Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2011, 16:57:54
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit ciudatenie

Ieri eu si cu sotul meu am fost sa ne spovedim la duhovnicul nostru.....mergem aproape in fiecare luna la spovedanie. Azi dimineata pe la 4:30 am auzit in casa un zgomot si m-am trezit brusc din somn. Nu m-am ridicat imediat din pat ci am mai stat vreo doua minute si am asteptat.....m-am gandit ca poate am visat....nu visasem. Pe hol, jos, pe podea, era umbrela care initial fusese sus pe polita cuierului. Ceea ce m-a speriat, insa, a fost distanta prea mare dintre cuier si locul unde era, acum, umbrela. Era la 1,30 m de cuier.....ca si cum ar fi avut aripi sa "zboare". Nu s-a trezit nimeni din familia mea ca sa presuspun ca ar fi miscat-o ei din locul in care ar fi cazut initial asa ca.....nu stiu ce sa cred!!! Doamne pazeste-ne de cursele diavolesti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2011, 17:16:59
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

„Cel ce te arăți fățarnic și nevăzut pentru viclenie”. Diavolul mai face dintr-ăstea, mai pocnește în dulap, mai sparge becul, mai lovește geamul, mai trântește ușa, mai spulge perdeaua și altele...

Nu te neliniști, ție nu îți poate face nimic, zici „Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă pe mine păcătosul/păcătoasa” și toți vrăjmașii pier. La numele Domnului nici un diavol nu rezistă.

Apropo, știi sigur că a fost ăl viclean? Nu e cumva umbrelă dintr-aceea fără mâner încovoiat, ci ca un simplu băț ? Nu cumva podeaua e înclinată și din gresie și poate aluneca ușor pe ea ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 13.02.2011 at 17:20:25.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2011, 17:32:54
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Spune-i duhovnicului si iti va da buna invatatura. Cine stie, poate ai uitat vreun pacat grav sau iti vine foarte foarte greu sa-l marturisesti. E o simpla parere.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2011, 17:34:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ieri eu si cu sotul meu am fost
Iertați-mi îndrăzneala unui sfat frățesc: spuneți invers: "soțul meu și cu mine". Pare un detaliu minor și totuși veți câștiga ENORM învățându-vă să spuneți, de fiecare dată, astfel. Un exercițiu spiritual ușor de făcut.

Citat:
sa ne spovedim la duhovnicul nostru.....mergem aproape in fiecare luna la spovedanie. Azi dimineata pe la 4:30 am auzit in casa un zgomot si m-am trezit brusc din somn. Nu m-am ridicat imediat din pat ci am mai stat vreo doua minute si am asteptat.....m-am gandit ca poate am visat....nu visasem. Pe hol, jos, pe podea, era umbrela care initial fusese sus pe polita cuierului. Ceea ce m-a speriat, insa, a fost distanta prea mare dintre cuier si locul unde era, acum, umbrela. Era la 1,30 m de cuier.....ca si cum ar fi avut aripi sa "zboare". Nu s-a trezit nimeni din familia mea ca sa presuspun ca ar fi miscat-o ei din locul in care ar fi cazut initial asa ca.....nu stiu ce sa cred!!! Doamne pazeste-ne de cursele diavolesti!
Dacă tot sunteți superstițioasă, de ce nu credeți că un înger a deplasat acea umbrelă ? Tot ce poate face diavolul, poate și îngerul. Este echiprobabil. Eu aș fi înclinat să cred că a fost îngerul, care a vrut să-mi arate că nu mai am nevoie de nici o umbrelă. În plan spiritual, cea mai bună umbrelă este Harul Duhului Sfânt, care vine prin Sfintele Taine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.02.2011 at 17:38:52.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2011, 17:51:02
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;337096]Iertați-mi îndrăzneala unui sfat frățesc: spuneți invers: "soțul meu și cu mine". Pare un detaliu minor și totuși veți câștiga ENORM învățându-vă să spuneți, de fiecare dată, astfel. Un exercițiu spiritual ușor de făcut.



Dar poate ca femeia are rolul de lider. Mie mi se pare normala exprimarea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2011, 17:53:42
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Dar poate ca femeia are rolul de lider. Mie mi se pare normala exprimarea.
Facerea 3:16 - „[...] atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2011, 17:54:46
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Facerea 3:16 - „[...] atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni”
Nu zau ! Ca doar suntem animale nu ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2011, 17:54:54
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
„Cel ce te arăți fățarnic și nevăzut pentru viclenie”. Diavolul mai face dintr-ăstea, mai pocnește în dulap, mai sparge becul, mai lovește geamul, mai trântește ușa, mai spulge perdeaua și altele...

Nu te neliniști, ție nu îți poate face nimic, zici „Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă pe mine păcătosul/păcătoasa” și toți vrăjmașii pier. La numele Domnului nici un diavol nu rezistă.

Apropo, știi sigur că a fost ăl viclean? Nu e cumva umbrelă dintr-aceea fără mâner încovoiat, ci ca un simplu băț ? Nu cumva podeaua e înclinată și din gresie și poate aluneca ușor pe ea ?
Nu e inclinata podeaua iar gresia nu e lucioasa ca sa fi alunecat pe ea.......e o umbrela ca un simplu bat dar a fost inchisa.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2011, 17:58:03
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu e inclinata podeaua iar gresia nu e lucioasa ca sa fi alunecat pe ea.......e o umbrela ca un simplu bat dar a fost inchisa.
Hmmm... vineri seara de la 10 la 12 este o emisiune foarte interesanta pe Discovery Channel- " A haunting" ( fenomene paranormale ) pe care o urmaresc de fiecare data.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2011, 17:59:45
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Hmmm... vineri seara de la 10 la 12 este o emisiune foarte interesanta pe Discovery Channel- " A haunting" ( fenomene paranormale ) pe care o urmaresc de fiecare data.
Minciuni. În primul rând nu există fantome, în al doilea rând nu poate budistul sau păgânul indian să scape de drac.

Am văzut și eu emisiunile acelea, foarte multe prostii!

Eu încă n-am auzit în România de o casă care să rămână îndrăcită după ce a fost făcută sfeștanie în ea de către un preot ortodox.

În America, adică în Mega-Sodoma că altfel nu pot numi acea țară, poate or fi mai mulți draci care în nici un caz nu vor ieși din casă doar că vine un glumeț de șaman indian sau budist sau catolic fricos căci de multe ori e dat la acea emisiune „și casa a rămas în continuare bîntuită”.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 13.02.2011 at 18:05:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare