Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2009, 00:10:25
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit Rugaciunea poate spori odata cu munca?

Mai demult citeam ca munca impletita cu rugaciunea este aproape obligatorie in viata unui monah si de ce nu, a unui om. Dar ieri citind un capitol din "Scara" a lui Ioan Scararul am aflat ca de fapt este bine sa te opresti din orice munca/activitate atunci cand te rogi, deoarece Sfantul Antonie cel Mare nu a vazut niciodata un inger lucrand si rugandu-se in acelasi timp.
Cum e mai bine pana la urma : sa te rogi in timp ce lucrezi sau sa te opresti din lucru si sa te rogi?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2009, 10:44:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ora et labora era deviza (roaga-te si munceste). Acum... trebuie sa ii dam Cezarului ce e al Cezarului. Daca trebuie sa muncesti, munceste. daca te poti si ruga in acest timp, e foarte bine. Insa, dupa parerea mea, nu te poti eschiva de la munca sub pretextul rugaciunii. Iti dau un exemplu banal, pe care l-am intalnit: atunci cand esti la serviciu si e slujba la biserica, eu cred ca ar trebui sa mergi la serviciu (Cezarul) si sa iti para rau ca nu poti merge la biserica. Plus ca s-ar putea sa iti pierzi si slujba :D. Cel mai bine ar fi (si acum vorbesc din sfaturile pe care le-am primit) sa ai un program de rugaciune, asa cum ai un program de munca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2009, 15:30:59
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ora et labora era deviza (roaga-te si munceste). Acum... trebuie sa ii dam Cezarului ce e al Cezarului. Daca trebuie sa muncesti, munceste. daca te poti si ruga in acest timp, e foarte bine. Insa, dupa parerea mea, nu te poti eschiva de la munca sub pretextul rugaciunii. Iti dau un exemplu banal, pe care l-am intalnit: atunci cand esti la serviciu si e slujba la biserica, eu cred ca ar trebui sa mergi la serviciu (Cezarul) si sa iti para rau ca nu poti merge la biserica. Plus ca s-ar putea sa iti pierzi si slujba :D. Cel mai bine ar fi (si acum vorbesc din sfaturile pe care le-am primit) sa ai un program de rugaciune, asa cum ai un program de munca.
Inteleg perspectiva lumeasca... dar eu voiam sa stiu ce parere au alti Sfinti Parinti cu privire la asta. Daca Sfantul Antonie cel Mare, care a fost un Sfant foarte mare si intelept si care a dus nenumarate lupte cu diavolii, a spus ca mai bine este sa te rogi cand nu esti cu gandul la vreo treaba, iar in alta parte citesc contrar, eu pe cine sa mai cred?
As vrea sa ma pot ruga cum trebuie si sa nu imi primesc osanda pentru ca m-am rugat cu o 'inima de piatra'. (era un verset in Biblie cu privire la rugaciunea 'nesincera' dar nu il mai gasesc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2009, 17:13:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Depinde de natura muncii pe care o faci. Daca este o munca de ajutor al aproapelui, acest efort in sine reprezinta o rugaciune....poate cu mult mai puternica deoarece se trece de la vorbe la fapte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2009, 20:56:40
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Daca actiunile pe care le faci reprezinta o cautare a voii divine, pâna în cele mai mici detalii, atunci te vei ruga permanent. Rugaciunea este înaltarea sufletului la Dumnezeu, nu exista rugaciune fara Dumnezeu iar pe Dumnezeu Îl cautam cautând ce vrea El sa facem în fiecare moment.

Asta înseamna sa renuntam la a ne mai calauzi cu propriile alegeri, sa fim gata sa schimbam slujba, locul de viata sau orice altceva. Cu alte cuvinte, Dumnezeu va deveni calauza vietii noastre, dupa cum spune Sf. Siluan:


Mare bine este să te predai voii lui Dumnezeu. Atunci în suflet este numai Domnul și nu alte gânduri, și el se roagă lui Dumnezeu cu minte curată și simte iubirea lui Dumnezeu, chiar dacă s-ar chinui cu trupul.
Când sufletul s-a predat cu totul voii lui Dumnezeu, Domnul însuși începe să-1 călăuzească și sufletul este în­vățat în chip nemijlocit de Dumnezeu, în vreme ce înainte era povățuit de învățători și de Scripturi. Dar rareori se întâmplă ca învățătorul sufletului să fie Domnul însuși prin harul Duhului Sfânt, și puțini sunt cei ce cunosc aceasta; numai cei ce viețuiesc după voia lui Dumnezeu.


