Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 01.11.2016, 12:22:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iată un produs al ortodoxiei,unul pur....Indoctrinat "hundred procent".Eu sincer,chiar cred că ai suferit mult.Dar nu trebuia să îți asumi chiar in halul ăsta.Însă dacă vrei să o faci...Vei avea doar dezamăgiri.Tu promulgi un idealism deja stins.Nu vei ajunge chiar nicăieri cu atitudinea asta,și îți spun asta fiindcă eu nu m-am lăsat dus de "valul" ăsta.Tu vrei sa demostrezi multe,însă în monahism nu vei găsi decât o treaptă de evoluție spre treapta de arhiereu....
Nu e nici un idealism, e neputinta in forma pura de a face orice altceva, in lumea reala :)

Nimeni nu sta sa vorbeasca cu unii ca astia in realitate.

Si nu pentru ca altii nu se ridica la inaltimea "idealismului" lor.

Ceea ce scriu aici iarasi, nu este idealism, ci produsul unor frustrari.

In realitate, au nevoie de ani de terapie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.11.2016 at 12:31:52.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 01.11.2016, 12:29:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e nici un idealism, e neputinta in forma pura de a face orice altceva, in lumea reala :)
Necredinciosule, lumea reală nu e lumea asta. Lumea asta e temporală, e pervertită neascultării și neiubirii de Domnul.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nimeni nu sta sa vorbeasca cu unii ca astia in realitate.
Ba da, multă lume stă de vorbă cu călugării. Te rog, pentru binele tău, nu mai minții.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu pentru ca snu se ridica la inaltimea "idealismului" lor.
Fiindcă se smeresc, iubesc și văd pe monahi și idealismul lor, ca cei care iubesc pe Domnul mai mult decât oaspeții lor mireni.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce scriu aici iarasi, nu este idealism, ci produsul unor frustrari.
Însăși Hristos a fost frustrat pentru omenire. Nu poți să iubești cu adevărat și să nu-ți pese cu adevărat și să nu te frămânți.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In realitate, au nevoie de ani de terapie.
În realitate ai nevoie să-ți oprești hulirea și smintirea celor mai mici. Ca să nu ți le oprească Domnul.
Ferească Dumnezeu, câtă osândă îți aduni, Aline...

Bietul de tine...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.11.2016 at 12:38:59.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 01.11.2016, 12:54:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Necredinciosule, lumea reală nu e lumea asta. Lumea asta e temporală, e pervertită neascultării și neiubirii de Domnul.
Micutule, lumea reala e lumea reala, daca ai fi vrut sa faci ceva acolo, acum erai casatorit, preot, sau macar frate intr-o manastire.


Asa nu esti decat un taietor de frunza la caini pe un forum cvasi-obscur frecventat de mai putin de o duzina de oameni, dintre care un sfert n-au toate tiglele pe casa.

Si asta ma face sa ma intreb eu ce mai caut pe aici :)

Citat:
Ba da, multă lume stă de vorbă cu călugării. Te rog, pentru binele tău, nu mai minții.
Nu esti calugar iar in realitate nimeni nu sta sa-ti asculte prostii ca cele insirate pe aici.

Chiar si duhovnicul nu stie cum sa te expedieze mai repede pentru ca evident, mare lucru n-ai reusit sa indrepti si probabil stie ca nici nu poate avea cine stie ce asteptari.

Citat:
Însăși Hristos a fost frustrat pentru omenire. Nu poți să iubești cu adevărat și să nu-ți pese cu adevărat și să nu te frămânți.
Da, epica afirmatie.

Nici macar nu ai proprietatea cuvintelor, dar probabil ca e printre ultimele lucruri de care ai urgent nevoie.

Citat:
În realitate ai nevoie să-ți oprești hulirea și smintirea celor mai mici. Ca să nu ți le oprească Domnul.
Ferească Dumnezeu, câtă osândă îți aduni, Aline...
"cei mici" e mare, imens chiar si se numeste "orgoliu" si iti apartine.

Serios, ai observat pe aici cineva entuziasmat de discursurile tale? Care sa-ti tina isonul cu "doctrinele" tale?
Asa ca, faptul ca te dezaprob, sa sminteasca pe cine?

Pe tine? Tu ai nevoie de un dus rece, nu ca n-ai fi avut atatea de la viata, dar ai compensat teribil de prost - te-ai refugiat intr-o lume imaginara unde esti un predicator groazav, in realitate nimeni nu sta de vorba cu tine, nimeni nu-ti da dreptate decat cel mult sa nu supere "bietul baiat", si cam atat.

Pune mana si fa ceva real cu viata ta, pacat de ea sa o irosesti asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.11.2016 at 13:01:18.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 01.11.2016, 13:47:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Micutule, lumea reala e lumea reala, daca ai fi vrut sa faci ceva acolo, acum erai casatorit, preot, sau macar frate intr-o manastire.
Cine spune? Spui tu?
Sfântul Vasile cel Mare, la 29 de ani, cât am eu acum, nici nu era creștin. La 29 de ani abea primește Sfântul Botez și pleacă direct în pustiurile capadociei (turcia de azi). Se duce direct pustnic. Și la 1 an de pustnicie, scrie regulile monahale, mari și mici și asceticele, după care întreaga Biserică, se va ghida, 1600 de ani, până azi și mai departe.
Isaac, fiul lui Avraam, la 40 de ani, spune Scriptura, se plimba pe câmpii și cugeta la Domnul. Înainte de a se căsători cu Rebeca, care i-a adus-o slujitorul lor.
Există o normă a măsurii iubirii în Domnul? Nicidecum. Mai bine mai târziu decât niciodată. Cu cât mai devreme și cu cât mai mult, cu atât mai bine.
Ți-am spus, mergi de studiază teologie.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa nu esti decat un taietor de frunza la caini pe un forum cvasi-obscur frecventat de mai putin de o duzina de oameni, dintre care un sfert n-au toate tiglele pe casa.
Am trecut pe aici, ca să învăț de la alții și poate să pot fi de folos altora. Și tocmai pentru că e un mod minunat, de a-ți petrece timpul, dacă tot stai pe net, și o măsură de a te smeri. Asta-i acest forum, față de alte forumuri și alte activități pe net.
Dar asta numai dacă lucrăm în iubire unii cu alții, dacă ne rugăm înainte să postăm ceva și dacă nu facem din asta o patimă, să ajungem să ne consumăm 10 ani de viață pe internet, cu zeci de mii de postări. Atunci nu-i tocmai bine... Și tot e mai bine decât să te joci jocuri pe computer, de exemplu, sau alte activități care nu-ți pun ființa cât de cât la Domnul...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si asta ma face sa ma intreb eu ce mai caut pe aici :)
În sfârșit, un rod al smereniei și doririi îmbunătățirii în Domnul... Rodul rugăciunilor Bisericii...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu esti calugar iar in realitate nimeni nu sta sa-ti asculte prostii ca cele insirate pe aici.
Am mai spus: îmi doresc să fiu creștin. Dacă reușesc să fiu creștin, am reușit mult. Am reușit tot.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar si duhovnicul nu stie cum sa te expedieze mai repede pentru ca evident, mare lucru n-ai reusit sa indrepti si probabil stie ca nici nu poate avea cine stie ce asteptari.
Atâta știi, să ponegrești. Dute și stai de vorbă cu el. Îți dau adresa prin mesaj privat și vorbiți, că n-am nimic de ascuns.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici macar nu ai proprietatea cuvintelor, dar probabil ca e printre ultimele lucruri de care ai urgent nevoie.
Toate cuvintele sunt ale tuturor. Nimeni nu este proprietar pe vreun cuvânt.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"cei mici" e mare, imens chiar si se numeste "orgoliu" si iti apartine.
Tu ești sfânt, nu? Tu nu ai orgoliu? Nu te lăsa amăgit să vezi răul din alții înainte de a-l vedea în tine și a te curăța tu întâi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios, ai observat pe aici cineva entuziasmat de discursurile tale? Care sa-ti tina isonul cu "doctrinele" tale?
Asa ca, faptul ca te dezaprob, sa sminteasca pe cine?
Nu poți fi pe placul oamenilor care nu iubesc pe Domnul. Iar cei care iubesc pe Domnul, ne vom bucura, unii de alții, de măsurile noastre în Hristos, fără să numim măsurile cu numiri batjocoritoare.
Iar modul cum vorbești în general pe forum, mereu înțepi pe toată lumea, mereu agresiv, zeflemitor, mereu nemulțumit, morocănos, jignești din toată nimica, te dai că le cunoști pe toate, ai răspuns la orice, asta smintește pe ceilalți. Pe cei mai mici, care mai trec pe aici și își spun: "ăștia sunt oamenii Iubirii? Asta nu-i iubire..." Și poate nu știi versetul: "Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala." - Matei 18, 7.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
ai compensat teribil de prost - te-ai refugiat intr-o lume imaginara unde esti un predicator groazav, in realitate nimeni nu sta de vorba cu tine, nimeni nu-ti da dreptate decat cel mult sa nu supere "bietul baiat", si cam atat.
Dacă vroiam să fiu un predicator grozav, aș fi fost preot demult. M-aș fi căsătorit din timpul facultății și ajungem preot. Poate-mi făceam și-un nume... De parcă asta ar conta. Dragostea oamenilor în Hristos, contează, mai mult ca o predică bună.
Dar la Sfântul Ioan Gură de Aur, pe lângă că spune că cine va primi hirotonia spurcându-și fecioria înainte de căsătorie, va avea un har slab și neputincios, dar mai spune să nu fim preoți înainte de 30 de ani, iar eu încă mai am până la 30 de ani. Și acum că în curând îi voi avea, dacă se va milostivi Domnul, cu rugăciunile Maicii Sale, am văzut, am înțeles, am simțit și am trăit, o chemare mult mai mare, aceea de a nu trăi decât pentru Hristos, și acum nu-mi mai doresc preoție, decât Sfânta Taină a Călugăriei și a Pustniciei (călugăria era Sfântă Taină între 12, câte erau până în secolul 8).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pune mana si fa ceva real cu viata ta, pacat de ea sa o irosesti asa.
Rugăciunea ! Este cea mai înaltă, mai nobilă, cea mai curată și mai sfântă faptă bună, ce o poate face un om în Hristos.
Rugăciunea este singura și unica metodă și cale, de a câștiga timpul cu adevărat, pentru mântuire.
Spunea Sfântul Porfirie Kavsokalivitul:

"Văd în Duhul Sfânt, că 7 preoți, care predică grozav și strălucit, la 70.000 de oameni, nu fac cât rugăciunile unui monah și mai ales pustnic, ascet, pentru omenire."

Deci cine se roagă, niciodată nu își poate irosi viața. Patericul e plin de pilde. Sfânta Scriptură, cu mult mai mult:

"Și în zilele acelea, Iisus a ieșit la munte ca să Se roage și a petrecut noaptea în rugăciune către Dumnezeu." - Luca 6, 12.
"Iar noi vom stărui în rugăciune și în slujirea cuvântului." - Faptele Apostolilor 6, 4.
"Stăruiți în rugăciune, priveghind în ea cu mulțumire." - Coloseni 4, 2.
"Căci se sfințește prin cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune." - 1 Timotei 4, 5.

"Dar acest neam de demoni nu iese decât numai cu rugăciune și cu post." - Matei 17, 21.

Hristos a înviat...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #335  
Vechi 01.11.2016, 14:12:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa nu esti decat un taietor de frunza la caini pe un forum cvasi-obscur frecventat de mai putin de o duzina de oameni, dintre care un sfert n-au toate tiglele pe casa.

Si asta ma face sa ma intreb eu ce mai caut pe aici :)
Poate că te simți bine în această companie.
Pe de altă parte, cred că ești generos; poate că raportul este invers. Sau poate diferența e dată doar de numărul țiglelor care ne lipsesc. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #336  
Vechi 01.11.2016, 14:42:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

No, candva era altfel.

"sectarii" erau singurul element problematic.

Acum sunt prea multi "ortodocsi" buni de ospiciu si totul a devenit un circ.

Succes in continuare :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 01.11.2016, 14:50:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
No, candva era altfel.
"sectarii" erau singurul element problematic.
Acum sunt prea multi "ortodocsi" buni de ospiciu si totul a devenit un circ.
Din categoria: "urmari inerente ale retragerii sectarilor"...
Reply With Quote
  #338  
Vechi 01.11.2016, 14:59:20
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Măcar aveam pe cine să dăm vina...
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #339  
Vechi 01.11.2016, 17:18:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Serafime, dacă chiar crezi că am suferit mult, de ce nu crezi că Hristos a înviat?
Ce treabă avem noi, cei ai lui Hristos, cu lumea stricată și care vor să se lipsească de dragostea Domnului?
"Dar pentru că voi nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște. Mai înainte decât pe voi, pe Mine M-au urât."
De ce îți slăbești credința, cu prostii? Ești bărbat sau ești cârpă? Fi curajos. Altfel șterg demonii cu tine pe jos și nu-i bine.

Nu te faci călugăr din cauza suferinței. E mult mai mult. Harul există cu adevărat și lucrează cu adevărat. Dacă vrei. Ține minte:
"Iată Eu stau la ușa inimii voastre și bat, de ce cineva să îmi deschidă, intru și cinez cu El".
Și mai ales versetul ce îl iubesc tare mult:
"Dacă Mă iubește cineva, va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi, și vom veni la el și vom face locaș la el." - Ioan 14, 23.

Și mai ales nu te faci călugăr ca să devii ierarh, Doamne ferește. Să fugi de orice cinste. Și dacă primești vreo-una, dă-o toată, tuturor, întotdeauna. Ție păstrează-ți slăbiciunile și luptă-te cu ele. Și ia slăbiciunile și altora și luptă-te cu ele... :)

Te faci călugăr pentru că iubești. Înainte de orice. Apoi pentru că suferi, pentru că înțelegi, simți, vezi, îți pasă.
Te faci monah să înveți să iubești cu adevărat pe Domnul și te temi cu adevărat de Domnul, și pentru că nu vrei să pierzi Raiul a doua oară, prin tine însuți de data asta că prima dată a fost prin Adam, te faci monah pentru că vrei să urmezi Lui cât mai fidel și desăvârșit posibil, să asculți de poruncile Domnului Treimii Iubire, cât mai puternic, mai curat, smerit, posibil, cât mai deplin posibil.

Să știi că pe forum și pe internet, nu-i Domnul. Aici sunt doar trăiri. Ale celor ce iubesc pe Domnul la măsura lor și a celor ce iubesc demonii la măsura lor și fiecare face lucrarea Domnului său sau domnilor săi.

Așa că lasă-te de prostii, lasă-te de aspra judecată, că știi tu bine: "cu măsura cu care judeci, cu aceea vei fi judecat".
Lasă malahia, deznădejdea, tristețea și prostia :) întoarce-te și fii precum pruncii, și vei moșteni Cerurile, împodobește-te cu iubire, rugăciune și iertare și apoi alege: căsătoria sau călugăria.

Și tu văd că ai suferit cumplit, dar îți spun, nu ai suferit mai mult ca mine, și tu văd că iubești și cauți pe Domnul, în măsura ta, dar îți spun: nu vei iubi niciodată pe Domnul, mai mult ca mine. Niciodată nu mă vei depăși în dragostea mea pentru Dumnezeu. Și nici nu te invit să încerci să mă depășești, că oricum vei eșua. :) Dar mai știi? Mare-i Dumnezeu.

Și da, acel idealism există, în măsura în care vrei să ai o viață în Hristos, cât mai plăcută Domnului posibil, în măsura în care te umpli de har și știi cum să readuci harul înapoi când îl pierzi și cum știi să-l înmulțești pe cel primit, să ajungi să ai har peste har, ca și creștin prin Sfântul Botez ce îl ai, prin Sfânta Mirungere, Sfântul Maslu, Sfânta Spovedanie, Sfânta Împărtășanie, este posibil să înmulțești har peste har, în măsura în care te vindeci și știi cum să nu te mai îmbolnăvești, sau să fie cât mai rar și de cât mai scurtă durată, și mai primești și o măsură de a vindeca pe alții, da, acel idealism există, în măsura în care te umpli mai mult de Împărăția Cerurilor înăuntrul tău și vrei și știi să o dăruiești toată, altora, dacă vor a o primi, firesc, acel "idealism" în Hristos există în măsura în care te silești să păcătuiești cât mai puțin posibil și în măsura în care te curățești cât mai mult de omul cel vechi și te umpli cât mai mult de omul cel nou în Hristos și cauți luminarea și îndumnezeirea tot mai cu dor și sârg și vrei ca fiecare minut consumat din timpul tău, să fie pentru Domnul, gândind și dorind pe Domnul, iubind pe Domnul, oamenii și toată creația Sa.

Așa că hai sus, ridică-te. Capul sus și hai la luptă mai departe, să luptăm lupta cea bună. Biruitorul îți este alături ! Și are cu El, armata călită de luptători care-L iubesc pe El, iubesc Biserica și toată creația Lui, și o mai mare armată strălucitoare de Sfinți îți este alături, cu frumuseți împodobită peste mintea umană de înțelegere, și te cheamă la o plată veșnică, pentru care orice suferință de aici, oricât ar fi de grea, merită să o înduri, crede-mă... :)

"Sus să avem inimile". Doamne ajută.
Du-te frate la patriarh și cere binecuvântare să îți intemeiezi ordinul tău:)).Că altfel nu merge.Te văd așa intr-o competiție imaginară cu toată lumea.Biciuesti încolo si încoace.Pui etichete la fiecare.Scri monologuri....Ai oricum un potențial,dar nu prea primești feedback.Și să știi ca nu te judec,pur si simplu am un soi de impresionabilitate,dar și compătimire.Ai râvnă,înțeleg,vrei să arăți ca știi teologie,etc.Dar,frate dragă,unde vrei sa ajungi?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 01.11.2016, 17:34:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Aline,
Fie că vrei tu sau nu, Biserica rămâne să lupte mai departe cu ereziile, cum a făcut-o în fiecare secol.
Altfel mântuirea e compromisă și sfârșitul omenirii căzute e mai aproape. Nu vrem asta. Trebuie să dăm cât mai mult timp celor ce iubesc pe Domnul, să se pocăiască.

Biserica trebuie să se înmulțească și să prospere în Hristos, nu să devină ecumenistă, nu în eresurile mișcării romano-catolicismului și alte lucrări demonice, care trebuie demascate și biruite, fiindcă acelea sunt "sectarii" secolului 21...

Romani 8, 35-39:

35. Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia?
36. Precum este scris: "Pentru Tine suntem omorâți toată ziua, socotiți am fost ca niște oi de junghiere".
37. Dar în toate acestea suntem mai mult decât biruitori, prin Acela Care ne-a iubit.
38. Căci sunt încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,
39. Nici înălțimea, nici adâncul și nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Du-te frate la patriarh ș™i cere binecuvântare să îț›i intemeiezi ordinul tău:)).Că altfel nu merge.Te văd aș™a intr-o competiț›ie imaginară cu toată lumea.Biciuesti încolo si încoace.Pui etichete la fiecare.Scri monologuri....Ai oricum un potenț›ial,dar nu prea primești feedback.ș˜i să ș™tii ca nu te judec,pur si simplu am un soi de impresionabilitate,dar ș™i compătimire.Ai râvnă,înț›eleg,vrei să arăț›i ca ș™tii teologie,etc.

Dar,frate dragă,unde vrei sa ajungi?
În niciun caz, nu acolo unde vrei tu să ajungi... :) Dar mulțumesc sincer, pentru exprimarea părerii tale, te respect profund ca ființă umană, că porți chipul lui Hristos, chiar dacă ești eretic, ateu sau păgân, ești orice, fiindcă ți-a dat Hristos libertate prin Adam și Eva... Cu atât mai mult dacă iubești pe Domnul, te respect mai mult.

Biserica lui Hristos, e motivul pentru care s-a creat Universul, pentru care s-a creat materia, energiile solare, magnetice și altele, prin biruința omenirii în Hristos, demonii sunt rușinați, căci Sfinții le sunt exemplu. Biserica Sfinților lui Hristos, este motivul pentru care Universul se extinde tot mai accelerat, fiindcă și Sfinții se înmulțesc, motivul pentru care va veni Cerul nou, pământul nou, ierusalimul cel nou...

Ți-aș scrie mult... scriu de cele mai multe ori cu inima... Dar tu cât vei primi? Ce vei face cu ce-ai primit deja? Dacă nu primești credință în Hristos, prin Noul Testament, prin dragoste, prin virtuți, rugăciune, asceză, cum vei primi niște bucurii în Domnul, de la mine? Cum vei mai putea primi tâlcuirile Sfinților Părinți? Cum vei purta dialoguri cu cei simpli, în Hristos, ca mine, dacă le vezi monologuri?

În fine, orice s-ar alege de viața ta, ai grijă de tine. Ești aici, pe pământ, în viața asta trecătoare, cu un singur scop: mântuirea.
Ai grijă ce faci.
Ai mare grijă ce faci...
Că te joci cu veșnicia ta.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.11.2016 at 17:52:36.
Reply With Quote
Răspunde