Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2008, 00:37:21
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Sa intelegem atunci, ca scara catre cer, care e pictata pe toate zidul exterior al manastirilor, e pur element decorativ?
ro.orthodoxwiki.org/Scara_dumnezeiescului_urcuș

Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2008, 00:42:47
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Linkul din mesajul precedent nu merge :(

Incercati

http://ro.orthodoxwiki.org/Scara_dumnezeiescului_urcu%C5%9F

sau daca nu intrati direct pe

http://ro.orthodoxwiki.org

Acolo veti vedea si icoana scarii si explicatia ei.

si cautati "scara".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2008, 02:19:35
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Cu riscul de a deveni plictisitor... de data asta in engleza:

http://audio.ancientfaith.com/illuminedheart/hopko_tolls.mp3
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2008, 02:21:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare sa fie asa mare diferenta dintre "Scara dumnezeiescului urcus" si vamile vazduhului? In reprezentarea grafica, oamenii cad de pe scara din cauza pacatelor si ajung in flacari, trasi fiind de diavoli. Oare nu acelasi lucru se intampla si dupa moarte, cand diavolii isi cer dreptul, pentru pacatele savarsite?
Pai, daca vamile vazduhului nu exista, de ce mai exista frica de moarte?
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sufletul-dupa-moarte/sufletul-dupa-moarte-vamile-vazduhului.htm
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2008, 14:56:13
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Oare sa fie asa mare diferenta dintre "Scara dumnezeiescului urcus" si vamile vazduhului?
Eu cred ca da, ca e o MARE diferenta!

Scara catre cer a Sf. Ioan se refera la drumul nostru IN TIMPUL VIETII, la calea indumnezeirii.

http://www.nistea.com/scararu_ro.htm
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2008, 15:15:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

O referire la vamile vazduhului aflam si in Canonul de rugaciune catre ingerul pazitor. "De-a dreapta sufletului meu celui ticalos sa te vad stand, luminat si bland, pe tine, ajutatorul si folositor meu, cand va iesi din mine cu anevoie sufletul meu, si izgonind pe amarii vrajmasi care cauta sa ma apuce ... ci te rog, pazitorul meu, fii mie ajutator si aparator nebiruit cand voi trece vamile judecatii".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2008, 18:15:35
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva de unde stim despre aceste vami ale vazduhului?Unde scrie in Biblie despre ele?
Vamile vazduhului sunt mentionate (direct si indirect) in zeci si poate chiar sute de relatari din vietile si invataturile Sfintilor, multe dintre ele datind cu mult inaintea secolului X. De exemplu: Sf. Pavel, Sf. Macarie din Egipt, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Efrem Sirul, Avva Isaia, Sf. Isihie, Sf. Diadoh al Foticeii, Sf. Teognost, Sf. Atanasie cel Mare, Sf. Ioan Gura de Aur, Sf. Ioan Scararul, Sf. Ioan Damaschin, Sf. Ignatie Birancianinov, Sf. Teofan Zavoritul, Sf. Ioan de Kronstadt si Sf. Ioan Maximovici.

O descriere foarte buna se afla in cartea Parintelui Serafim Rose, "Sufletul dupa moarte". In carte este facuta o diferentiere foarte clara intre o intelegere mot-a-mot a vamilor, si o intelegere mai figurativa. Cartea are la sfirsit si o anexa cu un raspuns adresta unui critic.

Intre vamile vazduhului si Scara (pictata pe Biserica, sau Scara Sf. Ioan Scararul) nu prea exista legatura. Scara Sf. Ioan Scararul se refera la ascensiunea duhovniceasca a omului in timpul vietii, nu la vamile vazduhului prin care se trece dupa moarte.

Nu vreau in nici un caz sa te jignesc sau sa te apostrofez, insa o intrebare de genul "unde scrie in Biblie de subiectul X" suna putin a stil Protestant. Protestantii au acest fel de conceptie, ca si cum Biblia ar fi produs Biserica, si nu invers.

Bogdan.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2008, 18:49:40
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet
Citat:
În prealabil postat de oni91
As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva de unde stim despre aceste vami ale vazduhului?Unde scrie in Biblie despre ele?
Din cate stiu eu...

In Biblie nu scrie despre ele nicaieri. Nici in Biserica primara nu se vorbea de asa ceva.

Se pare ca ideile acestea au aparut in jurul secolului 10, in Egipt. Ceea ce nu e de mirare, avand in vedere ca in mitologia egipteana (pagana) se credea ca pamantul e inconjurat de succesiune de sfere prin care sufletul trebuia sa treaca ca sa ajunga in cer. La trecerea fiecarei sfere trebuia sa "plateasca" sau sa dea socoteala de ce a facut in viata.

