Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.06.2015, 18:41:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu am mințit cu nimic.

Dar ca definiție exactă, cum o dau ereticii franco-latini, că este un loc dintre Rai și Iad, unde se merge pentru curățirea păcatelor ce nu au fost plătite de indulgențe,
Eh, mai am timp de una.

De fapt, sunt chiar două. În primul rând, așa zisa "definiție" nu este definiția Purgatorului, așa cum învață Biserica Catolică. Este o invenție a ta. Deci, prima minciună.

În al doilea rând, culmea !!! chiar în așa zisa "definiție", ai introdus termenul "iad". Și atunci, cum să pretinzi că ar învăța catolicii că nu există Iad ?!!!!! Minciuna a doua.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.06.2015, 20:02:43
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sanctitatea Sa, pentru Patriarhul Constantinopolului, este un termen care nimeni nu îl mai folosește, decât în scrisori oficiale, nu ca formulă de adresare în vorbirea fluentă, normală, ci în comunicate, scrisori, ca semn omagial, pentru funcția administrativă deținută, nimic mai mult. Nimănui în Ortodoxie, nu-i place această formulă de adresare, și Patriarhul de Constantinopol, știe că nu-i cu nimic mai presus decât oricare alt Episcop, fiind toți egali. Dacă îi spui Preafericit, fi sigur că nu se va supăra.

Patriarhul eretic al Romei, recunoaște că este egal cu ceilalți Patriarhi ai Ortodoxiei ? Nu prea curând. Va accepta titlul de Preafericit, alături de ceilalți Patriarhi ? Cu siguranță poate, peste mulți ani, dacă ar lepăda ereziile.

Deci unde-i minciuna mea ? Se consideră Sanctus, în latină, care este Sfânt. Ba mai grav, se consideră Vicarul lui Hristos pe pământ. Unde scrie așa ceva în Biblie, sau la Sfinții Părinți ?

Și se consideră infailibil. Adică că ce spune el, este fără de greșeală. Asta-i dogmă ! A franco-latinilor.
Pe "Sfântul Scaun", stă "Sfântul Părinte", care este infailibil, adică fără de greșeală, în ce spune.

Asta pocnește mințile oricărui creștin care a studiat creștinismul primului mileniu. E o aberație, cel puțin, spun asta soft, din conpasiune față de neputința Patriarhului eretic al Romei, ca să nu spun erezie.

Apoi Purgatoriu ? Am studiat ce este dogma eretică a purgatoriului, mai mult decât tine, dar te las pe tine, să o reamintești, și să vorbim pe marginea ei. Hai să văd de unde faci copy-paste. Vorbim de purgatoriu și de iad. Să încerci să fi biblic.

O să desființez fiecare firimitură din ereziile care le scrii. De fiecare dată. Îți promit !

Cu mila Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 20:06:32.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.06.2015, 20:18:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sanctitatea Sa, pentru Patriarhul Constantinopolului, este un termen care nimeni nu îl mai folosește, decât în scrisori oficiale, nu ca formulă de adresare în vorbirea fluentă, normală, ci în comunicate, scrisori, ca semn omagial, pentru funcția administrativă deținută, nimic mai mult. Nimănui în Ortodoxie, nu-i place această formulă de adresare, și Patriarhul de Constantinopol, știe că nu-i cu nimic mai presus decât oricare alt Episcop, fiind toți egali. Dacă îi spui Preafericit, fi sigur că nu se va supăra.


Deci unde-i minciuna mea ? Se consideră Sanctus, în latină, care este Sfânt.
Păi exact asta este minciuna ta, Emiliane. Cea pe care am bolduit-o mai sus.

Culmea este că n-ai avut ce să faci, pus în fața realității, și ai recunoscut că aceeași formulă de adresare se folosește și pentru Papa și pentru Patriarhul ortodox: SANCTITATE.

Mai departe, numai mintea ta orbită de ură împotriva Bisericii poate să considere că ceea ce pentru unul este normal, pentru celălalt este o blasfemie.

În rest, văd că faci ceea ce ți-a intrat în obicei: prins cu mâța în sac, încerci să schimbi subiectul. Discuția nu este despre primatul papal, ci despre minciuna ta că Papa s-ar fi considera "Sfânt"; minciună pe care ți-am demontat-o arătând că pentru el se folosesc exact aceleași formule de exprimare ca și pentru un Patriarh Ortodox.

P.S. Și nu te mai ocoși atâta, că nu dictezi tu subiectul discuției. Subiectul discuției va rămâne minciuna ta, astfel încât totți cei care citesc să vadă și să se convingă de faptul că habar nu ai despre ce vorbești; exact la fel cum s-au convins cu toții că ai mințit când ai susținut că nu ești userul Daniel_ortodox, adică Botoș Remus Emilian. Abia după aceea vom trece la următoarea minciună.

Last edited by GMihai; 02.06.2015 at 20:23:43.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.06.2015, 22:08:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu, nu am mințit. Niciun Patriarh ecumenic nu se consideră sfânt. Sanctitate, este termen folosit doar în scrisori oficiale, repet. Și se folosește extrem de rar, ca formă de respect pentru funcția administrativă ce o are. Dar el este egal cu toți ceilalți episcopi.

Da, fiecare care citește, știe ce este Sanctitate, când și cum se folosește, pentru Ortodoxie. Aproape că nu se folosește. Pe când în ereziile franco-latine, chiar și în engleză tradus se folosește Holy Father. E normal ? Sigur că nu.

Nu urăsc Biserica, urăsc ereziile "romano-catolicilor" adică franco-latinilor, protestanților și neo-protestanților.

Și fiindcă nu am schimbat subiectul, îți dovedesc:

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eh, mai am timp de una.

De fapt, sunt chiar două. În primul rând, așa zisa "definiție" nu este definiția Purgatorului, așa cum învață Biserica Catolică. Este o invenție a ta. Deci, prima minciună.

În al doilea rând, culmea !!! chiar în așa zisa "definiție", ai introdus termenul "iad". Și atunci, cum să pretinzi că ar învăța catolicii că nu există Iad ?!!!!! Minciuna a doua.
Deci, vreau să vorbim despre asta. Fiindcă n-am schimbat subiectul, ci sunt în plin subiect. Purgatoriul este erezie. Dovedesc asta. Dar te las să dai dogma oficială a franco-latinilor, care să susțină, biblic și patristic că purgatoriul nu este o erezie.

(iar numele meu real, desigur, este confidențial, îți reamintesc a 8-a oară, nu am mințit cu nimic, doar că nu vorbesc despre asta)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 22:11:18.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 02.06.2015, 22:17:16
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu, nu am mințit. Niciun Patriarh ecumenic nu se consideră sfânt. Sanctitate, este termen folosit doar în scrisori oficiale, repet. Și se folosește extrem de rar, ca formă de respect pentru funcția administrativă ce o are. Dar el este egal cu toți ceilalți episcopi.
Ai mințit atunci când ai afirmat că Papa "e declarat Sfânt" sau "se consideră Sfânt".

Pentru că singurul tău argument în favoarea acestei prostii este o formulă de adresare care, ți-am dovedit, se folosește și în cadrul Bisericii Ortodoxe: Sanctitatea Sa.

Până când nu recunoști minciuna și nu îți ceri scuze, nu mergem mai departe.

P.S. Cred că nu ai înțeles foarte bine ce și cum discutăm pe aici. Nu discutăm despre dogme, pentru că ai dovedit în repetate rânduri că nu cunoști nici învățăturile Bisericii Ortodoxe, darămite pe cele ale Bisericii Catolice.

Aici discutăm despre tine, respectiv despre urâtul tău obicei de a minți, și despre eventualele explicații pentru acest obicei.

Last edited by GMihai; 02.06.2015 at 22:19:21.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 02.06.2015, 22:24:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Obiceiul meu de a minți nu există.

Patriarhul Constantinopolului, nu stă pe un scaun Sfânt, iar el nu este Sfânt. Sanctitate, este o formulă de adresare din scrisori, și comunicate oficiale, nu se folosește în modul uzual și permanent, precum la Patriarhul eretic al Romei, căruia mereu i se spune "Sfânt" Părinte, stă pe un scaun "Sfânt", și nu poate să greșească în ce spune, se declară fără de greșeală, infailibil. Niciun Patriarh al Ortodoxiei, nu se declară fără de greșeală, nu spune că este infailibil și nu spune că nu poate greși. Toți Patriarhii Bisericii Creștine, sunt egali, față de Patriarhul Romei care nu vrea să se considere egal cu ceilalți, contrar Bibliei.

