Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2016, 19:16:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de davidj Vezi mesajul
Da ca studiu in acelasi timp citesc cate un cap din Noul Testament si 3 din VT.La psalmi e greu de inteles .
Psalmi+un capitol din NT+3 capitole din VT. Sunt impresionat, nu am reusit niciodata asa ceva, intr-o zi/perioada de studiu. Momentan sunt blocat la fix 3 versete din Evanghelia dupa Ioan.Cu cat am dorit sa le inteleg mai mult cu atat am ajuns sa caut si mai mult prin NT si VT si lucrurile au devenit atat de complexe incat tot la cele trei versete am ramas inca. Am vrut sa grabesc putin lucrurile si am trecut la urmatoarele doua versete dar ce credeti? Soc si groaza :) si acelea au legatura cu cele trei versete anterioare si mai adauga o doza de complexitate. Am concluzionat ca m-am grabit si m-am intors doar la primul din cele trei versete. Acum pare a avea si mai multe semnificatii :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 06.01.2016 at 19:24:42.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2016, 21:56:28
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cu cat am dorit sa le inteleg mai mult cu atat am ajuns sa caut si mai mult prin NT si VT si lucrurile au devenit atat de complexe.......
.......Am concluzionat ca m-am grabit si m-am intors doar la primul din cele trei versete. Acum pare a avea si mai multe semnificatii :)
......:)
De, frate, cine te-a pus sa intri in labirintul Scripturii?
Din fericire ai firul Ariadnei...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.01.2016, 12:40:22
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan cand vrei tu poate te uiti pe Ioan 2.23-25. Poti sa le faci, cand ai timp, un profil psihologic al oamenilor descrisi acolo? Promit sa spun si ce am observat eu. M-am gandit ca o solicitare care va contine un apel la pasiunea ta profesionala va fi greu de refuzat :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.01.2016, 12:47:39
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, Pelerinule, pasiunea mea s-a stins. Precum lumina din moartea (ochilor) lupului pe care o canta poetul francez...
Dar voi da curs invitatiei tale, cu multumiri, deindata ce am un mic ragaz.
Toate cele bune, frate!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.01.2016, 12:56:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu iti multumesc, de indata ce imi vei posta tu raspunsul si iti aduc si eu observatiile mele. Dumnezeu iti va randui si darui tot ce iti este de folos Ioan, asa cred eu.Fie ca EL sa te calauzeasca
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2016, 13:08:30
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai intai as vrea sa stabilim daca e vorba despre aceleasi versete.
"Iar cand era in Ierusalim, la sarbatoarea Pastilor...
......
fiindca El Insusi cunostea ce era in om."

Eu folosesc Biblia cu ilustratii, Vol. 7, Versiune diortosita dupa Septuaginta, redactata si adnotata de Bartolomeu Valeriu Anania.

Ne referim la aceleasi versete, frate?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2016, 13:10:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, prima propozitie, citata de tine, este inceputul versetului 23 iar ultima finalul versetului 25.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2016, 13:32:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bun.
Pai, pentru a incerca sa dau un raspuns solicitarii tale, mai intai... ma scarpin in cap!...:)
Imi ceri o treaba foarte complicata, si stii bine asta...:)
Evident ca refuz sa imi asum sarcina, pentru ca imi dau bine seama ca e imposibil sa fac, cu adevarat, ceea ce imi ceri.

Totusi, de dragul prieteniei noastre, hai sa ma prefac ca m-as pune pe treaba. Uite cum as proceda:
1) Mai intai mi-as revedea propriile notite si cartea de identitate a scolii din care fac parte. O evaluare psihologica atarna mai intai de asezarea evaluatorului. Nu poate fi vorba despre o evaluare "obiectiva", universal adevarata, cu pretentie de adevar absolut, ci de una vazuta prin lentilele unei anumite scoli.
2) In al doilea rand mi-as cerceta lentilele personale, care tin de subiectivitatea mea, pentru ca nu sunt odar un reprezentant al unei scoli ci sunt si o persoana cu anumite preferinte/limite/prejudecati/cunostinte/scopuri. M-as hotari, mai intai, ce anume din ale mele sa folosesc in demersul meu, raminind constient ca e conceptia mea subiectiva referitoare la acest subiect.
3) In al treilea rand, daca ma simt si ma consider un psiholog crestin, as face pregatirea oricarui crestin inainte sa cerceteze textul sacru. Rugaciune, post, spovedanie, toate celelalte... Fara a ma sili sa am o viata in adevar nu pot pretinde ca as avea o opinie relevanta fata de subiect.
4) Apoi va trebui sa precizez clar ce scopuri stabilesc pentru efortul meu. Ce anume, strict, voiesc sa ating si sa comunic prin demersul meu.
5) In fine, voi fi constient ca ma ocup cu o lume intreaga, una foarte speciala, a evreilor din vechime, a celor la care vine Insusi Domnul pentru savarsirea dreptatii, a intregii dreptati. Deci trebuie sa ma asigur ca cunosc foarte bine specificul vietii si conditiei acelor oameni, care era cu totul altul decat specificul nostru si al meu. Asta din mult studiu istoric, teologic al acelei societati.
6) In fine, va trebui sa cercetez foarte bine Scriptura si sa procedez la o exegeza, la un studiu etapizat si corelativ, in arii concentrice.
7) Si, ca sa fiu sincer pana la capat, deoarece eu obisnuiesc sa stabilesc un profil psihologic prin dialog cu clientul, prin feed-back permanent, va trebui in sfarsit sa ii intreb si pe ei: ce parere aveti baieti? are sens ce zic eu aici despre voi?

Cam asa ar arata demersul meu daca as avea viata, pasiune, nebunie si chemare de la Dumnezeu sa il fac.
Ori, cum toate astea imi cam lipsesc, ma multumesc, iata, sa iti spun cum as face, la o adica...:)

Last edited by ahilpterodactil; 10.01.2016 at 13:35:00.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2016, 13:46:49
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Well, metodologia arata promitator. Nu am inteles exact daca vei si proceda la aplicarea ei, in viitorul apropiat, pe textului nostru, dar, in cazul in care o vei aplica, promit sa citesc cu mare atentie rezultatul analizei :) Oricum multumiri anticipate.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2016, 21:45:26
davidj davidj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2015
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Psalmi+un capitol din NT+3 capitole din VT. Sunt impresionat, nu am reusit niciodata asa ceva, intr-o zi/perioada de studiu. Momentan sunt blocat la fix 3 versete din Evanghelia dupa Ioan.Cu cat am dorit sa le inteleg mai mult cu atat am ajuns sa caut si mai mult prin NT si VT si lucrurile au devenit atat de complexe incat tot la cele trei versete am ramas inca. Am vrut sa grabesc putin lucrurile si am trecut la urmatoarele doua versete dar ce credeti? Soc si groaza :) si acelea au legatura cu cele trei versete anterioare si mai adauga o doza de complexitate. Am concluzionat ca m-am grabit si m-am intors doar la primul din cele trei versete. Acum pare a avea si mai multe semnificatii :)
Doar citesc, e prima data cand ma apuc de Biblie
Citesc, nu interpretez dar eu sper ca inteles si asa totuai ceva cat de cat, mai apoi sper ca sa si interpretez
Reply With Quote
Răspunde