Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 01.08.2010, 23:02:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Mutatia care constituie un avantaj se transmite generatiilor urmatoare, cea care nu, nu. Este foarte simplu. Chiar e. Nu e nevoie de nimic supranatural. De-aia iti tot spun ca selectia naturala nu e intamplatoare.
Tot repeți prostia asta cu selecția care nu e întâmplătoare. Nu mai prelua nemestecat tot ce citești pe siturile ateiste, încearcă să judeci cu mintea ta, oamenii de știință pot fi și proști. Așa cum ți-au arătat alții, selecția naturală e o teorie greșită, natura nu selectează atât de strict cum vor ateii. Și îți repet fiindcă nu ți-a intrat în cap: ca un organ să fie un avantaj, trebuie să fie funcțional, dacă nu e funcțional el constituie un dezavantaj, ori formarea unui organ prin o serie mare de mutații întâmplătoare cere o perioadă mare de timp (nu știu dacă ți-ajung ălea 4 miliarde de ani), timp în care organul este nefuncțional, un rudiment infim (fiindcă mutațiile reprezintă variații extrem de mici de obicei). Și ia în calcul și ce înseamnă mutație, adică un accident și faptul că mutațiile se pot manifesta în absolut orice direcție, nu în direcția dorită de evoluționiști. În cazul unui organ complex ca ochiul, vedem clar cât de absurdă e această credință (nu că în cazul celorlalte organe nu ar fi absurdă).

Tot ce spun aici ia în calcul lucrurile din perspectiva evoluționistă, ceea ce reprezintă o concesie față de cei mai slabi la înțelegere, la atei. O abordare matură și obiectivă pleacă de la considerarea lucrurilor în esența lor, așa cum au făcut Kant și alți filozofi. Ideea că studiind lumea materială putem pricepe sensul lucrurilor e deja o greșeală, fiindcă nu se explică de ce există aceste lucruri și legile după care ele se manifestă.


Citat:

Nu stiu, dar presupun ca as putea afla. Mi-ar lua vreo 5 minute, pe Google. De ce nu o faci tu? Ce sens are sa tot pui intrebarile astea, la care raspunsul e atat de usor de gasit?

Lasa-ma sa ghicesc: acum ca am zis ca nu stiu, asta inseamna ca "mana" aia despre care nu vrei sa imi explici ce inseamna a facut-o, nu?
Asta dovedește credința ta că știința a răspuns sau va răspunde la tot. Ar fi trebuit să știi că știința are enorm de multe necunoscute, iar credința ta e de natură superstițioasă (irațională).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 01.08.2010 at 23:13:44.
  #672  
Vechi 02.08.2010, 10:39:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
tu tot repeti si eu te tot intreb, daca nu-s intamplatoare, cine le controleaza? sau ce, daca te deranjeaza termenul de "cine".
De ce crezi ca e nevoie de cineva care sa controleze anumite procese? Ploaia vine si fara sa fie cineva care sa scuture norii. Tot soiul de lucruri pur si simplu se intampla respectand anumite legi.
  #673  
Vechi 02.08.2010, 11:11:20
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
De ce crezi ca e nevoie de cineva care sa controleze anumite procese? Ploaia vine si fara sa fie cineva care sa scuture norii. Tot soiul de lucruri pur si simplu se intampla respectand anumite legi.
legi de unde? au aparut din ce? cum exista "legile" aste atat de bine definite ca sunt urmate de orice lucru viu sau nu? cum de au aparut? asa spuff? super....
  #674  
Vechi 02.08.2010, 13:45:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
legi de unde? au aparut din ce? cum exista "legile" aste atat de bine definite ca sunt urmate de orice lucru viu sau nu? cum de au aparut? asa spuff? super....
Ok, am ajuns la intrebari chiar grele. Totusi nu vad de ce raspunsul la aceste intrebari ar fi un zeu care se uita la tine in dormitor!
  #675  
Vechi 02.08.2010, 21:56:26
georgiana.gabriela georgiana.gabriela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ok, am ajuns la intrebari chiar grele. Totusi nu vad de ce raspunsul la aceste intrebari ar fi un zeu care se uita la tine in dormitor!
Pentru atei sunt intrebari grele, intr-adevar, chiar tu o recunosti, pentru crestini raspunsul e simplu: Dumnezeu, El este Cel care controleaza totul si ne poarta de grija tuturor.
Ai inca ceva, Dumnezeu nu e pervers, daca asta vrei sa insinuezi cu "uitatul in dormitor", numai o minte cu o imaginatie destul de bogata si in acelasi timp boplnava, "luminata" de diavol, ar gandi asa ceva. Diavolul e cu pacatele, si, dupa cum stin, Dumnezeu e opusul diavolului, deci nu poate fi asa cum gandesc mintile limitate.
__________________
"Gandurile Domnului nu sunt ca si gandurile omului" (Parintele Arsenie Boca)
  #676  
Vechi 02.08.2010, 22:56:25
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pentru ca rezultatul (evolutia) nu vine din una sau alta, ci din amandoua.
dar daca astea sunt ideile pe care le ai despre T.E., nu pot sa zic decat ca nu intelegi ce este T.E. Fara ironie sau misto,
konjirule, nu pot sa spun decat ca nu stii evolutia prea bine, in afara site-ului care am observat ca iti cam place tie. tot ceea ce cercetatorii presupun ca s-a intamplat de la bb incoace o pun pe seama intamplarii. de cand s-a format pamantul, si a aparut prima bacterie, si intamplator a "invatat" sa faca fotosinteza, desi oxigenul era toxic pt toate si au murit, intamplator cateva au "invatat" sa traiasca cu oxigen, si asa mai departe. nu exista nicio lege, oricare ai vrea tu, care sa faca sa-i creasca creier unei bacterii, sau care sa forteze primata sa mearga p 2 picioare sau sa-i creasca deget opozabil? ce lege i-a dat degete ca sa faca ce vrea? ce lege a naturii face chestii de genu? sau care sa faca un dinozaur sa se arunce din copac si sa zboare? tu stii cat timp le ia pasarilor cand sunt mici sa invete sa zboare, si mai ales sa aterizeze? dar dinozaurelul asta era foarte smecher, si-a dat drumul si gata, rezolvat!

Last edited by Anytza; 02.08.2010 at 23:34:41.
  #677  
Vechi 02.08.2010, 23:14:44
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

..........
  #678  
Vechi 08.08.2010, 18:42:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Și îți repet fiindcă nu ți-a intrat în cap: ca un organ să fie un avantaj, trebuie să fie funcțional,
Dupa cum ai comis-o pe thread-ul celalalt, ar trebui sa te retragi din discutiile despre evolutie. Dar e ok, ca emiti afirmatii gresite in serie, ceea ce arata cam cat de mult intelegi dintr-un subiect pe care nu te sfiesti sa il combati de parca chiar ai stii despre ce e vorba.

Din pacate, perseverenta nu tine loc de documentare, sau de intelegere a informatiilor. De exemplu, treaba din citatul de mai sus a fost explicata foarte bine (pe intelesul celor interesati de biologie, nu a biologilor), de Dawkins, in "Climbing mount improbable". Presupun ca nu ai citit-o, asa-i? La fel cum nu ai citit nici alte surse care explica de ce treaba cu "organul functional" e o prostie.

Citat:
konjirule, nu pot sa spun decat ca nu stii evolutia prea bine, in afara site-ului care am observat ca iti cam place tie.
Site-ul respectiv e o sursa excelenta de informatii centralizate despre evolutie, pe care cred ca nu ai petrecut mai mult de cateva minute.

Citat:
tot ceea ce cercetatorii presupun ca s-a intamplat de la bb incoace o pun pe seama intamplarii. de cand s-a format pamantul, si a aparut prima bacterie, si intamplator a "invatat" sa faca fotosinteza, desi oxigenul era toxic pt toate si au murit, intamplator cateva au "invatat" sa traiasca cu oxigen, si asa mai departe. nu exista nicio lege, oricare ai vrea tu, care sa faca sa-i creasca creier unei bacterii, sau care sa forteze primata sa mearga p 2 picioare sau sa-i creasca deget opozabil?
Nu stiu cum se face, ca fiecare lucru pe care il scrii aici, probabil crezand ca scrii argumente, e o dovada ca nu intelegi T.E.

De fapt, nici nu cred ca te intereseaza sa intelegi ceva, avand in vedere faptul ca ignori orice surse de informatie care iti sunt oferite.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #679  
Vechi 09.08.2010, 14:29:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

As dori si eu o opinie evolutionista despre cele scrise in articolul din acest link
http://www.newgeology.us/presentation32.html
Articolul are si bibliografie asa ca este usor pt orcine sa verifice sursele.Mi-as dori ca cineva care este pasionat de evolutionism sa-l studieze fara graba si sa argumenteze,concret,punct cu punct daca cele scrise in el sunt false sau reale.Nu este nici o graba si tocmai de aceea,ca sa evitam raspunsuri superficiale,mi-as dori o analiza fara a fi un termen in timp.Nu ma grabesc.

Multumesc anticipat.
  #680  
Vechi 11.08.2010, 11:20:13
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
As dori si eu o opinie evolutionista despre cele scrise in articolul din acest link
http://www.newgeology.us/presentation32.html
Articolul are si bibliografie asa ca este usor pt orcine sa verifice sursele.Mi-as dori ca cineva care este pasionat de evolutionism sa-l studieze fara graba si sa argumenteze,concret,punct cu punct daca cele scrise in el sunt false sau reale.Nu este nici o graba si tocmai de aceea,ca sa evitam raspunsuri superficiale,mi-as dori o analiza fara a fi un termen in timp.Nu ma grabesc.

Multumesc anticipat.
Asta merita un topic nou.
Totusi, mi-e greu sa cred ca o sa stea cineva sa discute articolul integral. E cam lung! Oricum de undeva trebuie sa incepem.
Subiect închis

Tags
evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre ereziarhi, erezii si combaterea acestora la Sfintele Sinoade Ecumenice tot-Laurentiu Dogmatica 15 11.04.2014 01:40:59
Puncte comune intre catolicism si ortodoxie PadreCory Biserica Romano-Catolica 17 12.04.2008 02:35:49