N-am pentru ce să-mi cer scuze, acesta e Adevărul, și este dogmă pentru franco-latinitate, se numește dogma primatului papal și dogma infailibilității papale. La fel ca dogma purgatoriului.

Și desigur, acele dogme, sunt erezii, adică minciuni. Diavolești.

Recapitulăm de oricâte ori e nevoie.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 22:31:12.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.06.2015, 22:35:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Obiceiul meu de a minți nu există.
Vezi, chiar și asta a fost o minciună. Botoș Remus Emilian, care, sub pseudonimul Daniel_ortodox, a fost dat afară de pe forum, revine sub numele Igor_Paslusnik, dar pretinde că nu e Botoș Remus Emilian. De aici pleacă toate.

Acuma, un singur lucru nu am putut stabili, și anume dacă pretenția ta de a fi licențiat în teologie nu este cumva și ea o minciună. Spun asta având în vedere gravele carențe pe care le prezinți în ceea ce privește teologia ortodoxă: cum ai recunoscut singur că n-ai auzit niciodată despre botezul dorinței, cum ai susținut aberația că Sf. Ioan Gură de Aur ar fi fost anatemizat la un Sinod Ecumenic, cum ai susținut mai deunăzi că nu e obligatoriu să ținem Duminica, cum ai susținut infailibilitatea sfinților, cum ai susținut că un sfânt din sinaxarul ortodox arde în iad, și tot felul de alte năstrușnicii heterodoxe, ca să nu mai pun la socoteală adeziunea ta la secta cipofobă.

Last edited by GMihai; 02.06.2015 at 22:38:13.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.06.2015, 22:54:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frățior rătăcit, repet a 9-a oară: numele meu personal, real, nu te privește pe tine, nu te ajută la mântuire, e confidențial și personal, la fel cum nu te privește licențierea mea, nu-ți ajută nici asta la mântuire.

Botezul dorinței, am vorbit despre el chiar acolo în același topic unde am spus că nu am auzit de botezul dorinței la eretici, caută acolo în topic, nu mai știu unde e, la ereziile lui Augustin parcă, de acel botez la atei, eretici, păgâni și creștinii nepracticanți. Botezul dorinței, este o teologumenă, nu e dogmă, fiindcă nu e menționat în mod expres în Biblie. Recunosc că nu am studiat mult despre el, fiindcă oricum nu e valabil niciun botez, dacă mori eretic, de moarte naturală sau accident, adică dacă nu ești ucis de alți oameni, când doar atunci poate fi valabil botezul dorinței, prin botezul sângelui vărsat, ca și tâlharul de pe cruce. E mai mult botezul sângelui. Botezul dorinței, este o teologumenă frumoasă, dar rămâne teologumenă și nimic mai mult. O teologumenă poate fi și o prostie.

Sfântul Ioan Gură de Aur a fost condamnat eretic la Sinodul 5 Ecumenic, despre vei citi tu, în privat, când ai timp și dispoziție. Apoi imediat, în același an, s-a descoperit că ereziile erau ale altui scriitor, și Sfântul Ion Gură de Aur, a fost reabilitat, fiind cel mai mare Sfânt, după Sfântul Apostol Pavel.

Da, susțin, în virtutea discernământului, că nu este obligatoriu pentru mântuire, ca un creștin să cinstească Duminica, dacă îi este pusă în pericol susținerea familiei, prin concedierea lui, dacă nu o face. Va ține o altă zi, în locul duminicii. Susțin mai departe asta, fiindcă e Adevărul.

Sfinții, sunt plini de Duhul Sfânt în scrierile lor, nu au nicio erezie, și da, scrierile lor, sunt de valoarea Bibliei, fiindcă nu conțin greșeli, sunt inspirate și revelate de Duhul Sfânt, care a inspirat și pe Sfântul Apostol Pavel, de exemplu, altfel nu ar fi sfinți. Dacă Sfântul Apostol Pavel este infailibil, atunci și Sfântul Ioan Gură de Aur sau Ignatie Briancianinov este infailibil. Susțin asta, fiindcă este Adevărul.

