Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2012, 16:24:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Una din cauzele disputelor ce apar pe acest forum tine de modul in care ne asumam pana la urma postura "anonimatului". Unii o facem din mandrie, altii din smerenie, altii poate pentru a putea imparti cu mai mare usurinta "palme si suturi" (virtuale desigur) etc.

Daca inaintea celorlalti useri putem ramane anonimi, inaintea Domnului nu exista anonimat. El cunoaste cel mai bine patimile si virtutile, gandurile rele sau gandurile bune, care ne anima si pe care le facem manifestate aici.

Cred ca trebuie sa fim constienti ca vom da seama inaintea Domnului pentru toate cuvintele desarte pe care le scriem chiar si pe acest forum.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2012, 20:28:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ne aflăm într-un spațiu public și deseori avem discuții în contradictoriu fie cu ortodocșii, fie cu eterodocșii. Aici vreau să spun ceva important despre primul caz.
Oamenii mai sufletiști, care au venit aici cu mari speranțe în găsirea unui loc aparte, unde se află ortodocși practicanți și oarecum cunoscători în ale teologiei, au constatat cu dezamăgire că nu au ajuns tocmai într-un locaș al sfințeniei și au hotărît după scurt timp să plece.
... ci despre cei care suferă la modul cronic de boala mîndriei sau a unei forme derivate din mîndrie. Este foarte periculos să te contrazici cu ei fiindcă nu știu să dialogheze creștinește în contradictoriu. Sînt extraordinar de viciați - vorbim de patimă, nu de simplul păcat al mîndriei în care mai toți cădem uneori - și se află exact înaintea penultimului pas din cele 12 trepte ale păcatului, anume deznădejdea.
Acum mai mult timp un parinte, parintele Iulian Nistea din Paris, mi-a spus ca din experienta lui a constatat ca forumurile nu sunt folositoare unui credincios pentru ca pe forumuri intra diverse persoane, cu diverse conceptii.
In legatura cu acest forum cu cateva saptamani in urma un preot ma sfatuia sa nu mai intru pentru ca e un forum cu o orientare in general ecumenista. Din fericire lucrurile s-au mai schimbat in ultimul timp, nu mai sunt eterodocsi atat de agresivi.
Legat cei ce intra pe forum, foarte rar intra un eterodox ca sa afle despre credinta ortodoxa, majoritatea au deja conceptiile formate si doresc sa isi propovaduiasca invataturile. In multe cazuri nu e vorba doar de invataturile cultului lor, ci de invataturile ecumeniste. Daca nu sunt agresivi e o discutie cat de cat pasnica, problema e ca unii sunt agresivi in a-si impune conceptiile. Din pacate erau incurajati (dupa cum am mentionat situait as-a schimbat in bine in ultimul timp) si de atitudinea unor ortodocsi care aveau si ei conceptii ecumeniste. Desigur ca dupa caz trebuie aplicata blandetea, doar daca nu te ataca el intai.
Cat despre faptul ca ei sunt crestini si isi pierd credinta aici nu prea sunt de acord, sunt de acord doar cu partea cu deznadejdea. Daca un hindus isi pierde credinta in Shiva nu inseamna ca ii folosea la ceva credinta aceea, pentru ca unii impart oamneii in atei si credinciosi in ceva. La fel, credinta eterodoxa oricum e gresita si nemantuitoare daca nu conduce la Biserica lui Hristos. Mai mult, crestinis erau numiti cei ce erau si botezati, iar BO nu recunoaste botezul si Sfintele Taine in afara ei.
Per total problemele aduse de tine in discutie sunt de folos si constructive.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2012, 22:32:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Țin minte cum Sfîntul Paisie de la Sihla ne sfătuia că dacă ne aflăm într-o lungă discuție cu fratele nostru și vedem că acesta peristă în greșeală, indiferent dacă noi avem dreptate, să-i spunem: "frate, tu știi cum zici" și să încheiem dialogul cu el.

E bun cuvantul Parintelui Paisie. De luat aminte. E drept ca polemicile sterile nu sunt ziditoare, nu folosesc nimanui; nici celor implicati in ele, nici celor ce le sunt martori.
De multe ori vedem cum multi, intrand pe acest forum, crezand ca sunt marturisitori desavarsiti ai dreptei credinte, sunt de fapt marturisitori ai propriilor lor patimi. Pentru ca din vistieria inimii nu pot scoate ceea ce nu ai; nu pot face pe iluzionistii.
Dar, slava Domnului, sunt printre noi oameni care stiu sa iubeasca, care dau marturie adevarata (nu inchipuita) despre Hristos. Datorita lor, sunt semanate din belsug in acest forum semintele dragostei. Acum, fiecare poate sa afle ceea ce cauta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.02.2012, 14:25:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum mai mult timp un parinte, parintele Iulian Nistea din Paris, mi-a spus ca din experienta lui a constatat ca forumurile nu sunt folositoare unui credincios pentru ca pe forumuri intra diverse persoane, cu diverse conceptii.
In legatura cu acest forum cu cateva saptamani in urma un preot ma sfatuia sa nu mai intru pentru ca e un forum cu o orientare in general ecumenista. Din fericire lucrurile s-au mai schimbat in ultimul timp, nu mai sunt eterodocsi atat de agresivi.
Nu ești singurul care a primit acest sfat...eu primit acest sfat de la mai multe persoane. În concluzie pe cei care au părăsit forumul să nu-i mai bocim, ci să ne bucurăm pentru ei. Au făcut o alegere bună, chiar dacă unii spun că ne hrăneau vorbele lor. Dar oare de ei nu ne pasă...numai de noi ne pasă?

Cel care a ieșit afectat de pe forum - ține numai și numai de el - de cum percepe și interpretează informția de aici. Fiecare dintre noi este artistul vieții lui și de fiecare dinte noi ține cu ce ochi și cu ce gânduri primim informația și cum ne vom folosi de ea pe viitor. Un om care pe toate le privește cu gând bun și smerenie nu poate fi afectat, ci trece mai departe, pe cele rele le lasă, iar cu cele bune se hrănește. Cu ce sunt eu mai presus decât "eterodocșii"?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2012, 15:04:55
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum mai mult timp un parinte, parintele Iulian Nistea din Paris, mi-a spus ca din experienta lui a constatat ca forumurile nu sunt folositoare unui credincios pentru ca pe forumuri intra diverse persoane, cu diverse conceptii.
In legatura cu acest forum cu cateva saptamani in urma un preot ma sfatuia sa nu mai intru pentru ca e un forum cu o orientare in general ecumenista. Din fericire lucrurile s-au mai schimbat in ultimul timp, nu mai sunt eterodocsi atat de agresivi.
Legat cei ce intra pe forum, foarte rar intra un eterodox ca sa afle despre credinta ortodoxa, majoritatea au deja conceptiile formate si doresc sa isi propovaduiasca invataturile. In multe cazuri nu e vorba doar de invataturile cultului lor, ci de invataturile ecumeniste. Daca nu sunt agresivi e o discutie cat de cat pasnica, problema e ca unii sunt agresivi in a-si impune conceptiile. Din pacate erau incurajati (dupa cum am mentionat situait as-a schimbat in bine in ultimul timp) si de atitudinea unor ortodocsi care aveau si ei conceptii ecumeniste. Desigur ca dupa caz trebuie aplicata blandetea, doar daca nu te ataca el intai.
Cat despre faptul ca ei sunt crestini si isi pierd credinta aici nu prea sunt de acord, sunt de acord doar cu partea cu deznadejdea. Daca un hindus isi pierde credinta in Shiva nu inseamna ca ii folosea la ceva credinta aceea, pentru ca unii impart oamneii in atei si credinciosi in ceva. La fel, credinta eterodoxa oricum e gresita si nemantuitoare daca nu conduce la Biserica lui Hristos. Mai mult, crestinis erau numiti cei ce erau si botezati, iar BO nu recunoaste botezul si Sfintele Taine in afara ei.
Per total problemele aduse de tine in discutie sunt de folos si constructive.
Nu cred ca ecumenismul nu duce la mantuire !

Argumentatia e foarte simpla : Dumnezeu iubeste diversitatea, si nu e fundamentalist, de aceea a lasat el, si a creat Lumea,chiar Universul, cu o asa bogatie de specii de animale, plante, culori, obiecte...pentru ca a vazut ca diversitatea e buna !
La fel si in cazul religiilor, exista diversitate ! Si in functie de cultura si deschiderea noastra,ne putem situa pe diverse paliere de intelegere a manifestarilor sacrului,in diverse ere si spoci cultural-istorice !
Cred ca, o viziune habotnica,fundamentalista, nu este una crestina ,bazata pe iubire intre frati ! Mai degraba este una a urii si a ingustimii de minte !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2012, 19:01:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca ecumenismul nu duce la mantuire !

Argumentatia e foarte simpla : Dumnezeu iubeste diversitatea, si nu e fundamentalist, de aceea a lasat el, si a creat Lumea,chiar Universul, cu o asa bogatie de specii de animale, plante, culori, obiecte...pentru ca a vazut ca diversitatea e buna !
La fel si in cazul religiilor, exista diversitate ! Si in functie de cultura si deschiderea noastra,ne putem situa pe diverse paliere de intelegere a manifestarilor sacrului,in diverse ere si spoci cultural-istorice !
Cred ca, o viziune habotnica,fundamentalista, nu este una crestina ,bazata pe iubire intre frati ! Mai degraba este una a urii si a ingustimii de minte !
amice Hristos a zis: un Domn, O CREDINTA, un botez. Deci nu mai multe credinte (religii). Imi poti spune tu unde este legatura intre Iisus Hristos si Vishnu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.02.2012, 09:42:23
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice Hristos a zis: un Domn, O CREDINTA, un botez. Deci nu mai multe credinte (religii). Imi poti spune tu unde este legatura intre Iisus Hristos si Vishnu?
ecumenismul nu inseamna prozelitism pentru alte religii, nici saritura in barca altora,ci insemana ca ramanand in religia ta pe care o respecti,sa ai intelegere,si nu ura, si fata de alte religii si culte !
Chiar daca noi,crestinii, consideram religia noastra ca fiind superioara,nu numai ca trebuie sa manifestam toleranta fata de cultele crstine, ci si intelegere fata de celelalte religii,pe care sa le vedem ingaduite de Domnul,pentru epoca si rasa umana respective !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.02.2012, 10:02:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Argumentatia e foarte simpla : Dumnezeu iubeste diversitatea, si nu e fundamentalist, de aceea a lasat el, si a creat Lumea,chiar Universul, cu o asa bogatie de specii de animale, plante, culori, obiecte...pentru ca a vazut ca diversitatea e buna ! La fel si in cazul religiilor, exista diversitate ! Si in functie de cultura si deschiderea noastra,ne putem situa pe diverse paliere de intelegere a manifestarilor sacrului,in diverse ere si spoci cultural-istorice !Cred ca, o viziune habotnica,fundamentalista, nu este una crestina ,bazata pe iubire intre frati ! Mai degraba este una a urii si a ingustimii de minte !
Hristos a vestit un mod de existenta la care ii chema pe oameni. Desigur ca stilul nostru de viata are dimensiune spirituala - culturala si bineinteles ca un roman nu se manifesta identic cu un chinez, insa , in lumea ortodoxa exista o unitatea spirituala fara uniformizare culturala si diversitate culturala fara fragmentare spirituala. Identitatea spirituala e doar una, caci e identitate in Hristos, care e unic si presupune o innoire a identitatii personale prin viata in Hristos. Asta presupune Ortodoxia, o credinta a purtatorilor de Hristos si credem in acest unic Adevar.

Last edited by ioanna; 24.02.2012 at 10:10:15.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.02.2012, 13:20:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ecumenismul nu inseamna prozelitism pentru alte religii, nici saritura in barca altora,ci insemana ca ramanand in religia ta pe care o respecti,sa ai intelegere,si nu ura, si fata de alte religii si culte !
Chiar daca noi,crestinii, consideram religia noastra ca fiind superioara,nu numai ca trebuie sa manifestam toleranta fata de cultele crstine, ci si intelegere fata de celelalte religii,pe care sa le vedem ingaduite de Domnul,pentru epoca si rasa umana respective !
Din cate am inteles esti foarte tanar, deci ai tot timpul sa iti cizelezi conceptiile (totusi, timpul incepe acum). Nu ai inteles despre ce e vorba cand se spune de ecumenism, nu despre urarea altor oameni. Am observat ca multi credinciosi care au aceste conceptii isi alimenteaza intelegerea din informatii aparute doar in ultimii ani, nu citesc si vietile sfintilor, sau alte carti din trecut.
Invatatura ortodoxa e gata facuta, nu e nevoie sa o concepem noi, trebuie doar sa o aplicam.
In legatura cu topicul si forumurile, eu am inteles ca parintele se referea la faptul ca unii au tot felul de idei personale, diferite de adevar si e si o pierdere de vreme (ca oricum nu isi schimba conceptiile) si unii se supara ca nu le accepti ideile si devin mai agresivi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.02.2012, 19:35:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Hristos a vestit un mod de existenta la care ii chema pe oameni. Desigur ca stilul nostru de viata are dimensiune spirituala - culturala si bineinteles ca un roman nu se manifesta identic cu un chinez, insa , in lumea ortodoxa exista o unitatea spirituala fara uniformizare culturala si diversitate culturala fara fragmentare spirituala. Identitatea spirituala e doar una, caci e identitate in Hristos, care e unic si presupune o innoire a identitatii personale prin viata in Hristos. Asta presupune Ortodoxia, o credinta a purtatorilor de Hristos si credem in acest unic Adevar.
Perfect de acord,cu cele afirmate de tine !
Doar am zis si eu ,ca noi crestinii, consideram religia noastra o forma superioara de spiritualitate.
Insa acest crez ,nu trebuie sa ne duca la o conceptie autosuficienta si aroganta in raport cu celelalte religii ale omenirii,astfel incat sa consideram ca celelalte miliarde de islamisti,sintoisti,budisti,taoisti,mozaici...si cati or mai fi, sunt fara drept de aple, condamnati la flacarile Iadului !
Nu cred ca Marele Arhitect al Universului (slava Lui in veci !) ar fi creat aceste religii necrestine ,numai pentru a-i condamna pe fratii nostrii !!!
Si unde mai pui, ca fiecare din aceste religii necrestine, preamareste binele,binele fiind comandamentul moral suprem care uneste ca un fir rosu toate religiile lumii !!!
Cred ca Marele Creator e mai tolerant,acolo unde noi oamenii ne permitem libertatea de a crea inchizitii si arderi pe rug !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iahovistii-crestini? Hartford Secte si culte 139 13.04.2011 19:10:28
Sfântul Ioan Gură de Aur despre asemănarea și deosebirea dintre rai și Scriptură NECTARIE Despre Sfanta Scriptura 0 26.01.2011 14:05:08
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58