Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2009, 18:43:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cu si despre Parintele Teofil : "Intalniri cu oameni iubitori de Dumnezeu"

Editura Reîntregirea din Alba Iulia , pregătește o carte ce va apărea foarte curând , intitulată "Intâlniri cu oameni iubitori de Dumnezeu" , ce cuprinde interviuri cu și despre părintele Teofil Părăian. Mulțumită celor de la Basilica , putem vedea în premeieră câteva extrase din noua carte. << - Părinte Teofil , nădăjduiți , cu ajutorul lui Dumnezeu , să vedeți ceva în lumea cealaltă în veșnicie ? . Părintele : - Dragă, m-am mai gândit eu la treaba asta singur, că dacă eu doresc să văd lumea aceasta și n-o pot vedea, în veșnicie o să văd lumea care va fi în veșnicie ? Și răspunsul mi-a fost acesta. Dacă Dumnezeu va zice către mine : " Să știi că eu și-n veșnicie pe tine tot așa te las !" , n-aș putea zice altceva , decât "Slavă Ție Doamne, slavă Ție !" >> - * VA URMA
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2009, 21:23:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Editura Reîntregirea din Alba Iulia , pregătește o carte ce va apărea foarte curând , intitulată "Intâlniri cu oameni iubitori de Dumnezeu" , ce cuprinde interviuri cu și despre părintele Teofil Părăian. Mulțumită celor de la Basilica , putem vedea în premeieră câteva extrase din noua carte. << - Părinte Teofil , nădăjduiți , cu ajutorul lui Dumnezeu , să vedeți ceva în lumea cealaltă în veșnicie ? . Părintele : - Dragă, m-am mai gândit eu la treaba asta singur, că dacă eu doresc să văd lumea aceasta și n-o pot vedea, în veșnicie o să văd lumea care va fi în veșnicie ? Și răspunsul mi-a fost acesta. Dacă Dumnezeu va zice către mine : " Să știi că eu și-n veșnicie pe tine tot așa te las !" , n-aș putea zice altceva , decât "Slavă Ție Doamne, slavă Ție !" >> - * VA URMA
<< Adică eu cum sunt, sunt împlinit, nu mai trebuie să am ceva ca să mă împlinesc , sunt mulțumit cu cât este . Știu că alții au mai mult , știu că alții pot mai mult, mă bucur că pot ei și ce nu pot eu, nu mă descurajează cu nimic pentru că viața nu se trăiește prin comparație și nici nu doresc să am ceva ce nu pot avea. Nu eu am venit pe lumea aceasta cu voința mea în situația aceasta de știrbire, de îngăduire, nu eu o să hotărăsc ceea ce urmează în cealaltă vreme a vieții mele și în veșnicie. Vreau ce vrea Dumnezeu cu mine ! >>
*- VA URMA
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2009, 21:48:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
<< Adică eu cum sunt, sunt împlinit, nu mai trebuie să am ceva ca să mă împlinesc , sunt mulțumit cu cât este . Știu că alții au mai mult , știu că alții pot mai mult, mă bucur că pot ei și ce nu pot eu, nu mă descurajează cu nimic pentru că viața nu se trăiește prin comparație și nici nu doresc să am ceva ce nu pot avea. Nu eu am venit pe lumea aceasta cu voința mea în situația aceasta de știrbire, de îngăduire, nu eu o să hotărăsc ceea ce urmează în cealaltă vreme a vieții mele și în veșnicie. Vreau ce vrea Dumnezeu cu mine ! >>
*- VA URMA
-Părinte Teofil, sunteți un om al bucuriei . Ce vă dă temei ca să fiți așa de optimist și tot timpul bucuros ?
<< Cred că toate lucrurile acestea sunt rezultatul vieții pe care am trăit-o. Am sesizat anumite lucruri ca fiind importante. Dacă am citit Noul Testament , m-am oprit la afirmații care țin de bucurie, am luat aminte la cuvintele Domnului Hristos care pun în atenție bucuria, am luat aminte la textele liturgice, m-am oprit în mod special în chestiunile care vizează bucuria și toate acestea mi-au format un orizont în minte, mi-au pus în atenție bucuria cu care m-am întâlnit în scrierile respective și după aceea cred că am avut și eu un fel de formare spirituală care mi-a pus în atenție bucuria. De exemplu, gândindu-mă la textele liturgice, faptul că am auzit la slujbă, "facă-se Doamne untdelemnul acesta untdelemn de bucurie , untdelemn de sfințenie, îmbrăcăminte împărătească, pavăză puternică, izbăvitoare de toată puterea diavolească, pecete nestricată, bucurie a inimii, veselie veșnică" , e deja un câștig pe care altul nu l-a luat în seamă cum l-am luat eu sau cum l-aș fi luat eu ". Și toate astea s-au adăugat cumva la sufletul meu și eu mai mult m-am trezit în lumea asta lucrător de bucurie, decât m-am format ca lucrător de bucurie. Deci sunt niște complexe de gând, niște complexe de simțire , niște complexe de mângâiere, niște lucruri pe care eu nu le-am determinat în general , ci mai mult s-a adăugat la ceea ce sunt eu. >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2009, 22:33:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am avut ocazia sa-l ascult nu demult intr-o conferinta la Timisoara. Ce sa mai zic, cand te intalnesti cu un om al Lui Dumnezeu, se simte harul Lui prezent in mod clar. Se simte IUBIREA.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.11.2009, 00:09:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Despre Părintele Teofil Părăian , în câteva cuvinte scrise de pr. Sabin Vodă

Părintele Teofil Părăian a fost un om al bucuriei , un om care și-a propus să înmulțească bucuria , și credem că a reușit cu prisosință. Darul deosebit al părintelui Teofil de a vorbi și mai ales de a aprofunda cuvintele Scripturii și în special ale Noului Testament , preocuparea pentru cărțile fundamentale ale spiritualității ortodoxe, cum ar fi Patericul și Filocalia , dar și pentru textele liturgice cuprinse în cărțile de slujbă, l-au făcut să fie iubit și în același timp să fie un părinte duhovnicesc cu autoritate și discernământ.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.11.2009, 22:39:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am avut ocazia sa-l ascult nu demult intr-o conferinta la Timisoara. Ce sa mai zic, cand te intalnesti cu un om al Lui Dumnezeu, se simte harul Lui prezent in mod clar. Se simte IUBIREA.
Iată un exemplu luat la întâmplare , dintr-o conferință : "Stimați ascultători , deci avem datoria să fim buni. Dacă suntem buni , într-un fel suntem sfinți, într-un fel suntem și pe calea desăvârșirii.
Când e vorba să fii bun , trebuie să înlături răutatea, căci întâi e nerăutatea. Nu-nseamnă că dacă cineva nu mai e rău , e de fapt bun , ci e , cumva , să zicem așa , la cota zero ; minusurile nu mai sunt, răutatea nu mai este, dar încă nu e si bunătatea. Bunătatea e pozitivă, creștinismul e pozitiv. Creștinismul ne cheamă la realizări , ne cheamă la virtute, nu numai la înlăturarea păcatului. Fiecare dintre noi trebuie să înlăturăm păcatele din conștiința noastră , din viața noastră, din lucrarea noastră, trebuie să înlăturăm tot ceea ce nu vrea Dumnezeu să fie în noi, și apoi să adăugăm virtuțile , între care și bunătatea ." ( Teofil Părăian )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2009, 18:07:25
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Ceva de la pr Teofil, vorbeste despre floarea de colt: "Ea creste pe munte. Creste in locuri la care se ajunge greu si, de aceea, este ceva ce se vede de catre putini si s-ar putea intampla sa nu ajunga nimeni la floarea de colt, la floarea reginei, in anumite locuri, si ea totusi infloreste, pt ca e in firea ei sa infloreasca, pentru ca asa a lasat-o Dumnezeu. Iar cand ajunge totusi cineva la ea, inseamna ca a inflorit si pt acela care o vede si care o culege. Asa trebuie sa fim si noi. Fiind noi ceva unic, trebuie sa avem si noi din gingasia florii. "

