Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2015, 21:26:11
davidj davidj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2015
Mesaje: 14
Implicit ganduri urate

De la un timp imi vin in gand multe ganduri urate ,de hula fata de Dumnezeu , injuraturi.Chiar si cand ma duc la biserica si incerc sa ma rog iar imi vin sau cand fac rugaciunea sau cand stau pur si simplu imi vin numai ganduri urate.Nu stiu ce sa fac am mare nevoie de ajutor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2015, 21:35:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de davidj Vezi mesajul
De la un timp imi vin in gand multe ganduri urate ,de hula fata de Dumnezeu , injuraturi.Chiar si cand ma duc la biserica si incerc sa ma rog iar imi vin sau cand fac rugaciunea sau cand stau pur si simplu imi vin numai ganduri urate.Nu stiu ce sa fac am mare nevoie de ajutor.
Spune rugaciunea Inimii.
Gandurile de hula nu-s ale tale, sunt ale diavolului
care vrea sa-ti distraga atentia atunci cand o iei pe calea ce-a dreapta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2015, 21:51:25
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de davidj Vezi mesajul
De la un timp imi vin in gand multe ganduri urate ,de hula fata de Dumnezeu , injuraturi.Chiar si cand ma duc la biserica si incerc sa ma rog iar imi vin sau cand fac rugaciunea sau cand stau pur si simplu imi vin numai ganduri urate.Nu stiu ce sa fac am mare nevoie de ajutor.
E psihologic, undeva exista o nemultumire, desi nu vrei sa o recunosti subconstientul o exprima asa. Oricum tu il injuri pe "dumnezeul" pe care nu il sti, in subconstient si se reflecta in constient. Nu tu o faci constient dar e o problema care se afla in subconstient.

Singura solutie este sa nu iti mai pese de nimic, sa fi indiferent la orice problema, si sa crezi ca se vor rezolva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2015, 21:53:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Singura solutie este sa nu iti mai pese de nimic, sa fi indiferent la orice problema, si sa crezi ca se vor rezolva.
Singura solutie este rugaciunea Inimii, nu "miserupism-ul" interpretat la
nivel "psihologic".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2015, 22:04:17
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Singura solutie este rugaciunea Inimii, nu "miserupism-ul" interpretat la
nivel "psihologic".
"Rugaciunea inimii" apartine Duhul Sfant si este o energie necreata ce nu poate fi accesibila oricui. Este supraomensc spiritual, si depaseste cu mult granitele intelegerii psihologiei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2015, 22:12:40
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
"Rugaciunea inimii" apartine Duhul Sfant si este o energie necreata ce nu poate fi accesibila oricui. Este supraomensc spiritual, si depaseste cu mult granitele intelegerii psihologiei.
Rugaciunea Inimii este accesibila oricui, cu exceptia celor care nu vor s-o spuna,pt ca nu cred in Hristos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2015, 22:13:23
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de davidj Vezi mesajul
De la un timp imi vin in gand multe ganduri urate ,de hula fata de Dumnezeu , injuraturi.Chiar si cand ma duc la biserica si incerc sa ma rog iar imi vin sau cand fac rugaciunea sau cand stau pur si simplu imi vin numai ganduri urate.Nu stiu ce sa fac am mare nevoie de ajutor.
Gandurile urate prind forma in mintea noastra fie din cauza pacatelor noastre nevazute, nestiute - fie din cauza unor traume, rani adanci.

Hula este o rebeliune impotriva unei anumite forme de autoritate. Pentru ca acea autoritate este perceputa ca generatoare de suferinta.

Dumnezeu este in intregime bunatate nemarginita, dragoste calda, iubire fierbinte, imbratisare duioasa, gingasie nemaivazuta.

Daca avem in minte aceste atribute ale Lui Dumnezeu, si nu Mania Lui, gandurile de hula vor slabi pana cand in cele din urma vor disparea cu totul.

Gandurile de hula pe de alta parte sunt un semnal puternic de avertizare ca avem neaparata nevoie sa ne curatam launtric. Ca suntem in pericol. Bineinteles ca spovedania este cea mai eficace procedura.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 19.01.2015 at 22:18:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2015, 22:46:10
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Rugaciunea Inimii este accesibila oricui, cu exceptia celor care nu vor s-o spuna,pt ca nu cred in Hristos.
Bine, daca tu zici te cred, sa fii iubit!



Pascand sa o zici si pentru noi.


Last edited by EzioAuditore; 19.01.2015 at 22:50:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2015, 23:16:53
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Bine, daca tu zici te cred, sa fii iubit!



Pascand sa o zici si pentru noi.

Mie imi place.Cata lana are.... Imi fac niste galosi cu lana, ce mai
caldurosi galosi.Ma duc la munte cu ei, iarna.
Reply With Quote
Răspunde