Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.02.2012, 22:19:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Multumesc din suflet pentru sfaturi.
O sa citesc chiar acum ce mi-ati dat.
Nasul meu este crestin-ortodox practicant...merge la multe biserici,se roaga,pune lumanari,acatiste....A fost la Muntele Athos.
I-a spus cineva ca preotii si cei din conducerea Bisericii ne ascund acest adevar al activarii chakrelor....asta vreau....sa-i spun ca nu e adevarat ce i s-a spus dar nu stiu nimic legat de acest subiect. I-a spus acea persoana ca si in Biserica exista pictat al 3 lea ochi.
Mi-a spus mai multe dar le-am uitat. Doamne ajuta!!
E amuzantă suspiciunea de conspirație a Bisericii prin ”ocultarea” învățăturii despre chakre. Adică n-a ascuns faptul că un credincios poate dobândi harul Duhului Sfânt și ascunde ”marile” descoperiri ale yoghinilor! Ca să nu mai vorbesc de îndumnezeirea prin har și alte bunătăți pe care le poate dobândi oricine îndrăznește să-l creadă pe Hristos până la capăt, lepădându-se de sine prin iubire și asceză continuă.
Caryna, Biserica cunoște primejdiile la care se expune cineva care accesează lumea duhurilor, legat fiind de un trup pătimitor și o minte slabă, neluminată de har. Practic, inviți răul să-ți invadeze viața, instalându-se confortabil ca într-un loc unde e bineprimit. Și după o vreme începi să-ți dai seama că trăiești într-o mică enclavă a întunericului în lumea noastră și nu mai știi cum să scapi din închisoarea demonică în care ai intrat singură și nesilită de nimeni. Ai grijă cui deschizi ușa inimii!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.02.2012, 02:56:59
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Chahrele fac legatura dintre corpul nostru fizic si corpul subtil adica corpul energetic. Acesta conceptie se gaseste in yoga, religia hindusa ci cea tibetana, mai pe romaneste in religii pagane care nu au nimic de-a face cu religia crestina si nici cu Hristos. Doamne ajuta!
Multumesc din suflet pentru sfat. Doamne ajuta!
Nu am auzit niciodata de asa ceva si am decis sa cer ajutorul aici pe forum.
Vreau doar sfaturi, nu vreau sa judecam pe nimeni pentru ca nu stim credinta nimanui cat e de mare sau de mica...multumesc pentru ca ati tintit la subiect.
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.02.2012, 03:01:31
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu-l judec, am si specificat sa o iei ca pe o scapare, neglijenta...Sper ca n-a sunat a judecata.
Eu am vrut sa va spun ca nu trebuie sa judecam pe nimeni pentru ca nu stim cat este fiecare om de credincios si cadem in inspita. Sper sa nu va fi suparat cu ceva.
Doamne ajuta!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2012, 03:08:05
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
E amuzantă suspiciunea de conspirație a Bisericii prin ”ocultarea” învățăturii despre chakre. Adică n-a ascuns faptul că un credincios poate dobândi harul Duhului Sfânt și ascunde ”marile” descoperiri ale yoghinilor! Ca să nu mai vorbesc de îndumnezeirea prin har și alte bunătăți pe care le poate dobândi oricine îndrăznește să-l creadă pe Hristos până la capăt, lepădându-se de sine prin iubire și asceză continuă.
Caryna, Biserica cunoște primejdiile la care se expune cineva care accesează lumea duhurilor, legat fiind de un trup pătimitor și o minte slabă, neluminată de har. Practic, inviți răul să-ți invadeze viața, instalându-se confortabil ca într-un loc unde e bineprimit. Și după o vreme începi să-ți dai seama că trăiești într-o mică enclavă a întunericului în lumea noastră și nu mai știi cum să scapi din închisoarea demonică în care ai intrat singură și nesilită de nimeni. Ai grijă cui deschizi ușa inimii!
Offffffff!!! Cat ma doare inima sa aud asta. Nu stiam ca e atat de grav. Multumesc mult pentru sfat. Eu vreau sa deschid inima doar Bunului Dumnezeu, al Maicii Sale si al tuturor Sfintilor. Doamne ajuta!
Dumnezeu sa va binecuvinteze!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.02.2012, 04:58:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Pentru că mi-a captat interesul discuția de față, m-am documentat ceva mai bine și revin cu următoarele precizări:

Psihismul fiecărui ipostas uman este de tip iceberg, asta însemnând că partea la care avem acces din noi înșine este incomparabilă cu uriașul capital latent al sufletului, ascuns în valurile întunecate ale inconștientului. În mod straniu, cam tot ce avem mai bun în noi, adică darurile neasemuite pe care Adam le-a primit de la Domnul la Facere, este parte dintr-un patrimoniu pe care scrie ”acces interzis”. De ce?
Schematic și pe scurt spus, în momentul când cuplul primordial a consimțit să primească ”consilierea” șarpelui, omul a devenit vulnerabil, într-un mod profund ontologic, influenței răului, a infiltrării în psihismul lui a demonicului într-o formă sau alta. Însă Domnul a avut milă de noi și ne-a blocat intrarea la ”tezaur” până la Parusie, ca să ne protejeze ființele labile, bineînțeles cu unele excepții reprezentate de sfinții Bisericii.
Însă în noua realitate a cosmosului afectat de păcatul deschiderii ambivalente, atât față de bine cât și față de rău, omul a găsit căi de a pătrunde ilicit în zona interzisă, printr-o serie întreagă de tehnici prin care se pot explora sine Deo, deci cu limite, teritoriile periferice ”raiului lăuntric”, însă cu riscul expunerii la invazia demonilor pe ușa deschisă fără permisiunea Făcătorului. În afara călăuzirii Duhului Sfânt, omul n-are ce căuta în propria interioritate profundă, asta dacă dorește să rămână teafăr duhovnicește și la adăpost de răul ce stă la pândă tot timpul ca să-l înghită. Calist patriarhul a asemănat situația psihismului omului cu o cetate aflată în orice moment în stare de asediu, însă cu niște asediatori care ne războiesc mișelește, momindu-ne tot timpul să deschidem porțile pentru a petrece cu ei în interiorul sau în afara cetății. Dacă ne lăsăm seduși de peisajul înselător din exteriorul zidurilor și deschidem porțile, o să fim negreșit cuceriți și robiți de draci. Prin urmare, limitele în care viețuim acum sunt spre binele nostru și trebuie să ne mulțumim cu ce suntem, deschiși doar spre sporirea duhovnicească. Cu propria noastră ființă întreagă o să ne întâlnim, cu siguranță, la Înviere. Să ne ajute Domnul pe toți ca momentul acelei regăsiri să fie întru bucurie veșnică!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.02.2012 at 07:51:26.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.02.2012, 12:26:48
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
???????????? Ma cam mir de ce citesc.. Eu sunt cam nepriceputa, dar tot ma mir.....

Chiar ieri am fost la botezul unei fetite. Minunata slujba.
Parintele ne-a explicat tot ceea ce a facut: slujba premergatoare, exorcizarea (?daca ma exprim corect..) apoi sfintirea apei, apoi sfintirea uleiului, apoi scufundarea in apa, apoi mirungerea, apoi prima tundere, prima impartasire, imbisericirea... Foarte profund am simtit acest botez, fiecare moment, fiecare rugaciune datorita felului in care a slujit parintele la Biserica Sf Dumitru, in Floresti. Am plecat de acolo marcata.
Botezul primit fara credinta si mai ales fara nazuinta nu se pastreaza , el este primit doar temporar si apoi luat inapoi. De aceea el trebuie capatat inca odata atunci cind omul isi poate asuma viata spirituala pe baza nazuintei pt indumnezeire.
Singurul efect este o purificare temporara si imbisericirea.

El este pastrat doar la copii ai caror parinti au la rindul lor botezul capatat in urma unei vieti spirituale si a nazuintei asa incit sa creasca intr-un mediu spiritual necesar cizelarii ,
restul mirenilor nu (mai) capata nici un fel de daruri tocmai din acest motiv.
In vremea Cincizecimii toti de fata au primit botezul insa nimeni nu avea nici apa si nici ulei.
Au si ele rostul lor insa nu sint chiar indispensabile.

Tocmai de aceea se constata de multe ori o schimbare a vietii cind botezul este primit la maturitate -de ex la penticostali (dar nu si la adventisti/datorita respingerii prea categorice a Feciaorei-aici fiind o taina) sau la ortodocsi cind cineva matur trece de la alta religie/biserica la ortodoxie prin botez.

Apoi legat de Yoga, nu toate variantele de Yoga sint identice sau in mod necesar gresite la fel cum nu toate denominatiunile crestine sint gresite.

daca luam o mostra si ea este gresita nu putem categorisi si generaliza ca fiind toate gresite.

Paisie nu a dorit studiul sistemelor Yoga ci a luat doar o mostra maxim doua care aveau legatura intre ele. Si le-a nimerit pe cele mai gresite dintre cele gresite.
La fel se poate intimpla si in cazul crestinismului daca cineva strain de crestinism ia o mostra eronata- sa zicem merge la anumite colectivitati occidentale de penticostali sau de harismatici si vede cum unii sint posedati cazuti pe jos si bolborosesc cuvinte neintelese fara zidire, nelucratoare.
Evident ca are tendinta sa catalogheze intreaga crestinatate ca find posedata si neziditoare. Si pleaca inapoi.

Apoi mai sint si alte aspecte.
- colega care a creat topicul nu ne-a povestit si alte vise , decit unul singur.
Pina la urma ea doreste sa nege ceea ce nu cunoaste din teama ca ar putea sa fie ceva rau - la fel face orice om legat de ceea ce este necunoscut sau diferit.
- exista oameni care in urma unor vise au fost indrumati catre biserica si catre credinta.
-la fel au visat si arhiereii care doreau sa faca alianta politica cu imparatyul Constantin ca sa iasa din ilegalaitate -
L-au visat pe Iisus care le-a spus sa mai astepte dar ei nu au steptat decit doua saptamani , daca mai asteptau doua noul rege care s-a dovedint in final de buna credinta i-ar fi trecut in legalitate fara sa mai fie nevoie de luari de vieti omenesti si de devastarea partiala a orasului.

Faptul ca Iisus le-a venit in vis ca singura solutie dovedeste ca le lipsea darul deosebirii adevarului care este cerut canonic atunci cind se iau hotariri in sinod.
Insa in zilele noastre nu doar ca acest dat in f multe cazuri lipseste dar el nici uste recunoscut chiar si cind este prezent -din cauza definutiei dogmatice care il defineste doar ca pe un discermanint ceea ce nu este corect caci nici nu poti discerne in baza unui sablon si nici deosebi doua lucruri care arata identic la exterior .

Darul deosebirii iti ofera informatii in legatura cu realitatea din spatele a ceea este pt tine vizibil, poate face deosebire dintre un adevar si un fals fara sa fie nevoie de logica sau precunoastere asa cum are nevoie un computer pt a da un rezultat.

Cum sa fie infailibila dogma crestina din moment ce incalca Primul legamint?
Legamintul cu Levi nu permite nici o partinire -vedeti Maleahi 2 1-10.

Cum sa fie atotstiutoare din moment ce nu avem decit ceva "in parte" ?

Pe vremea inchizitiei au fost condamnati la moarte Galileo galilei si Giordano Bruno pntru ca au spus ca pamintul e rotund si apoi pt ca el se invirte in jurul Soarelui.
Astazi cercetarile de granita in domeniul medical si al constintei au dovedit existenta chakrelor insa la fel ca si atunci tot ce depaseste dogma destinata puterii de a purta a glaotei este respins.

Exista aparatura electronica ultrasensibila care masora aurele sfinte sau cele care indica sanatatea , atit de sensibila incit face diferenta intre aura generata de un text benefic si unul malefic, de un enunt adevarat fata de unul fals.
Sint descoperite multe alte realitati religioase si spirituale insa cum ele depasesc dogmle particulare dezvaluirea lor este oprita caci religiile nu sint inca in masura sa isi asume realizarea uneia singure care sa reflecte intregul adevar dupa ce atita vreme au afirmat ca "Soarele se invirte in jurul Pamintului".

Nu doar cercetatorilor li se spune "cercetati toate si pastrati ceea ce este bun" ci si oamenilor religiei. -lucru care nu l-au facut asa cum lasa impresia, abia azi uni teologi afla ca Tao Te King reflecta in simboluri si in continut "un crestinism pur".
In rest se umbla cu doua masuri, ce e prea evident bun la altii e considerat un fals bun- o falsa iubire , o falsa cinste , falsa moralitate , fals respect si falsa iertare, toate false , nimeni nu (mai) implineste Legea firii daca nu este ortodox, oare asa sa fie?

de ce se neaga ? fiindca nu se poate accepta ca si altor religii si practici spirituale morale sa li se acorde aceleasi binecuvintari divine parintesti.

Daca te apuci sa cauti adevarul pe cont propriu ca sa ptrezi ceea ce este bun esti catalogat imediat ca ratacit sau eretic sau pagin.

Se presupune ca dogma a fost rezultatul strict al revelatiilor nu si al puterii de a le purta a celor care le-au luat sau nu in considerare ca teologi sau ca sinodari , se presupune ca in toata istoria in sinoade au fost doar sfinti si calauziti prin daruri de cunoastere si doar azi e posibil sa ajunga arhierei masoni sau alti prefacuti.

de ex eu nu eram credincios pina acum 17 ani desi eram boteat , nu aveam nici dovezi si nici nu eram pregatit pt. viata sprituala desi eram destul de matur, abia cind am fost pregatit am primit si dovezi deci credinta -am primut darul credintei insotit nu doar de incredintare dar si de certitudini insa nu in Biserica ci intr-un sistem Yoga de o anumita particularitate, inca din prima zi.
Certitudinea a constat doar in schimbarea in mai bine fata de starea anterioara, inbunatatirea launtrica in sensul cel mai crestinesc posibil.
apoi in revelatii extrem de sporadice prin care simteam dragostea lui Dumnezeu care imi umplea inima atunci cind reuseam sa ma rog cu o mare umilinta si sinceritate spirituala.

Si atunci daca Dumenzeu mi-a scos n cale o astfel de cale care le cuprinde pe toate in apectele lor pozitive si intro viziune unitara de ce sa ii intorc spatele?
daca Biserica ar fi cercetat toate azi ar fi putut fi in masura sa vb si despre chakre ca parte a cunoasterii de sine legat de Imparatia interioara.

Si astfel ar fi cistigat un razboi concurential alaturi de alte forme curate de yoga impotriva celor rele si care din pacate in occident sint mai vizibile mai raspindite si mai cautate in detrimentul cautatorilor.

-pina la urma chakrele avind grupate in ele calitatile dupa cite un domeniu reprezinta acele arhetipuri psihilogice pozitive cunoscute in spihologie -cele descoprite de K.G.Jung.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2012, 12:49:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Carina, de ce nasul d-voastra a dorit sa mearga la un domn care sa-i "activeze" chakrele? Care a fost motivul?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.02.2012, 12:51:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Botezul primit fara credinta si mai ales fara nazuinta nu se pastreaza , el este primit doar temporar si apoi luat inapoi.
Pe cuvânt că am vrut să citesc tot.
Dar mi-am spus că dacă începutul e prost, continuarea nu poate fi decât mai rău.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.02.2012, 12:53:13
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pentru că mi-a captat interesul discuția de față, m-am documentat ceva mai bine și revin cu următoarele precizări:

Psihismul fiecărui ipostas uman este de tip iceberg, asta însemnând că partea la care avem acces din noi înșine este incomparabilă cu uriașul capital latent al sufletului, ascuns în valurile întunecate ale inconștientului. În mod straniu, cam tot ce avem mai bun în noi, adică darurile neasemuite pe care Adam le-a primit de la Domnul la Facere, este parte dintr-un patrimoniu pe care scrie ”acces interzis”. De ce?
Schematic și pe scurt spus, în momentul când cuplul primordial a consimțit să primească ”consilierea” șarpelui, omul a devenit vulnerabil, într-un mod profund ontologic, influenței răului, a infiltrării în psihismul lui a demonicului într-o formă sau alta. Însă Domnul a avut milă de noi și ne-a blocat intrarea la ”tezaur” până la Parusie, ca să ne protejeze ființele labile, bineînțeles cu unele excepții reprezentate de sfinții Bisericii.
Însă în noua realitate a cosmosului afectat de păcatul deschiderii ambivalente, atât față de bine cât și față de rău, omul a găsit căi de a pătrunde ilicit în zona interzisă, printr-o serie întreagă de tehnici prin care se pot explora sine Deo, deci cu limite, teritoriile periferice ”raiului lăuntric”, însă cu riscul expunerii la invazia demonilor pe ușa deschisă fără permisiunea Făcătorului. În afara călăuzirii Duhului Sfânt, omul n-are ce căuta în propria interioritate profundă, asta dacă dorește să rămână teafăr duhovnicește și la adăpost de răul ce stă la pândă tot timpul ca să-l înghită. Calist patriarhul a asemănat situația psihismului omului cu o cetate aflată în orice moment în stare de asediu, însă cu niște asediatori care ne războiesc mișelește, momindu-ne tot timpul să deschidem porțile pentru a petrece cu ei în interiorul sau în afara cetății. Dacă ne lăsăm seduși de peisajul înselător din exteriorul zidurilor și deschidem porțile, o să fim negreșit cuceriți și robiți de draci. Prin urmare, limitele în care viețuim acum sunt spre binele nostru și trebuie să ne mulțumim cu ce suntem, deschiși doar spre sporirea duhovnicească. Cu propria noastră ființă întreagă o să ne întâlnim, cu siguranță, la Înviere. Să ne ajute Domnul pe toți ca momentul acelei regăsiri să fie întru bucurie veșnică!
Multumesc pentru raspuns. De unde v-ati documentat? Vreau sa citesc tot. Doamne ajuta!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.02.2012, 12:55:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns. De unde v-ati documentat? Vreau sa citesc tot. Doamne ajuta!
Vreo cinci metri pătrați de bibliotecă... De unde să încep? (glumesc)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 10 porunci Evreulcelales Iudaismul 100 27.08.2015 11:41:41
Cele sapte laude claudelina Rugaciuni 4 27.09.2012 17:25:10
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Cele 7 Biserici.ce reprezinta ele? tigerAvalo9 Despre Sfanta Scriptura 2 13.11.2008 22:09:57