Fericitul Augustin, este fericit, nu sfânt. Sinaxarele nu dau autoritate de Sfinți nimănui, nu sunt dogme, nu sunt mântuitoare. Sunt doar evenimente istorice de mărturisire, unde se pot strecura lucruri evlavioase, mai puțin exacte din punct de vedere dogmatic, patristic sau biblic.
Fericitul Augustin, da, ca o teologumenă a mea, este eretic, nici măcar fericit, și niciodată sfânt. Susțin asta, fiindcă este dovedit, este Adevărul.

"Secta cipofobă", nu există, este mărturisit de inginerul programator IT, de la IBM, cum am și dovedit, că a introdus numărul biblic 666, în codul de bare clasic, găsit pe toate produsele din comerț. A recunoscut lucru ăsta, după ce a fost tras la răspundere, după ce Sfântul Paisie Aghioritul e spus asta tuturor guvernelor ortodoxe. Este Sfântul Paisie Aghioritul pentru tine, sectar cipofob ?

Revin la dogmele franco-latine: vreau să vorbim despre dogma primatului papal, dogma infailibilității papale și dogma purgatoriului. Oricând vrei și ești pregătit, eu te aștept, sunt aici pentru a te ajuta.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 23:01:19.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 02.06.2015, 23:07:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
B Botezul dorinței, este o teologumenă, nu e dogmă, fiindcă nu e menționat în mod expres în Biblie.

Recunosc că nu am studiat mult despre el, fiindcă oricum nu e valabil niciun botez, dacă mori eretic, de moarte naturală sau accident, adică dacă nu ești ucis de alți oameni, când doar atunci poate fi valabil botezul dorinței, prin botezul sângelui vărsat, ca și tâlharul de pe cruce.


Sfântul Ioan Gură de Aur a fost condamnat eretic la Sinodul 5 Ecumenic,


Da, susțin, în virtutea discernământului, că nu este obligatoriu pentru mântuire, ca un creștin să cinstească Duminica,

Sfinții, sunt plini de Duhul Sfânt în scrierile lor, nu au nicio erezie, și da, scrierile lor, sunt de valoarea Bibliei, fiindcă nu conțin greșeli, sunt inspirate și revelate de Duhul Sfânt, care a inspirat și pe Sfântul Apostol Pavel, de exemplu, altfel nu ar fi sfinți.

Dacă Sfântul Apostol Pavel este infailibil, atunci și Sfântul Ioan Gură de Aur sau Ignatie Briancianinov este infailibil. Susțin asta, fiindcă este Adevărul.

Sinaxarele nu dau autoritate de Sfinți nimănui.

Fericitul Augustin, da, ca o teologumenă a mea, este eretic, nici măcar fericit, și niciodată sfânt. Susțin asta, fiindcă este dovedit, este Adevărul.

"Secta cipofobă", nu există, este mărturisit de inginerul programator IT, de la IBM, cum am și dovedit, că a introdus numărul biblic 666, în codul de bare clasic, găsit pe toate produsele din comerț. A recunoscut lucru ăsta, după ce a fost tras la răspundere, după ce Sfântul Paisie Aghioritul e spus asta tuturor guvernelor ortodoxe.
Quod erat demonstrandum. Emiliane, absolut tot ce am citat mai sus este în răspăr cu Ortodoxia. Atenție, nu cu catolicismul, ci cu învățăturile Bisericii Ortodoxe.

Oricum, cireașa de pe tort, în opinia mea, este "o teologumenă a mea.. este Adevărul". Priceless.

P.S. Produsele alea pe care le vinzi tu la magazinul din Iulius Mall, nu au și ele cod de bare ?

Last edited by GMihai; 02.06.2015 at 23:16:16.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 02.06.2015, 23:16:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da, da, demonstrandum, demonstrandum. Părerea ta. Eronată. Ca să nu zic eretică. Ai cules, ai scos din context, ce ți-a plăcut. Ca să induci în eroare, ca să nu zic ca să induci în minciună și înșelare, în erezie și întuneric.

Nu, produsele ce le vând eu, majoritatea nu au cod de bare, doar câteva cărți.

Dar cum stă treaba cu dogma primatului papal, cu dogma infailibilății papale și cu dogma purgatoriului ? Sunt erezii sau nu sunt ?

E demonstrandum sau nu e demon-strandum ? E cu cireașă sau fără cireașă ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 23:21:17.
Reply With Quote
Răspunde