Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2008, 20:24:25
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Am avut in casa o carte "Calea sufletelor in vesnicie sau Vamile vazduhului" vol I scrisa de Protos.Nicodim Mandita.Dar am dat-o si acum as vrea sa cumpar de undeva ,dar nu cred ca se mai gasesc in comert,chiar ambele volume daca le-as gasi.Eu am cautat pe internet dar nu era decat o versiune in versuri.
Daca stie cineva pe unde se gasesc,sau daca le are cineva de vanzare il rog sa ma anunte si pe mine!
Multumesc!

Doamne milueste!:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2008, 09:57:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Am avut in casa o carte "Calea sufletelor in vesnicie sau Vamile vazduhului" vol I scrisa de Protos.Nicodim Mandita.Dar am dat-o si acum as vrea sa cumpar de undeva ,dar nu cred ca se mai gasesc in comert,chiar ambele volume daca le-as gasi.Eu am cautat pe internet dar nu era decat o versiune in versuri.
Daca stie cineva pe unde se gasesc,sau daca le are cineva de vanzare il rog sa ma anunte si pe mine!
Multumesc!

Doamne milueste!:)
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-carte/1843-vamile-vazduhului-si-marturii-despre-existenta-lor-nicodim-mandita,-protos..html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2008, 09:59:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

despre vamile vazduhului mai gasesti si in alte carti:
http://www.razboiulnevazut.org/articol/8/O-experienta-moderna-a-vamilor
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sufletul-dupa-moarte/sufletul-dupa-moarte-vamile-vazduhului.htm
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2008, 10:44:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel mai bun articol pe care l-am citit despre vamile vazduhului
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2008, 22:18:16
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

va multumesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2008, 22:20:12
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva de unde stim despre aceste vami ale vazduhului?Unde scrie in Biblie despre ele?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2008, 23:17:38
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva de unde stim despre aceste vami ale vazduhului?Unde scrie in Biblie despre ele?
Din cate stiu eu...

In Biblie nu scrie despre ele nicaieri. Nici in Biserica primara nu se vorbea de asa ceva.

Se pare ca ideile acestea au aparut in jurul secolului 10, in Egipt. Ceea ce nu e de mirare, avand in vedere ca in mitologia egipteana (pagana) se credea ca pamantul e inconjurat de succesiune de sfere prin care sufletul trebuia sa treaca ca sa ajunga in cer. La trecerea fiecarei sfere trebuia sa "plateasca" sau sa dea socoteala de ce a facut in viata.

In Biserica parerile sunt impartite. Unii cred in ele si au scris carti (vezi pr. Seraphim Rose), bazate pe anumite revelatii avute de anumiti calugari si intarite de experiente a celor ce au fost in moarte clinica. Jean Claude Larchet (un teolog francez) a scris o intreaga carte despre ele... cred ca linkul la un articol a fost postat ceva mai sus.

Altii nu le accepta. De exemplu pr. Teofil Paraian spune clar ca el nu crede in ele si da intr-o conferinta un raspuns foarte indraznet, motivatia lui fiind: nicaieri in slujbele de la inmormantare sau de pomenire a mortilor, aceste vami nu sunt mentionate. Si in Grecia sau in Siria sau Tara Sfanta o multime de calugari (ortodocsi)nici nu vor sa auda de aceste idei, neconsiderandu-le crestine. Mai ales ca in scrierile marilor Sf. Parinti aceste vami nu se regasesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2008, 00:01:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva de unde stim despre aceste vami ale vazduhului?Unde scrie in Biblie despre ele?
exista o carte scrisa de un teolog ortodox care combate aceste vami, oricum vamile sunt o teologumena deoarece neavand suport biblic nu au fost proclamate dogme
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2008, 00:03:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa intelegem atunci, ca scara catre cer, care e pictata pe toate zidul exterior al manastirilor, e pur element decorativ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2008, 00:32:15
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Sa intelegem atunci, ca scara catre cer, care e pictata pe toate zidul exterior al manastirilor, e pur element decorativ?
Sigur ca nu! Banuiesc ca raspunsul se gaseste in cartea Sf. Ioan Scararul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infricosatele Vami ale Vazduhului! 0rtodoxia Generalitati 161 16.11.2010 20:13:12
A treia zi si vamile. Semnificatia zilelor a noua si a patruzecea patinina34 Din Noul Testament 11 21.08.2009 13:49:41
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58