Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2006, 20:57:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

La nr. 932 se raspunde si ti se cere sa vorbesti ungureste. Este inadmisibil sa apara o a doua limba oficiala. In semn de protest am cerut rezilierea contractului cu ROMTELECOM. Fiecare ROMAN are obligatia si datoria sa protesteze in felul lui fata de aceasta situatie nemaiintalnita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2006, 21:50:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Acuma sunt de acord ca fiecare minoritate trebuie sa se bucure de anumite privilegii, dar deja minoritatea maghiara are mai multe decat oricare alta minoritate nu din Romania, din lume. Francezii sunt foarte nationalisti si o duc bine, daca noi incercam sa fim nationalisti santem catalogati drept extremisti rasisti sau partizani PRM. pana cand o sa ne temem sa ne aratam dragostea de tara? pana cand va mai striga sangele martirilor din pamant? fratilor ceva e putred in saistem.. Domnul sa ne ajute sa ne putem iubi tara!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2006, 23:12:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu am renuntat oricum la serviciile romtelecom pentru ca sunt niste hoti,pe fata.Plateam niste facturi de ma durea capul fara prea multe convorbiri efectuate,asa ca sa mai protestez la cosmote,ca tare-si fac reclama si sunt tot de-ai lor(fost cosmorom),dar nici cu acestia nu am treaba.Pana la urma nu cred ca o institutie de telefonie este responsabila pentru privilegiile care li se ofera minoritatii maghiare,acestia incheie contracte....sau poate au o simpatie pentru unguri(glumeam),mai putin probabil avand in vedere ca sunt patronati de greci.Oricum,se tot spune ca ungurii sunt rai si-asa mai departe,personal cred ca sunt oameni politicosi si seriosi,ardelenii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2006, 23:33:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

ROMTELECOM este o institutie de interes national. Eventual sa aiba serviciu in limba romana care sa redirectioneze spre servicii in toate limbile posibile. Dar, ca un serviciu natinal sa raspunda in ungureste e chiar umilitor. Credeti ca in America e posibil asa ceva? Eu nu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2006, 11:08:26
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

ROMTELECOM nu este o institutie.
Este o companie privata. (OTE S.A., Grecia 54.01%)
Interesele ROMTELECOM cu siguranta ca nu sunt cele ale natiunii. Interesul lor e sa faca bani punct.
N-o sa apara o a doua limba oficiala sigur.
Daca tie ti-a vorbit doar in ungureste si nu si in romana atunci e grav.

Oricum, nu-l vota pe Vadim Tudor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2006, 11:25:05
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

ROMTELECOM este o companie, OK! care deservaste o tara numita Romania. Nu e de loc greu sa formezi 932 sa te convingi, sa vezi in ce limba iti vorbeste.
Cred ca si compania asta are niste clauze, contracte semnate. Nu, chiar nu ma pricep, nu cred eu ca poate fi asa, de capul ei, dar e revoltator ce se intampla.
...Si asta imi aminteste de copilarie. Eram in tabara la Chirui, o localitate pe undeva, pe langa Vlahita, si nu stiu de ce intr-o dimineata nu am mers la micul dejun. Mai tarziu am mers la bucatarie si am cerut o bucatica de paine. Intelegi? Un copil flamand a cerut o bucatica de paine! Putea fi oricare copil din tara asta. Mi s-a spus ca primesc paine doar daca cer in ungureste. Ori eu stiam doar limba romana, singura limba care se vorbea in casa parintilor mei. Am inceput sa plang pentru ca eram mica si pentru ca-mi era foame, dar paine nu am primit.
Vrei sa ajungem, Doamne fereste! sa ne rugam de telefoniste in ungureste sa ne faca un serviciu pe care, deocamdata, il platim in bani romanesti?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2006, 11:34:04
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

N-o sa vorbim despre politica acum pe acest site.Dar as vrea sa precizez cateva lucruri.

-Politica revizionista a UDMR este un lucru real,nu o poveste.

-Vadim de atatia ani a atras atentia asupra acestui pericol,dar n-a fost luat in seama.

-Iata ca se confirma astfel intentiile UDMR de a crea un stat in stat.

-De asemenea se confirma ca Vadim a avut dreptate si nu urmarea sa-si faca capital politic cu acest subiect,cum se incerca sa se acrediteze ideea.(Fiind vorba intre noi,chiar daca ar fi fost asa,pe ce sa-si creeze capital politic,daca totul era o minciuna?Romanii nu au nimic cu nici o etnie,dovada ca i-am acceptat pe toti si ne intelegem bine,cu toti in afara de acest UDMR si o parte a maghiarilor.)

-Iata ca am ajuns sa fim discriminati in propria tara si asa ceva nu vom tolera.

-UDMR este de vina pentru situatia creata,ei au inceput ostilitatile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2006, 12:37:43
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
ROMTELECOM este o companie, OK! care deservaste o tara numita Romania. Nu e de loc greu sa formezi 932 sa te convingi, sa vezi in ce limba iti vorbeste.
Cred ca si compania asta are niste clauze, contracte semnate. Nu, chiar nu ma pricep, nu cred eu ca poate fi asa, de capul ei, dar e revoltator ce se intampla.
...Si asta imi aminteste de copilarie. Eram in tabara la Chirui, o localitate pe undeva, pe langa Vlahita, si nu stiu de ce intr-o dimineata nu am mers la micul dejun. Mai tarziu am mers la bucatarie si am cerut o bucatica de paine. Intelegi? Un copil flamand a cerut o bucatica de paine! Putea fi oricare copil din tara asta. Mi s-a spus ca primesc paine doar daca cer in ungureste. Ori eu stiam doar limba romana, singura limba care se vorbea in casa parintilor mei. Am inceput sa plang pentru ca eram mica si pentru ca-mi era foame, dar paine nu am primit.
Vrei sa ajungem, Doamne fereste! sa ne rugam de telefoniste in ungureste sa ne faca un serviciu pe care, deocamdata, il platim in bani romanesti?
sa nu fim paranoici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2006, 13:27:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cum adica paranoic? E o situatie care se intampla! Iata ce spune Domnul Profesor Pruteanu despre situaţia in sine. O fi si Domnia-Sa paranoic. Mai stii?

"Am aflat şi eu în seara asta, de la televizor. Am verificat. Aşa e: la 932 ţi se răspunde în ungureşte! Asta e o porcărie care depăşeşte tot ce-mi puteam imagina. Printr-o companie românească, se introduce o a doua limbă oficială. Mi se pare de neadmis ca lucrurile să rămînă aşa. Milioane de români ar trebui să sunăm la Romtelecom şi să le spunem că au făcut o scîrboşenie politică". GP, 26.10.06

sursa:pruteanu.ro
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2006, 13:32:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Revin cu mesajul Dlui Prof. George Pruteanu, fara diacritice:

"Am aflat si eu in seara asta, de la televizor. Am verificat. Asa e: la 932 ti se raspunde in ungureste! Asta e o porcarie care depaseste tot ce-mi puteam imagina. Printr-o companie romaneasca, se introduce o a doua limba oficiala. Mi se pare de neadmis ca lucrurile sa ramană asa. Milioane de romani ar trebui sa sunam la Romtelecom si sa le spunem că au facut o scarbosenie politica". GP, 26.10.06
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protest la parlament Melissa Generalitati 65 14.03.2011 13:26:45
Protest eodor nastasa Generalitati 37 24.05.2010 03:56:36
Protest pentru adeavar laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 09.10.2009 13:42:03
Mars de Protest... C.tin Stiri, actualitati, anunturi 65 09.06.2009 09:14:33
Protest maryukbebe Preotul 6 31.05.2009 02:49:02