Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 05.05.2017, 23:44:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Lozinci si clisee. Draga colega, in comunism ai fi ajuns in CC. Rapid! Fara ironie: ai un talent in aceasta directie, absolut breathtaking. Esti genul care nu se intreaba vreodata ceva privind propria credinta (atentie, intotdeauna cei ca tine vor avea o credinta-facuta-de-altii, "closed source" cum se zice in IT). In multe momente si situatii, asta este de admirat: posezi o anume disciplina a convingerilor. La mine si la altii, asa ceva este imposibil by default: pachetele software "disciplina confesionala" si "credinta solida" sint si ramin mascate.
Pentru ca ortodocsii au gasit adevarul, nu se mai intreaba care e. Tu esti inca la faza cu intrebatul, sper sa si gasesti raspunsurile.
Reply With Quote
  #942  
Vechi 05.05.2017, 23:52:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
am si eu o intrebare. din cate stiu papa a retras excomunicarea, iar patriarhul din istanbul anatema. prin 70...
asta nu inseamna ca, teoretic, schisma nu mai exista?
E complicat.
Tehnic vorbind, dupa logica asta, schisma nu a existat niciodata, caci excomunicarile erau o porceala in mare parte intre Humbert si delegatia.
Bula originala de fapt chiar contine laude pentru bizantini.
"For as far as the columns of the imperial power and its honored and wise citizens go, this city is most Christian and Orthodox."
Si replica patriarhului nici nu il include pe Papa sau pe vestici, doar pe tampitii aia 3.
Excomunicarea originala nici nu era valida oricum, ca Papa murise.
Si si daca era, il privea doar pe patriarhul actual.
Dar lumea crestina era deja intr-un razboi rece Est-Vest de 50 de ani, si toate nebuniile ce s-au intamplat in secolele urmatoare au cristalizat ruperea comuniunii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #943  
Vechi 05.05.2017, 23:54:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu ai inteles, era ironica, spune ca asa a ajuns sa nu mai creada in ortodoxie.
...:)) Poate ne lămurește chiar persoana în cauză.
Reply With Quote
  #944  
Vechi 05.05.2017, 23:56:22
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca ortodocsii au gasit adevarul, nu se mai intreaba care e. Tu esti inca la faza cu intrebatul, sper sa si gasesti raspunsurile.
Aha, tu, ortodoxule, nu mai ai întrebări?
Reply With Quote
  #945  
Vechi 06.05.2017, 00:03:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ortodocsii adevarati au doar intrebari retorice.
Reply With Quote
  #946  
Vechi 06.05.2017, 00:16:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Și eu. Dacă subscrie și Cătălin... În esență asta este:

''Știm, dacă avem credința în Biserică și în Sfinții Părinți – Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, și în Sfinții Părinți ai ei, și Sinoade – că în afara Bisericii nu sunt Taine, dar asta nu înseamnă că știu că nimeni din afară nu se poate mântui, fiindcă eu nu știu ce poate și ce nu poate Dumnezeu în afara Bisericii. ''(Rafail Noica)
Am mai scris despre acest pasaj pe forum. In primul rand, stim de doi pagani care au fost trecuti din Iad in Rai, cu rugaciunile a doi sfinti (sfanta Tecla si Sfantul Grigorie). Poate mai sunt si alte cazuri.
In al doilea rand, Parintele Rafail reia spusele IPS Ware, episcop al Patriarhiei Ecumenice in Anglia. Acesta citeaza un scriitor mirean rus din secolul XIX, care sustinea ideea de genul Bisericii invizibile, ca nu stim care sunt granitele Bisericii si cine face parte din ea. O conceptie gresita, care nu a fost reluata de un alt teolog ortodox. Tocmai de aceea am deschis atunci un topic despre granitele Bisericii: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16208
P.S. Acum am citit acolo ca acel citat din IPS Ware a fost dat chiar de tine. Deci aceleasi discutii, care se repeta la infinit.
Reply With Quote
  #947  
Vechi 06.05.2017, 00:31:31
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Să înțeleg că și Părintele Rafail Noica are idei ecumeniste? Încă unul a stuf?
Reply With Quote
  #948  
Vechi 06.05.2017, 00:38:56
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Poate ne lămurește chiar persoana în cauză.
Catalin nu vede cata diversitate e intre granitele ortodoxiei.

Last edited by iana; 06.05.2017 at 00:44:06.
Reply With Quote
  #949  
Vechi 06.05.2017, 01:46:47
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Two great nightmares of mine: Lana Beniko sa fie stabilita de catre echipa Bioware Austin ca fiind betrayer in SWTOR 5.3, si, in viata/lumea reala, Catalin sa ajunga Patriarh BOR, cu Iuliu ca vicar, si Antonia ca arhidiaconita. :))))

Daca stau sa ma gindesc, pe forumul asta cei mai multi din noi, pusi ca personaje intr-un joc gen Mass Effect sau SWTOR, am fi niste cozonaci, nu doar piini, buni de mincat pentru dezvoltatori.

Yeah. Cea mai buna cale de a iesi BOR din CMB este sa il trimitem acolo pe Catalin sa tina un speech. Dupa ce vor ajunge aia sa auda voci in capete, de la atita "ecumenismul vostru este clar de origine protestanta", ne vor ruga in genunchi sa iesim din cemebeu. "Bine, puteti iesi din organizatie. Nu, nu platiti nimic. Numai luati-l pe brasovean de aici, va rugam frumos!".
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #950  
Vechi 06.05.2017, 02:24:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Daca stau sa ma gindesc, pe forumul asta cei mai multi din noi, pusi ca personaje intr-un joc gen Mass Effect sau SWTOR, am fi niste cozonaci, nu doar piini, buni de mincat pentru dezvoltatori.
La cum face Bioware chestiile de ceva timp, probabil ma trezesc intr-o relatie homosexuala cu un krogan, sau ceva.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde