Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.05.2013, 03:55:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Dragă Mihnea, dacă mai citești pe aici, poate te răzgândești și renunți la postul ăsta de un an de zile. Eu zic că o să ți se simtă lipsa aici pe forum, nu se poate spune că nu ai avut un aport substanțial în multe privințe, pe multe (sub)forumuri. Și poate că și tu la rândul tău o să ne simți lipsa, măcar unora dintre noi. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.05.2013, 08:58:44
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihnea, contributia ta face cit jumatate de forum. Imi pare rau daca te-am suparat cu atitudinea mea, dar, pentru mine, alegerile spirituale intre "ofertele" compilate de altii sunt cam echivalente cu a alege intre, de exemplu, logarea pe MATE+Compiz sau KDE3 (DragosP si AlinB pot explica mai clar decit mine la ce ma refer). La mine asa e. Nu ai ce imi face, doar Dumnezeu ma poate salva de la betesugul privirii lumii prin lentile exclusiv livresti si logice. In cercul meu sunt poreclit "debian unstable", cred ca te-ai prins, ca si altii de altfel, de ce.
Domnule profesor Ioan Cezar, aveti dreptate in mare parte. Doar ca banarea lui Mihai este exagerata. Paote si datorita profesiei sale, a intrevazut, in multimea de cazuri rezolvate de la bara, niste adevaruri despre natura umana, pe care nu le poate defini si incadra ca dvs., sau formula ca un duhovnic induhovnicit, dar le poate simti si urma. A ales sa imbratiseze un cadru mai larg decit ce numesc eu "eticheta confesionala {sau politica, sau profesionala, etc., dupa caz} autoaplicata borcanului uman". Ironia soartei, sau, cum ar zice Mihnea, "umorul lui Dumnezeu", face ca eu sa trec la atitudinea lui Mihai de anul trecut, ba chiar cu asupra de masura. Il admir ca a avut acest curaj, inaintea mea, desi atunci staruiam sa se intoarca la credinta afisata. Din nou, daca si flip-flopul meu filosofic l-a scirbit pe Mihnea, imi cer, public si smerit, iertare. Nu pot fi altfel. Deocamdata, cel putin.
Nu cred ca am inteles, totusi, fraza cu "saracii care se lauda cu saracia". Ma simteam oarecum vizat. Pentru mine saracia nu e nici betesug, nici virtute. E ceva care mi s-a intimplat, apoi am scapt de ea, apoi iar s-a intimplat, apoi iar sunt pe cale sa scap de ea, cu voia lui Hashem. Si nu, nu vreau sa fiu bogat, in sensul "sa ai mult mai mult decit ai nevoie". Mi s-ar urca la cap. Ma cunosc prea bine. Prefer intotdeauna autodistrugerea decit coruperea.
Apreciez atitudinea deosebita a d-lui Cristian, precum si a tuturor celorlalti.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 31.05.2013 at 09:04:14.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.05.2013, 12:25:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Un articol excepțional, propus de Marcel_Ionut, tâlcuiește mult mai bine semnificația conflictului permanent dintre anumiți oameni de pe forum.
http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/
Ai scris foarte frumos despre Mihnea. I-ai vazut partea pozitiva. Ce bine ar fi daca s-ar scrie (nu numai tu, dar si altii) la fel de frumos si despre altii de pe forum! Sa gasim in fiecare si partile pozitive.

Si ma intreb de ce reusim sa fim buni si blanzi cu omul numai atunci cand anunta ca se retrage de pe forum? De ce in rest este mereu atata critica?

Am citit si articolul din link despre educarea tinerilor. Eu cred ca este valabil pentru toti. Nu stiu de ce numai de tineri trebuie sa avem asa grija.
Si de altii care sunt obositi sufleteste, care au nevoie de mangaiere si incurajare trebuie sa ne ocupam.

Mi-a placut foarte mult acest fragment:

Daca nu vei deprinde simtaminte firesti, omenesti si crestinesti, si nu vei invata sa privesti viata la fel cu micul David - cu simplitate, bunatate, caldura si iertare - atunci toate scrierile duhovnicesti ortodoxe nu-ti vor fi de nici un folos”[2]. (Pr. Damaschin, „Friends, Byzantines, Countrymen”, in The Orthodox Word, nr. 137, 1987, p. 316)

Sursa: Război întru Cuvânt (http://www.razbointrucuvant.ro/2012/...etelor-tinere/ )

Este exact ceea ce spun si eu. Adeseori vad pe forum chiar si pe cei foarte tineri care vin cu citate grele, teologice, sau alte carti de specialitate, cu lectii bine invatate, dar le lipsesc trairile firesti, normale, omenesti, intocmai ca in citatul de mai sus.

