Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.11.2008, 20:59:23
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=2]Rugaciune de dimineata scrisa de Parintele Arsenie Boca[/SIZE] [SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca astazi toata ziua sa ma lepad de mine insumi, ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel, tinand la mine, sa Te pierd pe Tine.[/SIZE]
[SIZE=2] [/SIZE][SIZE=2]Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-mi ca rugaciunea Preasfantului Tau nume sa-mi lucreze in minte mai mult decat fulgerul pe cer, ca nici umbra gandurilor rele sa nu ma intunece, caci iata pacatuiesc in tot ceasul.[/SIZE]
[SIZE=2] [/SIZE][SIZE=2]Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, ca umblam impiedicandu-ne prin intuneric. Patimile au pus tina pe ochii mintii, uitarea s-a intarit in noi ca un zid, impietrind in noi inimile noastre si toate impreuna au facut temnita in care Te tinem bolnav, flamand si fara haina, asa risipind in desert zilele noastre, umbriti si dosaditi pana la pamant.[/SIZE]
[SIZE=2] [/SIZE][SIZE=2]Doamne, Cel ce vii intre oameni in taina, ai mila de noi si pune foc temnitei, aprinde dragostea in inimile noastre, arde spinii patimilor noastre si fa lumina sufletelor noastre. Doamne, Cela ce vii in taina intre oameni, ai mila de noi, vino si Te salasluieste intru noi, impreuna cu Tatal si cu Duhul Tau cel Sfant. Caci Duhul Sfant se roaga pentru noi cu suspine negraite, cand graiul si mintea raman neputincioase.[/SIZE]
[SIZE=2]Doamne, Cel ce vii in taina, ai mila de noi, caci nu ne dam seama cat suntem de nedesavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre.[/SIZE]
[SIZE=2] [/SIZE][SIZE=2]Ci lumineaza lumina Ta peste noi, ca sa vedem lumina prin ochii Tai, sa traim in veci prin viata Ta. Lumina si Bucuria noastra, slava Tie! Amin.
[/SIZE]




[SIZE=2][/SIZE]
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.11.2008, 15:33:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Jenica pentru rugaciune si pentru raspunsuri ,teoretic exista rspunsuri la orisice problema si gasim in Sfintii Parinti invataturi ziditoare de suflet.Din pacate realitatea bate orisice inchipuire!!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.11.2008, 17:55:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne ajute Domnul si Maicuta Domnului Dorina, sa ne insusim si practic.. "teoria". Altfel toate aceste 'cuvinte" scrise pana acum raman doar.. un mod plastic..de exprimare.. Doamne, Domnul meu si Dumnezeul meu ajuta-ne, milostiveste-te..invata-ne sa ne cunoastem pe noi insine..astfel in lupta si intariti fiind sa dam sufletului "medicamentul" care ii va aduce Viata vesnica Amin!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.11.2008, 18:21:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiind in mare ispita am mers la un parinte.Irineu se numea(sunt multi duhovnici cu acest nume si toti sunt imbunatatiti).
I a-m spus"parinte sunt tare pacatoasa"si am inceput sa-i spun necazul meu.(acest parinte este foarte bolnav eu nu stiam aceasta).
Ce mi-a raspuns? "Fiaca mea,tu pacatoasa?Daca ti-as spune eu cat sunt de pacatos n-ai mai sta de vorba cu mine,hai spune-mi durerea ta!" si am inceput sa-i spun ,indreptatindu-ma pe mine, asa cum facem multi dintre noi.In timp ce povesteam am vazut cum ii curgeau lacrimile acelui parinte in barba.Am iesit din chilie cu semtimentul ca in fata mea era Dumnezeu care plange pentru pacatele noastre.Si mi-am dat seama cat sunt eu de rea si cat de departe sunt de ceea ce vrea Dumnezeu de la mine!Nu mi-a dat nici un sfat.A plans doar pentru durerea mea.
A fost cea mai dura lectie pe care am primit-o.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.11.2008, 20:52:39
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

" Teoretic stiu multe ca am citit dar cate le pun in practica iar in viata mea este vai si chin." Draga Dorina, crezi ca ti-ar fi mai usor sa-ti duci crucea, daca ai sti mai sunt persoane ( adica eu ), care ma confrunt cu aceleasi probleme pe care le-ai expus in mesajele anterioare???
Am fost acum cateva zile la hram la M.Bistrita si discutand cu parintele meu, ii spuneam plangand ca ispitele nu-mi mai dau pace, ca nu reusesc sa fac armonie intre copii mei si jumatatile lor si sti cum m-a linistit, spunandu-mi, sa-i multumesc bunului Dumnezeu pentru tot ce-mi da, ca altfel de prea mult bine, as putea sa-L uit.
Sti Dorina, cand vad in biserici baieti tineri care bat metanii si se inchina pana la pamant in fata icoanelor, am ochii in lacrimi si-mi pare rau ca baiatul meu nu face la fel. Ma rog din tot sufletul, sa-l lumineze si pe el bunul Dumnezeu si intr-o zi sa -l vad facand asa. Am baiat bun la suflet, e casatorit, are doua fetite dar sti ce mi-a zis: " mami, cand ai fost de varsta mea, ai mers la biserica "? si eu am zis : " nu ", am mers doar la sarbatorile mari. Fara cuvinte!
Sa-ti marturisesc ca arde sufletul in mine cand ii vad ca duminica, in timpul Sfintei Liturghii, ei dorm linistiti?!
Bine zicea Jenica, dam vina pe ispite la toate problemele noastre.
Desi constientizez ca tot ce mi se intampla sunt datorita numeroaselor pacate facute pe tot parcursul vietii mele, cu voie sau fara voie, si acum, vorba ta, desi am citit multe, am auzit multe, tot nu reusesc sa fiu, asa cum i-ar place bunului Dumnezeu. Of, cate ar fi de spus !!!
Draga Dorina, iti doresc din suflet, post usor si putere sa rabzi toate prin care treci. Trebuie sa ne ducem crucea, nu primim mai mult decat putem duce. Doamne ajuta! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.11.2008, 21:01:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul

Sa-ti marturisesc ca arde sufletul in mine cand ii vad ca duminica, in timpul Sfintei Liturghii, ei dorm linistiti?!
Bine zicea Jenica, dam vina pe ispite la toate problemele noastre.
Nu trebuie sa deznadajduiesti. Prezenta si rugaciunea ta din timpul Sfintei Liturghi este ca un acoperamant pentru copii. Este bine ca acum resesti sa imprimi in ei dragostea pentru Hristos, totul va lucra in timp. Este un caz fericit cand un copil isi mai surprinde parintii la rugaciune sau ca merg la Biserica, sa va ganditi la acei copii care intrand in casa isi surprind parinti in fata televizoarelor la telenovele.
Apostolul Pavel ne spune ca la inceput trebuie sa-i hranim cu lapte si mai tarziu cu bucate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului Laura19 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 30.07.2012 17:41:10
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Rugaciune pentru intarirea credintei? colaps Rugaciuni 3 22.04.2010 00:49:07
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58