Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.12.2009, 10:09:05
rafael rafael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Daca dragoste nu este, nimic nu este...

Mirela, citind mesajul tau m-a socat raceala si lipsa de iubire cu care vorbeai despre sotul tau. Inteleg ca nu a fost o casatorie din dragoste...Nu-i nimic. Indrazneste sa ceri iubire pentru sotul tau de la Cel care este Iubire. Tu nu il poti ajuta pe sotul tau daca nu il iubesti. Crezi ca el nu simte asta? Poate ca furia lui vine de aici. Toti avem nevoie sa fim iubiti, iar daca nu avem parte de iubire de la cel care ar trebui sa ne fie cel mai aproape, e foarte trist. Iubirea vindeca totul. Daruind vei dobandi!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.12.2009, 11:02:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rafael Vezi mesajul
Mirela, citind mesajul tau m-a socat raceala si lipsa de iubire cu care vorbeai despre sotul tau. Inteleg ca nu a fost o casatorie din dragoste...Nu-i nimic. Indrazneste sa ceri iubire pentru sotul tau de la Cel care este Iubire. Tu nu il poti ajuta pe sotul tau daca nu il iubesti. Crezi ca el nu simte asta? Poate ca furia lui vine de aici. Toti avem nevoie sa fim iubiti, iar daca nu avem parte de iubire de la cel care ar trebui sa ne fie cel mai aproape, e foarte trist. Iubirea vindeca totul. Daruind vei dobandi!
Nu trebuie să te mire o eventuală lipsă de iubire a Mirelei . Este poate un semn clar al drumului ales ce a fost făcut încă de la început în lipsă de iubire adevărată. Orice Taină de nu este primită în credință și în dragoste deplină își pierde rolul ei divin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.12.2009, 11:44:45
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Parerea mea: cu sotul si soacra ta incearca puterea binecuvantarii (misca muntii din loc, crede-ma). Iar tu cauta repede vindecare ca nefericirea ta are cu siguranta alte radacini decat cele pe care le vezi tu acum. Nu cauta antinevralgice ca iau doar durerea nu si vindeca ranile.
Doamne, binecuvanteaza si miluieste pe Mirela!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.12.2009, 12:34:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelamir Vezi mesajul
Draga Mirela, revad in ceea ce povestesti scene din viata mea cotidiana. Avem varste apropiate si experiente tulburator de asemanatoare. Eu am ajuns de mult la o concluzie singuratatea este un lux in comparatie cu o viata in companie, dar traita permanent pe marginea prapastiei. Va deveni din ce in ce mai rau, mai ales ca are sustinerea mamei sale! Poate iti va parea exagerat ceea ce iti spun, dar vorbesc in urma experientei : persoanele acestea trebuie izolate pentru a nu mai face rau altora. TE VEI IMBOLNAVI TRUPESTE SI SUFLETESTE! Iti va face mult rau, sa nu crezi ca se teme de tine daca il ameninti! Nu, lucrul asta ii sporeste furia impotriva ta si ma rog sa nu explodeze. Crede-ma ca in momentele acelea nu mai ai timp sa faci figuri de carate pt ca nu iti vor ajunge mainile ca sa iti aperi corpul.El acum mocneste. Nu stiu cum te mai prinde somnul langa el.
Desparte-te pana nu mai acumuleaza nervi. Oricum iti va face rau! Barbatul roman este educat sa se creada stapan peste orice si peste oricine! Nu te gandi ca lui Dumnezeu nu ii place daca pleci pe un alt drum singura. Daca ramaii langa el nu inseamna martiriu pt ca nu il convertesti (spui ca si el il slaveste pe Domnul). Pacat este sa ramaii si acumulezi ura pentru ca haideti sa recunoastem toti "sfintii" de pe acest forum:nici unul din noi nu intorce si celalalt obraz daca primeste o palma si nici nu il iubeste mai mult pe cel care i-a dat-o, ca de-ar fi asa lumea ar fi un rai.
Alege singuratatea, cauta prietenia simpla a unor persoane cu acelasi caracter ca si tine,du-te ca voluntar intr-un orfelinat, ia un copil de suflet (sunt atatia care au nevoie de un parinte) da un sens vietii tale si te vei simti implinita.
Fa-ti bagajele si pleaca, goleste-ti mintea, nu te gandi la consecinte. Te vei gandi de maine. Nu o sa iti vina sa crezi cat de usurata te vei simti vad vei inchide usa in urma ta.
Curaj! Dumnezeu ii iubeste pe cei curajosi!
Oricat de drastic suna,tind sa ii dau dreptate Mihaeleimir.Omul are o problema serioasa la capsor si asta nu din cauza ca il enervezi tu,mama sau x-ulescu.Si el si mama traiesc intr-o relatie bolnava de dependenta si tind sa cred ca ea este principalul factor pentru care el a ajuns intr-o asemenea stare.
Poate,daca,el s-ar desprinde de ea si ar incepe consiliere psihologica ar fi sanse sa se schimbe macar intr-o anumita masura,dar,din ce vad eu asta nu se va petrece,pentru ca in primul rand ea se va opune deoarece nu isi doreste sa piarda controlul asupra lui.
Stand si pe teritoriul lor impreuna cu ea este imposibil sa se poata schimba ceva,iar sansele ca el sa depaseasca masura si sa loveasca sunt foarte mari.
Deci si eu sunt de parere sa iei distanta visavi de aceasta casatorie...
Cu toate acestea,dupa cum au remarcat si altii,exista niste probleme si in privinta felului in care tu percepi sexul opus in general si pe tine in raport cu acesta,lucru care te-a determinat sa iti alegi un sot total nepotrivit,apeland la niste mijloace la fel de nepotrivite.
Dar,prin constientizare si lucru cu propria persoana se pot remedia multe aspecte si mai tarziu sa gasesti omul potrivit pentru a-ti intemeia o familie.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.12.2009, 14:28:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela Vezi mesajul
castig bani buni, slava Domnului. Iar el castiga la negru, mai putin decat mine
Sfatul 1: Luati-va o garsoniera cu chirie: merita toti banii! Certurile se vor reduce la jumatate cel putin. Stiu din experienta ca daca stai si cu cei mai buni prieteni la comun, tot apar conflicte inevitabile. As zice ca e normal, oamenii sunt diferiti, asta e realitatea...

Sfatul 2: Vorbeste cu el pe tema nervilor. Cu calm, cand prinzi momente prielnice, nu oricand. Fa-l sa inteleaga si sa accepte ca are probleme si ca el singur trebuie sa si le rezolve.

Sfatul 3: Nu exista om perfect, nu exista sot ideal. Daca il lasi pe el, altul nu va fi mai bun - parerea mea. Deci incearca sa repari situatia incetisor, in timp, cu rabdare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.12.2009, 19:31:06
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Nu mai dati sfaturi pt. ca problema a fost expusa pe forum acum 2 ani, iar initiatoarea nu a mai intervenit de atunci. Asa ca nu are nici un sens.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.12.2009, 19:52:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Nu mai dati sfaturi pt. ca problema a fost expusa pe forum acum 2 ani, iar initiatoarea nu a mai intervenit de atunci. Asa ca nu are nici un sens.
Sunt tz cazuri care seamana cu situatia ei. Multzam oricum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.12.2009, 20:05:36
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sunt tz cazuri care seamana cu situatia ei. Multzam oricum.
asa e...sunt multi care vizualizeaza subiectul avand probleme asemanatoare..
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.07.2010, 09:51:33
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Eu cred ca sotul a ramas blocat intr-un crestinism maladiv, rudimentar: este in biserica doar pt protectie si atat...Adica n-a facut pasul urmator: vietuirea pt ceilalti, acceptarea sacrficiului, .......Are nevoie de ajutor..! Pomenit in liturghii, sarindare , acatiste,...; indemnat sa faca urmatorul pas - iubirea aproapelui, sacrificarea pt aproapele, daruirea, poamana,...Cred ca este si luptat demonic..
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.07.2010, 11:47:51
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VLCMirela Vezi mesajul
Eu sunt noua pe acest forum.
Am mai citit discutiile voastre dar nu am avut idei ce sa va spun, pentru ca nu prea stiu ce sfaturi sa dau la altii, mai rau e ca nu stiu nici pentru mine.
Sunt casatorita de 2 ani cu o persoana care are crize de nervi. Am 35 de ani acum si m-am cam ferit de barbati avand o parere foparte proasta despre ei, dar am zis sa fiu si eu ca toata lumea conform religiei, casatorita cu un ortodox care spune el ca e religios. Merge la biserica e de un egoism feroce ii e teama pentru sufletul lui si ii pasa excesiv de propria persoana si de mama lui si cam atat.
La cea mai mica chestie ce nu ii convine face un aderavat show si ii trece greu. Nici cu ma-sa la care tine cel mai mult nu se poate controla la furii, tipa si tranteste. Mai mult nu face dar e suficient sa iti ridice tensiunea. Partea rea e ca nu ii trece decat foarte greu. Daca vorbesc cu el si nu zic ca el face urat in sensul ca tranteste si are o privire de zici ca ii ies ochii, cred ca e posedat de draci. Daca nu raspund tipa tot asa se abtine tot timpul sa nu ma bata, cred ca ma uraste rau in anumite momente.Se spovedeste si impartaseste desi eu cred ca nu merita impartasania, il pacaleste cumva pe preot ca altii sunt de vina nu el la tot ce face.
E panicat de teama sa nu fie parasit.
Inainte nu avea astfel de crize dar mai nou are stari din astea de furii.
Loveste in obiecte, se culca foarte tarziu noaptea ca lucreaza la calculator si este un pachet de nervi, mai are si ticuri. Inainte nu avea ticuri dar de la un timp zice el ca de la stres si oboseala, ca asa avea mereu dar mi se pare ca se ascundea sa nu vad eu, cand ma uitam la el nu mai facea de teama sa nu il parasesc.
Asta inainte de casatorie.
M-am casatorit cu el pentru dadea dovada ca e credincios, tine posturi, nu e betiv sau afameiat, cum erau toti colegii mei de care am fugit ca de necuratul, dar vad ca si asta e lupul in piele de oaie cu furiile. Noi stam cu parintii lui si mama lui da mereu vina pe mine ca eu sunt de vina ca din cauza mea se inerveaza dar si cu ea si cu toata lumea face la fel, normal ca ea tine cu el fiind fii-su. Vad ca mi-am incurcat viata urat ca dupa casatorie si-a dat arama pe fata, parea chiar foarte pasiv si in banca lui dar de fapt e crizat. Nu prea a avut prietene fete zicand ca e pacat, decat una care l-a parasit si de atunci cam uraste spita femeie.
Ce sa fac? Mi-e teama sa am vreodata vreun copil cu un isteric.
Hm... Un creștin (sau care încearcă să fie), un om care ține posturile, merge la biserică etc. Îl susțineți în direcția acesta, sincer și fără prejudecăți sau formal pentru că "îi faceți hatârul"?

Ce-i asta "Vad ca mi-am incurcat viata urat ca dupa casatorie si-a dat arama pe fata, parea chiar foarte pasiv si in banca lui dar de fapt e crizat."?
Sunteți sigură că v-ați căsătorit din iubire, singura condiție pentru o cununie creștină?
Și cu asta ce mai e: „Nu prea a avut prietene fete zicand ca e pacat, decat una care l-a parasit si de atunci cam uraste spita femeie.”
Dvs. ați avut? Și de unde știți că urăște femeile? Doar s-a căsătorit, nu-i așa?

Iubește-l, doamnă și atât!

Prea multe vedeți, nu știu ce mai simțiți!

Nu stați cu părinții lui!

Sunt femei care își întrețin partenerul de viață fără atâtea comentarii.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sotul vs familia de origine irinelu Nunta 68 30.08.2013 23:52:59
Sotul ideal cdiasimi Nunta 231 17.07.2012 10:34:54
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
ce pot face pentru sotul meu? doinalavinia Generalitati 11 30.01.2012 21:40:47
Cine nu si-a inselat sotul/sotia?? anika12 Nunta 94 26.10.2011 17:16:41