Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2012, 00:45:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute

Doamne ajută!
Așa cum cei mai mulți dintre noi știm, Biserica noastră a împărțit păcatele și virtuțile în categorii distincte, stabilind că, în viața duhovnicească, anumite virtuți sunt mai importante decât altele (deși toate exprimă dragostea noastră pentru Dumnezeu, Cel Ce ni le-a poruncit) și, de asemenea, că nu toate păcatele au aceeași gravitate (cu toate că, potrivit Sfinților Părinți, "păcatul cel mai mare este acela care te stăpânește" și "greșelile mari din cele mici se nasc").
Fără a avea intenția să pun la îndoială aceste clasificări ale virtuților și păcatelor - căci în mod cert virtuțile teologice sunt mult mai importante decât cele morale și le includ pe acestea, tot așa cum, în cazul păcatelor, o faptă groaznică, încadrată în categoria păcatelor strigătoare la cer, are consecințe incomparabil mai grave decât greșelile pe care le facem noi, din când în când, în relația cu cei apropiați - , m-am gândit că ar fi interesant să răspundem aici la următoarea întrebare: nouă, în mod subiectiv, ce păcat ne pare a fi cel mai grav, cel mai josnic, cel mai înfricoșător? De asemenea, dintre toate virtuțile și dintre toate faptele bune ce pot fi săvârșite, care ne impresionează cel mai mult, pe care am plasa-o pe locul I într-un clasament al virtuților și faptelor creștinești?
Repet: în mod incontestabil, virtuțile teologice sunt esențiale, fundamentale pentru relația noastră cu Dumnezeu și le includ pe celelalte căci "în acestea se cuprind toată Legea și Proorocii" - precum spunea Mântuitorul despre virtutea iubirii. La fel și în cazul păcatelor: o crimă este, în mod evident, un păcat mult mai înfricoșător decât fapta unui elev de a-și minți "profu' de mate" care-i cere temele. :)
Acestea fiind spuse, vă propun să încercăm împreună realizarea unui clasament cu fapte bune și rele, în funcție de... de opiniile personale, de experiențele noastre de viață etc, luând tot timpul în considerare reperele clare și revelate ale moralei creștine.
Ce păcat îți pare cel mai grav, cel mai urât?
Ce faptă bună și ce virtute te impresionează cel mai mult la cei din jurul tău?
Sincer, deși eu am deschis topicul, mărturisesc că-mi este foarte dificil să răspund acestei provocări pe care am gândit-o, pentru că fiecare faptă, într-un fel sau altul, mai mult sau mai puțin vizibil, ne reprezintă, mărturisește despre noi și, nu în ultimul rând, ne alcătuiește, ne modelează sufletul în bine sau în rău ("ceea ce faci te face" - spunea părintele Teofil Părăian). Prin cele mai neînsemnate fapte bune din viața de zi cu zi, ne manifestăm dragostea pentru Dumnezeu și pentru semeni (virtutea supremă, căci "Dumnezeu este iubire") și sporim în ea, apropiindu-ne din ce în ce mai mult de idealul moral propus nouă de Hristos Dumnezeu: "Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este" (Mt5, 48). Hristos ne-a îndemnat să fim desăvârșiți? Înseamnă că putem, înseamnă că suntem capabili de așa ceva! Desăvârșirea/perfecțiunea, însă, este infinită și, din acest motiv, în permamență avem datoria de a spori în bine, nu pentru o ambiție personală (aceea de a fi desăvârșiți pentru a ne dovedi nouă înșine că putem), ci numai și numai de dragul lui Hristos, Mântuitorul și Dumnezeul nostru, Cel Care ne-a poruncit aceasta.

Ce păcat îmi pare cel mai grav? Trădarea. Trădarea, în toate formele (trădarea directă a lui Dumnezeu prin apostazie, dar și trădarea semenilor, prin care tot Dumnezeu este Cel renegat și necinstit). Mă înfricoșează acest păcat! Mai mult decât oricare altul! Păcatul lui Iuda îmi pare mult mai cumplit decât cel al fariseilor, care i-au cerut lui Pilat uciderea lui Dumnezeu. De ce? Simplu: pentru că fariseii, în orbirea necredinței și fanatismului lor, fuseseră de la început adversari declarați ai Adevărului și crima lor a constat mai degrabă în faptul că au ucis o Persoană despre Care știau că n-are nicio vină, doar pentru "vina" de a exprima o învățătură diferită de a lor. Fariseii au păcătuit și pentru că, știind atât de amănunțit profețiile mesianice rostite de secole, nu au înțeles că Cel Care le stătea în față este Însuși Dătătorul și Împlinitorul acelor profeții, Însuși Cel vestit și mult așteptat. Ei de la început au refuzat să creadă în Hristos și, fanatici fiind, au mers până la crimă în ura lor, dar acest păcat rămâne, în opinia mea, mai puțin grav decât păcatul celui care, apostol fiind, și-a trădat Învățătorul, L-a dat în mâinile adversarilor pe Însuși Acela Care-i vestise că Se va sacrifica pentru el. Așa cum atât de profund scria părintele Nicolae Steinhardt, Iuda ar fi trebuit să respingă ispita de a-L trăda pe Hristos, indiferent de subtilitatea acelei tentații, chiar dacă scopul trădării ar fi fost mult mai complicat decât obținerea unei sume de bani (30 arginți). Chiar dacă Iuda ar fi fost condus la trădare de aparența slujirii unei cauze înalte (în sensul că, auzind despre moartea lui Mesia pentru lume, ar fi vrut să participe la actul mântuirii universale), ar fi trebuit să pună mai presus de orice dragostea pentru Învățătorul său, devotamentul total și necondiționat pe care I-l datora. Iuda (și toți urmașii săi din istorie) ar fi trebuit să nu-și amăgească în mod josnic conștiința și, potrivit exprimării lui Steinhardt, să gândească oricât de simplist, de naiv, de "îngust": "pe mine nu mă interesează să particip la mântuirea lumii; eu Prietenul și Învățătorul NU mi-L vând, orice-ar fi! Raționamentul meu este îngust? O fi, dar de el nu mă despart!" (am citat inexact, din memorie). Tragedia lui Iuda a constat în faptul că a pus o patimă (iubirea de arginți) sau poate chiar o idee aparent nobilă mai presus de fidelitatea datorată lui Hristos.

De asemenea, trădarea față de semeni (faptul de a-i provoca o suferință gravă unei persoane dragi, abandonarea propriilor copii sau părinți, destăinuirea unui secret important ce ți-a fost încredințat etc. etc) este o faptă ce poate fi încadrată, în opinia părintelui Steinhardt, în categoria blasfemiilor împotriva Sfântului Duh Care sălășluiește în sufletele tuturor celor pe care-i trădăm. Părintele Nicolae Steinhardt, fiind constrâns să aleagă între "privilegiul" de a deveni informator al Securității comuniste și privarea de libertate, a preferat să meargă la închisoare (primind o condamnare de 13 ani), decât să-și trădeze prietenii; și a făcut această alegere eroică înainte chiar de a primi Sfânta Taină a Botezului. Cei care-și trădează semenii vor auzi, în Ziua Judecății, răspunsul Milostivului și DREPTULUI Judecător: "întrucât ați făcut unuia dintre acești frați ai Mei prea mici, Mie Mi-ați făcut". Dacă-i înșelăm și trădăm pe semeni, pe Hristos Îl renegăm, pentru că El, în dragostea Sa, Se implică total în suferința victimelor indifernței și nesincerității noastre.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2012, 01:05:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Consider că cele mai minunate și sfinte virtuți, după cele teologice, sunt: devotamentul necondiționat față de cei iubiți (evident, față de Dumnezeu în primul rând) și curajul.
Capacitatea de a-I rămâne fideli lui Dumnezeu în orice împrejurare, chiar și atunci când argumentele noastre raționale, contextul social, cultural sau politic în care trăim ne-ar fi împotrivă - iată virtutea care mă impresionează, mă smerește, mă umple de profundă admirație și respect! Dintre viețile Sfinților despre care am cunoștință, cel mai mult mă smerește, dar mă și încurajează pilda Martirilor și Mărturisitorilor căci ei, în situații extreme, în împrejurări critice, au putut exclama: "pentru mine viața este Hristos, iar moartea un câștig" (Flp1, 21); "Prefer să mor împreună cu Hristos decât să-L reneg" (Nicolae Steinhardt); "cea mai mare răsplată este a suferi pentru Hristos" (Sf. Ioan Gură de Aur).
Câtă profunzime există în aceste cuvinte ale lui Dostoievski, repetate și reformulate în numeroase rânduri de către Nicolae Steinhardt: "Dacă mi-ar demonstra cineva că Hristos Se află în afara adevărului și ar fi real, că adevărul se află în afara lui Hristos, aș prefera să rămân cu Hristos decât cu adevărul". Hristos este Adevărul absolut! Ce-mi pasă de "adevărurile" acestei lumi?
Hristos este Cel Care "până la sfârșit" ne-a iubit, până la sacrificiul suprem; de ce ne-ar tulbura împrejurările istorice, indiferența sau chiar ostilitatea lumii față de mesajul Său?
Într-una dintre lucrările sale, renumitul scriitor ortodox F. M. Dostoievski mărturisea că-i crește setea de Hristos pe măsură ce găsește mai multe argumente împotriva credinței în El! Vă dați seama câtă iubire, cât devotament? Minunat!!!

Doamne, Mântuitorul nostru, Cel Care în mod infinit și necondiționat ne iubești pe noi, ajută-ne să rămânem în veci nedespărțiți de Tine! Ajută-ne, Doamne Iisuse, să privim doar la Tine, ignorând "vântul și valurile" vieții ce ne stau împotrivă! Ajută-ne să simțim și să înțelegem că, alături de Tine, "obstacolele nu sunt decât acele lucruri îngrozitoare, pe care le observăm atunci când privirea ne fuge de la țintă" - iar ținta noastră ultimă este comuniunea eternă cu Tine și cu toți cei dragi ai noștri pe care Tu ni i-ai dăruit!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2012, 09:53:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cea mai mare virtute = iubirea pt. Dumnezeu si pt toata creatia Lui

Cel mai mare pacat = sa-L urasti pe Dumnezeu si creatia Lui ;

Scuze, e f. interesant, dar n-am timp acum sa dezvolt, poate cu alta ocazie; asta e ce mi-a venit in minte in primele secunde.

Succes!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2012, 10:05:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fără să mă gândesc prea mult, poate și sub influența unor întâmplări recente, cred că unul dintre cele mai mari păcate este avortul, care este și o trădare. O trădare îngrozitoare, a unei ființe atât de mici și de neajutorate, care are atâta nevoie de ocrotirea pântecelui în care s-a zămislit și de care atârnă viața sa. E cumplit ca tocmai mama, de care pruncul are disperată nevoie ca să trăiască și care în perioada embrionară este întregul lui univers, să-l trădeze atât de grav, dându-i moartea în chinuri în locul vieții și a dragostei.

Poate că cea mai mare virtute (sau așa o văd eu, la momentul ăsta) este curajul. Pentru că fără curaj nu poți fi credincios, nu te poți încrede cu adevărat în Dumnezeu, nu poți să te lepezi de toate ale lumii și de toate ale tale ca să-ți încredințezi viața lui Hristos.

Trebuie să fii nebun pentru asta, adică să te negi pe tine însuți, să te lepezi de toate ca să te prinzi de mâna întinsă a Domnului. Iar a avea curaj nu este altceva decât a asculta îndemnul repetat al lui Hristos: „Nu vă temeți!”. Adică nu din noi vine aceasta, ci de la El. Curajul nu e nebunesc în sensul propriu al cuvântului (care ar însemna să te arunci în prăpastie fără a crede că Dumnezeu te prinde), ci e o desăvârșită încredere în Domnul.

Totuși, nu prea sunt adeptul clasamentelor. Iată că, gândindu-mă, îmi vine în minte o altă virtute și nu știu dacă pe asta nu o admir și mai mult. Deși parcă toate sunt unul și același lucru până la urmă, având aceeași sursă: dragostea și credința. Mă gândesc la jertfa de sine de care dau dovadă unii, cum ar fi cei care au toată viața grijă, cu dumnezeiască îngăduință și milă, de o persoană handicapată. Renunță, practic, la viața lor, ca să-i fie aceluia sprijin, ca și acela să poată trăi și să se bucure, atât cât poate, de viață.

Smerenia, fără îndoială, este și ea tot pe primul loc, ca să zic așa. Ea stârnește admirația cu atât mai mult cu cât sufletul celui la care o constați este mai mare. Se întâlnește la persoanele care fac mult bine, însă socotesc că n-au făcut nimic, cum sunt mamele cu mulți copii, care au trăit toată viața prin și pentru copiii lor, într-o uitare de sine aproape desăvârșită, ne-mai-având impresia că au jertfit ceva. Fac binele cu atâta naturalețe, ca pe o datorie intrinsecă, ca pe o chemare lăuntrică, simțind că n-ar putea să facă altfel.

Deci, din nou legătura, căci văd smerenia legată de dragoste. Ea se dobândește și atunci când ai milă de cel sărman, când îți asumi și împărtășești cu el starea lui de sărac și murdar, de bolnav și, poate, nebun, de disprețuit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2012, 10:13:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cea mai mare virtute este smerenia- cea care ucide dragostea de sine si deschide omului perspectiva iubirii si a daruirii pt aproape. Atunci cand nu mai esti tu persoana din centrul universului,si nici vreo ruda a ta ci intreaga umanitate.

Cel mai mare pacat este mandria, daca ajungi sa cultivi acest spin vei ajunge sa experimentezi toate pacatele.Oamenii ucid din mandrie, urasc din mandrie, se sinucid din mandrie, se lupta, incaiera, cearta din mandrie s.a.m.d.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2012, 11:06:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, si mandria e un pacat f. mare, acea mandrie care te face sa te crezi asemeni lui Dumnezeu, sa crezi ca tot ce ai realizat e exclusiv meritul tau, sa te iubesti pe tine mai mult decat pe El - pacatul primordial, pt care a cazut Lucifer. Daca facem asta, ne-am alaturat lui si restul vine de la sine.

Si neincrederea in Dumnezeu - daca El a spus sa nu mancam din pomul cunoasterii binelui si raului, si noi nu L-am crezut ca asa e mai bine pt. noi, ci am vrut sa fim "asemeni Lui" cum ne-a spus sarpele;
Si cand l-am rastignit pe Cristos iarasi am dat dovada de neincredere si teama, nevrand sa renuntam la "valorile" acestei lumi ;

O mare virtute insa consider ca este atunci cand avem puterea sa realizam ca am gresit si ne-am indepartat de Dumnezeu si sa ne intoarcem asemeni fiului risipitor sa ne cerem iertare (= pocainta).

Last edited by fallen; 17.03.2012 at 11:13:12.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.03.2012, 11:36:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Eu am sa formulez altfel: cea mai mare virtute este sa procedezi asemenea lui Hristos care a spus ca atunci cand va fi "inaltat" Ii va trage pe toti cu El. Adica cea mai mare virtute este reprezentata de a ii "duce" si pe ceilalti la mantuite. Nimeni nu se mantuieste singur. Iar cel mai mare pacat este sa ii duci pe ceilalti la pierzanie, sa ii smintesti pe ceilalti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.03.2012, 13:28:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Ce păcat îmi pare cel mai grav? Trădarea. Trădarea, în toate formele (trădarea directă a lui Dumnezeu prin apostazie, dar și trădarea semenilor, prin care tot Dumnezeu este Cel renegat și necinstit).
Subscriu. As include si tradarea neamului, care intr-un fel sau altul tot la tradarea semnilor se include. Cum ai spus si tu, Sfintii Inchisorilor au patimit suferinte grele si ani de puscarie ptr.ca nu vroiau sa dizvulge informatii despre camarazii lor. Mare curaj si tarie trebuie sa ai sa accepti chinuri groaznice, chiar si moartea, ptr. semenii tai.

Elisabeta Rizea
Născută: 28 iunie 1912
Trecută la Domnul: 6 octombrie 2003
Întemnițată la: Pitești, Jilava, Mislea, Miercurea Ciuc și Arad
Întemnițată timp de: 12 ani
Profesia: agricultor


De cand m-au adus din puscarie, eu am mers taras. Faceam toate draciile contra comunismului. Imi dam drumu’ pe scara in camasa da noapte, sa creada ca intru-n closet. Aveam cuiele scoase la doua uluci si treceam dincolo. Bagam mancarea pentru partizani intr-o gramada mare de craci. Ce auzeam scriam si puneam hartia intr-o scorbura. Puneam cana pe perete, tineam urechea pe fundu’ canii si auzeam ce vorbeau securistii in camera de-alaturi.
Capitanu’ Carnu era din Bacau. El m-a schingiuit. Eu traiesc incarligata, cum sunt, si cu genunchii scosi, si el nu mai e! M-a operat Maiestatea (Regele Mihai I) la spitalul de langa Foisorul de Foc. Maiestatea a platit. Mi-au pus carlige la genunchi, cum puneam eu la perdele. Nu mai am par deloc, uite! Si uite in fotografie ce par bogat am avut, si salba de aur. Mi-au luat tot comunistii. Ginerele, cuscru, toti au facut puscarie pentru ca eu am dat de mancare la partizani. Ma aducea lumea cu toala acasa. Ultima data, a venit Carnu cu ala de cauciuc si o curea pe mana. “Spune!” N-am spus. M-a legat de maini cu unu care-a murit si el pe soseaua spre Bucuresti. “Iti dam 300 de lei!” “Domnule capitan, eu nu sunt Iuda, sa-i vanz pe 30 de arginti...” M-a trantit pe jos.
M-a legat si m-a batut cu cauciucu’, de la ceafa la calcai, si pe stanga, si pe dreapta. A dat Domnu’ de-a murit si eu traiesc, na! Da’ n-am luat banii lui. Apoi, m-au suit legata pe un scaun, de pe scaun pe masa, de pe masa, pe alt scaun. Mi-a zvarlit basmaua din cap. “Spune!” Purtam coada cu funta. Mi-au aruncat fota si am ramas in iie. Mi-a legat coada sub carligu’ de lampa din casa boierului. Coada era groasa. Eram si eu altfel la 38 de ani... Carnu mi-a tras scaunu’. alalalt mi-a tras si masa.
Coada mi-a ramas in carlig si eu am cazut la pamant. Asa mi-au smuls paru’. Am facut tratament si nu mi-a mai crescut. Da’ tot nu i-am vandut...
(Elisabeta Rizea) http://www.fericiticeiprigoniti.net/...-30-de-arginti


Tot legat de tradare. Am vazut un documentar rusesc, in care vorbeau Parintii si duhovnicii mari rusi despre situatia actuala din Rusia, problemele duhovnicesti de la ei etc. si despre tradarea poporului rus. Toti parintii din documentar au afirmat ca, poporul rus plateste si astazi pentru tradarea Tarului Nicolas II, care a fost unsul Lui Dumnezeu, pus pe tron ptr. a duce poporul spre credinta si mantuire. EI au spus ca poporul rus e mai vinovat decat cei care au tras. Cei care au tras in tar si familia sa, sunt niste rusi criminali, insa poporul este tradator; daca poporul nu trada, tarul nu murea. Faptul ca nu au luat apararea tarului, le-a adus necazuri mari si neamul plateste si in prezent ptr.fapta strabunilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.03.2012, 14:19:56
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Subscriu. As include si tradarea neamului, care intr-un fel sau altul tot la tradarea semnilor se include. Cum ai spus si tu, Sfintii Inchisorilor au patimit suferinte grele si ani de puscarie ptr.ca nu vroiau sa dizvulge informatii despre camarazii lor. Mare curaj si tarie trebuie sa ai sa accepti chinuri groaznice, chiar si moartea, ptr. semenii tai.

Elisabeta Rizea
Născută: 28 iunie 1912
Trecută la Domnul: 6 octombrie 2003
Întemnițată la: Pitești, Jilava, Mislea, Miercurea Ciuc și Arad
Întemnițată timp de: 12 ani
Profesia: agricultor


De cand m-au adus din puscarie, eu am mers taras. Faceam toate draciile contra comunismului. Imi dam drumu’ pe scara in camasa da noapte, sa creada ca intru-n closet. Aveam cuiele scoase la doua uluci si treceam dincolo. Bagam mancarea pentru partizani intr-o gramada mare de craci. Ce auzeam scriam si puneam hartia intr-o scorbura. Puneam cana pe perete, tineam urechea pe fundu’ canii si auzeam ce vorbeau securistii in camera de-alaturi.
Capitanu’ Carnu era din Bacau. El m-a schingiuit. Eu traiesc incarligata, cum sunt, si cu genunchii scosi, si el nu mai e! M-a operat Maiestatea (Regele Mihai I) la spitalul de langa Foisorul de Foc. Maiestatea a platit. Mi-au pus carlige la genunchi, cum puneam eu la perdele. Nu mai am par deloc, uite! Si uite in fotografie ce par bogat am avut, si salba de aur. Mi-au luat tot comunistii. Ginerele, cuscru, toti au facut puscarie pentru ca eu am dat de mancare la partizani. Ma aducea lumea cu toala acasa. Ultima data, a venit Carnu cu ala de cauciuc si o curea pe mana. “Spune!” N-am spus. M-a legat de maini cu unu care-a murit si el pe soseaua spre Bucuresti. “Iti dam 300 de lei!” “Domnule capitan, eu nu sunt Iuda, sa-i vanz pe 30 de arginti...” M-a trantit pe jos.
M-a legat si m-a batut cu cauciucu’, de la ceafa la calcai, si pe stanga, si pe dreapta. A dat Domnu’ de-a murit si eu traiesc, na! Da’ n-am luat banii lui. Apoi, m-au suit legata pe un scaun, de pe scaun pe masa, de pe masa, pe alt scaun. Mi-a zvarlit basmaua din cap. “Spune!” Purtam coada cu funta. Mi-au aruncat fota si am ramas in iie. Mi-a legat coada sub carligu’ de lampa din casa boierului. Coada era groasa. Eram si eu altfel la 38 de ani... Carnu mi-a tras scaunu’. alalalt mi-a tras si masa.
Coada mi-a ramas in carlig si eu am cazut la pamant. Asa mi-au smuls paru’. Am facut tratament si nu mi-a mai crescut. Da’ tot nu i-am vandut...
(Elisabeta Rizea) http://www.fericiticeiprigoniti.net/...-30-de-arginti


Tot legat de tradare. Am vazut un documentar rusesc, in care vorbeau Parintii si duhovnicii mari rusi despre situatia actuala din Rusia, problemele duhovnicesti de la ei etc. si despre tradarea poporului rus. Toti parintii din documentar au afirmat ca, poporul rus plateste si astazi pentru tradarea Tarului Nicolas II, care a fost unsul Lui Dumnezeu, pus pe tron ptr. a duce poporul spre credinta si mantuire. EI au spus ca poporul rus e mai vinovat decat cei care au tras. Cei care au tras in tar si familia sa, sunt niste rusi criminali, insa poporul este tradator; daca poporul nu trada, tarul nu murea. Faptul ca nu au luat apararea tarului, le-a adus necazuri mari si neamul plateste si in prezent ptr.fapta strabunilor.
Stimata domnisoara,
Postarea dvs. m-a cutremurat adanc. Asa este; pe de alta parte, nici macar javrele masonice ucigatoare de Tar nu l-au ucis de Sfanta Nativitate... Vina acestui popor, caruia avem canonul sa ii apartinem, este cu atat mai mare...
(Bine, acum ma astept sa imi sara in cap unii, precum "intreprinzatorii" mai mult mijlocii decat mici, care o duc {prea} bine in perioada asta, numita eufemistic "capitalism", si sa vocifereze cum ca e mai bine acum, ca de, o duc ei mai bine...deh, subiectivism omenesc de mana a cincea....)
Tradarea, da, nu are vreo scuza, caci este o groaznica crima, ruda cu inselarea arhetipala de care se face vinovat Vrajmasul in fiecare clipa....nici macar speranta la un viitor mai bun nu o scuza (?!?).
P. S. Imi place semnatura dvs., adica citatul din ea. Cat de adevarat!...si cat de greu de vazut, tocmai pentru ca e dureros de evident.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 17.03.2012 at 17:14:53.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2012, 04:25:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

Ce faptă bună și ce virtute te impresionează cel mai mult la cei din jurul tău?
Milostenia cu inima curată și, mai ales, dreapta socoteală. Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tacerea .pacat sau virtute ? maria55 Generalitati 62 26.03.2012 16:17:48
Dragostea creștină, cea mai mare virtute teologică NECTARIE Generalitati 13 25.01.2011 18:01:59
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56