Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.11.2013, 19:20:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Atunci de ce au aparut si celelalte religii?
Firea omului nu poate fi atat de schimbatoare.

Dar imi place comparatia, pentru ca ma duce cu gandul la bunatate, milostenie, bucurie sincera pentru reusitele celor apropiati, lacrimi sincere varsate impreuna cu cei indurerati, mangaiere sufleteasca, dragoste...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.11.2013, 19:22:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
blmati vroiam sa scriu.


relevanta la casatoia religioasa fiind tocmai faptul ca nu toti au aceeasi viziune asupra religiei, nu toti sunt indoctrinati si sunt ortodocsi care sunt doar cu numele si botezul ortodocsi si atat. Atunci de ce la ei ar fi cat de cat in regula si la un ortodox cu un ateu/om cu alta cofesiune nu e in regula?

de ce e ipocrizie faptul ca ateul e de acord cu casatoria religioasa desi el nu crede? IUBIREA=IPOCRIZIE in viziunea ta?

Ce stiu eu despre dragoste nu e cules din nici o telenovela si nici o carte siropoasa, e viata reala. Sti, nu-s nici oarba, nici fara simtire... Sau ai impresia ca pentru ca nu-s c tin, automt nu stiu ce e dragostea, nu stiu sa iubesc si nu stiu cum e sa fi iubit?? Mai gandeste-te.

La fel cum adevarul e relativ si perfectiunea e relativa. Deci da, un cuplu foate fi aproape de perfectiun (aia mea relativa), la fel cum toate conesiunile CRESSTINE au partea lor de adevar RELATIV.

Comparatii iioate faci si tu si lti forumisti de cate ori se iveste ocazia... asa ca nu sunteti nici voi (cativa de pe forum, acu nu sau sa ii insir pe toti) cu nimic mai buni la capitolul asta.

Da, alin, sfatul meu bazat pe exemple ipotetice pentru ca daca dau exemple concrete imi sariti si mai tare in cap, asa ca prefer sa raman la sfaturile mele ipotetice care nu-s chiar ipotetice, dar prefer sa ramana in forma asta. Si experienta de viata nu mi-e chiar zero. Doar pentru ca n-am peste 50 de ani nu inseamna ca nu am experienta de viata; nu sti prin ce si cate am trecut ca a imi zici ca n-am experienta e viata. Asa de simplu pot spune ca nici tu n-ai experienta de viata, ceea ce sigur e gresit.

da, alin, un ateu poate fi un om bun, la fe cum un crestin ortodox (sau de orice alta conesiune) poate fi un om rau. Nu credinta te face neaparat BUN sau RAU.

De cate ori trebuie sa-ti mi zic ca NU URASC ortodoxia? De fapt, eu nu urasc in general. Pur si simplu nu-s de acord cu unele idei din Biserica Ortodoxa, la fel cum nu sun de acord cu unele idei din alte confesiuni. Asta nu inseamna ca urasc ceva. Zi-mi si mie te rog la ceidoli ma inchin eu? Ca eu nu stiu, poate asa aflu si eu.
Adevarul NU ESTE RELATIV, Adevarul este Hristos, Mantuitorul, slavit fie Numele Lui!

Toma i-a zis: Doamne, nu știm unde Te duci; și cum putem ști calea?
Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine, din Sfânta Evanghelie după Ioan
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.11.2013, 19:33:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Catalin, si tu judeci, ne judeci pe noi astia care nu iti impartasim valorile si parerile.
Nu conteaza atat de tare ca sunt pe un forum crestin ortodox; sunt tot in spatiu public, asa ca nu vad de ce nu imi pot scrie parerile, atata timp cat nu aduc injurii la adresa nimanui, atata timp cat nu jignesc pe nimeni. Suntemi oameni unici, niciodata n-o sa fie toata lumea de acord cu tine, la fel cum niciodata n-o sa fie toata lumea de acord cu mine sau cu alte persoane. E simplu.
Daca intri in casa omului nu te pui sa il jignesti in fata, ori d-voastra exact asta faceti intrand pe acest site, doar credeti ca nu jigniti, dar va inselati profund. Nu pot sa cred ca sunteti atat de inconstienta sa nu va dati seama, ma bate gandul ca o faceti expres.
Noi nu intram pe forumul ateist ca sa jignim ateii, asa ca avem macar aici pretentia sa nu fim jigniti. Daca jignesti credinta omului este ca si cum l-ai jigni personal.

