Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2013, 20:45:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Parintele Jar, parintele Tanase se ocupa de copii orfani si atat.
Nu coboara la nivelul la care a coborat Maica Tereza. Nu au stat/stat pe strada, nu ingijesc leprosi, sau cu alte boli cumplite.
Poate ca este diferenta ca Maica Tereza s-a dus in locurile acelea cu cea mai mare saracie si nevoie.
In viata Sfantului Vasile am citit ca mergea personal sa ingrijeasca leprosii si mai mult decat atat, saruta ranile acestora. In lumea ortodoxa sunt multi Sfinti ce s-au dedicat aproapelui, fiecare in felul sau. Imi vin acum in minte doi Sfinti cunoscuti: Sfantul Ioan Maximovici si Sfantul Luca al Crimeei. Ei nu au fost mediatizati si nu au beneficiat de sprijinul pe care l-a avut Maica Tereza, nici nu si-au dorit macar sa devina cunoscuti pentru aceste fapte bune.

In viata Parintelui Paisie am citit cum petrecea noptile in privegheri, rugandu-se pentru tinerii ce se aflau in pericol, pentru cei ce consumau droguri sau pentru cei ce din lipsa de intelepciune isi puneau in multe feluri viata in pericol, salvandu-i astfel de la moarte.

Subscriu celor spune de Vlad:
Citat:
Maicii Tereza este produsul unui marketing de cea mai inalta calitate si a unor resurse economice cum nu intalnesti in intregul Rasaritul(bisericesc) la un loc.
(asta fara sa sustin ca ea nu a fost un om bun, nu stiu daca a fost sau nu)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.08.2013, 04:12:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu toate acestea, un lucru trebuie sa i-l recunoastem Maicii Thereza: a avut dragoste pentru aproapele. Altfel nu ar fi fost in stare sa faca ceea ce a facut.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.08.2013, 08:48:18
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Parintele Elpidie

Parintele Elpidie ingrijeste in Africa in jur de 1000 de copii (a facut pentru ei 5 orfelinate, scoala, ateliere etc.). Puteti citi despre misiunea lui. Nu salveaza doar vietile acelor copii, ci si al multor altora care sunt sub amenintarea bolilor dar si a credintelor paganesti (cum ar fi vrajitorii care ii omoara si le fura organele).

Un om cu adevarat sfant si care, asa cum s-a zis si mai sus, nu face din lucrarea lui un obiect al marketingului.

Bineinteles, nu stie aproape nimeni de el, cel putin la noi, ce sa mai zicem de vest...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.08.2013, 12:09:06
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

ceva similar în ortodoxie ar putea fi cazul Maicii Gavrilia. Un articol foarte interesant:

http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...aica-gavrilia/
Reply With Quote
Răspunde