Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.07.2010, 13:05:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule, păi nu susțin ei că aia este mâna sfântului Gheorghe? De ce spuneți că ar fi trebuit să aibă degetele cu simbolul crucii, jertfei, virtuții și păcii Domnului? Păi sf. Gheorghe este purtătorul de biruință atât în luptele armate sub semnul sfintei Cruci cât și împotriva duhului rău, al lăcomiei și păcatului.

Deci dacă privim comparația cu mâna Hristică a jertfei de sine din dragoste curată și ascultare de Tatăl observăm că simbolul acesta este defapt următorul:

1.Hristos este drept căci degetul aratator este ținut drept
2.Duhul Sfânt este smerit căci este frânt degetul mijlociu
3.Unimea sfântă este smerită căci degetul inelar este frânt
4.Degetul Mare este frânt și mai mare căci Tatăl este smerit și nu judecă pe nimeni și acoperă celelalte două degete
5.Omul smerit este drept întru Hristos căci este degetul mic și este mai mic decât Hristos simbolizat de degetul arătător.

Astfel simbolul poate fi interpretat ca un simbol al Biruinței întru Hristos care va face judecata, căci toată puterea i s-a dat în Cer și pe Pământ, iar departarea degetului arătător de cel mic face să apară semnul victoriei, litera V prin unire, deci iată că avem de a face cu un simbol al biruinței întru Hristos.

Dar satana, are alt semn spurcat: ăla cu toate degetele închise în pumn și cu ăla mijlociu ridicat ca îndemn la răzbunare și viol, sau pumnul ridicat împotriva Cerului. Și deobicei satana și uneltele sale creză un sofism sofisticat cu valoare de simbol adică te lovește în cap cu sfânta cruce ca tu să-ți zici că Crucea e un semn satanic că ea e de vină pentru durerea ta și nu păcatul tău, așa e și cu steaua cu 5 colțuri, ea este simbolul ascultării de părinți... deci de aia a furat dracul steaua aia cu cinci colțuri și a întors-o în fel și chip, ca să sfideze copiii pe părinți și să asculte de tatăl minciunii și să creadă viceversa, că steaua ar fi ceva urât, căci ea e defapt un simbol al Cerului, iar în ceruri nu există stele nesfiinte ci lucțiferul a căzut de acolo prin mândrie, căci s-a crezut mai puternic ca Dumnezeu, mai frumos, mai bun, mai alea alea și astfel s-a semețit și a săvârșit răutatea, devenind un ispititor viclean și rău ce se crede înțelept dar înțelepciunea lui e mândria dobitocească și păcatul spurcat și pisma răutăcioasă. La asta se rezumă căci cine sapă groapa altuia el cade în ea... se aruncă exact ca turma de porci de pe stâncă în mare... în mare artă... artă marțială.

Dar steaua cu 5 colțuri tot stea rămâne oricât o întorci sau o învârți și nu se transformă razele în coarne de capră ci simbolurile caprei sunt degetul arătător și cel mijlociu formând un V de la victorie iar degetul mare, inelar și mic atârnând într-o dezordine indiferentă... exact așa cum ridicau copiii 2 degete la școală ca să spună lecția... la școala comunistă pe vremea lui Ceaușescu.

Deci e clar că este început războiul Duhovnicesc. În 2007 a început. Iar sfântul Gheorge a arătat că simbolul acesta este al lui și nicidecum a lui satan așa cum au mințit hoții și îndrăciții ce voiau să acrediteze ideea că ar fi un simbol spurcat. Sau ce că seamănă cu o capră e problema? Cu un țap? Păi țapul din scripturi nu e Rusia ci vechea Grecie.

Oricum e complicat... dar dacă frații ruși au sfințit simbolul acela înseamnă că l-or fi scocotit așa ca mine, că reprezintă începutul Biruinței și începutul judecății Domnul și a omului întru Hristos. Deci tind să cred că au făcut bine... dar nu știu părerea Domnului... care poate că va da dreptate celor care sunt contra țapului sau a caprelor șute.

