Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.06.2014, 17:51:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu stie ce ai nevoie, oricum in mod sigur companie pentru ca, din cate inteleg ca esti o persoana singura, cu multe angoase si fara prea multi prieteni sau duhovnic daca ultima ta speranta/resursa intr-o astfel de problema, destul de serioasa, a ajuns sa fie un forum de pe Internet.
Hristos a venit pentru cei care au nevoie de ajutor, nu pentru cei drepti.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.06.2014, 18:02:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tania_d Vezi mesajul
Buna seara,

De cativa ani, in apartament se aud zgomote destul de tare, mai ales noaptea cand sting lumina. Se aud chiar in camera, nu sunt de la vecini, iar cand aprind lumina , e liniste si pace.

Am facut sfintirea apartamentului, tin post in general, lunea, miercurea si vinerea, mai dau cu tamaie in casa, am o lumanare aprinsa mai tot timpul in camera cu pricina , insa zgomotele tot se aud (noaptea). E adevarat ca, dupa sfintirea apartamentului, s-au auzit mai putin ca intensitate (puteam sa dorm). Insa acum au revenit ca inainte , sunt enervante, parca se joaca cu psihicul meu.

Cineva ni-a zis sa fac Sf Cruce si sa spun ceva in genul : " In numele lui Hristos, pleaca in loc pustiu si nelocuit si nu te mai intoarce ". Insa nu am retinut bine aceasta "formula" , o cunoaste careva, mi-o poate spune cineva exact asa cum se zice?

Ce mai pot sa fac pt ca zgomotele / spiritele sa plece?

Va multumesc!
Doamne Ajuta!
Nu e o noutate asta pentru un om care se roaga. Ia citeste aici sa vezi cum pot navali ispititorii:
http://www.doxologia.ro/viata-sfant/...petru-atonitul
Cere ajutorul mai multor sfinti. Este un sfat pe care l-a primit si Sfantul Petru Athonitul, primul pustnic al Athosului, cel care a fost povatuit de catre Maica Domnului sa vietuiasca in acest munte. Roaga-te si smereste-te si nu te teme!

Cheama in ajutor pe Preasfanta Treime, pe Preasfanta Nascatoare, pe Sfintii Arhangheli si pe sfintii la care ai evlavie, nu te apuca sa te lupti singura cu necuratii, caci nu vei reusi decat sa-ti cultivi mandria ca tu singura poti alunga necuratii! Nu poti, de aceea trebuie sa recunosti ca nu poti si ca ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 09.06.2014 at 18:08:59.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2018, 00:54:27
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Unhappy

Nu as fi crezut in asa ceva vreodata ,,ba chiar as fi ras sa aud asemenea ciudatenii..Ce mi s a intamplat in ultima vreme insa m apus pe ganduri... Stam intr o casa cu chirie si uneori cand copiii sunt la scoala si e liniste se aud zgomote stranii(pasi in camera de sus , zgomot in pod sau sertare impinse) La inceput nu am acordat mare atentie, imi spuneam ca mi se pare doar ...pana cand mi a povestit o amica ce a patit cu copilul ei (vedea pe cineva noapte in camera)si de atunci nu mai am liniste. Tot ea mi a spus ca majoritatea caselor de aici au aceasta problema,,,,
Ce explicatie AR putea avea toate aceste "zgomote"?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.01.2018, 13:32:21
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Doar fiindca e forum religios, gata! hodoronc-tronc cu solutii mistico-pietiste si cu explicatii de demonologie de babe. Data fiind natura forumului, si obsesiile religoase ale unora, solutiile sint, binenintels, (pseudo-)-bisericesti. Are dreptate Alin ca e ridicol cum se pune problema.

V-ati gindit ca pot fi blestematele de mamifere numite rozatoare comensale galericole, aka sobolani sau soareci?!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2018, 15:03:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau țevile de apă caldă/căldură care au prostul obicei ca la încălzire să se dilate și la răcire să se contracte. Putând rezulta zgomote.
Sau chiar o instalație de încălzire care are aer prin dânsa și când se mișcă apa, se mișcă și dumnealui, rezultând (ce să vezi?/pardon auzi) iar zgomote.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.01.2018, 15:12:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

La fel se poate întâmpla și cu mobila, mai ales mobila din lemn masiv. Să nu mai vorbim de un pod din lemn, lemnul mereu "lucrează" - prin uscare trosnește.

Last edited by simpllu; 08.01.2018 at 15:27:04.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.01.2018, 23:51:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Din experienta, stiu ca atunci in perioada cand am lasat-o balta cu posturile si cu biserica(nu gasisem una aproape in USA) imi era frica si de umbra mea. Cu toate ca nu trosnea nimic in casa, era de ajuns sa vina seara,sa se faca intuneric si eu aram in neliniste si lipsa pacii.
Cu toate astea,nu faceam nici o legura intre ele.Vb aia mananci usturoi si n-ai nici cea mai mica idee ca-ti pute gura!

Cand te impaci cu Dumnezeu si stai pe langa biserica nu mai ai cum sa fi asa o frunza in vant. Dumnezeu iti da si putere,liniste si pace- multe binefaceri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.01.2019, 07:01:28
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Realist vorbind, cel mai probabil: mobila veche, parchet vechi, tevi de apa, sobolani/soareci sau chiar gandaci mari de bucatarie. Punct.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.01.2019, 10:24:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Wow, un an și-o zi ți-a luat s-o gândești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.01.2019, 03:48:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Realist vorbind, cel mai probabil: mobila veche, parchet vechi, tevi de apa, sobolani/soareci sau chiar gandaci mari de bucatarie. Punct.
Deci daca in 5 ani de la postare nu ti-ai scos mobila ,parchetul si țevile din casă,vreo 3 pisici si 2 reptile sa iti vâneze sobo-polter-gândacii...Cheamă repede ghost hunterii ca astia te pun să iti distrugi toata casa:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare