Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 05.10.2011, 08:30:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
A crede ca un cip in sine, ca obiect, este lepadare sau cadere, in conditiile in care nimeni nu cere lepadarea de credinta, asa ceva este o superstitie.
N-a spus ca e lepadare, a spus ca e un semn de slabiciune. Suntem piatra de hotar a orizontului lumii, vinovati de felul in care el va arata pentru generatiile urmatoare; avem o responsabilitate fata de ei, nu putem crea o subcultura care sa devina o obisnuinta, un mod de viata care sa creeze dependenta si vulnerabilitate in fata lucrarilor cu adevarat nocive, nu trebuie sa mai adaugam inca o veriga lantului slabiciunilor. Pe de alta parte exista si opinia ca acest gest nu este o cadere, o slabiciune, pentru ca nu putem respinge ceva bun in virtutea urmatorului care ar putea fi rau, am luat o decizie in cunostinta de cauza si cu siguranta vom da dovada de calmitate si vointa de fier atunci cand va fi cazul sa ne opunem si fara acest exercitiu premergator de verificare a tariei de caracter. Primii, care spun ca e o slabiciune, gandesc pe termen lung, ceilalti pe termen scurt si mediu. Cam asta-i diferenta.

Citat:
parintele Iustin Pirvu a afirmat explicit ca primirea unui act cu cip inseamna lepadare.
Nu cred ca trebuie judecate cuvintele dansului la modul reductionist, ci tot din perspectiva dependentei noastre de tehnologie. N-am cedat pentru binele comun al generatiei viitoare, deci ne-am departat, lepadat (rupt) de cuvintele Mantuitorului, in favoarea avantajului individual, fiind sclavii umili ai tehnologiei :)

Last edited by ioanna; 05.10.2011 at 09:08:04.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 05.10.2011, 21:51:53
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

De asta nu sunt dezlegati la spovedanie nici impartasiti cei care au act cu cip la Petru-Voda?
Mie imi e destul de clar ca ce se intampla acolo nu e in duhul ortodoxiei.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 05.10.2011, 21:55:12
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

O dovada clara de aberatia la care s-a ajuns este si lupta impotriva vaccinurilor.
Apar tot felul de insi dubiosi care ne indeamna sa nu ne mai vaccinam copiii, nici macar impotriva poliomielitei sau tuberculozei.
In ritmul asta mai avem putin si ajungem ca martorii lui iehova, care au omorat copii carora nu le-au permis sa faca transfuzii de sange.
Pai asta e ortodoxie?
Asta e tembelism, nu ortodoxie.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 05.10.2011, 22:13:45
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Daca a avea un card bancar cu cip e slabiciune, atunci sa ai un telefon mobil e sau nu slabiciune?
Dar un calculator?
Astea nu sunt tot tehnologie?
Ce atata ipocrizie?
Reply With Quote
  #155  
Vechi 05.10.2011, 22:47:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
De asta nu sunt dezlegati la spovedanie nici impartasiti cei care au act cu cip la Petru-Voda?
Mie imi e destul de clar ca ce se intampla acolo nu e in duhul ortodoxiei.
Dar tu esti ortodox?
Reply With Quote
  #156  
Vechi 05.10.2011, 23:04:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
O dovada clara de aberatia la care s-a ajuns este si lupta impotriva vaccinurilor.
Apar tot felul de insi dubiosi care ne indeamna sa nu ne mai vaccinam copiii, nici macar impotriva poliomielitei sau tuberculozei.
In ritmul asta mai avem putin si ajungem ca martorii lui iehova, care au omorat copii carora nu le-au permis sa faca transfuzii de sange.
Pai asta e ortodoxie?
Asta e tembelism, nu ortodoxie.
scuze de off topic.

Este o diferenta majora intre a trata un copil bolnav (transfuzii) si a "trata" unul sanatos (vaccin).
Vaccinam de frica sa nu se imbolnaveasca copilul (unde? in mediu de copii vaccinati 99,99%?). Asta este necredinta, parerea mea. Tratam nu boli, ci spaima parintelui sa nu se intample ceva. Mai urmeaza ca pt. linistea noastra sufleteasca sa legam copilul fedeles ca nu cumva sa se accidenteze cand se joaca.


Ca fapt divers, ca ai pomenit de tuberculoza.. copilul meu vaccinat imp. tuberculozei a facut testul Mantoux si a iesit negativ (in traducere, nu a avut anticorpi care sa recunoasca tuberculina... ca si cum NU a fost vaccinat).

Asa ca ma intreb unde este aberatia. In capul parintilor, cumva?

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...-solutii-avem/
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...a-todea-gross/
Reply With Quote
  #157  
Vechi 05.10.2011, 23:04:44
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu da.
Insa cei care spun astfel de prostii nu prea sunt.
Sunt mai degraba sectari
Reply With Quote
  #158  
Vechi 05.10.2011, 23:05:36
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Anna 21,

Spui prostii.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 05.10.2011, 23:29:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Anna 21,

Spui prostii.
Tu vorbesti in calitate de medic? Sau de parinte?
Adica in ce masura te-ai informat despre aceasta incat sa poti da verdicte.

Vorbesti pe alt thread de cei care se inchina idolului stiinta.. dar despre idolul medicina ce parere avem? E bun de inchinaciune?

Vrei sa-ti vorbesc despre efectele vaccinului DTP asupra copilului meu (in privat)?
(Sau despre procedee medicale, in general.. Tin minte ca acum doi ani un prieten invata sa puna un anumit tip de mesa pacientilor operati (ca era o chestie ce tinea de nivelul de profesionalism, risca sa fie dat in judecata de pacient pt malpraxis daca nu o folosea. Zilele trecute am vazut la tv ca pacientii dau in judecata tocmai medicii care au folosit acea procedura! Si vorbim de un interval de 2 ani!
Habar nu ai cate lacune exista in cunoastere.
S-a facut un studiu (in sua, de catre medici) care a estimat ca printre primele cauze ale mortii in sua (a treia, parca) este tratatmentul medical!
Asa ca nu vad de unde atata entuziasm pro-vaccinare.. indiferent de orientarea religioasa)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 05.10.2011, 23:29:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Eu da.
Insa cei care spun astfel de prostii nu prea sunt.
Sunt mai degraba sectari
Sincere compasiuni! Prea te vad dispus sa terfelesti valorile ortodoxe pentru a te pune in slujba lui Antihrist. In fata lui Hristos vei da raspuns pentru ,,ortodoxia" ta.

,,19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai.
20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug.
21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală." ( Psalmul 49)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 12:09:52
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44