Last edited by vsovivi; 06.07.2010 at 13:08:52.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.07.2010, 13:06:45
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Cele doua degete ridicate in sus, din cate stiu eu simbolizeaza coarnele diavolului
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.07.2010, 13:44:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Makavelli Vezi mesajul
Cele doua degete ridicate in sus, din cate stiu eu simbolizeaza coarnele diavolului
Și câte coarne are diavolul? două ca ale unui miel și vorbește ca un balaur? Unul ca un inorog doar că e țap? Trei ca să sfideze sfânta Treime? Patru ca altarul făcut de Moise? Cinci ca steaua cu 5 colțuri? Șase șase șase ca numele sau numărul ei, a fiare? Sau 7 ca a Mielului junghiat? Sau 8 ca ale primei zile din săptămîna sau ca numărul infinitului? Sau 9 ca ale perioadei de sarcină și a fericirilor? Sau 10 cum are fiara cu 7 capete și 10 coarne? Sau 5 ca cele 5 simțuri sau 6 capete că există și al 6-lea simț, închipuirea și născocirea păcatului, sau 11 coarne că 11 apostoli au rămas cu Iisus, unul s-a spânzurat, sau 12 coarne că e vorba de 12 seminții ale fiilor lui Israel, sau 13 că e număr cu ghinion deși este format din cifra 1 și cifra 3 ca simbol al sfiintei Treimi, sau așa mai departe până ajungem la 18 coarne că doar e 6 x 3 deși e vorba de 9 cete în cer și 9 pe pământ căci la început erau 10 în cer și 10 pe pământ.

Deci îți spun eu că dracul are un singur corn, e țap cu un singur corn căci el face numai și numai răutatea și de aia e semeț și îi crește un singur corn, cornul de aur, cornul abundenței... abundența păcatelor și păcătuirilor... deci nu mai fă socoteli între coarne pe degete, dar are doi diversioniști, fiara cu 7 capete și 10 coarne și fiara cu 2 coarne ca ale unui miel și vrăiește ca un balaur...

Și pe mână e simbolizat prin degetul arătător când celelalte degete se țin închise în pumn căci e vorba că îți arată el ție mereu paiul din ochiul tău sau al altuia cu clătire de la starea ta spre „îndreptări” uitând să-și scoată el mai înainte bârna din ochiul său!

Dar dacă e vorba de coarnele melcului? Și nu uita că melcul are ochișori la capătul coarnelor și este și cântecelul:

Melc melc cod-codobelc, scoate coarne bourești și te du la baltă și bea apă caldă și te du la Dunăre și bea apă tulbure... că au tulburat-o... mâțele.

Dar ai de grijă că n-ai să-l recunoști pe diavol după unicul corn, căci de regulă și-l tunde și rămâne chel și spân ca un șarpe... „nevinovat”, ca un „copil naiv” sau ca o „femeie feciorelnică”, sau ca un „îngeraș de lumină” ce și-a ras răutatea, s-a barberit, s-a barbarberit, s-a barbarbarberit... exact ca la mașinile cu manivelă căci a tras pe nas și i-a ieșit barbarbar și-ți câștigă și ție astfel potul... firește dacă tu ești netotul.

Last edited by vsovivi; 06.07.2010 at 14:31:45.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.07.2010, 14:30:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul

Astfel simbolul poate fi interpretat ca un simbol al Biruinței întru Hristos care va face judecata, căci toată puterea i s-a dat în Cer și pe Pământ, iar departarea degetului arătător de cel mic face să apară semnul victoriei, litera V prin unire, deci iată că avem de a face cu un simbol al biruinței întru Hristos.
Hai, mai frate, lasa-ne cu artificii de genul asta...Mai ai putin si interpretazi pozitiv si crucea rasturnata sau svastica. Semnul de mai sus e semn satanic , iubit de orice rocker sau satanist. Chiar daca uneori mai inseamna si chestii lumesti, gen "rock-on " sau “Hook 'em Horns” , in nici un caz nu va fi un semn crestin facut de un preot. [doar daca preotul respectiv nu e mason].
Acest semn era tinut la mare cinste de Anton LaVey, fondatorul bisericii satanice.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.07.2010, 14:41:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hai, mai frate, lasa-ne cu artificii de genul asta...Mai ai putin si interpretazi pozitiv si crucea rasturnata sau svastica. Semnul de mai sus e semn satanic , iubit de orice rocker sau satanist. Chiar daca uneori mai inseamna si chestii lumesti, gen "rock-on " sau “Hook 'em Horns” , in nici un caz nu va fi un semn crestin facut de un preot. [doar daca preotul respectiv nu e mason].
Acest semn era tinut la mare cinste de Anton LaVey, fondatorul bisericii satanice.
Păi crucea răsturnată, inversă, este defapt crucea sfântului Apostol Petru, iar svastica este furată de furer de la moriștile de vânt făcute de moți din lemn copiilor lor, și de inienii vrăjitori care tot de la noi le-au furat, sau voi nu știți că motivele populare sfiinte geometrice erau scrise pe portul nostru popular din vechime? Sau voi nu știți că diavolul te atacă de sub steagul tău cu simbolurile tale ca să-ți fure simbolurile sau să le întineze? Dar vrea defapt să te despartă de iubirea curată... de Credință! Ca să ai vedenii și nebuloase la creier și prin năluciri pripite să-ți baje ura de frate sau de părinți și să te apuci ca prostul să-i judeci spre rău ca să-i urăști și să-i pierzi... să te bucuri de răul altuia... răul Domnului nostru Iisus Hristos... ori a oamenilor nevinovați cum sunt moții sau negrii sau galbenii sau eschimoșii... sau alții, sau să ataci animalele, dobitoacele că cică ele sunt de vină. Păi ele se inspiră de la om... de la păcatele omului au ajuns dobitoacele atăt de dobitoace... că omul dacă s-ar fi sfințit atunci și ele ar fi imitat pe om, căci ele știu să imite exact ca maimuțele... doar omul își imtă idolii.

Last edited by vsovivi; 06.07.2010 at 14:45:28.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.07.2010, 14:50:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dar vrea defapt să te despartă de iubirea curată... de Credință!

Adica iubirea curata presupune sa tii degetele in toate directiile, daca nu poti , adio iubire...

Asa cum iubirea are simbolurile ei , asa si ura. Poate o fi fost odata moara de vant, acum e svastica fascista, in numele careia se ucide. Hai sa luam lucrurile asa cum sunt , nu cum ne-am dori sa fie.

Eu nu as sta sa ma binecuvinteze cineva cu coarnele lui satan... +++
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.07.2010, 14:56:53
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Sunt impins catre doua manifestari!

1. Nu ma mira : in Rusia, nihilismul si ateismul fac casa buna; in raport cu Ortodoxia, un crestin rus poate sa fie oricand nihilist sau ateu. Paradoxal, nu?
2. Ma simt destul de responsabilizat: daca in Rusia pravoslavnica se intampla asemenea lucruri, cu atat mai mult Romania este expusa formelor sataniste ale ateismului sau nihilismului sau chiar satanismului. Sau poate ca nu trebuie sa ne mai comparam.
Si in Rusia pravoslavnica si in Romania ortodoxa macar cu numele, greseslile credinciosilor (păstori si păstoriti) nu aduc nici o umbra peste trupul tainic al lui Hristos. Asta ma face responsabil- sa nu fiu si eu un madular ce se va arunca in foc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.07.2010, 16:36:55
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Makavelli Vezi mesajul
Cele doua degete ridicate in sus, din cate stiu eu simbolizeaza coarnele diavolului

Nu reprezinta coarnele diavolului,este doar un semn nevinovat folosit in gluma pentru amuzament si destindere.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.07.2010, 16:42:41
orenda orenda is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu reprezinta coarnele diavolului,este doar un semn nevinovat folosit in gluma pentru amuzament si destindere.
Cred ca ai dreptate,dar intentia conteza,si intentia aici este rautate.
Dar la urma urmei de ce ne deranjeaza?Le scoatem din Biserica sau ne ducem la alta biserica
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.07.2010, 00:58:27
Sekhmet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu reprezinta coarnele diavolului,este doar un semn nevinovat folosit in gluma pentru amuzament si destindere.
Bravo! Ma distrez sa fac coarnele in fotografi :D.

Last edited by Sekhmet; 07.07.2010 at 01:01:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfantul valentin sau pervertirea unei realitati windorin Generalitati 42 17.02.2013 09:41:17
A inceput perioada Triodului! Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 15.02.2011 12:36:51
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Iar a inceput... alexaa Generalitati 13 08.07.2010 09:51:25
H1N1 si sarutatul celor sfinte andreicozia Reguli in Biserica 56 12.11.2009 13:43:59