Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 22.09.2010, 11:23:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
... Reamintesc ca Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti, deci Biserica Ortodoxa marturiseste fara echivoc ca diferenta intre om si animale nu este nicidecum fiziologica (trupeasca) ci de natura sufleteasca, mai exact doar sufletul omului are spirit (gandire, ratiune). A nu se confunda inteligenta cu gandirea!

...evolutionistii nu pot spune cum a aparut prima celula vie. Teoria evolutionista nu poate nega complexitatea ADN-ului care nu se poate "autoregla" (adica regla singur, caci ar presupune ca materia este inteligenta ceea ce este absurd pentru oprice om de stiinta) pentru a ajunge la acasta diversitate de forme de viata, ci si se poate vorbi mai de graba de o "reglare adaptiva" in baza unor legi impuse de "cineva".
revin cu cateva completari previtoare la ADN... pentru a arata ca evolutionismul nu poate explica originea si complexitatea vietii si nici nu poate infirma creationismul (crestin ortodox)!

O singură celulă umană conține aproximativ 2 metri de ADN. Dar numai 2 centimetri din cei 2 metri reprezintă gene - setul de instrucțiuni necesar pentru crearea proteinelor. Restul ADN-ului a fost denumit "junk ADN", ADN inutil, pentru că s-a considerat - la descoperirea acestuia - că genele sunt suficiente pentru a explica totul în materie de mecanisme celulare.

Când s-a constatat că numărul de gene din celula umană este de aproximativ 25-30 de mii, cu puțin mai multe decât numărul de gene ale viermelui C. Elegans, s-au născut întrebări legate de sursa complexității omului: dacă nu numărul de gene, atunci cine este responsabil pentru superioritatea omului între viețuitoare?

Pe de o parte, faptul că ADN-ul fără gene s-a păstrat fără mutații de-a lungul evoluției este un indiciu al importanței acestuia. Pe de altă parte, studii recente (2006) arată că mare parte din ADN-ul care nu conține gene, deși foarte bine conservat la mamifere, la om a suferit modificări. Aceste observații duc la ipoteza că aceste modificări pot avea un rol determinant în producerea complexității umane și că, în fapt, sunt responsabile pentru acel "ceva" care ne face oameni.

RETINEM: TEORIA EVOLUTIONISTA ARATA CA ADN-UL FARA GENE S-A PASTRAT FARA MUTATII DE-A LUNGUL EVOLUTIEI, CEEA CE MARESTE SI MAI MULT IMPORTANTA DAR SI ORIGINEA APARITEI VIETII!
PENTRU NOI CREATIONISTII CAUZA VIETII ESTE CLARA: DUMNEZEU... IAR STIINTA DESCOPERA DOAR "CUM" SE MANIFESTA VIATA IN TOATE FORMELE SI VARIETATEA EI.

Last edited by Eugen7; 22.09.2010 at 11:27:24.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 22.09.2010, 11:53:32
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
CAUZA VIETII ESTE : DUMNEZEU...
De ce... ?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 22.09.2010, 12:09:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce... ?
Repet: Pentru noi creationistii cauza vietii este Dumnezeu... iar teoria evolutionista nu poate infirma acest lucru (intrucat nu poate spune cum a aparut prima celula vie, care este cauza vietii) ea explicand doar modul in care au evoluat fiintele vii, evident nu in mod intamplator ci pe baza ADN-ului... iar despre ADN am scris mai sus, nu o sa reiau.

Daca stiinta (prin teoria evolutionista) nu poate spune cum a aparut viata... am (putea) intreba si noi (crestinii ortodocsi): "DE CE" (voi ateii) nu acceptati ca Dumnezeu este cazua aparitei vietii (si nu doar a vietii ci si a Universului cu spatiu, timp etc)? (Intrebarea aceasta este retorica evident.)

Last edited by Eugen7; 22.09.2010 at 12:24:44.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 22.09.2010, 12:14:55
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
cauza vietii este Dumnezeu...
De ce... ? (n-am vazut scris ceva care sa explice de ce cauza vietii este Dumnezeu, ai facut un fel de lectie de istorie a geneticii)

Last edited by cocacoc; 22.09.2010 at 12:18:31.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 22.09.2010, 12:35:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce... ? (n-am vazut scris ceva care sa explice de ce cauza vietii este Dumnezeu, ai facut un fel de lectie de istorie a geneticii)
DE CE nu este asa?
Va rog sa contraziceti invatatura crestin ortodoxa a creatiei cu argumente solide, stiintifice in principal (nu pareri personale, subiective... sau filosofie metafizica etc.)

P.S. Am vorbit despre teoria evolutionista... care evident implica genetica (sper ca nu ati citit doar postarea mea de pe aceasta pagina, ci ati urmarit dialogurile de pe pagina anterioara).
Reply With Quote
  #166  
Vechi 22.09.2010, 12:39:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Repet: Pentru noi creationistii cauza vietii este Dumnezeu... iar teoria evolutionista nu poate infirma acest lucru (intrucat nu poate spune cum a aparut prima celula vie, care este cauza vietii) ea explicand doar modul in care au evoluat fiintele vii, evident nu in mod intamplator ci pe baza ADN-ului... iar despre ADN am scris mai sus, nu o sa reiau.

Daca stiinta (prin teoria evolutionista) nu poate spune cum a aparut viata... am (putea) intreba si noi (crestinii ortodocsi): "DE CE" (voi ateii) nu acceptati ca Dumnezeu este cazua aparitei vietii (si nu doar a vietii ci si a Universului cu spatiu, timp etc)? (Intrebarea aceasta este retorica evident.)
Care este de fapt teoria ta despre aparitia si evolutia vietii?
Reply With Quote
  #167  
Vechi 22.09.2010, 13:09:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Care este de fapt teoria ta despre aparitia si evolutia vietii?
Nu am teoria mea proprie. Eu sunt de acord cu ceea ce marturiseste dogma crestin ortodoxa (Sfanta Scriptura, Sfintii Parinti): Dumnezeu este izvorul vietii, El a creat toate formele de viata (vegetale si animale) inclusiv pe om, din pamant (materie) si din acest motiv intre om si animale nu este nici o diferenta fiziologica (trupeasca), ci diferenta intre om si animale este exclusiv de natura sufleteasca, mai precis doar sufletul omului are spirit (ratiune, gandire). (Nu confundam inteligenta cu ratiunea! Inteligente sunt si animalele dar gandirea, ratiunea este proprie doar omului).

Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti, deci dogma ortodoxa crestina nu intra in amanunte despre modul CUM a aparut si s-a dezvoltat viata pe planeta noastra in toata diversitatea ei, ci spune doar ca Dumneze este cauza vietii si EL poarta de grija la toate.

Precum exista concordanta intre stiinta si religie in domeniul lor comun, anume cosmogonia, intocmai exista si o concordanta intre ordinea aparitiei vietuitoarelor pe Pamant. Astfel, atat teoria evolutionista cat si creationismul sustin ca: intai a aparut vegetatia, ca viata a aparut intai in apa, apoi pasarie si animale de uscat si in cele din urma omul (si dupa el nimic).

Teoria evolutionista nu poate spune CUM a aparut viata, prima celula vie... si iarasi nu poate sustine ca evolutia este intamplatoare (repet anume ca ADN-ul se autoregleaza caci asta ar implica ca materia este inteligenta ceea ce este o absurditate pentru orice om de stiinta)... deci nu poate nega "interventia cuiva din exterior" care "impune o reglare adaptiva" ADN-ului in baza unor legi foarte bine stabilite.

Teoria evolutionista nu poate demonstra ca superioritatea omului fata de celelate animale este de origine trupeasca. Pe de alta parte Sfanta Scriptura si dogma ortodoxa crestina spune clar ca superioritatea omului fata de animale este exclusiv datorata sufletului spiritual (adica spiritul nu este diferit de suflet, ci o parte a sufletului). Si animalele au suflet insa fara spirit.

In concluzie teoria evolutionista nu poate fi folosita nicidecum pentru a infirma existenta lui Dumnezeu sau a exclude pronia Sa (grija si controlul) in creatie (cea irationala), asa cum nici Teoria Relativitatii (care implica Big-Bang-ul) nu pot fi folosita pentru a combate cosmogonia Biblica (dimpotriva ele sunt intr-o concordanta perfecta).

Last edited by Eugen7; 22.09.2010 at 13:23:32.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 22.09.2010, 13:38:59
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Smile

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu am teoria mea proprie. Eu sunt de acord cu ceea ce marturiseste dogma crestin ortodoxa (Sfanta Scriptura, Sfintii Parinti): Dumnezeu este izvorul vietii, El a creat toate formele de viata (vegetale si animale) inclusiv pe om, din pamant (materie) si din acest motiv intre om si animale nu este nici o diferenta fiziologica (trupeasca), ci diferenta intre om si animale este exclusiv de natura sufleteasca.
DÓGMĂ, dogme, s. f. 1. Învățătură, teză etc. fundamentală a unei religii, obligatorie pentru adepții ei, care nu poate fi supusă criticii și nu admite obiecții.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 22.09.2010, 13:48:14
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Makavelli Vezi mesajul
DÓGMĂ, dogme, s. f. 1. Învățătură, teză etc. fundamentală a unei religii, obligatorie pentru adepții ei, care nu poate fi supusă criticii și nu admite obiecții.
exact. in postarile mele am confirmat dogma ortodoxa crestina (urmand metodologia Sfintilor Parinti).
Reply With Quote
  #170  
Vechi 22.09.2010, 15:57:25
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
DE CE nu este asa?

Va rog sa contraziceti invatatura crestin ortodoxa a creatiei cu argumente solide, stiintifice
De ce nu ? Pai uite asa .

Ce mai exact sa contrazic ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07