Last edited by aubergine; 12.11.2013 at 19:36:27.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.11.2013, 19:36:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Atunci de ce au aparut si celelalte religii?
Firea omului nu poate fi atat de schimbatoare.

Dar imi place comparatia, pentru ca ma duce cu gandul la bunatate, milostenie, bucurie sincera pentru reusitele celor apropiati, lacrimi sincere varsate impreuna cu cei indurerati, mangaiere sufleteasca, dragoste...
Cand Adam si Eva au cazut din Rai, au inceput sa piarda harul si sa se indeprteze de Dumnezeu. Urmasii au facut pacate si s-au indepartat si mai mult de Dumnezeu. Astfel ca, inantea potopului, doar Noe mai facea binele, restul faceau raul si copiii pe care ii nasteau faceau ce invatau de la parinti.
Apoi oamenii, pierzand iar legatura cu Dumnezeu, nu au mai inteles nimic si ingerii cazuti i-au facut sa se inchine la idoli si zei. Asa s-au nascut religiile.
Cultele crestine pe care le stim azi s-au desprins aproape toate (afara de crestinii orientali, necalcedonienii) din catolicism.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.11.2013, 19:42:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^mersi mult de raspuns.

aubergine, nu ma mai chinui sa mai explic din nou (am explicvat pe alt thread), ca tot degeaba o fac, tot cum vrei dumneata intelegi.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.11.2013, 19:43:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Hai au, tu, sau voi detineti adevrul. Demonstreaza daca asa crezi.
Nu iti denigreaza nimeni credinta. Sau pentru ca nu sunt de acord cu parerea ta inseamna ca te denigrez si daca nu-s de acord cu unele aspcte ale credinteti ortodoxe, inseamna ca denigrez credinta ortodoxa?

denigréz v. tr. (lat. dénigro, -áre, d. nĭger, negru; f. dénigrer). Defaĭm, ponegresc.

N-am dat nicaieri si nimanui sfat sa "iasa" din ortodoxie ca e nustiu cum, pur si simplu nu-s de acord cu unele aspecte, dogme, canoane etc.,dar asta nu inseamna ca urasc ortodoxia, sau ca ii urasc pe ortodocsi.
Respect orice cult/religie si orice om, atata timp cat nu vrea sa imi bage pe gat cu forta credinta lui, atata timp cat omul respectiv nu imi baga pe gat "adevarul absolut" (asa credem toti, ca religia noastra etine adevarul absolut) al religiei/credintei lui.

BLAMAȚI, DragosP
Noi nu dorim sa va bagam pe gat nimic dar nici noi nu vrem sa ne bagati pe gat jigniri.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.11.2013, 19:47:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mi-ati bagat deja pe gat jigniri pe alte threaduri, asa ca... sunt oarecum indreptatita sa ma supar si sa ripostez. Cautati bine prin threaduri, chiar si dvs mi-ati spus vreo cateva...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.11.2013, 19:58:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

De ce tot hrăniți trolla?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.11.2013, 20:10:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Mi-ati bagat deja pe gat jigniri pe alte threaduri, asa ca... sunt oarecum indreptatita sa ma supar si sa ripostez. Cautati bine prin threaduri, chiar si dvs mi-ati spus vreo cateva...
Sa stii cum se zice, semeni vant, culegi furtuna.
Doar ca tu ai semanat din start furtuna deci ce te astepti sa culegi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.11.2013, 20:11:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
^mersi mult de raspuns.
Dar de inteles l-ai inteles, sau ai sa incepi cu alte ocazie/topic sa repeti aceleasi enormitati?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde