Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2009, 20:45:27
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preoteasa gitul/capul preotolui?

Cum ar trebuii sa fie preotesele?
Cit de mult asculta un preot de sotia lui? La fel ca noi mirenii? Mai mult? Mai putin? De loc?
Cine conduce biserica de ziduri: preoteasa, consiliu, preotul?
Este preoteasa un exemplu, ar trebuii sa fie unul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2009, 23:49:06
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cum ar trebuii sa fie preotesele?
Cit de mult asculta un preot de sotia lui? La fel ca noi mirenii? Mai mult? Mai putin? De loc?
Cine conduce biserica de ziduri: preoteasa, consiliu, preotul?
Este preoteasa un exemplu, ar trebuii sa fie unul?
Eu nu am idee cum ar trebui sa fie o preoteasa, insa dpdv religios, ea trebuie sa fie urmasa Mariei Magdalena, a altor mironosite care urmau pe Mantuitorul.

Ea, preoteasa trebuie sa fie un ex pentru comunitatea respectiva.

Aici sint 2 biserici:

1. una englezeasca /cu 25% romaneste( pentru cei casatoriti mixt), ortodoxa, la care preoteasase implic in treburile bisericii de peste 40 ani, conduce corul, face si din cheltuieli, se ocupa de randuiala etc. Se amesteca si in consiliu, nu stiu care este greutatea votului ei. Ceea ce este de notat, ca este nelipsita de la slujba. Este mereu zambitoare , draguta si amabila.
Totusi aceasta preoteasa are ceva studii de teologie.

2. cealalta e 100% romaneasca, cu 0% engleza, unde preoteasa sta de o parte, tot mereu imbufnata, fara a participa la absolut nici o sedinta de consiliu. Uneori, insa rar, participa la slujbe Vine f. rar la biserica, doar copii ii vezi mereu.
Aceasta preoteasa nu are studii teologice.

Care o fii regula: nu am habar cum am spus. As fii curioasa si eu sa aflu.

Cand eram in tara, nu-mi mintesc preoteasa sa se fii amestecat in treburile bisericii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2009, 00:51:36
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu consider ca preoteasa joaca un rol foarte important, si anume acela de model pentru enoriase. Daca enoriasii isi regasesc "echivalentul" in persoana preotului, preoteasa este cea care indeplineste "functia" similara pentru partea femeiasca.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2009, 11:27:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu spun ca preoteasa este si ea un om care are propriul ei destin,misiune in viata,pe langa faptul ca este casatorita cu un preot.
Mie imi suna putin ciudat "preoteasa ca orice femeie trebuie sa fie buna mama si un mare prieten"...dar femeie nu trebuie sa stie sa fie,sotie,inainte de a fi mama?
Parerea mea este ca si casnicia unui preot trebuie intemeiata pe o iubire sincera intre cei doi,nu doar pe niste atribute rigide.
Casatoria bazata pe prietenie si respect mie imi suna rau de tot a putred si a ceva nefiresc.
Si chiar am auzit de cazuri de astfel de casnicii preotesti,unde au ajuns sa fie ca doi straini,pentru ca lucrurile nu au fost bazate inca de la inceput pe o IUBIRE fireasca intre un barbat si o femeie,ci doar pe acele atribute enumerate de unii mai sus.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2009, 16:22:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cum ar trebuii sa fie preotesele?
Cit de mult asculta un preot de sotia lui? La fel ca noi mirenii? Mai mult? Mai putin? De loc?
Cine conduce biserica de ziduri: preoteasa, consiliu, preotul?
Este preoteasa un exemplu, ar trebuii sa fie unul?
Eu îți mulțumesc Marius că ai deschis acest topic.După părerea mea preoteasa (și aici este vorba nu numai de soția preotului ci și de mama acestuia căci și mama preotului tot "coana preoteasă este numită...) ar trebui să fie o icoană vie pentru mireni căci prin căsătorie cu acesta (mă refer la soție) este beneficiara prinosului de har pe care preotoul îl revarsă asupra ei.
Proteasa trebuie să fie o femeie credincioasă,modestă în comportament,milostivă și mai ales să nu fie geloasă nici omenește și nici duhovnicește căci dacă va fi multe păcate va atrage asupra sa!
[SIZE=3][COLOR=darkred]Să nu se amestece în relațiile dintre părinte și mireni,să nu plece urecheia la bârfe,să nu se ducă la ghicitori sau la preoți care deschid caretea.să nu vadă peste tot numai farmece și făcături. Într-un cuvânt să fie o creștină adevărată și nu o femeie rea și dușmănoasă.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Să ierte pe toată lumea,să nu alunge din biserică creștinii care sunt mai nevoitori sau care nu-i sunt pe plac,să nu fie răzbunătoare și să-și crească copii în frica de Dumnezeu.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred]Scriu aceastea cu durerea în suflet de-a fi cunoscut o astfel de preoteasă și mă rog bunului și milostivului Dumnezeu să o ajute să înțeleagă că Dumnezeu este dragoste și nu ură![/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=darkred][/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2009, 19:08:38
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se stie (desi nu prea se recunoaste) ca femeia este capul barbatului (se recunoaste ca ar fi gitul.....dar este mai mult) Mari politicieni, conducatori de popoare se lasa condusi de sotie din umbra, dar si nea Gheorghe nu face exceptie, chiar daca la prima vedere nu s-ar zice. Din pacate (cel mai ades) este o realitate. Preotii nu fac nici ei exceptie de la aceasta "regula" asa ca in ciuda teologiei studiate, poate a unui doctorat sau mai multe, preotul ajunge sa arunce ce stie/simte ca sa aiba liniste in familie, arunca diplomele pentru parerea sotiei ....ca fiecare dintre noi astia reprezentantii "sexului tare"
Cum spunea Dorina mai sus Doamne fereste sa nu intrii in gratiile preotesei! De aceea cred eu ca-i mai de folos adesea o preoteasa care nu traieste in biserica decit "un stilp al bisericii"
Preoteasa nu-i o sotie oarecare si nici o mama oarecare ea este/ar trebuii sa fie mult mai mult decit atit. IPS de la Sibiu auzisem ca-i cheama pe preotii care vor sa se casatoreasca impreuna cu viitoarea preoteasa, la lamurirea a ceea ce inseamna viata unei preotese. Un lucru deosebit de bun ca multe nu stiu la ce se inhama si vad doar partea roz. [COLOR=red]Un preot este in primul rind preot si apoi sot; este tatal nu doar a propiilor copii ci tatal a sute de copii cu aceleasi drepturi ca si ale copiilor sai, este fiu de vaduva, ajutator de saraci, medic pe salvare si cite si mai cite. [/COLOR]
Un parinte spunea ca monahul se chinuie sa faca voia lui Dumnezeu in timp ce mireanul se chinuie sa faca voia sotiei!
Preotul oare in ce categorie se incadreaza?
Cred ca depinde de preoteasa, in excluxivitate asi spune!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2009, 20:12:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cine conduce biserica de ziduri: preoteasa, consiliu, preotul?
foamea de bani si de putere.

la noi se cam manifesta prin preotese, care nu prea stralucesc in viata duhovniceasca si din pacate rasfrang o umbra de neincredere si lipsa de respect pentru enoriasi si pentru cei insarcinati cu administrarea bunurilor bisericii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2009, 20:19:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
De aceea cred eu ca-i mai de folos adesea o preoteasa care nu traieste in biserica decit "un stilp al bisericii"
eu as reformula si as zice ca-i de folos o preoteasa care traieste in biserica (adica vine la slujbe, se spovedeste, se impartaseste* asta daca nu fumeaza!) si nu pe langa biserica, adica beneficiind doar de favorurile casei parohiale, unde toate costurile sunt suportate de enoriasi. si care se implica in viata bisericii numai cand e vorba sa se discute salariul preotului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2009, 20:29:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
eu as reformula si as zice ca-i de folos o preoteasa care traieste in biserica (adica vine la slujbe, se spovedeste, se impartaseste* asta daca nu fumeaza!) si nu pe langa biserica, adica beneficiind doar de favorurile casei parohiale, unde toate costurile sunt suportate de enoriasi. si care se implica in viata bisericii numai cand e vorba sa se discute salariul preotului.
LA voi preotul primeste salariu? Cam cat? Noi nu platim salariu, ci contribuim la fiecare slujbacu cate o suma benevola.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2009, 20:41:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cam cat un part-time, dupa cum singur s-a exprimat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25