Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.11.2013, 10:33:44
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Niste pareri nu isca dezastrul. Si de multe ori, in multe domenii, niste pareri sunt bine venite si pot starni idei bune pentru o cercetare sau un studiu.
Sfintii parinti sunt niste oameni ca noi toti, care pot sa greseasca sau pot sa aiba dreptate. Ii respect ca oameni care au facut un bine omenirii, care au incercat sa talcuiasca Sfinetele Evanghelii, dar personal nu mi se pare in regula sa ma inchin lor ca Sfintilor care au scris Sfanta Scripura de exemplu.
Din nou, imi cer iertare pentru postarea mea daca deranjeaza, si, pentru cei incepatori, nu va luati dupa mine, ascultati mai intai de toate invataturile si parerile celor avizati in domeniu, sau celor care stiu mi multe.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.11.2013, 10:57:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te urasc alti forumisti... e prea mult spus...
Victimizarea e doar una din tactici.

Daca ea spune tampenii despre religie, isi exprima o parere care e musai de luat in seama.

Daca cineva dezaproba ce crede ea si atitudinea ei, e victima.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.11.2013, 11:06:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
citez: "ea ne invata dragostea, toleranta, nobletea, finetea, asa cum Domnul Hristos este, si Maica Lui, si sfintii. "

Aici e de multe ori problema, trocmai calitatile astea care le si caut nu le prea gasesc, asta e un mare motiv din care nu ma consider un crestin ortodox practicant, ca la carte.
Prefer sa stau in penumbra mea si sa ofer si sa vad si sa am parte de calitatile enumerate de tine mai sus, decat sa devin ortodoxa practicanta si sa renunt la calitatile respective.
Haha, spui niste prostii cat tine de mari si esti maricica.
De unde si pana unde ai tu ceva din astea?
Ai poate exact opusul lor si noua incerci sa ne trantesti brasoave, ca tu le ai si tocmai a fi crestin ortodox inseamna sa le pierzi.

Cu afirmatia asta ai atins chiar culmile penibilului si ale nesimtirii.
Dar sa zicem ca incultura religioasa ti-ar fi o scuza. Pana la un punct.
Pe urma, nici intelectual nu stai prea bine.
Un intelectual care se respecta ar citi macar Noul Testament inainte sa-si dea cu parerea despre crestinism.
Dar probabil ca lectura ta religioasa favorita si singura de altfel, este zodiacul zilei.
Deci mai ai o scuza.
Hai ca incepem sa te intelegem.

Citat:
Biserica, tot asa poti si tu(acelasi tu general) ai putea accepta ca eu am alta parere (mai exact ca nu exista o biserica adevarata (da, stiu, deja incepe sa sune a ecumenism).
Poate vrei sa spui "sa constantam", am constant de mult, problema e ca tu vrei un acord si te dai de ceasul mortii sa-ti repeti prostiile la infinit doar doar cineva o zice ca poate ai si tu dreptate pe undeva.

Uite ca asta nu se intampla, impaca-te cu treaba asta.

Daca vrei un acord, mergi pe un forum de atei si aia sigur o sa cada de acord cu tot ce vrei tu, oricum ei nu judeca prea mult in chestiuni din astea, ci iau de-a gata ce li se pune pe tava, ca si tine de altfel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.11.2013 at 11:10:32.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.11.2013, 11:14:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^tin sa-ti zic ca am e gand sa termin toata Scriptura. Vechiul Testament l-am citit integral, iar din Noul Testament mai am de citit in jur de un sfert, spre jumatate.

Dar nu ma consider intelectual, nici pe departe. Ma consider un om normal si atat, mediocru ai putea sa zici.
Te rog ineteaza cu afirmatii despre mine, ca nici macar nu le nimeresti, nu esti nici pe aproape. Dar ce sa zic, e usor sa afirmi despre cineva ce-ti trece prin cap;
si vorbesti de mine...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.11.2013, 11:21:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei, ce trebuie as te amabalezi asa, nici tu nu o nimeresti cu afirmatiile despre credinciosi, ortodoxie, preoti, credinta etc. asa ca ma lasa si pe altii sa "greseasca" in privinta ta, ce e rau in asta?
Si pe urma sunt 50% sanse sa fie adevarat, nu?

Stai linistita, nici noi nu te consinderam un intelectual, despre mediocritate in schimb s-ar putea sa-ti dam dreptate.

Ia mai bine si deschide un topic despre ce ai priceput tu din Vechiul Testament, ce te-a marcat, ce n-ai priceput, chestii din astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.11.2013, 11:29:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

AlinB, ma ambalez pentru ca eu n-o spun cum o spui tu. Tu judeci persoana, nu fapta in sine, pe cand eu nu judec persoana, judec mediul sau biserica, ortodoxia, etc.
Tu ma judeci pe mine...
Nu te-am faut nici incult in vreun domeiu, nu te-am facut nici prost (nici direct, nici indirect), nu te-am facut in nici un fel, in schimb tu o faci, si o faci in repetate randuri (de cele mai multe ori indirect, dar o faci).