Capitolul despre voia lui Dumnezeu din cartea lui Siluan:
http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...#_Toc411864251
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2009, 21:29:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

Asta înseamna sa renuntam la a ne mai calauzi cu propriile alegeri, sa fim gata sa schimbam slujba, locul de viata sau orice altceva. Cu alte cuvinte, Dumnezeu va deveni calauza vietii noastre, dupa cum spune Sf. Siluan:
Ce faci Andrei daca in timpul prigoanei condusa de "Izabela" nu vei fi hranit de corb cu bucatele de carne?
De unde vei stii ca in momentul in care vei hotari sa lasi slujba, familie, loc de viata, esti calauzit de Dumnezeu si nu de alte forte?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2009, 21:52:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce faci Andrei daca in timpul prigoanei condusa de "Izabela" nu vei fi hranit de corb cu bucatele de carne?
De unde vei stii ca in momentul in care vei hotari sa lasi slujba, familie, loc de viata, esti calauzit de Dumnezeu si nu de alte forte?
Nu mai cânta în struna audientei. Daca vrei sa discuti, vino cu idei, nu cu întrebari fara cap si coada.


Tu vrei sa zici ca Dumnezeu nu mai calauzeste oamenii sau nu i-a calauzit niciodata? Sau ca pericolul înselarii e asa mare ca nu trebuie sa cautam calauzirea divina? Sau ca a crede ca exista calauzire divina e semn de minte dusa cu sorcova? Asta dovedeste ca nu gândesti cu mintea ta ci te iei dupa parerea majoritatii. Poate majoritatea e dusa cu sorcova, nu dupa ea trebuie sa te iei. Nici s-o sfidezi, dar majoritatea nu trebuie sa fie un criteriu.

Sau poate esti influentat de psihiatrie la care orice fenomen mistic e de fapt o patologie. Se mai înseala si psihiatria, ar însemna ca mai toti Sfintii si misticii au fost psihopati.

În realitate exista si fenomene mistice autentice iar cei care nu cred în asa ceva de fapt nu cred în Dumnezeu iar daca se declara credinciosi fara a crede în Dumnezeu, situatia lor e cam ciudata. Noul Testament vorbeste de experiente mistice, de pilda Ioan cap. 14:

17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi!
...
21. Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.
...
26. Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 30.10.2009 at 22:12:59.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.10.2009, 22:55:51
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciunea mult poate Inaintea lui DUMNEZEU

Despre rugaciune ----------de SfIntul Serafim de la Saroh


Cei ce s-au hotarIt sa slujeasca Domnului Dumnezeu de acum, trebuie sa se exercite in pomenirea lui Dumnezeu si in rugaciunea continua catre Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu. iar inorele de dupa amiaza aceasta rugaciune se poate zice astfel; Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Maici Tale, miluiestema pe mine pacatosul". sau poti sa chemi direct pe Preasf-ntaNascartoare de Dumnezeu zicInd,, Prea SfInta nascatoare de Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul; sau poti sa spui cIntarea Ingereasca Nascatoare de Dumnezeu bucurate ...... " Prin astfel de exercitii, pastrIndu-te de raspindirea cugetelor si pastrInd constiinta paci, poti sa apropii de <Dumnezeu si sa te unesti cu EL. Caci dupa cuvIntul SF.Isac SIRUL,,Fara neInceteta rugaciune nu ne putem apropia de Dumnezeu" (cuv:69) chipul rugaciuni l-a rInduit foarte bine SF. SIMEON NOUL TEOLOG (Filocalia) cuvIntul despre cele trei chipuri ale rugaciuni. Iar vrednicia ei a aratato Sf. Ioan Gura de Aur; Puternica este arma rugaciuni ea este comoara ne-furata bogatie ne cheltuita , liman, ne Inviforat,pricinuitoare linistei , radacina ,izvor si mama a multor bunatati" .De folos este ca In biserica la rugaciune sa stai__________ cu OCHII INCHISI in atentia cea din launtru, iar Ochii sa deschizi doar atunci cInd esti , sau te Ingreuneaza somnulsi te apleaca spre clipoceala, atunci trebuie sa indreptezi ochii catre icoana si catre si catre lumInarea ce arde In fata ei.Dacain timpul rugaciuni se IntImpla sa fii furat de minte Intru rapirea cugetelor, atunci trebuie sa te smeresti Inaintea Domnului Dumnezeu si sa-i ceri iertare zicInd,,,Am gresit Doamne cu cuvIntul, cu lucrul si cu gIndul si cu toate simtirile mele"". De aceea trebuie sa te rogi In tot timpul ca sa te obisnuiesti a nu cadea prada prada gIndurilor, fiindca prin aceasta se abate sufletul de la pomenirea lui DUMNEZEU si se Instraineaza de de Iubirea Sa, prin lucrarea diavolului , cumzice Sf. Macarie,,Toata sIrguinta pizmasului nostru este , ca sa Intoarca gIndul nostru de la pomenirea cea cea continua a lui DUMNEZEU , de la fricasi de la dragostea fata de EL "CInd Insaa mintea si inima vor fi unite In rugaciune ,si cugetele sufletului neraspindite, atunci inima se va aincalzi cu caldura Duhovniceasca ain care straluceste lumina lui HRISTOS, umplInd de pace si de bucurie toata fiinta launtrica a omului . Pentru toate sintem daatori sa multumim Domnului si sa ne incredintam pe noi insine voii sale. Trebuie de asemeni sa-i punem Inainte toate gIndurile noastre , cuvintelesi faptele si sa ne straduim ca toate sa slujeasca numai bunei lui placeri.

Si au spus parinti ca cel ce se roaga cu gura numai si pentru minte nu se grijeste acela vazduhului se roaga ca Dumnezeu la minte se uita si . Si marele VarsanuFie a zis ; de nu va ajuta omului lucrarea cea dinlauntru cu Dumnezeu

, In desert se osteneste la cea dinafara.

Rugaciunea minti care a spuso Sf. Apostol Pavel Zice.Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluiestema pe mine pacatosul. ceia ce eu cred ca se poate spune si lucrInd si margInd pe drum sau In or ce timp din zi si noapte daca credeti alt ceva va rog sa ma iertati si sa nu creada nimeni ca nu vreau sa aduc nimic de la mine ce numai din ce au lasat sfinti parinti amin amin amin
+ + + + + + + + + + + +

Last edited by ioan_strainul; 30.10.2009 at 23:00:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2009, 00:08:43
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Rugaciunea din suflet e primita oricand

Am un stil de viata incarcat si cateodata obositor, si ma iau cu treburile cu una cu alta si uit sa ma rog, si cind imi aduc aminte ma rog: Doamne iarta-ma ca nu m-am rugat ca am uitat iar, nu te supara pe mine ca sint o mare pacatoasa. Nu te mania Tata pe mine si nu ma lasa, nu pleca de langa mine, fii mereu cu mine si atunci cand eu uit sa te chem. Nu ma lasa Tata prada raului. Da-mi Tata putere sa inving greul si ajuta-ma Tata sa am mintea limpede si da-mi Tata intelepciunea de care am nevoie sa fac ce e drept inaintea Ta.

Tatal nostru scump ceresc este iubitor fara margini si El e prezent mereu si cred ca primeste rugaciunile noastre oricand.

Da , este bine sa avem un program de rugaciune, dar cand ingaduim raului sa ne dea programul peste cap si uitam sa facem cum ar trebuii si apoi ne dam seama de greseala si ne cerem iertare Tatului nostru , El ne iarta si am credinta ca ne accepta rugaciunile daca ele vin din suflet si smerenie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am vazut ceva odata... (sau atentia la ce citim???) xanixade Intrebari utilizatori 5 10.01.2014 06:43:00
Strain am fost odata-Priceasna vidoveczandrei Muzica Bisericeasca 6 14.04.2011 12:35:54
Loc de munca arifa Generalitati 2 08.01.2010 17:16:28
Munca in zi de sarbatoare! georgeta1 Generalitati 20 17.05.2007 21:40:59