In Biserica parerile sunt impartite. Unii cred in ele si au scris carti (vezi pr. Seraphim Rose), bazate pe anumite revelatii avute de anumiti calugari si intarite de experiente a celor ce au fost in moarte clinica. Jean Claude Larchet (un teolog francez) a scris o intreaga carte despre ele... cred ca linkul la un articol a fost postat ceva mai sus.

Altii nu le accepta. De exemplu pr. Teofil Paraian spune clar ca el nu crede in ele si da intr-o conferinta un raspuns foarte indraznet, motivatia lui fiind: nicaieri in slujbele de la inmormantare sau de pomenire a mortilor, aceste vami nu sunt mentionate. Si in Grecia sau in Siria sau Tara Sfanta o multime de calugari (ortodocsi)nici nu vor sa auda de aceste idei, neconsiderandu-le crestine. Mai ales ca in scrierile marilor Sf. Parinti aceste vami nu se regasesc.
Esti sigur 100% ca P Teofil a afirmat asa ceva?Ai auzit personal sau de la unii de la altii.Tind sa nu cred aceasta idee...???
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2008, 19:37:20
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Esti sigur 100% ca P Teofil a afirmat asa ceva?Ai auzit personal sau de la unii de la altii. Tind sa nu cred aceasta idee...???
Intrebare : "Va rugam se ne vorbiti despre vamile vazduhului.

Raspuns P.Teofil Paraian : Draga, despre vamile vazduhului cititi, ca este o carte de doua volume cu vamile vazduhului. Nu pot eu sa va spun ceva deosebit. În orice caz, în traditia crestina ortodoxa autentica si sigura, nu exista nimic în legatura cu vamile vazduhului. Slujbele noastre de înmormântare sunt cereri catre Dumnezeu pentru iertarea pacatelor,pentru odihna celor raposati, dar nu se pomeneste nimic în slujba înmormântarii, în slujbele de pomenire a mortilor, absolut nimic despre vamile vazduhului. Asa ca poate fi o chestiune cu semnul întrebarii si în cazul acesta fiecare se raporteaza cum crede el.
Important este sa traim în asa fel sa nu ne opreasca pe la nici o vama daca or fi niste vami pe undeva. Eu cred asa, ca daca un suflet este lipit de Dumnezeu si merge cu Dumnezeu, se departeaza toti dracii de el, nu numai asa ca sa poata trece el, dar cred ca mai pot trece si altii pe lânga el."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2008, 19:39:16
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citand BogdanF
Citat:
Nu vreau in nici un caz sa te jignesc sau sa te apostrofez, insa o intrebare de genul "unde scrie in Biblie de subiectul X" suna putin a stil Protestant. Protestantii au acest fel de conceptie, ca si cum Biblia ar fi produs Biserica, si nu invers.
Da, stiu ca suna "a sectar", nu asta a fost intentia mea, pur si simplu in multe subiecte teologice am inceput sa gandesc ca ei...totusi, nu vreau sa ma indepartez de ortodoxie deoarece mi se pare mult mai profunda.Insa am impresia ca anumite obiceiuri sau conceptii pagane au intrat de-a lungul timpului in ortodoxie(de exemplu, inchinarea si orientarea Bisericilor spre Rasarit-paganii care se inchinau la zeul soarelui o faceau spre rasarit;sau inlocuirea treptata a Sabatului cu duminica-primii crestini tineau Sabatul, dar cinsteau si duminica spunand ca aceste 2 zile sunt surori...apoi, treptat pana la proclamarea crestinismului ca religie oficiala Sabatul nu s-a mai tinut si ziua de odihna a devenit duminica-iarasi, era zi de sarbatoare in mithrahism si la cei care se inchinau la zeul Soarelui) si imi este si frica ca inchinarea la sfinti si la icoane sa nu fie considerata de Dumnezeu inchinare la idoli.Dar am de gand sa ii citesc pe Sfintii Parinti(primii, cat mai aproape in istorie de secolul 1) mai intai si sa vad ce au gandit ei despre asta...stiu ca is cam confuza deocamdata...oricum, consider ca in primul rand trebuie sa-ti cunosti religia foarte bine si de-abia apoi sa vezi ce spun si altii...(protestanti, neoprotestanti etc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infricosatele Vami ale Vazduhului! 0rtodoxia Generalitati 161 16.11.2010 20:13:12
A treia zi si vamile. Semnificatia zilelor a noua si a patruzecea patinina34 Din Noul Testament 11 21.08.2009 13:49:41
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58