De frumoasa valoare spirituala dai dovada, n-am ce sa zic. Chiar nu vreau sa ma cert, si am incercat pana acum a ma abtin cat de cat, dar si tu ai intrecut masura cu datul cu pesupusul despre persoana mea.
Nu o nimeresc cu fairmatiile mele, dar cel putin nu te-am jignit in vreun fel. Daca cauti bine prin topicuri, ai sa vezi ca, chiar daca nu cred neaparat in (toate) scrierile Sfintilor Parinti (exemplul care mi-a vnit acum in minte), asta nu inseamna ca nu am respect pentru ei; pentru ca, macar cineva a incercat sa talcuiasca Sfintele Evanghelii, cineva a incercat sa ne povatuiasca spre bine (dar pur si simplu, in mediocritatea mea, unele mi se par aberante).

Last edited by Corinusha; 12.11.2013 at 11:35:22.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.11.2013, 11:51:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
AlinB, ma ambalez pentru ca eu n-o spun cum o spui tu. Tu judeci persoana, nu fapta in sine, pe cand eu nu judec persoana, judec mediul sau biserica, ortodoxia, etc.
Tu ma judeci pe mine...
Nu te-am faut nici incult in vreun domeiu, nu te-am facut nici prost (nici direct, nici indirect), nu te-am facut in nici un fel, in schimb tu o faci, si o faci in repetate randuri (de cele mai multe ori indirect, dar o faci).
Ei, eu nu-mi permit sa gresesc asa mult judecand lucruri asa mari, ma multumesc cu mai putin judecand pe cele mici:)

In definitiv, stiu destul despre tine din ce ai scris aici, mai mult decat stii tu despre Biserica judecand cativa credinciosi sau preoti carora le-ai surprins doar cateva mici momente din viata sau lucruri despre care nu stii nici macar atat.

Citat:
De frumoasa valoare spirituala dai dovada, n-am ce sa zic. Chiar nu vreau sa ma cert, si am incercat pana acum a ma abtin cat de cat, dar si tu ai intrecut masura cu datul cu pesupusul despre persoana mea.
Pai nu fac decat sa ma cobor la nivelul tau, acum reusesti sa te vezi cum esti cu adevarat sau inca mai ai impresiile alea bune despre tine?
Tu poti sa continui asa? Ca si eu pot sa continui, nu-i bai, ce nu fac pentru aproapele meu, sa-l ajut sa iasa din mocirla in care se scalda..

Chit ca ma mai murdaresc si eu uneori, trebuie sa incerc sa-l scot, nu? :)

Citat:
Nu o nimeresc cu fairmatiile mele, dar cel putin nu te-am jignit in vreun fel.
Pe mine n-ai cum sa ma jignesti orice prostie ai spune dar s-ar putea sa jignesti lucruri si persoane mult mai importante, de fapt ai facut-o deja.
Ti s-a atras atentia deja de multe ori dar nu vrei deloc sa tii cont.

Citat:
Daca cauti bine prin topicuri, ai sa vezi ca, chiar daca nu cred neaparat in (toate) scrierile Sfintilor Parinti (exemplul care mi-a vnit acum in minte), asta nu inseamna ca nu am respect pentru ei; pentru ca, macar cineva a incercat sa talcuiasca Sfintele Evanghelii, cineva a incercat sa ne povatuiasca spre bine (dar pur si simplu, in mediocritatea mea, unele mi se par aberante).
E bine ca-ti recunosti mediocritatea dar atat timp cat nu esti capabila sa recunosti ca mediocritatea si submediocritatea produce in mare parte doar aberatii atunci cand se raporteaza la lucruri mult peste nivelul lor, ce spui tu mai sus nu doar ca nu are nici o valoare, cati respectul strict formal si superficial de care vorbesti mai sus, e frate bun cu enormitatile care le spui imediat dupa si care arata orice altceva dar nu respect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.11.2013, 12:20:27
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Gresesti cu o mica chestie. Chiar nu sti indeajun despre mine din enormitatile scrise pe forum... dar trecem peste. Ideea e ca persoana mea nu se rezuma doar la problemele care le am cu religia. Asta m-e partea negativa, dar ca orice om, am sipari pozitive, si garantat mai am si ltele negative.

Uite, in postarea asta, chiar daca zici lucruri care nu imi convin, acum le zici altfel; le simt altfel, nu mamai simt atacata sau incoltita.

Totusi, ai face bine sa nu te cobori la nivelul meu, ca poate vreau eu sa incerc urc la nivelul tau :)

Sunt mediocra sau submediocra la chestiuni spirituale, in schimb sunt mai tare l logica si lucruri rationale, si nu se impaca deloc bine logica si ratiunea cu partea spirituala (de aici si multe contradictii si idei spirituale inercate a fi duse spre rational-lucru care separe ca, chiar nu e posibil).

Imi propusesem sa te ignor, dar nu pot, si acum, cand vad ca poti sa te exprimi si altfel, nici nu mai vreau sa te ignor.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.11.2013, 17:04:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

[quote=AlinB;539981]

Daca vrei un acord, mergi pe un forum de atei si aia sigur o sa cada de acord cu tot ce vrei tu, oricum ei nu judeca prea mult in chestiuni din astea, ci iau de-a gata ce li se pune pe tava, ca si tine de altfel.[/quote]

Crede si nu cerceta. Culmea e ca tot ei ne acuza de treaba asta, cand defapt e taman invers. Stii cum e, cine zice aia e.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.11.2013, 17:08:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ortodoxia nu este religie ci este dreapta credinta, asa cum am primit-o de la Hristos.
Parintele Rafail Noica a spus ca Ortodoxia nu este religie, ci este firea omului. :)
Reply With Quote
Răspunde