Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 31.07.2011, 02:09:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Asadar ce se afla in varza murata? Vitamina C sau acidul ascorbic?
...incearca sa fii mai subtila
Reply With Quote
  #382  
Vechi 31.07.2011, 02:18:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
...incearca sa fii mai subtila
Am incercat dar n-ai inteles nimic...

Deci daca te-ai documentat, spune sa invete si altii, care-i diferenta!

Edit: daca nu explici care este diferenta intre vitamina C si acidul ascorbic, inseamna ca iarasi am fost prea subtila chiar si cand am intrebat atat de clar:-)))

Last edited by Melissa; 31.07.2011 at 02:23:24.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 31.07.2011, 02:20:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
serios ? ai croncaneli in stomac si tu ai tras concluzia ca sunt de la rosii ? sa fim seriosi ....STOMACUL TAU E BULIT . e posibil gastrita sau un fost ulcer ( imi dau cu parerea neavind nici o data si pot gresi ) .... asadar hai sa facem un test , vrei ? ia maninca tu morcovi cu rosii IN COMBINATIE ... morcovi rasi cu bulion - etapa 2 , suc de morcovi cu suc de rosii FRESH STOARSE IN CASA , IN COMBINATIE SI MAI PUNE O LINGURA DE ULEI DE MASLINE -etapa 1 ..... putin la inceput si apoi incet incet maresti doza ... si daca nu o sa mai ai croncaneli ( parca ar fi ciori in stomacul tau ) ce o sa spui , hmmmm? ....
rosiile de ce trebuie combinate cu morcovi?
Reply With Quote
  #384  
Vechi 31.07.2011, 02:25:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
rosiile de ce trebuie combinate cu morcovi?
eeeiiii...acuma parca incepi sa vii de acasa! O prima intrebare! Bravo Ovidiu!
Reply With Quote
  #385  
Vechi 31.07.2011, 02:32:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
eeeiiii...acuma parca incepi sa vii de acasa! O prima intrebare! Bravo Ovidiu!
intrebarea am pus-o si mai sus...si asteptam un raspuns
Reply With Quote
  #386  
Vechi 31.07.2011, 02:41:38
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
intrebarea am pus-o si mai sus...si asteptam un raspuns
am dat un prim raspuns .....
multa iubire
ps

Rosiile nu sunt indicate a fi introduse in dieta unui bebelus pana pe la 10-12 luni. Motivul nu sunt posibilele alergii, ci mai degraba aciditatea rosiilor, care poate fi greu de suportat de un stomacel imatur
Rosiile sunt, de fapt, fructe si au un nivel ridicat de aciditate care poate cauza deranjamente stomacale sau chiar eruptii cutanate pe gura si/sau funduletul bebelusului. Mai ales rosiile crude produc aceasta reactie, spre deosebire de rosiile fierte (de exemplu, sub forma de sos de rosii). Cu toate acestea, exista multi bebelusi care au mancat rosii inainte de varsta recomandata si nu au avut nici o problema. Multi parinti dau rosii bebelusilor lor incepand chiar si de la 8 luni.



hai sa vedem ce intelegi din textul de mai sus ? hmmm
multa iubire

Last edited by the_Listener; 31.07.2011 at 02:46:46.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 31.07.2011, 02:57:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ce inseamna nu ai avut ? ai baut cafea ? ai baut alcool ? coca cola ? etc etc etc .... daca ai facut asta MULT TIMP stomacul tau a fost sensibilizat .... asadar daca SE GASESTE ca ai boala DEJA E PREA TARZIU ..... intelegi ce se discuta ?
ca sa iti iasa prostia din capsor ca sunt acide ....
multa iubire


cum ai verificat ca MURATURile acide CARE SCOT CALCIU DIN OASE la tine nu au efect ? ti-a zis mosu de 63 de ani ? offff offff offfff credul mai esti ... ha ha ha ... dar daca e atit de buna DE CE NUMAI LA RECOMMANDARE SI DOAR IARNA? si care tip de varza ? sa nu imi spui alba ca iara o sa te fac habarnist rau ..... e alba? hai nu ma dezamagi si zi ca e rosie si ca pe aia o consumi DAR SA FIE ADEVARUL .OK?


SI CUM O MUREZI ?
faptul ca , contine ce spui tu NU INSEAMNA CA MURATA E BUNA .... POTI SA FACI DIFERENTA ? hai sa iti explic ... daca bagi in organism CEVA FERMENTAT , procesul de fermentatie CRESTE in stomac .... si devine FOARTE acid ... corpul lucreaza BAZIC si ca sa contracareze acidul SCOATE CALCIU DIN OASE ... ...si ficatul si rinichii au de suferit ca sunt incarcati .... asadar te feresTi de rosii ca spui tu ca stau mult in stomac SI DIN FERMENTATIE trec in putrefactie, O TIMPENIE, dar bagi fermentatie care devine putrefactie?????? ... mai studiaza serios ca faci niste lucruri ILOGICE ....
multa iubire
MULTA IUBIRE
ps cred ca Dumnezeu a dat in natura niste muraturi ... DE UNDE LE CULEGI ?
multa iubire

aaaa si de procesul de fermentatie al rosiilor uiti ...sau rosiile nu au un grad ridicat de fermentatie?
gradul de fermentatie al varzei fara sare este mulllt sub cel al rosiilor...iar la combinatia cu morcovul tot nu vrei sa rapunzi

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2011 at 02:59:16.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 31.07.2011, 03:08:33
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
aaaa si de procesul de fermentatie al rosiilor uiti ...sau rosiile nu au un grad ridicat de fermentatie?
gradul de fermentatie al varzei fara sare este mulllt sub cel al rosiilor...iar la combinatia cu morcovul tot nu vrei sa rapunzi
vad ca nu ai priceput asadar uite primul raspuns . mai am si altele dupa ce imi spui ce intelegi de la textul despre rosii postat de mine .... un mic rezumat nu ar strica ...pe liniute ...
CA SA ITI IASA PROSTIA DIN CAP CA SUNT ACIDE .... de aia
nu amice ... orice muratura ESTE MAI ACIDA decit orice leguma acida .... asadar intelegi ? logica ce iti spune ? rosie organism -fermentatie , varza fermentata ( fermentatie ) - fermentatie marita in organism .... sau la tine daca varza e fermentata deja inainte de a o minca, fermentatia ei in organism scade sub actiunea acidului clorhidric ? asta vrei sa spui ?
asta e logica ? sub actiunea acidului clorhidric ? hmmmm
multa iubire
ps rosiile contin fibre ? da sau nu ?
multa iubire
ŽŽIn afara de rosii, sunt si alte fructe si legume rosii bogate in licopen, cum este pepenele rosu, dar proportia continuta este mult mai mica. Peste 80% din licopen din dieta noastra provine din rosii si produsele derivate din rosii, iar administrarea lui in asociere cu uleiul de masline ii creste absorbtia.ŽŽ un citat ca sa vezi ca ce am spus pina acum poti verifica si din alte surse .... ca tot vorbeai ca inlocuiesti cu pepene rosu IL MANINCI CU ULEI DE MASLINE ? HA HA HA....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 31.07.2011 at 03:33:39.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 31.07.2011, 03:43:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
.....
banuiesc ca e varza ALBA murata de nu raspunzi ... dupa ce ca e murata mai e si alba ... dubla greseala ....
asadar daca gresesc in acest caz imi cer scuze inainte , si ma bucur chiar
asadar ia sa vedem un pic despre varza rosie
Varza rosie este, practic, aceeasi specie ca si varza alba, fiind o varietate a acesteia. Dincolo de infatisare, intre varza rosie si cea alba mai sunt insa si alte diferente, invizibile cu ochiul liber, dar extrem de importante.

De pilda, daca varza alba ca are un continut de vitamina C mai mare decat portocalele, varza rosie contine de pana la... 6-8 ori mai multa vitamina C decat surata ei alba, fiind un adevarat concentrat din aceasta vitamina.

Pigmentii care dau culoarea rosie acestei legume au un rol foarte important ca medicament.


cine ti-a recomandat varza ti.a spus si de culoare ? si de DIFERENTE ? HAIDE SPUNE-MI DA ca e adevarat ca sa vad si eu un adevar la tine ..... ce zici ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 31.07.2011 at 03:46:31.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 31.07.2011, 04:00:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul

vad ca nu ai priceput asadar uite primul raspuns . mai am si altele dupa ce imi spui ce intelegi de la textul despre rosii postat de mine .... un mic rezumat nu ar strica ...pe liniute ...
CA SA ITI IASA PROSTIA DIN CAP CA SUNT ACIDE .... de aia
nu amice ... orice muratura ESTE MAI ACIDA decit orice leguma acida .... asadar intelegi ? logica ce iti spune ? rosie organism -fermentatie , varza fermentata ( fermentatie ) - fermentatie marita in organism .... sau la tine daca varza e fermentata deja inainte de a o minca, fermentatia ei in organism scade sub actiunea acidului clorhidric ? asta vrei sa spui ?
asta e logica ? sub actiunea acidului clorhidric ? hmmmm
multa iubire
ps rosiile contin fibre ? da sau nu ?
multa iubire
ŽŽIn afara de rosii, sunt si alte fructe si legume rosii bogate in licopen, cum este pepenele rosu, dar proportia continuta este mult mai mica. Peste 80% din licopen din dieta noastra provine din rosii si produsele derivate din rosii, iar administrarea lui in asociere cu uleiul de masline ii creste absorbtia.ŽŽ un citat ca sa vezi ca ce am spus pina acum poti verifica si din alte surse .... ca tot vorbeai ca inlocuiesti cu pepene rosu IL MANINCI CU ULEI DE MASLINE ? HA HA HA....
multa iubire
faptul ca rosiile contin fibre tot nu ma convinge...si ca se elimina repede la fel nu ma convinge ... si varza contine destul de multe fibre...si nu uita varza murata are B12
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 05:20:29
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Cum sa ai un ficat sanatos dupa o vara de excese absolutep0wer Generalitati 1 31.08.2010 08:09:11
Un copilas are nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a fi sanatos! cosminelu2006 Umanitare 2 11.06.2009 13:37:54