CE parere aveti ? E ff fain ! :)

Sau : "Florile aduc bucurie. Sa aducem si noi bucurie. Florile aduc gingasie. Sa aducem si noi gingasie. Florile cele plapande ne indeamna cumva la smerenie. Sa avem si noi smerenie. Florile care sunt mai mari spun ceva despre maretia lui Dumnezeu. Sa spunem si noi ceva despre maretia lui Dumnezeu".

:):)

Sunt citate din cartea parintelui cu titlul "Ganditi frumos", pagina 244.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2010, 15:42:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
<< Adică eu cum sunt, sunt împlinit, nu mai trebuie să am ceva ca să mă împlinesc , sunt mulțumit cu cât este . Știu că alții au mai mult , știu că alții pot mai mult, mă bucur că pot ei și ce nu pot eu, nu mă descurajează cu nimic pentru că viața nu se trăiește prin comparație și nici nu doresc să am ceva ce nu pot avea. Nu eu am venit pe lumea aceasta cu voința mea în situația aceasta de știrbire, de îngăduire, nu eu o să hotărăsc ceea ce urmează în cealaltă vreme a vieții mele și în veșnicie. Vreau ce vrea Dumnezeu cu mine ! >>
*- VA URMA
Ne lipsiti mult, Parinte Teofil!Vorbele pline de iubire"Nu-i asa ca-i fain, Doamne?"Bucuria si lumina pe care o raspandeati,sfintenia care va caracteriza...mi-as dori sa va mai ascult!Nu pot sa fac o alegere, pentru ca tot ce rosteati ne ridica sufletul la Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 12.10.2010 at 15:46:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.10.2010, 22:45:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Teofil Părăian :

Ce ține de Ortodoxie ? De Ortodoxie ține ceea ce e scris în Simbolul Credinței : credința în Dumnezeu Tatăl , credința în Dumnezeu Fiul, credința în Dumnezeu Duhul Sfânt, credința în Biserică, credința în Sfintele Taine, credința în învierea morților, și în viața veșnică. Toate acestea țin de Ortodoxie. Sunt alții care nu cred cum credem noi, și aceia nu au credința ortodoxă. Cei care cred cum credem noi sunt drept-măritori creștini, iar pentru aceia se spune la Sfânta Liturghie:" Pe voi pe toți , drept măritorilor creștini, să vă pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăția Sa , totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2010, 12:57:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce ține de Ortodoxie ? De Ortodoxie ține ceea ce e scris în Simbolul Credinței : credința în Dumnezeu Tatăl , credința în Dumnezeu Fiul, credința în Dumnezeu Duhul Sfânt, credința în Biserică, credința în Sfintele Taine, credința în învierea morților, și în viața veșnică. Toate acestea țin de Ortodoxie. Sunt alții care nu cred cum credem noi, și aceia nu au credința ortodoxă. Cei care cred cum credem noi sunt drept-măritori creștini, iar pentru aceia se spune la Sfânta Liturghie:" Pe voi pe toți , drept măritorilor creștini, să vă pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăția Sa , totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin".
Sa te auda Bunul Dumnezeu.Ganduri bune si dragostea lui Dumnezeu sa se reverse peste voi toti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 22:59:31
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
"Porunca" primilor oameni George.m Din Vechiul Testament 8 19.03.2012 17:56:08
Parintele Arsenie Boca - Despre dragostea lui Dumnezeu fata de oameni cristian67 Intrebari utilizatori 0 08.09.2010 12:09:06
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07