Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2012, 13:40:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Ce feedback primiti de la Dumnezeu in urma procesului de pocainta ? SI nu ma refer aici la minuni, ci la simple trairi, perceptii, lucruri minore care vi se intampla in viata de zi cu zi si stiti ca prin acestea D-zeu va raspunde intr-un fel rugaciunii.

Sper ca prin aceaste raspunsuri sa constientizez si eu ca relatia mea cu divinitatea e de fapt un ''dialog'' si nu numai un monolog.
Cel mai bun feedback este daca viata ta morala este pe un fagas bun.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.05.2012, 13:12:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel mai bun feedback este daca viata ta morala este pe un fagas bun.
Si cine poate categorisi cu certitudine ce este si ce nu este moral? Prietenii (la randul lor morali), pot fi ingaduitori, blanzi si iertatori, si in loc sa ne traga de manecuta cand scoatem foc pe nari, ne privesc cu supunere si intelegere (din fericire ei au invatat bine ce este smerenia, dar nu si responsabilitatea morala), iar noi suntem pe deplin incredintati ca avem o tinuta impecabila si indistructibila, real exemplu de urmat...
Moral!?!... Ce cuvant mare... "Pacea mea v-o dau voua... Paziti pacea, fiti smeriti cu duhul si iubiti pe vrajmasul vostru..." Uneori descoperim cea mai crunta dezbinare tocmai la fratii nostri cei mai apropiati (cel putin teoretic, judecand dupa cuminecarea cu Sfintele Taine). Aducem judecata fara de inteles si ne arogam dreptul de a trage la raspundere pe cineva despre care nu stim absolut nimic: "Tu de ce nu te rogi cu noi, mai canalie?" Nu conteaza ca poate n-ai mai intrat pe forum de mult timp, sau daca ai intrat, ai facut-o scurt, cautand o informatie anume despre un sfant parinte sau o persoana... Nu conteaza ca, poate, chiar daca nu te afiliezi unui grup "oficial" (din motive mai mult sau mai putin subiective, dar pe care Dumnezeu le cunoaste si le intelege) in linistea odaii tale, tu nu uiti sa te rogi si pentru el, cel "moral" care te pune umilitor la zid, dar si pentru toti cei ce sunt in mare necaz si nevoi... Iar ca sa te justifici e groaznic si dureros. "Mai bine sa nu fi facut ceea ce spuneti voi ca am facut si sa fiu pedepsita, decat sa supar pe Dumnezeu si sa cad in slava desarta" (Susana - Istoria balaurului)
Uneori in dorinta de a face bine, ne lasam inselati. Toti patim asa din cand in cand. Asta nu inseamna nici ca suntem prosti, dobitoci sau dementi, ci doar inselati pur si simplu.
"Cugetele sunt săgețile duhurilor întunericului. Omul nu va da răspuns pentru ele dacă nu le va primi, ci le va omorî cu rugăciunea. Mânia este dată pentru a ne mânia pe demoni și pe dorințele, simțurile și cugetele păcătoase aprinse de ei. De aceea, nu trebuie să intrăm în discuții cu ele sau să le reținem, ci să omorâm acești „prunci babilonieni” cu rugăciunea lui Iisus: „Fericit este cel ce va apuca, și va lovi pruncii tăi de piatră” (Ps. 136,9). Iar piatra este Hristos Domnul Care îi iubește pe toți." (Vladica Antonie Marturisitorul - Calea rugaciunii launtrice)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.05.2012, 23:17:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un articol scris pe acest site si care ar trebui citit intrucat este folositor pentru suflet.Uitati ce se spune: ,,Sfintenia nu e ceva abstract, elitist sau indezirabil. Avva Galeriu aduce lumina in aceasta privinta: Sfintenia nu inseamna sa mergi pe ape, nu inseamna sa zbori prin vazduh, nu inseamna sa inviezi mortii. Cea mai mare virtute a sfinteniei la care poate ajunge un om in zilele noastre este sa se invieze pe sine, din propriile pacate. Pacatul cel mai mare este pacatul care ne stapaneste. Nu vom putea opri raul din univers, dar macar putem scuti lumea de raul nostru."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.05.2012, 23:29:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cel mai bun feedback este daca viata ta morala este pe un fagas bun.
Stiu si eu... Ioanna ar spune ca moralitatea nu e neaparat un semn ca esti pe o cale buna. Drept dovada sectantii sunt mai morali ca drept-credinciosii, deci clar ca nu e un criteriu...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.05.2012, 23:51:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Drept dovada sectantii sunt mai morali ca drept-credinciosii,
Asta din ce statistică este preluată ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2012, 00:04:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta din ce statistică este preluată ?
Din spusele ortodocsilor. Nu ati auzit spunandu-se ca "pocaitii nu beau, nu fumeaza, nu curvesc...etc. Bravo lor, domŽle!" (nu ca nu ar fi si din cei care le fac). Sau "nu-s tampit sa ma pocaiesc ca sa nu mai pot sa ma distrez, asa cum fac incuiatii de pocaiti" sau "mi-e frica sa ma botez, ca stiu ca daca te botezi trebuie sa nu mai pacatuiesti", etc... (Da, vorbesc de Romania). Dar va puteti uita si dvs in jur si sa faceti o statistica...

Citatul la care m-am referit:
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
cat ii priveste pe np, am intalnit multa moralitate la cei pe care ii cunosc (fac intotdeauna ceea ce e placut si util, sunt oameni sufletisti, dar si pragmatici), insa n-am intalnit sfintenie, nu mi-au transmis, n-am simtit nimic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2012, 00:18:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din spusele ortodocsilor. Nu ati auzit spunandu-se ca "pocaitii nu beau, nu fumeaza, nu curvesc...etc. Bravo lor, domŽle!" (nu ca nu ar fi si din cei care le fac). Sau "nu-s tampit sa ma pocaiesc ca sa nu mai pot sa ma distrez, asa cum fac incuiatii de pocaiti" sau "mi-e frica sa ma botez, ca stiu ca daca te botezi trebuie sa nu mai pacatuiesti",
Cel puțin ultima afirmație mi se pare neverosimilă, având în vedere că în Biserica Ortodoxă este generalizat botezul copiilor. Altfel spus, cineva nebotezat nu poate fi ortodox, deci nu are cum să afirme, ca ortodox, cele de mai sus.


Citat:
Dar va puteti uita si dvs in jur si sa faceti o statistica...
Mă uit. Și văd sectanți care mint și defăimează cu senintătate. Spre exemplu, cunosc un caz în care o persoană a afirmat pe un forum că a văzut preoți catolici "fără număr" cu țigara în gură pe străzile orașului în care locuiește. Și atunci, cum să mai cred în moralitatea celor din asemenea grupări religioase ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.06.2012, 00:19:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din spusele ortodocsilor. Nu ati auzit spunandu-se ca "pocaitii nu beau, nu fumeaza, nu curvesc...etc. Bravo lor, domŽle!" (nu ca nu ar fi si din cei care le fac). Sau "nu-s tampit sa ma pocaiesc ca sa nu mai pot sa ma distrez, asa cum fac incuiatii de pocaiti" sau "mi-e frica sa ma botez, ca stiu ca daca te botezi trebuie sa nu mai pacatuiesti", etc... (Da, vorbesc de Romania). Dar va puteti uita si dvs in jur si sa faceti o statistica...

Citatul la care m-am referit:
Doriana , ma dezamagesti ! Sa fie de vina oboseala , sau dragostea de ortodocsi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2012, 00:35:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cel puțin ultima afirmație mi se pare neverosimilă, având în vedere că în Biserica Ortodoxă este generalizat botezul copiilor. Altfel spus, cineva nebotezat nu poate fi ortodox, deci nu are cum să afirme, ca ortodox, cele de mai sus.
Si totusi are. Era vorba de botezul np, desigur.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mă uit. Și văd sectanți care mint și defăimează cu senintătate. Spre exemplu, cunosc un caz în care o persoană a afirmat pe un forum că a văzut preoți catolici "fără număr" cu țigara în gură pe străzile orașului în care locuiește. Și atunci, cum să mai cred în moralitatea celor din asemenea grupări religioase ?
Aveti dreptate. Am si spus mai sus ca nu toti sunt morali. Dar nu era vorba de persoana vizata de dvs, ci de cei ce traiesc in Romania.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doriana , ma dezamagesti ! Sa fie de vina oboseala , sau dragostea de ortodocsi ?
Pe mine ma dezamagesc mai des decat pe tine, Cristi. Cuvintele acestea le aud des de la ortodocsi iar dragostea nu e dependenta de moralitate. Dar eu sunt de acord ca moralitatea nu e neaparat un semn de dreapta credinta. Insa nu stiu ce va spune Alin...Poate moralitatea fi un feed-back sigur?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 01.06.2012 at 01:00:53.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2012, 09:33:07
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu privire la cine este și cine nu drept-credincios, îmi vin în minte două versete: „după roade îi veți cunoaște” și „Întru aceasta vor cunoaște că sunteți ucenicii Mei, dacă vă veți iubi unii pe alții”.

Nu vreau să reduc (simplificând) toată dreapta credință la acestea două, însă consider că aceste cuvinte reprezintă proba credinței pentru fiecare dintre noi; la care, bineînțeles, cădem de fiecare dată.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Primiti cu uratul? Tina06 Generalitati 3 31.12.2012 14:25:46
Suntem primiti oricum Codreanu Tinuta in Biserica 97 19.04.2011 15:00:44
Feedback-ul divin coralina Pocainta 49 24.05.2010 00:28:22
Craciunul -primiti cu colindul? MarinaAlca Generalitati 18 26.12.2009 02:31:14
Primiti cu colindul? palinaalade Umanitare 1 13.12.2008 15:50:15