Inainte de orice trebuie sa nu uitam nici un moment sa fim oameni si sa traim sentimentele firesti si omenesti.

In ceea ce-l priveste pe Mihnea, este alegerea lui. A mai avut el astfel de tentative si a revenit.
Nu stiu ce a fost cu banarea acelui user si ce avea scris in semnatura de a deranjat atat.
E bine ca exista si solidaritate pe forum. Vad ca la catolici functioneaza...
Mi-a placut si pilda cu omul lovit si scrisul gandului lui pe nisip, respectiv pe piatra. Bine ar fi sa putem sa facem asa, dar de multe ori se intampla exact invers, pentru ca durerea nedereptatii este mai mare decat recunostinta.
Este tot ceva omenesc, se vede.

Totusi sa nu facem acum din acest fir unul de ridicare in slavi.

P.S. Si eu ma retrag de multe ori pe anumite perioade si scriu mult mai rar decat inainte. E mai bine asa...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 31.05.2013 at 12:32:16.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.05.2013, 15:18:46
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Wow,prezenta catolica pe forum risca sa fie sublima dar sa lipseasca cu desavarsire.Neoprotestantii (Trice l-a rupt pana si pe Bruce Willis la cat de ,,die hard" a fost)sunt deja amintire,musulmani sau evrei poate doar in poze,ateii si-au luat si ei campii,mai sunt eu,florin oltean(o combinatie intre credinte orientale si crestinism cred)si vivi care este neincadrabil in orice categorie,fiind un fel de pasarea paradisului.Inseamna ca,spre implinirea dorintelor colective,forumul are un procentaj de 99,999 la suta ortodox.Adica nu se va mai certa nimeni cu nimeni,oponentii au disparut si sa te certi in lipsa tine de psihiatrie,iar toata lumea se va apleca, finalmente,spre subiecte ortodoxe de interes precum patristica (am si eu o idee fixa).Ii deplang pe dragii de troli,cu nspemii de conturi si personalitati,carora le ramine varianta lui Diogene cu butoiul.Ii mai deplang si pe cei care-si facusera drept unic scop in viata lupta teologico-martirica cu aghiuta din partea,de preferat,vestica a Europei,acum le ramine fie sihastria,fie curatarea ortodocsilor prea moi pt cauza ori o invazie a taramurilor de dincolo de Nadlac.In fata acestei realitati de necontestat nu pot decat,tiptil-tiptil,sa o iau spre munti,pana numa trezesc cu admiratori cu furci,topoare si faclii.Din cand in cand o sa mai trag cu ochiul dupa un trunchi de copac,ciulind urechile la primul semn de pericol.La revedere lume cruda :)) Florine,tu esti in zen iar Vivi deja in Nirvana asa ca veti tine voi steagul sus in continuare.Succes!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.05.2013, 17:55:37
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Wow,prezenta catolica pe forum risca sa fie sublima dar sa lipseasca cu desavarsire.Neoprotestantii (Trice l-a rupt pana si pe Bruce Willis la cat de ,,die hard" a fost)sunt deja amintire,musulmani sau evrei poate doar in poze,ateii si-au luat si ei campii,mai sunt eu,florin oltean(o combinatie intre credinte orientale si crestinism cred)si vivi care este neincadrabil in orice categorie,fiind un fel de pasarea paradisului.Inseamna ca,spre implinirea dorintelor colective,forumul are un procentaj de 99,999 la suta ortodox.Adica nu se va mai certa nimeni cu nimeni,oponentii au disparut si sa te certi in lipsa tine de psihiatrie,iar toata lumea se va apleca, finalmente,spre subiecte ortodoxe de interes precum patristica (am si eu o idee fixa).Ii deplang pe dragii de troli,cu nspemii de conturi si personalitati,carora le ramine varianta lui Diogene cu butoiul.Ii mai deplang si pe cei care-si facusera drept unic scop in viata lupta teologico-martirica cu aghiuta din partea,de preferat,vestica a Europei,acum le ramine fie sihastria,fie curatarea ortodocsilor prea moi pt cauza ori o invazie a taramurilor de dincolo de Nadlac.In fata acestei realitati de necontestat nu pot decat,tiptil-tiptil,sa o iau spre munti,pana numa trezesc cu admiratori cu furci,topoare si faclii.Din cand in cand o sa mai trag cu ochiul dupa un trunchi de copac,ciulind urechile la primul semn de pericol.La revedere lume cruda :)) Florine,tu esti in zen iar Vivi deja in Nirvana asa ca veti tine voi steagul sus in continuare.Succes!
Frate, ai un umor delicios. Eu sunt ancorat in sfirsit in credinta mea personala, cea care mi-a fost ca umbra tacuta, chiar cind incercam sincer si din toata inima sa fiu un bun credincios al credintelor oficial-compilate. Chestia "oficiala" cu care seamana ea cel mai mult este reconstructionismul pagin cu influente vikinge. Am aruncat ura peste bord definitiv, inclusiv ura contra "spalacitilor"; iarta-ma ca i-am numit asa (multumesc fratelui MihaiG si formatiei Turisas, scenei de metal nordic in genere, ca mi-au deschis ochii si inima catre splendida spiritualitate occidentala si nordica precrestina, primul rational, ceilalti pe calea sublimei lor muzici). Niciodata nu am avut mai multa pace interiaora c aacum, desi, cum am scris si pe alt topic lui Mihnea simt o tristete, anume acea de a nu putea sa fiu un prieten adevarat pina la capat. Incerc chiar si sa renunt la meciul semiamical cu bunul umorist si ortodoxul exemplar DragosP pe tema luptei de clasa, eu fiind logic intelectualul proletar, care spune "Frontul Rosu" in gind ca pe mantra. :) Insa, sa stii ca va fi ca in filmele americane, in care fie aia buni, fie aia rai, crezuti total macelariti, se refac miraculos si mai e un ultim cadru cu ei, ridicindu-se din cenusa. Mai exista, de partea catolica, d-ra Noesisaa si d-na nutucutu, pina la intoarcerea Papei, pardon a lui Mihnea, din exil cu ajutorul normanzilor. Iar eu, cu exceptia cruciadelor si arderilor ereticilor, fapte/concepte pe care le detest visceral, si pe care le-as condamna si daca as pleca inapoi in timp, nu voi scuipa unde am lins. O BC cu zero orgoliu autoritar si cit mai putine cai lumesti de atingere a obiectivelor spirituale s-ar apropia mult, pina la identificare, de crestinismul perfect. Sincer.
Si stai linistit, frate, nimeni nu va veni dupa tine cu furci si topoare. Esti unul din stilpii ratiunii si credintei deopotriva pe acest forum. Si sper sa nu pleci. Noi rasaritenii si voi occidentalii suntem ca inima si mintea: avem nevoie unii de altii, chiar mai uniti decit sunt fratii gemeni, spre a fi intregul zbuciumatului om european.
P. S. Nu cred ca forumul va intra pe bune in acalmie discursiv-dialogala. Ia sa se intoarca fanaticii geocentristi sau altii din aceeasi specie, si sa vezi distractie; singele virtual va curge girla; vorba din Star Wars "there're heroes on both sides".
P. P. S. Off-topic: Exista Biblia in gaelica?
P. P. P. S. Adevarul e ca ar fi minunat si ideal ca Mihai sa se reintoarca pe forum. Echilibrul sau, dragostea lui de adevar, sunt efectiv ca diamante greu de gasit. Deasemenea, ar fi ideal si minunat sa renunte Mihnea la acest exil. Frate, zi-le normanzilor sa te aduca inapoi la Roma, chiar daca treba sa ii dea foc.
Mihai si Mihnea, daca cititi aceste rinduri, va rog, intoarceti-va. E nevoie de oameni ca voi aici.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 31.05.2013 at 19:47:17.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.05.2013, 19:09:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce bine ar fi daca s-ar scrie (nu numai tu, dar si altii) la fel de frumos si despre altii de pe forum! Sa gasim in fiecare si partile pozitive.
[...]
Totusi sa nu facem acum din acest fir unul de ridicare in slavi.
E riscant, pentru că omul lăudat poate cădea în ispită. Să nu ispitim pe aproapele, parcă așa se zice.

Deci mai bine să nu scriem frumos despre alții și să-L lăsăm pe Dumnezeu să-i răsplătească în ascuns.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.05.2013, 22:00:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Mihnea, contributia ta face cit jumatate de forum. Imi pare rau daca te-am suparat cu atitudinea mea, dar, pentru mine, alegerile spirituale intre "ofertele" compilate de altii sunt cam echivalente cu a alege intre, de exemplu, logarea pe MATE+Compiz sau KDE3 (DragosP si AlinB pot explica mai clar decit mine la ce ma refer). La mine asa e. Nu ai ce imi face, doar Dumnezeu ma poate salva de la betesugul privirii lumii prin lentile exclusiv livresti si logice. In cercul meu sunt poreclit "debian unstable", cred ca te-ai prins, ca si altii de altfel, de ce.
Domnule profesor Ioan Cezar, aveti dreptate in mare parte. Doar ca banarea lui Mihai este exagerata. Paote si datorita profesiei sale, a intrevazut, in multimea de cazuri rezolvate de la bara, niste adevaruri despre natura umana, pe care nu le poate defini si incadra ca dvs., sau formula ca un duhovnic induhovnicit, dar le poate simti si urma. A ales sa imbratiseze un cadru mai larg decit ce numesc eu "eticheta confesionala {sau politica, sau profesionala, etc., dupa caz} autoaplicata borcanului uman". Ironia soartei, sau, cum ar zice Mihnea, "umorul lui Dumnezeu", face ca eu sa trec la atitudinea lui Mihai de anul trecut, ba chiar cu asupra de masura. Il admir ca a avut acest curaj, inaintea mea, desi atunci staruiam sa se intoarca la credinta afisata. Din nou, daca si flip-flopul meu filosofic l-a scirbit pe Mihnea, imi cer, public si smerit, iertare. Nu pot fi altfel. Deocamdata, cel putin.
Nu cred ca am inteles, totusi, fraza cu "saracii care se lauda cu saracia". Ma simteam oarecum vizat. Pentru mine saracia nu e nici betesug, nici virtute. E ceva care mi s-a intimplat, apoi am scapt de ea, apoi iar s-a intimplat, apoi iar sunt pe cale sa scap de ea, cu voia lui Hashem. Si nu, nu vreau sa fiu bogat, in sensul "sa ai mult mai mult decit ai nevoie". Mi s-ar urca la cap. Ma cunosc prea bine. Prefer intotdeauna autodistrugerea decit coruperea.
Apreciez atitudinea deosebita a d-lui Cristian, precum si a tuturor celorlalti.
Contributie la ce? la criticarea Ortodoxiei credinta de unde a plecat?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.05.2013, 22:07:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamna Hartford stiti ca imaginea pe care o aveti drept avatar este o imagine pietist-catolica a Maicii Domnului care,dpdv ortodox,nu are nici o treaba cu iconografia ortodoxa? :) Stiti ce mi-se pare nedrept? Daca Mihai a fost banat pentru un citat despre un fost patriarh,considerandu-se ceva jignitor,atunci,intreb si eu,de ce nu au fost suspendati si cei care,direct,l-au facut pe actualul patriarh in toate felurile(mason,ecumenist)fara ca cineva sa fi stabilit asta?Sau cei care,mai ales fata de penticostali,au avut atacuri direct la familiile acestora cand asa ceva este clar in afara regulilor forumului?Si as mai avea destule.Daca tot se aplica o masura atunci judecata sa fie la fel,asta este tot.Cat timp ai un forum deschis este evident ca vor veni si cei cu pareri contrare,la fel cum alti ortodocsi merg pe forumuri catolice,de exemplu.Daca nu vrei pareri diferite atunci faci forum cu circuit inchis doar pt ortodocsi,precizand clar asta si nu te va mai deranja nimeni.Mie mi-se par lucrurile foarte simple.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 31.05.2013 at 22:55:23.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.05.2013, 22:56:51
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Doamna Hartford stiti ca imaginea pe care o aveti drept avatar este o imagine pietist-catolica a Maicii Domnului care,dpdv ortodox,nu are nici o treaba cu iconografia ortodoxa? :)
Hehe. Se pare ca unii nu cunosc nici macar definitii de stil care diferentiaza proprioa credinta de a altora.
Nici eu nu sunt de acord cu Mihnea. Da, sustineam si voi sustine principiul ierarhic, cu conditia sa fie meritocrat. Indferent ca se cheama Papa, pastor, episcop, muftiu, Mare Preot, patriarh, catholicos sau maphryono: "omul care vorbeste cu Dumnezeu", sacerdotul, este aici, in rasa umana, din vremuri pentru care istoria nu are nici macar aluzii.
