Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 09.09.2013, 05:43:41
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vreau sa vad si eu un reportaj

.........
Pe urma mai vorbim.

"A vedea la televizor" și " a vorbi" fiind strădanii-mamut, opinteli nepereche și osteneli ciclopice pentru un cetățean român din leatu' Domnului 2013. Că asta face omu' năcăjit cuprins de neliniști: apasă butonu' cutiuței cu actorași, își pune dindărătul pe șezău ș-apoi, convins că civismu' ține de la fotoliu la televizor și invers, s-apucă de hodorogeli.
Reply With Quote
  #672  
Vechi 09.09.2013, 06:09:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit o inima milostiva

O inima milostivă

---„Ce este o inimă milostivă? Este o inimă care arde de iubire pentru întreaga creație, pentru oameni, păsări, animale, pentru toate creaturile. Cel care are o astfel
de inimă nu poate vedea și nici nu-și poate aduce aminte de o vietate fără ca ochii săi să nu fie plini de lacrimi datorită milei nesfârșite care îi pune stapânire pe inimă, o inimă care este înduioșată și care nu mai poate suporta să vadă sau să audă de la alții de vreo suferință, chiar și de cea mai mică durere care a fost pricinuită vreunei creaturi. De aceea, un astfel de om nu încetează niciodată să se roage pentru
animale, pentru dușmanii adevărului, și pentru cei ce-i fac rău, pentru ca aceștia să fie apărați și purificați. Unul ca acesta se va ruga chiar și pentru reptile, mișcat de nemăsurata milă care domnește în inimile acelora care au ajuns una cu Dumnezeu”.
(Sf. Isaac al Ninivei, op. Cit., p.238)

„ O inimă milostivă, scrie înțeleptul Avvă Isaac Sirul, arde de dragoste pentru toată zidirea, pentru oameni, pentru păsări,pentru dobitoace, pentru draci și pentru toată făptura. Iar prin aducere aminte și vederea lor, ochii celui milostiv varsă o mulțime de lacrimi din puternica și neclintita milă care-i strânge inima și din marea sa compasiune inima este smerită și nu poate suferi să audă sau să vadă vreo vătămare, sau vreo întristare cât de mică, ivită în vreo zidire.” ----

(fragmente din cartea „Oamenii și animalele în lumina sfințeniei”
de Joanne Stefanatos)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.09.2013 at 06:16:06.
Reply With Quote
  #673  
Vechi 09.09.2013, 06:40:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Bacău: Bărbat sfâșiat de o haită de câini maidanezi
http://antimaidanezi.wordpress.com/2...ini-maidanezi/



"Victima a ajuns la spital plină de sânge și cu multiple mușcături pe brațe și abdomen. Bărbatul a scăpat cu viață doar pentru că a reușit să se lupte cu animalul și să-i rupă maxilarul. De la începutul anului, 271 de băcăuani au fost mușcați de câini.

Incidentul s-a petrecut în urmă cu două seri în cartierul Izvoare, din municipiul Bacău. Iulian Ungureanu (49 ani) se îndrepta către domiciliu când o haită de aproximativ zece câini comunitari l-au înconjurat și au devenit extrem de agresivi. Omul a încercat să fugă, dar în acel moment a fost atacat.

„Prea mare lucru nu-mi mai amintesc. Știu că cel mai mult m-am luptat cu un ciobănesc, foarte mare, care m-a mușcat de brațe și de abdomen. Am încercat să mă feresc să nu mă muște de față. Am reușit să-i prind gura și să-i rup maxilarul. După asta au fugit cu toții”, povestește bărbatul."

daca un astfel de om arata in halul asta ce ar putea face un copil, femeie sau un varstnic????

-fata de cine trebuie sa avem mai multa mila fata de animale sau fata de oameni,copii?


Last edited by antiecumenism; 09.09.2013 at 06:46:49.
Reply With Quote
  #674  
Vechi 09.09.2013, 06:49:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

de gaini nu trebuie sa ne fie mila ca le taie gatul cu cutitul?

taierea gainii...criminal de gaini:http://www.youtube.com/watch?v=qaVPnP54en0

taierea cocosului!:
http://www.youtube.com/watch?v=N_BnqfsjkF0

de miei nu trebuie sa ne fie mila ca le taie gatul cu cutitul-si nu au omorat sau muscat pe nimeni,dar ii mai si mancam nu?

taierea mielului 2013:http://www.youtube.com/watch?v=m6VCaT3BGX4
Reply With Quote
  #675  
Vechi 09.09.2013, 12:43:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
"A vedea la televizor"
Unde scrie "televizor"? Ca de boscorodit vad ca stii, dar de citit, ioc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #676  
Vechi 09.09.2013, 12:45:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O inima milostivă

---„Ce este o inimă milostivă? Este o inimă care arde de iubire pentru întreaga creație, pentru oameni, păsări, animale, pentru toate creaturile. Cel care are o astfel
de inimă nu poate vedea și nici nu-și poate aduce aminte de o vietate fără ca ochii săi să nu fie plini de lacrimi datorită milei nesfârșite care îi pune stapânire pe inimă, o inimă care este înduioșată și care nu mai poate suporta să vadă sau să audă de la alții de vreo suferință, chiar și de cea mai mică durere care a fost pricinuită vreunei creaturi. De aceea, un astfel de om nu încetează niciodată să se roage pentru
animale, pentru dușmanii adevărului, și pentru cei ce-i fac rău, pentru ca aceștia să fie apărați și purificați. Unul ca acesta se va ruga chiar și pentru reptile, mișcat de nemăsurata milă care domnește în inimile acelora care au ajuns una cu Dumnezeu”.
(Sf. Isaac al Ninivei, op. Cit., p.238)

„ O inimă milostivă, scrie înțeleptul Avvă Isaac Sirul, arde de dragoste pentru toată zidirea, pentru oameni, pentru păsări,pentru dobitoace, pentru draci și pentru toată făptura. Iar prin aducere aminte și vederea lor, ochii celui milostiv varsă o mulțime de lacrimi din puternica și neclintita milă care-i strânge inima și din marea sa compasiune inima este smerită și nu poate suferi să audă sau să vadă vreo vătămare, sau vreo întristare cât de mică, ivită în vreo zidire.” ----

(fragmente din cartea „Oamenii și animalele în lumina sfințeniei”
de Joanne Stefanatos)
Sunt curios ce ar fi devenit aceste vorbe in contextul in care cel care le-a scris ar fi trait in Romania Maidaneza.
Se hotara sa planga pentru animalele care bantuie strazile flamande, inghetate, lovite, etc. sau pentru victimele lor?

A doua intrebare, ce facea daca trebuia sa aleaga intre viata a 100.000 caini si (fie si) a unui copil?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #677  
Vechi 09.09.2013, 12:46:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu as trimite un barbat intr-o manastire de pe muntele Athos care sa explice situatia actuala unui calugar cu multa sfintenie si sa vedem ce parere are dumnealui.
Probabil ar plange. Sau ar rade, de asa zisele noastre dileme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #678  
Vechi 09.09.2013, 12:57:19
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea.
Vreau sa vad si eu un reportaj
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde scrie "televizor"? Ca de boscorodit vad ca stii, dar de citit, ioc.
Bărbatule, nu ți-o dat Dumnezeu ghete, nădragi și legătoare la cămeșă ca să aiurezi pe forumuri. "Vrei să vezi", da' nu vrei să faci nimic, că în afară de leorbăieli altceva nu se aude dinspre tine.
Reply With Quote
  #679  
Vechi 09.09.2013, 14:12:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu am uitat, cine a zis Dumnezeu că e stăpânul creației?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #680  
Vechi 09.09.2013, 17:13:17
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu am uitat, cine a zis Dumnezeu că e stăpânul creației?
Ei na acum, ai uitat ca e cainele?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 18:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 12:43:36