Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2008, 20:19:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Exista??? Si stiu doar cateva tari ortodoxe mai ales cele europene.Mi le puteti spune pe toate? Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2008, 21:18:59
ioana_ema's Avatar
ioana_ema ioana_ema is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2007
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Exista??? Si stiu doar cateva tari ortodoxe mai ales cele europene.Mi le puteti spune pe toate? Multumesc
Din cate stiu conducatorul Bisericii Ortodoxe este Patriarhul Constantinopolului, actualmente IPS Bartolomeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2008, 00:07:03
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Din cate stiu eu, nu exista un lider al ortodocshilor in lume, fiecare tara ortodoxa are patriarhul ei.Capul bisericii ortodoxe esti Iisus Hristos.

Ps. nu stiu exact daca exista liderul Orodoxilor am spus doar ce stiu eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2008, 08:06:52
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Sanctitatea Sa Bartolomeu ar mai mult un "primat" de onoare intre liderii ortodocsi din lume, el nepuntandu-se amesteca in treburile altei biserici autocefale
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2008, 08:38:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cand s-a pus problema pedepsirii preotului de la Timisoara care s-a fi impartasit la o biserica de alta confesiune decat cea ortodoxa, patriarhul bisericii ruse a intervenit cerand anchetarea acelui preot.

Tari cu populatie preponderent ortodoxa: Ruaia si inca vreo cateva tari din CSI, Bulgaria, Serbia (parca, nu stiu sigur!) si Grecia. In rest sunt comunitati ortodoxe prin tarile unde s-au stabilit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2008, 08:50:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cand s-a pus problema pedepsirii preotului de la Timisoara care s-a fi impartasit la o biserica de alta confesiune decat cea ortodoxa, patriarhul bisericii ruse a intervenit cerand anchetarea acelui preot.

Tari cu populatie preponderent ortodoxa: Ruaia si inca vreo cateva tari din CSI, Bulgaria, Serbia (parca, nu stiu sigur!) si Grecia. In rest sunt comunitati ortodoxe prin tarile unde s-au stabilit.
frate SS Alexei nu intervenit obligand BOR o sa-l sanctioneze ci a cerut luarea de atitudine in acel, care ii cu totu alta mancare de peste, si apoi acela nu-i un simplu preot ci IPS Nicolae Corneanu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2008, 08:56:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cand s-a pus problema pedepsirii preotului de la Timisoara care s-a fi impartasit la o biserica de alta confesiune decat cea ortodoxa, patriarhul bisericii ruse a intervenit cerand anchetarea acelui preot.

Tari cu populatie preponderent ortodoxa: Ruaia si inca vreo cateva tari din CSI, Bulgaria, Serbia (parca, nu stiu sigur!) si Grecia. In rest sunt comunitati ortodoxe prin tarile unde s-au stabilit.
si apoi rushii mai au obiceiu sa se bage ca musca-n.... calului
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.09.2008, 08:56:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
... si apoi acela nu-i un simplu preot ci IPS Nicolae Corneanu
Ok, nu ma pricep la rangurile bisericesti. Si apoi, in final, toti sunt preoti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.09.2008, 09:19:40
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana_ema
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Exista??? Si stiu doar cateva tari ortodoxe mai ales cele europene.Mi le puteti spune pe toate? Multumesc
Din cate stiu conducatorul Bisericii Ortodoxe este Patriarhul Constantinopolului, actualmente IPS Bartolomeu.
conduce numai patriarhia lui atat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2008, 11:02:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In cazul IPS Nicolae nu s-a bagat PF Alexei dar s-au bagat cei de la Sfantul Munte Athos si mai anume toti stateretii manastirilor de acolo au cerut caterisirea IPS Nicolae (aici incluzandu-se si staretii manastirilor romanesti).
Bisericile Ortodoxe nu au lider si patriarhul nu este capul bisericii ci intaiul intre arhi-episcopi ca functie onorifica.
In schimb Sfantul Sinod are putere deplina in Bisericile Ortodoxe iar pe plan mondial sinodul pan-ortodox care inseamna cand se strang toti reprezentantii Bisericilor Ortodoxe.
Sfantul Sinod are putere sa cateriseasca chiar patriarhul si aceasta s-a intamplat in istorie de multe ori.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11
Relatiile ortodocsilor cu neortodocsii Hector Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 25 21.11.2009 16:35:22