Da, cruciadele au fost batjocorire a credintei, de chiar cei care conduceau institutia "divino-umana". La fel, arderea ereticilor pe rug, sau legalismul timpit. "Stapinii", de fapt dusmanii unei lumi din ce in ce mai controlate nu au nevoie decit de o singura miscare pe tabla de sah: sa infiltreze un Papa, un Dalai Lama, un Patriarh Ecumenic, etc. Cind am vazut ca, de fapt, "linia" unui Papa hotaraste totul, cind Mihnea isi exprimase convingerea ca noul Papa va fi cel de care este nevoie, am realizat aceasta. Imaginati-va un stat global, in care "Papa" predica maselor supusenia fata de autoritatea globala: oile umane se supun. Nu e nevoie de paranoia cipurilor: orice om are un pret. Chiar si/mai ales cei de pe tronurile deciziilor vizibile. In vremea unui Papa, sa fie tolerate bat de joc gen bufoni la ritualul divin, iar a altuia, nu. Bineinteles, credinciosul se supune amindurora.
Ascultarea este seentiala. Dar, fata de Maestru. Duhovnic. Ierarh. Spuneti-i cum vreti, dar acel om trebuie sa dovedeasca ca merita. Nu ca e tare fiindca postul lui il face asa. E ridicol. Si, mai ales, primejdios: intrega specie poate merge in sclavie.
Masele sunt amorale: latrau de placere cind erau intaritate, relicvolatru si eclesiolatru, la cruciade, si latrau de placere, eclesiocid si relicvoclast, cind preotii erau ucisi si aruncati in Loire, ca de, "revolutionarii" le promiteau "libertate, egalitate si mai ales fratie".
Doar omul induhovnicit, si cel pe care Divinitatea ii aduce linga el sunt ancorati ferm in definitia umanitatii. Masele, nu, despotii, fie ei in sutana, nu.
Insa, dupa cum a zis, omul si medicul Mihnea merita nu doar respect. Merita cea mai profunda admiratie si pretuirea nobletii. Il cunosc personal si sustin cu tarie cele afirmate. Chiar daca credintele facute de altii nu mai inseamna pentru mine nimic, si nu vor mai insemna, pina la sfiristul existentei mele terestre. Oameni in nevoie au fost ajutati de el. Fie si cu un simplu sfat, sau chiar o consultatie. Asa incit contributia lui, chiar face cit jumatate de forum.
Un prieten imi spiunea deseori sa folosesc metoda lui "ce ar fi daca"... E un fel de reductio ad absurdum, dar ajuta la a limpezi perceptia asupra multor lucruri. In cazul de fata, daca eu si el am trai in Evul Mediu, probail ca ar ajunge medicul Papei, iar eu, probabil as incerca sa asasinez orice Papa care a proclamat cruciade sau a ars eretici pe rug. Fei si aceasta diferenta, pune clar in lumina incompatibilitatea mea cu anume fel de a crede, nu doar cu credinta in sine, fie ea crestina sau nu, catolica sau nu.
Inca ceva: cind un om este absent, e de bun-simt sa nu fie porcait. E valabil si pentru Mihnea si pentru Mihai.
Bunicul meu a fost avocat, si asemeni lui Mihai, genul de om si avocat care pune mai presus spiritul dreptatii vii de litera justitiei moarte. Diferenta dintre dreptate si justitie e precum dintre un om nascut si o clona. De asemenea, i-am citit postarile si am vorbit mult cu el. Este interesant, dar, pe acest forum, am invatat cel mai mult de la trei oameni, unii din ei foarte diferiti de mine si de credinta mea (de care n u dau socoteala cum este si care este): AlinB, MihaiG/Erethorn, si Scotianul.
Asta e tot ce am de spus.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 31.05.2013 at 23:05:24.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.05.2013, 23:06:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand intri pe site totul este foarte frumos si interesant,bravo celor care au realizat acest lucru.Insa cand intri pe forum lucrurile se schimba radical,una este ce se posteaza pe site si altul este felul discutiilor de pe forum.Si atunci permiteti-mi sa va intreb: care este realitatea, cum inteleg oamenii credinta,este cea din articole sau din discutii?Care este realitatea? Sau site-ul este pt multi doat holul pt deversatea de pe forum pt ca,sincer,sunt diferente foarte mari,par doua lumi foarte diferite.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08