convertirii femeii catolice la ortodoxie ai auzit?

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-nu zicea ca papistasii sunt aproape fara de greseala
Unde zice? Eu ți-am citat din scrierile sale autentice ce zice.

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-si ii invata pe papistasi si greco-catolici sa renunte la erezia lor
În scrierile sfinției sale a vorbit destul de clar despre rătăcirea lor.

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-chiar nu prea am vazut in scrierile p Boca citate din sfinti,oare de ce?
Pentru că tu nu citești scrieri autentice, ci doar bârfe de pe internet.
Dacă ai citi ”Cărarea Împărăției” ai fi surprins cât de des citează din Sfinții Părinți.
E foarte clar acum care e sursa ta de informare. E clar și cine ești: ”antiecumenism - copy/paste”.
  #635  
Vechi 04.10.2014, 23:35:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-chiar nu prea am vazut in scrierile p Boca citate din sfinti,oare de ce?
Văd că ai editat mesajul inițial. Să înțeleg că îți retragi cuvintele?
Ia dă un scroll la ”Cărarea Împărăției” și vezi că aproape că nu e pagină fără o notă de subsol cu trimitere la Sfânta Scriptură sau cu citate din Sfinții Părinți: http://invitatielaortodoxie.files.wo...imparatiei.pdf

Sf. Maxim Mărturisitorul, Sf. Chiril al Ierusalimului, Sf. Marcu Ascetul, Sf. Vasile cel Mare, Sf Grigore de Nyssa, Sf. Efrem Sirul, Pr. Stăniloaie
  #636  
Vechi 04.10.2014, 23:40:09
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Văd că ai editat mesajul inițial. Să înțeleg că îți retragi cuvintele?
Ia dă un scroll la ”Cărarea Împărăției” și vezi că aproape că nu e pagină fără o notă de subsol cu trimitere la Sfânta Scriptură sau cu citate din Sfinții Părinți: http://invitatielaortodoxie.files.wo...imparatiei.pdf

Sf. Maxim Mărturisitorul, Sf. Chiril al Ierusalimului, Sf. Marcu Ascetul, Sf. Vasile cel Mare, Sf Grigore de Nyssa, Sf. Efrem Sirul, Pr. Stăniloaie
-da imi retrag cuvintele,am vazut citate din Sf. Maxim Mărturisitorul...
-am o intrebare ca tu stii mai multe: am vazut ca "Cuvinte-Vii" si "cararea" au fost scrsise cam intre anii 1946-1950, in rest nu exista scrieri timp de 40 de ani,predici,insemnari...?

-si vezi ca ti-am dat cateva citate din cararea,din care se vad anumite influente new-age,cum comentezi..si restul "initierea" la muntele Athos si celelalte.
  #637  
Vechi 04.10.2014, 23:48:18
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pictura este una atipică. De minunea convertirii femeii catolice la ortodoxie ai auzit?

Unde zice? Eu ți-am citat din scrierile sale autentice ce zice.

În scrierile sfinției sale a vorbit destul de clar despre rătăcirea lor.

.
-pictura trebuia sa fie conform cu canoanele picturii si cu erminia picturii,deci nu se picteaza eretici in Biserica,deci pictand un eretic[Francisc- care chiar azi e pomenit la catolici :)] a marturisit erezia papistasa,si le da apa la moara ecumenistilor care acum o sa zica ca si catolicii au sfinti si ca de ce sa nu acceptam si invatatura catolica...
-zici de mine ca am amintit de marturiile unor oameni despre p Boca, dar tu la fel dai exemplu cu aceasta femeie,poate fi doar o poveste...
-si oricum si daca se convertea la ortodoxie,asta nu arata nimic,unii s-au convertit vazand un film...deci nu e meritul lui Francisc ereticul

Last edited by cristirg; 04.10.2014 at 23:50:41.
  #638  
Vechi 04.10.2014, 23:57:21
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-daca avea o pozitie clara fata de ratacirea catolica atunci:
-nu il picta pe ereticul Francisc
-nu zicea ca papistasii sunt aproape fara de greseala
-si ii invata pe papistasi si greco-catolici sa renunte la erezia lor
Așa se procedează când vrei să-i aduci pe eretici la dreapta credință, la ortodoxie, strigând după ei că sunt eretici? Ți se pare că rezolvi ceva cu asta? La care om duhovnicesc ai văzut aceasta atitudine?

Iată ce spunea parintele Arsenie Boca pe cand era la Sambata, le adresase celor "uniti cu Roma" chemarea de a se intoarce la Ortodoxie, ca fiind voia Domnului, avertizandu-i profetic sa nu astepte ca puterea lumeasca sa faca acest lucru:

"In vremea prin care trecem si pentru vremea si mai grea ce se arata sa vie peste toata lumea, a mai desparti pe oameni si a-i invrajbi - si, lucru de mirare, in numele lui Dumnezeu -, a-i mai invrajbi zic, a-i sminti de la lucrarea mantuirii, a-i mai tine in intunerec, e mai mult decat un pacat, mai mult ca o gresala, e o prostie, caci un pacat ti-l iarta Dumnezeu daca te pocaiesti de el; o gresala ti-o iarta, ca n-ai stiut. - Prostia insa nu stim daca o iarta, caci aceea dovedeste rea credinta si sta impotriva adevarului.

De aceea la pacea trecuta, cand s-a facut unirea tuturor romanilor, s-a facut gresala ca nu s-a facut si unirea tuturor sufletelor, incat ne ramane noua celor de azi sa stergem de pe haina sufletului nostru viclesugul de la 1700.

Asa ca, pe fata, intoarceti-va acasa, la confesiunea ortodoxa, si asa tot neamul prinde putere pentru ziua care are sa vie.

N-asteptati s-o zica Domnii, ci ascultati ce zice Domnul".

Last edited by tot-Laurentiu; 05.10.2014 at 00:14:34.
  #639  
Vechi 05.10.2014, 08:16:17
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Parintele Arsenie Boca a pictat pe Sfantul Francisc de la catolici, pentru ca avea o harisma prin care stia voia lui Dumnezeu.
Cand a fost in inchisoare a ajutat si multi detinuti care au fost infractori sa devina mai buni. Cand se ruga tot acolo, la 12 seara se deschideau lacatele la usile inchisorii. Ce dovezi trebuie ca sa se inteleaga ca la pictura aceea nu a fost greseala? A fost si ucenicul Sfantului Serafim de Sarov in Muntele Athos, de la care a invatat probabil si harisme si cum sa se roage.
  #640  
Vechi 05.10.2014, 19:23:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-da imi retrag cuvintele,am vazut citate din Sf. Maxim Mărturisitorul...
-am o intrebare ca tu stii mai multe: am vazut ca "Cuvinte-Vii" si "cararea" au fost scrsise cam intre anii 1946-1950, in rest nu exista scrieri timp de 40 de ani,predici,insemnari...?
Nu cunosc mai mult.

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-si vezi ca ti-am dat cateva citate din cararea,din care se vad anumite influente new-age,cum comentezi..si restul "initierea" la muntele Athos si celelalte.
Măi ”antiecumenism”, citatele alea sunt prea grele pentru nivelul tău de înțelegere.
E clar că nu ai citit cartea, citatele le-ai luat cu copy/paste de pe site-uri bârfitoare, rupte din context și nici măcar nu ai avut curiozitatea să citești cartea și apoi să tragi o conncluzie dacă merită să faci ceea ce faci.
Bateți câmpii tu și cei care judecați lucruri care vă depășesc.

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
si restul "initierea" la muntele Athos si celelalte.
Ce inițiere? Știi ce înțeles poate avea cuvântul inițiere? Sau crezi că poate fi folosit doar în ocultism?
Orice ucenic este inițiat (învățat) în tainele unei meserii sau practici.
Vreau să văd și eu în ce context te-a smintit cuvântul ”inițiere”.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10